NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Beskućnici

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Lifestyle Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Beskućnici
Autor Poruka
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Jan 27, 2012 7:16 am Odgovoriti sa citatom

Po metropolama (ograničavam se na one malobrojne koje sam obišla) ih ima. Po nekim su skriveni, po nekim leže danima na istim mestima na ulici. Jedno ćebe, karton, flaša, novine. To im je sva imovina. Nikome ne trebaju, a svima smetaju. Prolaznici ih zaobilaze u širokom luku. Daju ružnu sliku o državi: ispada da ne brine o pojedincu.

Bilo mi je strašna pomisao na njih, a i sam susret s njima, dok nisam u blizini kuće videla jednog nikom potrebnog čoveka. Isti tip opreme, samo ima još jorgan. Sakriven i ušuškan, ne smeta nikom, ali nikom nije ni potreban. Negde je morao proživeti svojih pedesetak godina. Gde je radio? Ima li decu? Gde je živeo?
Šta se to desi čoveku, pa u jednom trenutku više nikom nije potreban?
Pravi brodolom života.

Htela sam da stupim u kontakt s njim. Da li mu je hladno, ima li koga, treba li mu šta? Jedino je jedva čujnim glasom procedio: ,,Ostavi me na miru".

Policija se ne zove za takve slučajeve. Oni su, po pravilu, sirovi, isteraće čoveka, pa kud će onda. Zvala sam Centar za socijalni rad. Ispitala prvo imaju li gde da smeste beskućnike. Nisu došli ni posle par dana. Papirologija, procedura... posao je to! Dok taj neki papir prođe kroz sve ruke sigurno ne potplaćenih radnika, čovek leži na betonu, možda bolestan, možda gladan. Može li mi biti uteha da je Srbija siromašna zemlja, da se nema para za ljude koji su prepušteni prirodi? Sme li nam to biti uteha uopšte, a kontejneri svakog dana prepuni?

Mogla je ovo biti tema za Jutarnji, ali nije.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
miks
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 21 Jan 2009
Teme: 25

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Jan 27, 2012 9:23 am Odgovoriti sa citatom

Neko iz mase ::

Bilo mi je strašna pomisao na njih, a i sam susret s njima, dok nisam ... videla jednog nikom potrebnog čoveka. Isti tip opreme, samo ima još jorgan. Sakriven i ušuškan, ne smeta nikom, ali nikom nije ni potreban. Negde je morao proživeti svojih pedesetak godina. Gde je radio? Ima li decu? Gde je živeo?
Šta se to desi čoveku, pa u jednom trenutku više nikom nije potreban?
Pravi brodolom života.

Htela sam da stupim u kontakt s njim. Da li mu je hladno, ima li koga, treba li mu šta? Jedino je jedva čujnim glasom procedio: ,,Ostavi me na miru".

E da znas, puno sam razmisljao o ovim ljudima. Upravo su i mene "mucila" ova pitanja koja si ti navela... I! Bio sam u prilici da provedem dobrih pola sata sa jednom takvom osobom.
Iznenadio sam se kada sam cuo njeguvu pricu! Imao je sredjen zivot, porodicu, posao, stan... a onda izgubio sve.Zena ga napustila, ostao bez posla, posvadjao se sa cerkom a ova ga izbacila iz stana. Nesto malo imovine je rasprodao da bi preziveo... i onda se sve svelo na gore opisano. Naravno, litarska flasa sa nekim jeftinim picem je neizbezna.
Kaze, najgore je zimi. Neko vreme provede po stanicama, ali i odatle ih najure. Kada je bas jako hladno, izvrsi neku sitnu kradju, obicno po samoposlugama, da bi ga policija privela i tada provede dva-tri dana na toplom i suvom. dobije i nesto hrane, a onda sve iz pocetka...

Ne znam sta je, ili koliko potrebno, da se nesto tako dogodi coveku!?
Pokusao sam sebe da stavim u slicnu situaciju... STRASNO!!!
Najgore je to (sto si i ti NiM rekla, a i on potvrdio) sto oni nikom ne trebaju
Sad

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Jan 27, 2012 9:33 am Odgovoriti sa citatom

miks ::
... posvadjao se sa cerkom a ova ga izbacila iz stana. Nesto malo imovine je rasprodao da bi preziveo... i onda se sve svelo na gore opisano...

Ovde počinje još jedno pitanje: treba li deci išta prepisati za života? Šta god da uradimo kao roditelji, deca su nezahvalna i ljubomorna jedna na drugu. Sećam se čoveka koji ni sa preko 60 godina nije mogao da oprosti majci što je starijem bratu (navodno) dala veće parče hleba. Pa gde onda da se veće stvari oproste?

U nekom trenutku života prođemo kao čiča Gorio ili kao kralj Lir. Sve daš. Greška nastaje kad očekujemo da nam neko bude zahvalan. Ljudima u prirodi nije da budu zahvalni, ali vole da dobiju zahvalnost.

Odmah vidim sebe u poziciji tog beskućnika. Pitanje je da li ću ikad ostvariti pravo na penziju. Nije ovo samosažaljenje, da se razumemo. Ovo je nešto što nam svima preti, a da svesni nismo.

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Feb 03, 2012 3:11 pm Odgovoriti sa citatom

Post za postom... doduše, posle nekoiko dana.

U Srbiji se ne isplati biti beskućnik. Prošo je već dosta dana otkako pokušavam ovog nesrećnika negde da smestim, ali on nije ničiji problem.

Bele smrti za mene nisu više nikakvo čudo u Srbiji, s obzirom na mogućnost da se postane beskućnikom.

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
jorgovan
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: ?
Pridružio: 27 Sep 2007
Teme: 6

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Feb 03, 2012 5:53 pm Odgovoriti sa citatom

Da ja sam neki dan isto pomislio ima li goreg i nedostojanstvenijeg cina za coveka nego da postane beskucnik. Cak mi se cini da je i smrt bolja varijanta koliko god to grubo zvucalo.

Zapravo je bilo neki dan nisam siguran da li je RTS u pitanju ili neka druga TV, bio je kratak razgovor sa jednom starijom gospodjom koja zivi na ulici, ostala je bez icega ako se secam nesto malo imovine je prodala, dece nema a muz preminuo...jedna noga joj je amputirana do kolena a druga je po njenim recima gotova i uskoro ce i nju da joj amputiraju. Meni licno je najveci utisak ostavila njena svesnost cele situacije ona kaze i aspekt higijene svesna je toga ali uslova nema i kao sto sama kaze drzava nista ne cini po pitanju njih kao da ne postoje...pomenula je i zimu i uslove u kojima zive i hranu, snalazenje itd

Nakon toga je prikazan razgovor sa muskarcem ista tj slicna situacija. Razlika izmedju njega i prethodne gospodje je u tome sto je on imao tu famoznu flasu u ruci sto naravno izaziva manja osecanja prema njegovoj sudbini imamo izgovor kao drustvo za nasu ravnodusnost prema njemu...

Nekoliko dana nakon toga( bilo je u vestima) izgoreo je stan cini mi se zena sama je zivela vatrogasci su intervenisali ali sve je izgorelo itd nakon tih vesti sam se zapitao sta ce biti sa njom ima li nekoga da joj pomogne, nekoga kome moze da se obrati jer ocekivati od drzave ili grada da joj pomogne tesko da ce imati nekog efekta da li smo 'bogatiji' za jos jednog stanovnika nasim ulica ili ce mozda sudbina te zene otici u drugom pravci..jeziva je i sama pomisao na tu bespomocnost koja moze da vas zadesi kada se nalazite u tako ravnodusnom drustvu.

http://www.youtube.com/watch?v.....ture=share
DiplomiraniDuduk
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: Muski
Pridružio: 29 Maj 2007
Teme: 37
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pet Feb 03, 2012 7:50 pm Odgovoriti sa citatom

Možda bi i bilo nešto manje beskućnika da se institucija koja za to i postoji, Centar za socijalni rad, zaista brine o njima! Nažalost, prekjuče sam se (ponovo!) uverio da je to jedno birokratizovano društvo koje brine samo o svojoj plati!
Oni uopšte ne vide čoveka - samo ih zanima formalno postojanje raznih papira i potvrda. Kao i svaka birokratija, naglašava se nešto sasvim nepotrebno, samo da bi se izbegao pravi problem i pravi posao!
Ilustracija: za bakicu koja je šlogirana i potrebna je hitna akcija, podneo sam lekarsko uverenje koje je izdao nadležni lekar opšte prakse, na osnovu nalaza raznih specijalista. (Tako zakon nalaže.) Nisam priložio te nalaze jer ih je video (i naveo!) lekar opšte prakse u Uverenju. Onda je birokrata (koja nije stručnjak za medicinu, pa joj nalazi specijalista ništa stvarno i ne znače!) tražila gde su nalazi specijalista!
Da sam beskućnik verovatno bih se sapleo o birokratiju i ostao na ulici!

Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera!
"Danas je ludo vreme! Ko nije lud taj nije normalan!" (citat)
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori!
http://diplomiraniduduk.wordpress.com/
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Feb 03, 2012 8:21 pm Odgovoriti sa citatom

DiplomiraniDuduk ::
Možda bi i bilo nešto manje beskućnika da se institucija koja za to i postoji, Centar za socijalni rad, zaista brine o njima! Nažalost, prekjuče sam se (ponovo!) uverio da je to jedno birokratizovano društvo koje brine samo o svojoj plati!
Oni uopšte ne vide čoveka - samo ih zanima formalno postojanje raznih papira i potvrda. Kao i svaka birokratija, naglašava se nešto sasvim nepotrebno, samo da bi se izbegao pravi problem i pravi posao!...

Upravo to. Pošto sam ih zvala pre desetak dana i odlazila svakodnevno da proverim da i je čovek još u toj prostoriji (normalno, nije bio - dan je, a dane provodi skitajući, pretpostavljam), mislila sam da su ga odveli. Kad sam ih pozvala telefonom da proverim šta je sa ačovekom, rekli su mi da su upoznati sa slučajem, ali i da on nije u njihovo nadležnosti. Dadoše mi broj telefona nekog prihvatnog centra, gde mi opet rekoše da je potrebno da se s papirima pojavi kod njih. Ma s kojim papirima?

Bitno je samo da se zaposleni po tim centrima ne smrznu, čovek nije bitan. Sad

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Page
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 04 Apr 2007
Teme: 7

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Sep 13, 2012 9:41 am Odgovoriti sa citatom

Sir Oliver
http://www.novimagazin.rs/vest.....A.facebook

maher.

sirom sveta
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Lifestyle Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Strana 1 od 1

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Nepismenost, obrazovanje i kakvo nam je skolstvo Natasa23 Pon Jan 12, 2015 11:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Cirkus Korona-zašto nam više nisu potrebni cirkusi sa životi V is for ... Sub Avg 16, 2008 10:10 am  Pogledaj zadnje poruke
[ Glasanje ] Za koje odluke nam treba referendum? Katančić Čet Jan 10, 2008 11:46 am  Pogledaj zadnje poruke
Planeta nam – tesna Eric Cantona Pon Avg 20, 2007 1:23 am  Pogledaj zadnje poruke
da li nam treba vojska u XXI veku revolucijakojatece Ned Avg 05, 2007 11:13 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!