NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Srpska dijaspora - druga strana medalje

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Srpska dijaspora - druga strana medalje
Autor Poruka
Sasha...
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 29 Maj 2008
Teme: 14
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Jan 13, 2009 5:44 pm Odgovoriti sa citatom

dekameron ::
naravno da te primam...ali i vuka priremi da ce morati da nam oboma da neku kintu, tek da imamo za dzeparac Smile Smile

Laughing Laughing Laughing

ma nema problema, samo ne znam jel kod vas primaju dinare kuvajtske samo u toj valuti isplacuju dnevnice Laughing Cool

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pol: ?
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Mar 02, 2009 1:20 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Kultura i Lifestyle | 02.03.2009 DW

Jugoslavije nema, ali Jugosi su ostali

Rudiger Rosig i Tito

Gastarbajteri sa područja bivše Jugoslavije su u Nemačkoj svojevremeno nazvani Jugosi. Te zemlje više nema, ali su među njima ostale važne sličnosti. U Berlinu je o njihovom životu ovde nedavno objavljena knjiga.

Kada su sredinom 60-ih godina prošlog veka gastarbajteri sa područja tadašnje Jugoslavije počeli u većem broju da dolaze u Nemačku, naziv koji je za njih pronađen bio je: Jugos. U međuvremenu te zemlje više nema, stotine hiljada nekadašnjih Jugosa danas su Hrvati, Srbi, Bosanci ili Makedonci i po pravilu su na to ponosni.

Ali time sličnosti tih ljudi nisu nestale - bilo da je u pitanju jezik, bilo da se radi o zajedničkom kulturnom nasleđu, gastronomskim navikama ili jednostavno „balkanskom mentalitetu“. Nedavno je u Berlinu izašla knjiga „Ex-Yugos, mladi migranti iz Jugoslavije u Nemačkoj“ u kojoj se govori o toj specifičnoj grupi stranaca.

Za Nemce postoje samo Jugosi

Razgovor za Dojče vele nemački novinar i muzičar Rudiger Rosig počinje ovako:

„Moje ime je Rudiger Rosig, a ovo sve oko mene je crno-bijeli svijet.“

Jugosi na glavnoj železničkoj stanici u Frankfurtu 1972. godine

On odmah pokazuje svoje insajdersko poznavanje ex-jugoslovenske pop i rok scene parafrazirajući početak legendarne pesme „Crno-bijeli svijet“ zagrebačke pank grupe „Pljavo kazalište“ iz 1980. godine.

Tih osamdesetih godina Rosig je prvi put letovao u tadašnjoj Jugoslaviji i zaljubio se u zemlju, ljude, kulturu... Kada se vratio u Berlin otkrio je da i u Nemačkoj postoji jaka scena doseljenika iz te zemlje otvorenog i tolerantnog socijalizma koje su tu svi zvali - Jugosi.

Brojne razlike, ali i važne sličnosti

Kao novinar i urednik u listu „Tagescajtung“ često je tamo putovao - i pre rata i tokom rata i posle njega. Njegovo opažanje: mada Jugoslavija više ne postoji, Jugosi su i dalje tu.

„Sa nemačke tačke gledišta, ta populacija i ta gastarbajterska grupa i dalje postoji. Nemci ne pričaju o Hrvatima, Bosancima, Srbima, oni pričaju o Jugosima. I to je možda ono najinteresantnije sa tom scenom: većina ljudi u mojoj knjizi za sebe uopšte ne bi rekli da su Jugosi, ali većina Nemaca bi to za njih rekla.“

Odmor uz autoban na putu ka domovini

U knjizi se govori o dolasku prvih gastarbajtera, o ratnim izbeglicama, o onima koji dolaze danas, zbog posla, studija ili da nauče jezik. Uz brojne razlike koje među njima postoje, Rosig prepoznaje i neke vrlo važne sličnosti:

„Jezik pre svega, naravno, potom rakija, muzika, književnost. Ko je Ivo Andrić? Srbin? Hrvat? Jugosloven? Ili Meša Selmović...“

Ne Jugo-nostalgičar, već Jugo-futurista

Taj jugo-fenomen predstavlja neku vrstu kontrapunkta sudbine Nemačke: dok se ovde i 20 godina posle ujedinjenja teško premošćuju razlike zemlje koja je podeljena živela četiri decenije, Jugoslavija je četrdeset godina bila jedna zemlja i mnoge sličnosti među ljudima vidljive su usprkos novonastalim podelama:

„Unutar bivše Jugoslavije oni se razlikuju, ali čim pređu mađarsku granicu, u Budimpešti - Srbi, Hrvati i Bosanci su zajedno. I to ne važi samo za našu generaciju koja je živela u zajedničkoj državi. To važi i za mlade“, kaže Rosig.

Upravo to zajedništvo, ta bliskost, predstavlja veliki potencijal u Evropi koja se sve više integriše, smatra Rosig. To neće voditi ka obnovi zajedničke države, već ka većoj saradnji među sadašnjim državama, u to je on čvrsto uveren. I zbog toga sebe ne naziva jugo-nostalgičarem, već jugo-futuristom.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Mar 03, 2009 8:39 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
„Unutar bivše Jugoslavije oni se razlikuju, ali čim pređu mađarsku granicu, u Budimpešti - Srbi, Hrvati i Bosanci su zajedno. I to ne važi samo za našu generaciju koja je živela u zajedničkoj državi. To važi i za mlade“, kaže Rosig.

Ja ipak mislim da je obrnuto, s Hrvatima i nekako, ali sa muslimanima nikako. Ne ja s njima vec oni sa mnom. Kao da krijem Ratka u dzepu. Tako se meni cini, a mislim da nije greska. Sve ostalo je samo obicna prica zarad price.....tzv. sasvim obicna suplja prica Wink

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Sasha...
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 29 Maj 2008
Teme: 14
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Mar 03, 2009 8:46 pm Odgovoriti sa citatom

Informativni prirucnik za dijasporu

Izvolite, informativni prirucnik za dijasporu Wink

Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Mar 04, 2009 2:16 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa23 ::
Ja ipak mislim da je obrnuto, s Hrvatima i nekako, ali sa muslimanima nikako. Ne ja s njima vec oni sa mnom. Kao da krijem Ratka u dzepu. Tako se meni cini, a mislim da nije greska. Sve ostalo je samo obicna prica zarad price.....tzv. sasvim obicna suplja prica Wink

Jeste greska.

Postoji razlika izmedju novih dosljaka i gastarbajtera starosedeoca, clanak se prvenstveno odnosi ove ove poslednje.
Cak izmedju srba novih dosljaka i srba starosedeoca u dijaspori ne postoje neki jaci kontakti.

Da budem konkretan, u gradu gde zivim mi nemamo neki kontakt sa srbima izbeglicama, novim dosljacima, nije u pitanju izbegavanje nego je to observacija obostranog ponasanja, sta vise, starosedeoci se medjusobno druze a tako i novi dosljaci, s'tom razlikom da se srbi iz takozvane BiH mesaju sa bosnjacima i hrvatima, dok srbi iz HR i sa KiM samo medju sobom....a mi starosedeoci sa nekadasnjim jugosima (HR, Bosnjaci, Makedonci, Slovenci) ali retko sa ovim novim, stavise na bauštelama je pravo bratstvo i jedinstvo sa sve šiptarima zajedno...

Ima i novih dosljaka, ekonomskih ili drugih izbeglica koji su se utopili u holandsko drustvo vise nego holandjani sami, na poklon su podobijali holandska drzavljanstva polovinom 90-ih nebitno koje etnicke pripadnosti, ljudi koji se stide porekla i glume neko novo poreklo koje su stekli ali samo na papiru, samo eto im nije bilo moguce da promenu ime i prezime..... Shocked To nije integracija, to je foliranje koje niko ne trazi niti iko tome veruje.

Svasta se ovde moze videti......

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 13, 2009 12:20 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Zakon o dijaspori

Srpska dijaspora broji oko tri miliona ljudi što predstavlja veliki ali neiskorišćeni potencijal. Svima je zajedničko da su napustili Srbiju zbog pogrešne politike koja je dovela do loših uslova života ali i manjka demokratskih sloboda.

http://www.blic.rs/temadana.php?id=83301

Citat:
Ovim zakonom pripadnicima dijaspore pružamo podršku da se integrišu i budu lojalni građani u državama u kojima žive jer će tako na posredan način uticati i na poboljšanje imidža Srbije u svetu. Sa druge strane, želimo da intenziviramo i kvalitativno unapredimo ekonomske, kulturne i političke odnose i da im pomognemo da sačuvaju svoj identitet negovanjem bliskih odnosa sa maticom.

Ovo dozivljavam kao omalozavanje dijaspore. SRAMOTA.

Prvo neka srede ambasade i posalju kulturne ljude na ta radna mesta da nas ne brukaju.

Citat:
Skupštinu dijaspore činiće 42 koordinatora dijaspore s koje će predlagati i birati udruženja i organizacije iz rasejanja, a u radu Skupštine učestvovaće predsednik Srbije, predsednik Vlade, resorno zaduženi ministri i predstavnici SPC, SANU, PKS, i Javnog servisa.

Iskreno receno jedino mi je jasno da je to necija borba za 42 izuzetna ( + par stonina solidnih ) radna mesta Mad

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
mrav
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pridružio: 16 Sep 2008
Teme: 10

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jun 24, 2010 2:32 pm Odgovoriti sa citatom

Иде сезона годишњих одмора. Дијаспоро, припреми се да ојачаш динар да би наши експерти око Динкића имали чиме да се хвале до зиме.

Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jun 24, 2010 2:44 pm Odgovoriti sa citatom

Ej Mravu....zbog ekonomske krize ne znam koliki je dubok dzep dijaspore ove godine, i negde sam nacuo da se u mnogim dzepovima nalazi zmija otrovnica....

Nego Dinkic i bratija iz opozicije bi mogla prvo da pritisne te 'nepristojno bogate' sponzore, te 'patriote' koji izbegavaju da placaju porez drzavi Srbiji u kojoj privredjuju i zaradjuju a i zive. Bio bi red da dijasporu jednom ne primete.

Jer dok se sa jedne kritikuje privatizacija u smislu rasprodaje strancima, iza kulisa se krije privatizacija tim nepristojno bogatim domacim 'patriotama'...........

Jos imaju smelost da objave podatak da je 3 miliona ljudi u dijaspori, pa to je oko 40% od broja koliko ih je jos ostalo u srbiji....... Shocked Evil or Very Mad ....kakva li je to drzava koja je tako nesto dozvolila?
U dijasporu su pobegla i najveca imena, Nikola Tesla, a danas mu se u Srbiji koristi ime na ulicama, aerodrom, spomenici itd.....bravo, treba imati obraz za tako nesto i to sa podebelim djonom, umesto da se istrazi sta je to dovelo da se toliki broj ljudi iseli?

Po meni bi bilo pametnije da je iseljena cela drzavna administracija, a da su pametni nepoznati ali vredni i obrazovani ljudi preuzeli kormilo Srbije, to bi bio dokaz da se od greski iz proslosti naucilo......a da tacno...Srbija ne gresi... Shocked ....Lider u regionu.

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jun 24, 2010 5:31 pm Odgovoriti sa citatom

Saša ::
...Po meni bi bilo pametnije da je iseljena cela drzavna administracija, a da su pametni nepoznati ali vredni i obrazovani ljudi preuzeli kormilo Srbije, to bi bio dokaz da se od greski iz proslosti naucilo......a da tacno...Srbija ne gresi... Shocked ....Lider u regionu.

Šta bi državna administracija tamo radila? Ne verujem da svetu trebaju takvi.
Laughing
Pametnih, poštenih, kulturnuh i obrazovanih ljudi ima prilično malo u Srbiji. Sad, što se mi krećemo među takvima, ne znači da ih ima puno. Da bi čovek uspeo da upravlja jednom državom mora da bude okružen sebi sličnima, pa još ako želi da upravlja dobro, e tu mu stvarno treba kvalitet i poštenje, i tu dolazi do problema. Kreni od sebe: sa koliko kvalitetnih ljudi bi ti lično mogao u takvoj situaciji da se okružiš i da imaš poverenja u njih? I dolazimo do toga da je sve to na nivou utopije otprilike.

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
gavrani
Naj forumas 2011.

Pridružio: 13 Maj 2010
Teme: 88
Lokacija: austrougarski deo prestonog grada zemaljske srbijice
Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jun 24, 2010 7:25 pm Odgovoriti sa citatom

ja pokushavam da odluchim ko je gori: matica ili dijaspora, i ne mogu. taman kad se priblizzim reshenju, pochnu da prevazzu oni drugi.

svi kazzu da je nama loshe. ja naprotiv, mislim da nam je odlichno, kakav smo narod.

I AM - I CAN
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 10:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 11:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!