NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Slobodan softver

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Tehnopolis Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Slobodan softver
Autor Poruka
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Avg 18, 2009 11:25 pm Odgovoriti sa citatom

hm ::

mi taj projekat koristimo nepromenjen. Nemamo razloga da ista menjamo sami. "Stable release" je uvek dobro testiran i stabilan, a svaki nova "release" verzija donosi nove mogucnosti.

Čestitam! Very Happy

Kod open source projekata sve zavisi najvise od toga koliko ljudi ucestvuje u koriscenju i razvoju. Masovni projekti uglavnom jesu kvalitetni. Ne mozes da generalizujes pa da kazes kako su svi open source projekti puni bagova. To jednostavno nije tacno.

Ne generalizujem, lepo kažem većina. To ne znači da nema kvalitetnih open source projekata, ali mnogo više kvalitetnih projekata je izašlo komercijalnih... Windows, Photoshop, Dreamweaver, Visual Studio, Flash, 3D Max, AutoCad... ne postoje open source ekvivalenti koji su jednako kvalitetni. Al nebitno, ne pričamo o tome...

open source projekti se i ne prave za obicne korisnike, koji nisu programeri.... entuzijasti mogu za njih da naprave besplatan softver.... kompanije kojima se isplati da zaradjuju posredno preko besplatnog softvera takodje nekad izbace besplatan softver.
cesto je open source besplatan, ali ne treba mesati te dve kategorije...

Pa upravo zato i kažem da nisu preterano bitni, jer koristi od njih ima jako mali krug ljudi i firmi... ako je uopšte u pitanju neka prevelika korist... u Indiji možeš da nadeš nekog mučenika da isprogramira šta hoceš za 10-20$ Very Happy (nažalost).

u vezi besplatnih programa meni je Google-ov Chrome sve cesce zamena za ostale browser-e, a OpenOffice sam skoro instalirao i sasvim je ok, cak mi prija mi vise od Microsoft-ovog Office-a....

Eto meni chrome ne pasuje, al zato koristim drugi open source projekat Firefox. Mada, tu je i poenta. Firefox bi koristila i da je closed source jer mi ta otvorenost koda ne znaci ništa, jer ne bih umela da prepravim kod. A što se tiče openoffice, jeste može da posluži, ali po kvalitetu je daleko iza MS office, a ima i lošije performanse... al nebitno... to jeste primer Ok open source projekta. Kao što rekoh, nigde nisam rekla da je os loš, vec da nije toliko bitan koliko ga neki predstavljaju niti većini znači nešto slobodan softver...

u vezi nepoverenja u mesavinu Bugara, Indijaca i Kineza koji u isto vreme nesto muljaju na istom kodu... pa ne znam kako zamisljas Microsoft iznutra, al ja pretpostavljam da si ih dobro oslikala....

Jeste, ali rade pod palicom iskusnih menadžera Wink (koji takode mogu biti Indijci, jer nisam navela njih kao nepoverenje naciji, vec više kao raznolikost programera koji nikada zajedno nisu radili) i po tačno određenom planu. Ima i open source projekata koji tako funkcionišu i to su ti ozbiljni projekti koje navodiš.

sto se testiranja tice, jako korisceni open-source projekti (ne pricamo o projektima tipa mali perica, nego o velikim open source projektima) imaju mnogo veci broj testera nego proizvodi iz bilo koje profi kompanije. Npr. softver koji ja pravim testira neko drugi, ali uvek jedna jedina osoba. Ja napisem scenarije za testiranje u skladu sa upotrebom tog programa, ali ko garantuje da su ti scenariji potpuni i da ce onaj ko testira dobro da odradi posao. U poslu kljucna stvar je vreme ulozeno u nesto, jer vreme zaposlenog coveka kosta jako puno. Zato testiranje nikad nece trajati duze nego sto je neophodno. Open source projekti nemaju takva ogranicenja. Svako ko je zainteresovan da ih koristi je tester.
Dobro kotiran open source projekat testira jako puno ljudi koji misle da im taj kod moze za nesto posluziti, i kroz takav sistem bug-ovi mnogo pre isplivaju na povrsinu nego kroz klasicno testiranje i klasicnu service & support mrezu...
jer svaki korisnik ima u svojoj glavi neke svoje nacine koriscenja, pa je broj testiranih scenarija mnogo veci,
jer nema service & support posrednika neznalica zaposlenih da otkace sto vise nezadovoljnih musterija....

Već odgovoreno: sve to ima i closed source projekat, s tim što ako je komercijalan on obično pre toga prođe i profesionalan test proces od strane plaćenih testera...

i na kraju, mnogi bug-ovi mogu godinama da prodju neopazeno... korisnik ih nece primetiti (pa ni tester u kompaniji), ali programer koji razume logiku i cilj programa i izvrsava program u Debug modu hoce...

Pa ako da bi naleteo na bag moraš da koristiš debug mode, onda to i nije neki bag. Najproblematičniji su oni bagovi koji se mogu videti na prvi pogled, koji ruše aplikaciju, koji predstavljaju sigurnosne rupe i za takve ne treba debug mode... tako da šta znam, mlatimo praznu slamu... Smile

Generalno, ne želim da produbljujem diskusiju, jer ne znam više ni o čemu raspravljamo... skačete sa teme na temu. Samo kažem da open source nije nekakav "mesija novog doba", niti mnogo ljudi od njega ima koristi. Pametan čovek koristi ono što mu završava posao i ne gleda da li je to open source, closed source, besplatno ili mora da ga plati ili na kraju krajeva crackuje.
Ja recimo koristim sve tri grupe komercijalni windows, open source Firefox, Thunderbird i slicno (mada mi ne igra nikakvu ulogu što je open source, može da bude i closed source što se mene tice, samo da je besplatan), closed source ali besplatni Winamp... itd. Sve ima svoje prednosti, ali i mane... tako da čovek treba da bira ono što njemu najbolje odgovara. Mene samo iritiraju sektaši koji predstavljaju open source kao nekakvu slobodu, a to je samo običan softver, samo što ima otvoren kod što mnogima ne znaci ništa, niti se ja osećam slobodnije ako koristim open source Firefox nego ako koristim closed source Winamp. Wink Toliko.

StefanT ::
Šta je sa FireFox-om? Šta je sa Google Chrome? Šta ce biti sa Google Crhome OS-om? Odnosno šta je sa Androidom?

Iza Google Chrome stoji firma koja živi od marketinga... Njima se isplati da izdaju sve open source, jer ne žive od prodaje softvera!

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Uto Avg 18, 2009 11:58 pm Odgovoriti sa citatom

Jassa ::
Pa upravo zato i kažem da nisu preterano bitni, jer koristi od njih ima jako mali krug ljudi i firmi... ako je uopšte u pitanju neka prevelika korist... u Indiji možeš da nadeš nekog mučenika da isprogramira šta hoceš za 10-20$ Very Happy (nažalost).

Ne generalizujem, lepo kažem većina. To ne znači da nema kvalitetnih open source projekata, ali mnogo više kvalitetnih projekata je izašlo komercijalnih... Windows, Photoshop, Dreamweaver, Visual Studio, Flash, 3D Max, AutoCad... ne postoje open source ekvivalenti koji su jednako kvalitetni. Al nebitno, ne pričamo o tome...

U tvoju listu dobrih komercijalnih alata koji nemaju nekomercijalne ekvivalente bi dodao i Matlab...
do skoro cak i Office...
Inace, Eclipse je za Javu ono sto je Visual Studio za VB, C++, i .Net.

ipak uglavnom ne postoje nekomercijalni ekvivalenti velikih komercijalnih razvojnih alata, ali to je situacija na najvisem nivou apstrakcije... na nizem nivou svi programi koriste neke biblioteke kao svoju osnovu... a te biblioteke koje koriste i mnogi komercijalni programi cesto jesu open source ili besplatne ili neki hibridi sa raznoraznim polisama licenciranja...
tako da ti ne stoji teza da mali broj ljudi ima korist od open source projekata, jer oni koji imaju direktnu korist su programeri koji proizvode programe koje koristi mnogo siri krug ljudi..

Citat:
Eto meni chrome ne pasuje, al zato koristim drugi open source projekat Firefox. Mada, tu je i poenta. Firefox bi koristila i da je closed source jer mi ta otvorenost koda ne znaci ništa, jer ne bih umela da prepravim kod.

Jeste, ali Firefox kao takav postoji zato sto je open source. I ta biblioteka koja se koristi u firmi gde radim, koristi se kao closed source manje vise. Ali ona ne bi postojala da se neki ljuidi nisu okupili da zajedno rade na open source projektu koji im je svima trebao.

Mene samo iritiraju sektaši koji predstavljaju open source kao nekakvu slobodu, a to je samo običan softver, samo što ima otvoren kod što mnogima ne znaci ništa, niti se ja osećam slobodnije ako koristim open source Firefox nego ako koristim closed source Winamp. Wink Toliko.

to su levicari anarhisti i zagrizeni linux-ovci. Ja udobnost Windows-a ne bi menjao za Linux. Ali kad bi se pojavio neki novi OS koji bi ponudio udobnost koriscenja Windows-a vrlo rado bi se otarasio Microsoft-ovog cudovista...

Iza Google Chrome stoji firma koja živi od marketinga... Njima se isplati da izdaju sve open source, jer ne žive od prodaje softvera!
google Chrome mislim nije open source. samo je besplatan...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
StefanT.
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 15 Maj 2009
Teme: 2

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Avg 19, 2009 12:19 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
to su levicari anarhisti i zagrizeni linux-ovci. Ja udobnost Windows-a ne bi menjao za Linux. Ali kad bi se pojavio neki novi OS koji bi ponudio udobnost koriscenja Windows-a vrlo rado bi se otarasio Microsoft-ovog cudovista...

Nemoj tako. Ima nas kojima zadovoljava skoro sve potrebe. Još malo kada bi napredovao, bio bih potpuno zadovoljan.

I pre nego što sam ga instalirao zano sam šta bi moglo da me očekuje.

---------

Citat:

Ali je testiran, ima uspešnih... Nije problem u testiranju. Problem je u novcu, kao što si rekla. Nema puno onih koji će raditi bez plate, a na moju žalost ne mogu svi projekti da zarade dovoljno novca na neki drugi način da bi se takmičili sa vlasničkim softverom, ali za mene ipak dovoljno da preskočim i Vistu i Win 7, a za dalje ćemo videti.

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Avg 19, 2009 7:50 am Odgovoriti sa citatom

Nije vise sustina u parama kao plati, vec u parama za advokata....
U protivnom si kao sa skinutim pantalonama na zurci gde su svi naduvani i pijani.

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Avg 19, 2009 8:11 am Odgovoriti sa citatom

Uporedjivati win i unix je isto kao uporedjivati kopir aparat i cepter lonce... jednostavno ne moze da se poredi jer obadva sistema imaju svojih prednosti i mana, proguglajte ili probingujte malo o serverima i serverskom trzistu pa ce vam sve biti jasno. Trziste kucnih racunara i os.a za njih kompanijama ne donosi nikakav novac, globalno gledano, dok se na serverskom trzistu kolju za svakog korisnika (kompaniju).

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 08, 2012 1:23 pm Odgovoriti sa citatom

... i tako se zavrsila rasprava win vs. linux sa akcentom na mac os x hahahha... btw mac os x je tek sa lion inkarnacijom dobio opciju videa u full screen-u tako da toliko o tome koliko je najbolji za obicnog kucnog korisnika kome reci audio/video obrada ne znace apsolutno nista... a narocito sto se za tu verziju celokupni marketing vrteo oko te smesne cinjenice i zalosne. Pitanje novinara: Najveca prednost u odnosu na staru verziju? Apple fanatik: Podrska za par novih gedzeta izaslih prosle godine i sada mogu da gledam youtube u ful skrinu! juhu! Laughing

Proslo je skoro dve godine od zelje autora ove teme da mu sve radi kako treba na linux-u, izasao je ubuntu 11.10 a sad vec i noviji 12, sa unity interfejsom, integrisanim wine-om pa izvoli... Jedino sto nisam uspeo da pokrenem na njemu a izvorna je aplikacija za win jeste COD4: Modern Warfare mada sumnjam da ce neko plakati zbog te igre... Sve ostalo leti. Naravno ako znas da podesis sve u sitna crevca i pritom ne koristis misa, ako je tvoj odgovor na ovo pitanje negativan, drzi se windows-a jos uvek. Hocu reci UNIX u desktop delu jos nema sta da trazi iako je opasno blizu za naprednije korisnike. HP Compaq je prosle godine pokusavao da uz laptopove uvaljuje SuSe pa vidi gde ga je to dovelo na tom trzistu...

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Tehnopolis Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4
Strana 4 od 4

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Lepljiva: Ljudi koje biste voleli da vidite u emisiji Eric Cantona Pet Nov 26, 2010 8:46 pm  Pogledaj zadnje poruke
10 stvari koje bi trebalo da znate o cigaretama. Eric Cantona Pet Nov 09, 2007 1:22 pm  Pogledaj zadnje poruke
Spisak repriza koje ce se emitovati tokom letnje pauze! Eric Cantona Uto Jul 10, 2007 8:42 am  Pogledaj zadnje poruke
Birajte emisije koje ce se reprizirati tokom letnje pauze 07 Eric Cantona Pon Jul 09, 2007 7:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Bolesti koje češće ostaju bez prave dijagnoze Eric Cantona Pet Maj 25, 2007 4:32 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!