NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

podobnost, a ne sposobnost?

Idi na stranu Prethodni  1, 2
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

podobnost, a ne sposobnost?
Autor Poruka
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pol: ?
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Ned Okt 05, 2008 12:01 am Odgovoriti sa citatom

Ocigledno kada jedno drustvo se krece iz kolektivizma, u kojem je tabu isticanje pojedinca, prema idividualizmu da se ovakve teme tokom reformi pokrecu. Wink Smile

U organizacijama (Privredne Nauke objasnjavaju razne teorije o pospesivanje uspeha u organizacijama) koje nemaju vlasnika i koje nisu upravljane na osnovu uspesnog postizanja postavljenih ciljeva kao na primer drustvene i drzavne firme iz Titoizma/Slobizma do 5.oktobra 2000 (nakon toga krecu bezskrupulozni stecajevi i rasprodaje svega 'mrtvog') su u osnovi funkcionisali licni interesi cesto nepismenog rukovodstva koje je aroganciju moci ispoljavala iznudjivanjem lojalnosti svih koji su zeleli da ostanu na platnom spisku (iako je radni odnos bez trzisnog opravdanja bio maska za socijalni mir), top-down. Ta arogancija moci je bio odlican takticki izgovor nesposobnog rukovodstva da sakrije svoje slabosti a pametniji i vredniji su mobingom ili marginalizovani ili isterani i kolektiva.

U organizacijama koje imaju jasnog vlasnika i ciji radnici se ocenjuju na osnovu postignutih rezultata u skladu sa merljivim ciljevima, se ne moze ocekivati da ce ulizice, klasicni podobni dzabalebovici uspeti da prezive ukoliko nema uspeha na delu. Kolektivizam samo postoji tokom pauze, nakon toga sledi trzisna konkurencija individualaca gde se cene najbolji odnosno najodgovorniji.

U prvom primeru za uspeh je dovoljna reprezentacija, u drugom primeru kako trzisni svet funkcionise je potrebna prezentacija (rezultati i uspesi delima) i reprezentacija (profilisanje i zastita svojih uspesnih dela).

Sta danas cini rukovodioca efektivnim? Jedno od osobina je da koordinira, da je privrzen, da je otvoren da nauci, da stalno gleda sustinu dok strucnjaci se bave detaljima, da bude pogon za proces poboljsanja kako nacina rada tako i sadrzaj posla (na japanskom Kaizen), da slusa i odgovorno da donosi odluke stimulisuci razvoj i talenat odredjenih 5% ljudi koji su bolji od drugih dobrih radnika..........itd......
(Kad zavrsim naucni rad na ovu temu, naci ce se mesto da ovo negde postavim Rolling Eyes )

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Prijatelj
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 16 Avg 2007
Teme: 22
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Okt 06, 2008 10:00 am Odgovoriti sa citatom

Saša ::
...U organizacijama koje imaju jasnog vlasnika i ciji radnici se ocenjuju na osnovu postignutih rezultata u skladu sa merljivim ciljevima, se ne moze ocekivati da ce ulizice, klasicni podobni dzabalebovici uspeti da prezive ukoliko nema uspeha na delu....

kako ti misliš da nepismeni rukovodilac ili vlasnik firme ili investitor, koji nikada nije radio za platu od 7-15 oceni ko koliko vredi ako mu jedna grupa ljudi ide uz dlaku, a neki tamo renomirani stručnjak ga stalno upozorava i koči, zbog njegovih nebuloznih predloga.

svuda gde sam radio šlihtare su glavni, i to izgleda ovako

radna grupa kaže g-investitore oko te košta 5000000,
šlihtare ne ne gosp. ja ću vam to srediti bla bla (nikad mu nije sredio ali mu ide uz dlaku)

radna grupa kaže to mora ovako, šlihtara izvadi iz specifikacije 900000 ovo košta ovoliko i dva mesec dana koči radnu grupu jer ovaj se prima na one koji mu idu uz dlaku i obećavaju uštedu

radna grupa napravi predlog 20000eura za mernu grupu
šlihtara nađe 2000 eura uz baj pas ventil na točenju i krade ga

i na kraju ode i šlihtara iz firme najuri ga ali pre toga smeni 10 radnih grupa zbog te budale

ove anomalije ne postoje kada postoji jak menadžment ali ovo je tranzicija i 99% menadžmenta je ovakav, mada i u belom svetu je u skoro 50% firmi ovo praksa, ali ima i normalnih firmi, tu mislim prvenstveno na firme tima GM microsoft IBM itd, a ostale, naročito one male pa i one su ovakve, kao kod nas tranzicione

Gledam da preživim i ovu buldožer demokratiju,
ovog puta neće tako lako proći (b)lokatori
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Okt 07, 2008 9:53 pm Odgovoriti sa citatom

Ja sam prosao nekoliko (da ne kazem broj ali preko 5) firmi i svuda je situacija ista....

Struka mi je telekomunikacije, pa sam uvek ili direktno u dodiru ili posredno u dodiru sa muckom i tokovima novca....

I da ne bi otisao u zatvor i potpisivao milionske evro prijemnice , a za nista, ja sam uvek trazio saglasnost pretpostavljenog i odmah dobijao sutku......
(kako smesno zvuce filmovi o velikim pljackama gde opljackaju 3 mil $ iliti 1.500.000e, a toliko je mesecno uzimao direktor studentskog centra za "prodaju" 1000 linija privatnim firmama iz geneksa koje je studentski grad placao.)

I onda mi lepo objasni direktor u jednoj od tih firmi....
Kaze:
Mnogo si bre posten, nadji neku nepostenost koja ti lezi, da ljudi mogu da rade sa tobom....
Ovako se plase, nemaju za sta da te uhvate, a ti njih imas i onda ne moze da se radi sa tobom.....

Dakle , sastavni deo nekih poslova je saglasnost sa "kolektivom", a ako je kolektiv odozgo uglavnom vize, vize karaktera i porekla , onda je jasno usmeravanje i dokulturalizacija naroda ka lopovima....

Danas u Srbiji nema nevinih....

Ili kako lopovi vole da dele ljude......Ne postoje posteni i neposteni , dobri i losi, jer lopov mora da je i posten i dobar u svojim ocima......postoje bistri (koje ne moze da prevari) i naivni (koje moze da prevari)....

Postoje posebne kulturoloske teorije i socioloske teorije novijeg datuma koje sve ovo tumace na sasvim drugaciji nacin od uobicajenog i klasicnog, ali su van ove teme....

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
Prijatelj
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 16 Avg 2007
Teme: 22
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Okt 07, 2008 11:25 pm Odgovoriti sa citatom

ku ku bre prijatelju,
pa gde istinu na videlo,
tačno je to što kažeš ali skrati malo mnogo pričaš...

Gledam da preživim i ovu buldožer demokratiju,
ovog puta neće tako lako proći (b)lokatori
uzurpator
Prolaznik
Prolaznik

Pol: Zenski
Pridružio: 09 Sep 2008
Teme: 1

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Okt 08, 2008 10:33 am Odgovoriti sa citatom

E, zato ja nikad necu odgovarati pretpostavljenima. Ne mogu da odcutim, pa to ti je... Zbog toga razmisljam da necu dugo izdrzati u drzavnom sistemu. Sam svoj gazda, to je sve sto mi preostaje...

sax
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 08 Okt 2008
Teme: 1
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Okt 09, 2008 12:49 am Odgovoriti sa citatom

Upravo iz razloga podobnosti i tapkamo u mestu jer oni koji vrede i znaju nešto odlaze tamo gde se njihova pamet ceni! A to je na žalost izvan naših granica! Tako je svuda u politici, obrazovanju, firmama pa još što je i najgore od svega to je i povezano, pa ako si podoban nekoj partiji koja ima vlast u datoj instituciji a dovoljno si gluplji od onoga što te postavlja, ti si pravi čovek e onda takav čovek postavlja svoje ljude koji naravno ne smeju da budu pametniji od njega i onda razmislite do čega dolazimo???
A ako se i nadje neko ko može slučajno da ugrozi nečiji položaj takav bude šikaniran i pod pritiskom, toliko da mora da napusti takvo okruženje!
Upravo sam takve stvari osetio na svojoj koži od šefa koji ima neku partijsku školu, koji kako se vlast menja i on menja partijske knjižice i pliva u svim režimima! Naravno nisam sedeo skrštenih ruku suprostavio sam se i sada trpim torturu ili mobing! Ali ne zadugo uskoro odlazim jer treba da diplomiram i odoh a podobni neka se i dalje saginju i govore : "Da, da šefe mleko nije belo crno je , u pravu ste"
Nažalost takva nam je cela država i sistem a napredak ćemo videti kada se dozovemo pameti ili prostije rečeno počnemo da cenimo pamet i to tudju ne samo svoju!

Lep izgled je u oku posmatrača, a lepota je u duši!
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Okt 09, 2008 7:45 am Odgovoriti sa citatom

Nije na RTS . Tu svi misle da je mleko crno.....

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Okt 09, 2008 9:19 pm Odgovoriti sa citatom

Mislim da je vazno naglasiti i sledece.....

Cesto cujete da nemamo dovoljno strucnih kadrova....
A upravo strucni kadrovi cuce odgurnuti u stranu.....
Tako da se "strucni kadrovi" kao izraz moraju tumaciti drugacije....

Dakle strucne kadrove nemamo jer nisu pogodni strucni kadrovi.....a da li je po politickom ili nekom drugom kriterijumu pogodno ili nepogodno , to je vec sledeci korak u istrazivanju pogodnosti....

Tako da ako imate najjevtiniju ponudu , onda je bitan termin isporuke, a ako imate termin isporuke, onda su bitne reference, a ako imate reference onda je bitan paket vise uvezanih ponuda....sto je ilegalno zakonom....

enjoy.the.silence
Novajlija
Novajlija

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Okt 14, 2008 8:43 pm Odgovoriti sa citatom

ne zelim da kukam kako je ovde lose jer da mi je u srbiji bilo bolje ne bih ovde zivela... sa relativno malo truda radila sam ok poslove, uglavnom one koji su mi u tom trenutku odgovarali. i svaki sam, uz malo srece, nalazila sama, bez icije pomoci...

ovde govorimo govorimo o nepodobnosti odraslih ljudi...

ono sto u stvari hocu da kazem je da ovde u svajcarskoj vec u obdanistu mozete postati... reci cu - zapecaceni da ne koristim rec nepodobni. ako dete nije simpaticno vaspitacici moze se dogoditi da ce ono vec u obdanistu biti zapecaceno za ceo zivot... deca koja su malko veselije prirode su "hiperaktivna" i salju ih u vrtice za decu koja su samo malo ometena u razvoju iako su deca totalno normalna. vaspitacica daje preporuku nekoj komisiji u kojoj su psiholozi cije se misljenje ne razlikuje od onog vaspitacice. ista deca kasnije obicno pohadjaju i posebna odeljenja u osnovnim i srednjim skolama i tako ih jos od malih nogu usmeravaju...

ovde je, u odnosu na srbiju, mnooooooogo mladih ljudi koji su totalno nesigurni u sebe... predavanje u osnovnim i srednjim skolama se uglavnom svodi na deljenje papira koje ucenici sami citaju na casu, a domaci zadaci se diktiraju (tipa na strani toj i toj podvucite u prvom pasusu red taj i taj, u drugom to i to). i tako oni uglavnom uce... tako se uci i istorija, recimo...

takvi ljudi kasnije nece cak ni primecivati ovakve probleme nego ce biti presrecni ako uopste budu nasli poslodavca koji ce ih zaposliti.

tako da... ne postoji ta nepodobnost samo u srbiji. postoje vidite i jos gori oblici te nepodobnosti kada vas jos u detinjstvu ogranice tako da i ne stignete da takve stvari primecujete, a kamoli da se protiv njih borite ili jos gore ucestvujete u emisiji na drzavnoj televiziji sa tom temom...

ja sam imala tu srecu da odrastem u srbiji sto mi je ovde mnogo znacilo. vec sam bar donekle oformila licnost i bila dovoljno sigurna u sebe pa sam uspela da se snadjem. Idea

nas skolski sistem je zapravo odlican. ono sto nije dobro su losi uslovi zaposljavanja. dakle, u srbiji mozes postati nepodoban recimo tek nakon zavrsenog fakulteta, a na zapadu i ranije...

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2
Strana 2 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Jednog dana Ona vredi milijona Čet Maj 07, 2009 2:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Trudnice u Srbiji, ko je lud da radja decu daki77 Sre Maj 06, 2009 6:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Zatvori Vanja Pet Apr 18, 2008 11:04 pm  Pogledaj zadnje poruke
ko je bogat dekameron Ned Apr 06, 2008 11:55 am  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 7:37 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!