NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Lekari i sarlatani

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Lekari i sarlatani
Autor Poruka
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pol: ?
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Uto Jun 09, 2009 11:27 pm Odgovoriti sa citatom

hm ::

Jedno je ako govori lekar koji je ucestvovao u projektu. Sasvim je drugo ako govori lekar - glumac, unajmljen da hvali proizvod da bi marketinski efekat bio veci... Jasno je da farmaceutske kuce vode borbu za profit, ali ceo ovaj tekst postavlja pitanje etike u toj borbi... ipak bi prvenstveni cilj i farmaceuta i lekara i lekova trebao da bude da izlece, a ne da nekom utrape neki proizvod...

Ne funkcionisu ti skupovi bas tako, a cak i da funkcionise, to nema uticaj na odluku da li ce lek biti dozvoljen na trziste, jer najbitniji uslov uvek ostaje da lek leci proklamovanu indikaciju i da je pored toga u propisanim dozama bezbedan tokom roka upotrebe.

Cesto lekari ucestvuju u istrazivanjima i budu pozvani da prezentuju svoje rezultate na clinickim i kombinovano marketinskim skupovima. Marketing je potreban, jer jedno je dobiti dozvolu nadleznih institucija za trziste, a drugo je da trziste bude svesno postojanja. Slazem se da lekovi nisu proizvod za siroku potrosnju, kao sto je to u SAD slucaj, jer time svaki covek nakon smrti postaje hemijski otpad, tamo ces mnoge lekove koje su po evropskoj regulativi jedino dostupni po receptu naci u slobodnoj prodaji kod "Tose na cose". Ali nemojmo o ekscentricnom primeru SAD nego drzimo se Evrope, u Evropi vaze evropski zakoni, koje najcesce postuje i Srbija (....a ne bi se reklo....nazalost malo se o tome prica, Tomica kao da je nezainteresovan da gradjanima objasni).

Ucestvovao sam na nekoliko kongresa u Evropi gde su doktori specijalisti promovisali rezultate 'bencmark' istrazivanja i tu se lekovi kritikuju kao i promovisu....bitne su naucne publikacije, bez njih nema objektivnih dokaza.

ne znam kako tacno to funkcionise, ali mislim da za pomocna lekovita sredstva koja su u prodaji jedina dozvola koja ti treba je da je neskodljivo po zdravlje...a to neskodljiivo se svodi na to da je bakterioloski ispravno i nije toksicno... mozes i secernu vodicu da registrujes ako hoces... mnogi lekovi koji su u slobodnoj prodaji se verovatno (opet ne znam, ako neko zna nek potvrdi ili demantuje) uglavnom i registruju kao pomocna lekovita sredstva....
kod lekova, ministarstvo zdravlja pretpostavljam propisuje medicinskim ustanovama koji su lekovi preporucljivi u lecenju kojih bolesti. Ne znam kako je izbor lekova regulisan u privatnim medicinskim ustanovama... pretpostavljam da izbor zavisi od lekara....

Lekovi i kod nas moraju da postuju evropsku regulativu i 'ICH guidelines' onda kad lek ili supstanca polaze pravo na lecenje etiketiranom indikacijom za upotrebu. Nase zakonodavstvo koristi prednost u znanju razvijenih drzava pod pokroviteljstvom evropske komisije odnosno njene agencije EMEA i u sustini prati ICH i neke dodatne domace zahteve kao garanciju za kvalitet proizvodnje (po nekim vec zaostalim metodama koje su se dokazale kao manje merodavne i reprezentativne nego savremene koje prate 'Lean' proizvodnje i 'Six Sigma' validirane proizvodne procese)

O ovome bi mogao napisati jos nekoliko stranica.... Mr. Green ....u sustini ovoj regulativi nema alternative po zakonu ukoliko neka supstanca samo mirise na lek.

Da se osvrnem na trzisnu dozvolu, ona je nacionalna dozvola pod pokroviteljstvom ministarstva zdravlja. Samo lekovi registrovani sa odgovarajucom dozvolom zdravstvene ustanove (drzavne i privatne) imaju pravo da prepisuju ili primenjuju za lecenje, sve ostalo sto polaze pravo da leci a nije registrovano je zvanicno zabranjeno. Secerna vodica ako polaze etiketirano pravo da leci od XYZ, ako je registrovano sa dozvolom, moze da se koristi ukoliko nije onda je zabranjeno.

U slucajevima gde se zdravstvene ustanove drze zakona i neke lekove zbog sporosti nase administracije ili farmaceuta nije ovlascena da primenjuje ili prepise, cesto se savetuje da potraze pomoc van granica.

pa, izvini, ali ako farmaceutske kuce trose dva puta vise novca za marketing, nego za istrazivanja, za mene je to vrlo zabrinjavajuci podatak, za koji sigurno ne bi voleo da bude precutan u novinskom clanku koji se bavi tematikom. Inace, istrazivanje moze da se odnosi i na istrazivanje dejstva lekova koji su vec u upotrebi... To sto neki lek nije u kontrolnom periodu od par meseci ispoljio neke negativne kontraindikacije, ne znaci da dugorocno, akumulativnim dejstvom, nece....

Nismo se razumeli, retko koji farmaceut je sposoban, kako finansijski tako i znanjem da obavlja nova ili dodatna istrazivanja, dugorocnost, logisticka kompleksnost i sofisticiranost uredjaja to cini daleko skupljim nego marketing postojecih lekova. Dugorocnost o kojem pises kao nekoliko meseci nije tacno, testovi po ICH pravilima se protezu na nekoliko godina.....
Farmaceuti koji proizvode po licenci ili nakon isteka patenta nije interes da se bave istrazivanjem, to im nije 'Core business', oni zele da jeftinijim lekovima (jer nisu ulagali u istrazivanje i razvoj) zauzmu deo trzista koji je prethodno bilo zasticeno patentim pravima farmaceuta koji je razvio taj lek. Tako se konkurencijom spustaju prethodno zasticene cene.....naravno izumitelj polaze pravo na zdravu zaradu i povratak ulozenog kapitala kako bi bio sposoban da istrazuje i razvija lekove za nove indikacije, drugih izvora farmaceuti nemaju.
Shvatite da je najmanja zarada od 15% smatrana normalnom i zdravom, iz razloga sto je sve manje od tog procenta lakse urociti na banku dugorocno nego rizikovati propast.

Najvise farmaceuta se bavi iskljucivo proizvodnjom i njima je potreban marketing kako bi opstali na trzistu svojim delicem, kad se sva ta suma sakupi, od svih farmaceuta koji ne istrazuju onda dolazimo do iskrivljenog i nepravednog zakljucka da se vise investira u marketing nego u istrazivanje.......istrazivnja mogu samo da rade kapitalno jaka i zdrava preduzeca jer ona sisaju milijarde dugorocnim studijama, zato ih ima malo i kumulativno gledano je izdatak manji. Ma da smatram da ne sme tako da se poredi, ipak su to dve razlicite grane farmaceuta, dok jedni samo kopiraju i proizvode kao 'core business' u drugim kompanijama je to istrazivanje, razvoj, proizvodnja, distribucija i briga, lanac koji je jako skup i rezervisan za kapitalno mocna preduzeca koja imaju tako ekskluzivu da izlaze sa novim ekskluzivnim lekovima.

Ako cemo da poredimo troskove marketinga i troskove za razvoj, onda je to jedino moguce uraditi sa podacima koje pruze farmaceuti koji se bave sa celokupni lancem delatnosti od istrazivanja do brige. Toga se novinarka nije setila ili je cak svesno izostavila.

Da proizvodjaci brinu o pacijentima dokazuje jedna praksa koja je bila aktuelna sve do 1999 godine, kad su lekari specijalisti kod proizvodjaca narucivali specificne i inovativne proizvode kako bi bili sposobni da pomognu pacijentima koji su cekali takav tretman. Ceo lanac od njegove ideje do dozvole za taj specifican proizvod u limitiranom broju je trebalo oko 2 sedmice!!! sa sve kratkorocnom kvalifikacijom efektivnosti i bezbednosti.............to su zvani 'Special Products', sa uskom linijom odgovornosti za odlucivanje o dozvoli i podeljenoj odgovornosti izmedju lekara specijaliste i proizvodjaca, dok je nadzor vrsen periodicnim auditom Evropske Komisije odnosno njene akreditovane agencije (BSI, EMEA, TÜV, LR, itd...).......veoma korisna praksa koju je Evropska Komisija regulativom ukinula. Nazalost je prevagnula birokratija nad uspesnom dugogodisnjom praksom. Do 1999 sam bio odgovoran za dozvole ovih specijalnih proizvoda na evropsko trziste za kompaniju Johnson & Johnson, koje sam kombinovao sa rukovodjenjem projekata na razvoju novih proizvoda iz perspektive jamcenja kvaliteta od ideje do serijske proizvodnje i distribucije sirom sveta.

Evropska Komisija je zelela da kanalise ovakve proizvode kroz naucno istrazivanje, ali kao integralni deo klinickih studija mnogi pacijenti ne bi doziveli primenu. Dok je dozvoljena praksa do 1999 bila da se mdofikovanim, odnosno vanserijskim proizvodima prvenstveno pomogne akutnim slucajevima........Tako da nisu farmaceuti i proizvodjaci ti koji imaju neogranicenu moc, nego su to najcesce ipak institucije koje neretko koce napredak. Pored toga nije to bio lak posao, zato sto si isto morao da garantujes bezbednost i efektivnost na osnovu objektivnih dokaza koji su bili pod nadzorom uz rizik za kompaniju i u ono vreme mene licno. Wink

Odlicno i nezaboravno iskustvo sam imao u toj kompaniji iako sam vec skoro 18 meseci u totalno drugoj perspektivnoj privrednoj grani aktivan, naravno cesto shvatim da pocinjem da zaboravljam detalje. Ovo je razlog sto na forumu imam izricite stavove na ovu temu koji su protiv teorija zavera uz konstataciju da se profit mora praviti kako bi se napredovalo u medicinskom istrazivanju, svaka zloupotreba i eticki diskutabilne prakse treba javno raspraviti, treba nekad krivicno goniti na osnovu dokaza naravno i adekvatno kazniti ili nagraditi u zavisnosti zasluge.

Zbog sve obilnije regulative, to je tendencija u praksi, farmaceutima koji istrazuju je sve teze i sve skuplje a cesto se gubi dodir sa zdravim razumom, sto nije prepreka nego izazov koji kosta vremena i time kapitala......i kao sto cesto zavrsavam: Neko to mora da plati. Wink

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Jun 10, 2009 12:27 am Odgovoriti sa citatom

Jbg, isto , ali na cose...

Ja svo vreme pricam da nije sve u procedurama radi ozbiljnosti rada, vec i radi otvaranja i zatvaranja kapija na nekoj teritoriji...
Ti bezis od toga kao netacnosti , jer ti zvuci seljoberski opanjkan bilo ko drugi osim mene...

Ne znam za lekove...ali za opremu znam da regularan put nije presudan da bi nesto proslo...
Ako si prosao tamo gde treba, onda se ponasaj kao da je testiranje i atesti kao popunjavanje obrasca, znaci rutina...
Ako nisi prosao, ako ima lobija koji imaju suprotan interes, onda ce i izgled da bude kritican za odbijanje takvog uredjaja...opstrukcija...

E sad tu se isplati velikim igracima da zatvaraju kapiju...
Kao sto se uvodi donja granica za osnivanje banke, za bavljenjem osiguranjem, za postojanje politicke partije (forsira se moguc nastanak nove partije iskljucivo kao frakcija stare...), tako se i na ovom trzistu operise sa argumentima raznih floskula , a u sustini se zatvara trziste za "one druge"....

Cak se javlja efekat da je bolje da se oslonis na proverene i sebi bliske igrace, kao neko ko kreira gde vetar duva...
Jer svi imaju zelju da fituju podatke...danas je nebitno sve osim izgleda i forme....sustina je kao prskanje pred pijacni dan...niko nije video , nista nije postojalo....

Nisi ti bio kod igraca van lige, pa ne znas...
Tvoje iskustvo mi lici na klince koji pricaju da je dovoljno da budes malo bolji od proseka kvalitet i da ce uspeh sam doci...
Ono sto njih vadi je zajednica...poznanstva unutar svoje grupe...
Pa profesor podrzava jednog , preko njega ide podrzavanje drugog, Perin tata ceni one za koje je cuo dobro od Pere, Zoki koji samo poznaje Perinog tatu veruje Perinom tati jer je poslovao sa njim i zna da je ozbiljan....itd...
Za svakog igraca van lige, put je ili totalno zatvoren ili blokiran namerno...
Kad neko sa strane dodje kod profana, ovaj ce reci, ne znam ja vas ne poznajem...Prolazak je blokiran jer nije otvoren, a onda ima i mesta gde je blokiran zato sto bode oko ACH korporaciji koja je u Ligi...
Ona reaguje tako sto nesto sto je lako prihvatljivo uz laki argument postane zakon, presuda, zabrana...odbijeno...

Ne postoji oblast koja je nevezana za politiku....i preko poznanika koji mogu da povuku floskule kao kartu u pokeru...

Odgovornost firmi i svih ustanova se vidi tako sto bugari za UN koriste zarazenu krv, sto salju na neka podrucja lekove kojima je prosao rok trajanja, ili je to greskica?

Priznajem jeste resenje raditi za igraca iz lige i to je to....

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Jun 10, 2009 9:07 pm Odgovoriti sa citatom

Katancicu, gresis.

Bio sam odgovoran za medicinsko tehnicka pomagala kao i za kombinovane proizvode sa lekom, odnosno za 'medical devices' i za kombinaciju sa 'pharmaceuticals':
Catheters, Catehter Sheath Introducers, Stent Delivery Systems i Drug Eluting Stents......

Ista pravila su vazila za sve, cak smo imali utisak da su institucije vise podrzavale manje firme, nego nas velike (citaj mocne da platimo silnu birokratiju).....od malih smo imali dobru konkurenciju, cesto ako bi prosli pre nas registracijom, mi bi kupili firmu.

Ne zove se registracija atest, nego kvalifikacija proizvoda, nije to samo popuniti neki obrazac, nego je pripremiti citavu studiju i arhivu koju zvanicno predajes agenciji ili ministarstvu zdravlja.....

Katancicu, ovo je realnost iz iskustva i nisam 'gledao samo u nasu kuhinju nego i u kuhinju drugih'.

Cesto nesposobni u odredjenim trzistima vide u pravilima opstrukcije.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jun 11, 2009 2:59 am Odgovoriti sa citatom

U Srbiji toga nema....
Odmah blokada, cim nemas za ruku ministra....

Ali odakle onda rutina kod mnogih medicinskih firmi za muljanje, podmicivanje, ili se to zove metodi plasmana proizvoda...?
Pa spremni su i na diverziju oponenata, ali da ne bude ista dovedeno sa njima u vezu....

Jeste, ni ja ne bih voleo da takva stvarnost bude stvarnost...i to bih radije nazvao nekim neodgovornim pojedincima...ali ih ima...
Ili u centrali procene da je srbija prljava pa onda odakle im prljav covek u kompaniji pa njega salju da odradi stvar...

Ja svaki cin gledam kao kompanijski , cim ga posle uspeha kompanija hvali i forsira...
Znaci nema tu kompanija fina, a voli prljave igrace medju svojim zaposlenima....

U elektronici je mnogo cistija stvar sto se tice atesta, standarda, mada naravno da mozes da ko na tehnickom pregledu natezes stvar....iako zvuci bezveze kad kazes TUV i mesetarenje, neces ti njima uvaljivati losu varijantu...

Ali ocigledno da kao sto Milka ima dve razlicite cokolade za istocno i zapadno trziste, pa im jedna bude radioaktivna, omaklo se, a druga bude rigorozna, omaklo se opet....tako i firme imaju set zaposlenih za nemacku i set zaposlenih za istocne zemlje...
Mene samo buni , ako imas set, znaci da ga i koristis...znaci da prljavog lobiranja ima stalno....
A tacno je da je i moj utisak sa evropskim institucijama korektan...osim ...sto eto postoji i postojalo je :
konkursi u Bosni gde stoji da pravo prednosti imaju firme iz USA ili sa predstavnistvom u USA, za sirok spektar delatnosti...
A kao evropa bila zaduzena za Bosnu....
Jeste uredjeno , ali jeste i licemerno...ali se pravimo ludi....

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jun 11, 2009 9:39 am Odgovoriti sa citatom

Mozda si ti i vise u pravu nego sto ja iznosim, ali da postoji protekcionizam u medicini , kao i u ostalim granama u EU , postoji....iako je zabranjen zvanicno...
A to znaci, izgurajte svojim seljacima dve godine dok su cene mesa nisko, dok ostali gube stocni fond , cene ce porasti i preuzeto je trziste...

Da ne pricam sad u krizi kako se "odgovorno" nudi kesh ako kupujete kola domace proizvodnje...

Ali ono cega se setih je situacija iz proslosti.
Jos sam bio student, kad je IBM izbacio nove public servere i software za banke i reklamirao ih kao sigurne i neprobivljive...
I napisem ja pisamce IBM sa predlogom da daju dva servera na koriscenje, da plate dva admina po 500e i 500e mesecnih troskova, posto u stud domu ima mnogo elektrotehnicara, da odrade svo umrezavanje cele zgrade i da kupe novu telefonsku centralu do iznosa 50.000(to u $)...
I odgovore da su zainteresovani za predlog, ako izguram dozvole od nadleznih za radove , projekat moze da prodje...
I dodele mi nekog od njihovih ljudi za pracenje te ideje, plana...

Medjutim , em dzaba tel centrala, em sve umrezeno , em skoro dogovoreno takmicenje tog leta gde bi se oparili i oni i ja (vise oni, ali bi bilo za sve....) i zapelo na mitu...hajde racunam bice dosta 15k e , centrala kosta 9.600 i ako se oni prosecno ugradjuju 70% to je max 10ke i za prostoriju za servere koja bi bila u istoj prostoriji gde i centrala i radove nek bude jos 5ke....
Kad ovi iz stud centra traze za centralu koja kosta 9.600e mito od 25-30 ke......jer bi toliko nakarikali cenu da je sami nabavljaju, i tacno je.
Setim se jednom prilikom su TV studio koji je placen preko 300ke a isporucen crno beli mini televizor Ei (2.500din) odradili .

I kontaktiram ja svog IBMovca i kazem mu da sam kroz cenu radova mogao da obezbedim 15ke, ali mi fali jos 10ke za "organizaciju"...A meni IBM, da se oni tim ne bave i da im nije milo sto je sve poslo tim putem...
Znaci precutno su bili spremni 15k da ne vide, ali ja nisam imao u steku 10ke i da odradim posao jer bi mi se vratilo visestruko...Tu postoji taj utisak spremnosti velike firme na dilove ili podnosenje dilova ili neuplitanje u dilove balkanskog mehanizma....Dok je IBM u toj prilici bio za neuplitanje, dotle je erikson, simens, pa cak i filips za tu medicinsku tehniku vrlo spremni da zongliraju ili iskljucivo zongliraju....
A stoji ovo sto ti kazes da je dovoljno pogledati ponudu nemacke i videti hiljade "malih" firmi koje rade po narudzbi ili imaju spec produkcioni profil, male serije i specificijalizovanu proizvodnju...
I stoji da je to jak argument da ne postoji potapanje konkurencije u nemackoj...i u svajcarskoj...a to su ipak velesile za medicinski inzenjering...

Mozda je problem i to sto na nekim poljima, a ne svim , nema definisan segment i nije vec uhodano trziste pa da je sve jasno i da se pusta vec po definisanim kriterijumima...I tu strucnjaci , a i ti to kazes, kazu da ne vredi ulaziti jer ce se nakaciti krpelji kasnije i isterati posao do kraja , i njima ustedeti vreme , a sebi povecati cenu investicije...
ako nemas pozamasan kesh.....i razvijenu strukturu u firmi....

U elektronici je po meni tu bolje stanje i GB mi je milina po tom pitanju, a i svedska je jos bolja za saradnju sa univerzitetima...
GB je inace najotvorenija za bilo koju oblast elektronike pa i medicinsku...samo sto je tamo medicinski sistem poludrzavni pa je ulaz tezi....ali zato ti i sugerisu plasman napolje...oni su kao radio...

E sad ko je prvi poceo sa opstrukcijom na trzistima i na kojim se to oseca , to je druga prica, ocigledno bitan detalj...

JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jun 11, 2009 10:33 am Odgovoriti sa citatom

Korupcija jeste problem tu se svi slažemo. Evo još jednog primera koliko su strane kompanije "čiste" ... Sasvim slučajno radi se o nekorumpiranom IBMu

http://www.informationweek.com.....=205917177

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Strana 8 od 8

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Nepismenost, obrazovanje i kakvo nam je skolstvo Natasa23 Pon Jan 12, 2015 11:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Cirkus Korona-zašto nam više nisu potrebni cirkusi sa životi V is for ... Sub Avg 16, 2008 10:10 am  Pogledaj zadnje poruke
[ Glasanje ] Za koje odluke nam treba referendum? Katančić Čet Jan 10, 2008 11:46 am  Pogledaj zadnje poruke
Planeta nam – tesna Eric Cantona Pon Avg 20, 2007 1:23 am  Pogledaj zadnje poruke
da li nam treba vojska u XXI veku revolucijakojatece Ned Avg 05, 2007 11:13 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!