NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Ravnopravnost da - ali koliko je ima

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Ljubav i seksualnost Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Ravnopravnost da - ali koliko je ima
Autor Poruka
LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 05 Jun 2007
Teme: 13

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Uto Nov 27, 2007 3:10 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
U toku razvoja ljudskog društva, u periodu varvarstva, muškarac je prisvojio sredstva za proizvodnju i uzevši u ljudskom društvu vlast pater familias-a, oca porodice, stvorio patrijarhalno društveno uređenje (grč. pater - otac, arho - vladati). Pritom je i ženu potčinio.Da bi takav postupak opravdao pred samim sobom te da bi i ženu uvjerio kako je sasvim prirodno da mu se pokorava, izmislio je ženinu tobožnju biološku, psihičku i društvenu manju vrijednost u odnosu na muškarca.

Postoje urodjene razlike u sposobnostima.(npr. uticaj testosterona i estrogena na metabolizam proteina se razlikuje,te s toga muskarci imaju razvijeniju muskulaturu->fizicki su jaci->i samim tim sposobniji za obavljanje fizickih poslova.
Mada ako neka zena hoce da radi takav neki posao,zasto ne bi radila,ne verujem da bi bila manje produktivna.
Osim toga,u Francuskoj u 19v su i zene radile u rudnicima pa ih niko nista nije pitao,niti se postavljalo pitanje da li je to muski ili zenski posao,vec je bilo bitno da se zaradi za hleb.

Dokazano je da muskarci i zene razlicito razmisljaju.

Ravnopravnost nikako nije kada te poslodavac uslovljavala da u naredne dve godine ne rodis dete da bi dobio posao(a to je Helloween takodje naveo),ili kada zena koja je na nekom od rukovodecih mesta bude smenjena zbog istih razloga.Tu mi diskriminacija jako smeta-sposobnost treba da bude od presudnog znacaja.
Samo nemojte da mi kazete da je trudna zena ili zena koja ima decu nesposobna!Istina je da je tada sva paznja koncentrisana na dete,medjutim i muskarci treba da tim zenama olaksaju.

Po meni oba pola treba da imaju jednaku sansu,i sposobnost treba da bude presudna.

Osim toga,sve je vise zena koje izdrzavaju porodicu,i sve je vise muskaraca koji se nesto zale,i koji su nesposobni.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8
Now watch what you say or they’ll be calling you a radical,
Liberal, fanatical, criminal.....!

Helloween
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 12 Nov 2007
Teme: 20
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Nov 27, 2007 4:29 pm Odgovoriti sa citatom

LeeA ::

Ravnopravnost nikako nije kada te poslodavac uslovljavala da u naredne dve godine ne rodis dete da bi dobio posao(a to je Helloween takodje naveo),ili kada zena koja je na nekom od rukovodecih mesta bude smenjena zbog istih razloga.Tu mi diskriminacija jako smeta-sposobnost treba da bude od presudnog znacaja.
Samo nemojte da mi kazete da je trudna zena ili zena koja ima decu nesposobna!Istina je da je tada sva paznja koncentrisana na dete,medjutim i muskarci treba da tim zenama olaksaju.

Samo da razjasnimo nesto... Trudnocu sam naveo kao primer onoga sto sam dosta puta gledao svojim ocima ,da devojke stvarno dobiju otkaz kada kazu da su trudne, ili da im se nudi aneks ugovora u kom pise da dve godine ne smeju da zatrudne... Takodje sam naveo da to nije samo od strane muskih poslodavaca, nego i od zenskih takodje... oni to obrazlazu ne isplativoscu da radnike koji za kolektiv nisu ucinili dovoljno izdrzavaju za vreme trudnoce... to nije ono sto sam ja smislio...

Veliki sam protivnik toga i ne zelim da me neko smatra za nekog skota zato sto je pogresno protumacio moje reci...

Isto sam tako naveo da su zene danas mnogo sposobnije od muskaraca generalno, i cvrsto stojim iza toga... ali to se ne odnosi bas na fizicku snagu...

Ne delim tvoje misljenje da zene mogu da rade podjednako fizicke poslove kao i muskarci... U jedinici u kojoj sam bio na obuci ima nekoliko zena vojnika, koje su izuzetno sposobne, ali ipak ne toliko spremne kao muskarci iz iste jedinice...i cisto sumnjam da bi dve zene mogle da nose police na treci ili cetvrti sprat, kao sto smo moj kolega i ja radili mnogo puta... da ne pricam o mnogim, jos tezim poslovima...

Najvise bih voleo kada bih mogao sa vama da popricam uzivo, smorio sam se vise od ovog kucanja, a uvek dosta toga ostane nedoreceno..

* "Non nobis, Domine, non nobis sed nomini tuo da gloriam ... Justus et paciens" *

"All the war-propaganda, all the screaming and lies and hatred, comes invariably from people who are not fighting."
-- George Orwell
korvin
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 21 Nov 2007
Teme: 2

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 27, 2007 6:17 pm Odgovoriti sa citatom

Interesantno je to sto se o ovoj temi - ravnopravnost - ne postavljaju konkretna pitanja vezana za praksu i realnost.

Primer 1: Zena zatrudni, poslodavac gleda svoj interes, zena gubi posao - zena diskriminisana, ali i ko jos? Da li je njen muz npr. diskriminisan (jer oni sada imaju samo jednu platu) u odnosu na ostale muzeve cije zene nisu trudne itd.
Primer 2: zena ili muz prekinu brak (nebitno zasto), dete ide majci u 99% slucajeva - otac diskriminisan itd.

Ravnopravnost bi trebala da predstavlja jednaku mogucnost za ostvarivanje prava (bilo kog).

Trenutno, na papiru/zakonu, svi smo jednaki.
U praksi postoje brojne neravnopravnosti, vecinom nasledjene - kao sto je izbor poslova, ili visina primanja itd. naravno da se ne misli na JEDNAKOST, jer muskarci i zene nikada (nadam se) nece biti jednaki.

Ono sto je danas prisutno (izrazeno u Srbiji) jeste zloupotreba ideala ravnopravnosti, i to od strane ranije diskriminisanih zena.
Ovo je narocito izrazeno kroz manipulacije i zloupotrebu na temu zlostavljanje i dodeljivanje dece.

Jednostavno je potreban novi drustveni dogovor izmedju muskaraca i zena. Znaci, otvorena tema na svim nivoima.

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Nov 28, 2007 5:23 am Odgovoriti sa citatom

Kad pomeneš ekonomski interes kapitala, onda neki potpuno ne shvataju vezu sa uslovljenim gaženjem tudjih prava, tj ako pritiskaju mene i ja ću druge.

Takodje ne bih objašnjavao osnovne , ali nekima neočigledne uzroke u percepciji , nastanku osećanja, funkcionisanju generalno, ali da se ispravim odmah nije NEKI već danas VEĆINA, jer je takvo medijsko ispiranje mozga.
Stvarno sa žaljenjem kažem da sam mnogo puta pokušao da zajedno sa tako oblikovanim osobama prevazidjem ograničenja pećine i percepcije, psihologike koju imaju i da se uvek neslavno završavalo što se tiče dubokih osnova. Sve ostalo mogu da percipiraju i izuzetno su što bi se reklo inteligentne, ali to ne umanjuje isključivost nepercepcije ili kako ja to kažem žarenje osipa, bolne tačke te percepcija oko tih tačaka ne postoji.
Mediji se pobrinu da stvore zastrašivanjima i ubedjivanjima te osipe, bolne tačke, žarišta u psihi današnjih i žena i muškaraca i onda se otupe sve ostale percepcije....

Iako poštujem česti trud osoba da prevazidju to slepilo percepcije i poštovanje koje ukazuju time što se trude da ne odbace moje argumente kao potpuno neosnovane već ulože trud u pokušaj povezivanja sa svojim stavovima, praksa mi pokazuje da je totalno neracionalno i nemudro trošiti dobru volju na pokušaje prevladavanja tih društvenih psihologičkih predodredjenja.
Primam punu krivicu za ovo , kao i eventualna tumačenja da sam snob ili gord ali dobro htenje je danas ipak ograničeno i stoga puno vrednije....

Sve ovo o slepilu percepcije za različito funkcionisanje M i Ž je nevažeće za starije generacije 35+, dok je za njih već problem drugačije prirode i idealizma i silnih nakupljenih frustracija koje im je vreme zadalo....

LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 05 Jun 2007
Teme: 13

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Nov 30, 2007 4:25 pm Odgovoriti sa citatom

Katančić ::

Muškarci nisu isto kao i žene, da nemaju iste potrebe, isto shvatanje očekivanja, predikcije, zaključivanja, žudnje, percepcije i osećanja.

Helloween ::
Vrlo se razlikujemo mentalno, samo je to preopsirna tema a mene mrzi da kucam...

To jeste tacno...

Sto se tice osecanja,evo i primera:
Citat:
Ljubomora
Ono sto je interesantno za ovu emociju jeste da se ona razlikuje po polovima. Naucno je dokazano da su zenska deca cesce ljubomorna nego muska.

The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8
Now watch what you say or they’ll be calling you a radical,
Liberal, fanatical, criminal.....!

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Ljubav i seksualnost Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Jednog dana Ona vredi milijona Čet Maj 07, 2009 2:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Trudnice u Srbiji, ko je lud da radja decu daki77 Sre Maj 06, 2009 6:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Zatvori Vanja Pet Apr 18, 2008 11:04 pm  Pogledaj zadnje poruke
ko je bogat dekameron Ned Apr 06, 2008 11:55 am  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 7:37 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!