NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Uvrede: reci kao sekire

Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Uvrede: reci kao sekire
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Avg 07, 2007 8:30 pm Odgovoriti sa citatom

Veceras od 22h.
Izvolite...

Pregled emisije

Neda Todorović (FPN BU):

- Svaka vrsta kritičnosti je u redu. Ne slažem se sa uvredama u kojima postoji neistina.
- Mi smo, nažalost, jedna veoma zaostala sredina. Ne deluje uvreda na isti način u sredini koja to prima na jednom daleko višem nivou, i u ovakvoj gde je sve dosta nisko.
- Pitanje je šta je funkcija medija. Da li mediji treba da insistiraju na tiražnoj zaradi ili na nečem drugom.
- Mi imamo inflaciju uvreda. To nije zdravo, to je odlika bolesnog društva.
- Danas je jednostavnije nereagovati, oguglali smo. Danas više niko ne demantuje, jer je inflacija uvreda postala opšte mesto.
- I istina se uvek može reći na civilizovan način.
- Za mene je uvreda kada se upotrebljavaju najniže psovke u "Velikom Bratu".
- Šta je javni interes? vređati? ili govoriti istinu, iznositi činjenice?
Ključna reč: "Naši standardi, nosiće u sebi opšteljudsko saučešće i uvek će imati uvidu dužnosti koje imamo kao članovi društva. Zadatak je da podignemo nivo ljudskih ideala i postignuća, stepen više od onoga na kome je bio" (udruženje novinara iz SAD-a).

Prof. dr Milan Paunović (Pravni fakultet BU):

- Sloboda izražavanja – bez nje nema ničega.
- Ako se nekome naruši ugled slobodom izražavanja, dolazi do problema, pravno definisanog kao uvreda.
- Prema Evropskom sudu – svako demokratsko društvo mora dopustiti veći stepen kritike i uvreda javnih ličnosti, jer javne ličnosti i uživaju odrađene privilegije.
- Uvreda nije činjenično iznošenje stanja. To je vrednosni sud.
- Gospodin Vučićević ima pravo da iznosi kritike i uvrede, jer je novinar koji mora da bude posebno zaštićen, kao i sve javne ličnosti.
- EU treba da se ugleda po mnogim pitanjima na demokratski život ovde.
- Kod nas su, za uvrede, ranije postojale zakonske kazne, sada se uvreda kažnjava novčano.
- Ako uvreda ide ka sticanju istine u jednom demokratskom društvu, mi ne možemo da pobegnemo od toga.
- Kada sudija primenjuje naše krivično zakonodavstvo, treba da vaga šta je javni a šta privatni interes – šta je bolje da bi se stvorilo jedno demokratsko društvo.
- Jednoj kolumni treba dopustiti da se izvređa neki političar, da bi se doprinelo istini i napretku društva.
- Reći za nekog da je ustaša - nije uvreda. To je politička kvalifikacija.
Ključna reč: Uvrede u kotekstu napretka države – da. Uvrede bez ikakvog smisla prema građanima koji nisu javne ličnosti – ne.

Dragan Kojadinović (nekadašnji ministar kulture):

- Mene odbijaju ružne reči.
- Jezik uvreda prethodi jeziku mržnje.
- Mnogo više ćemo sebi pomoći ako se borimo na pravi način.
- Ružne reči pokazuju i ružnu nameru.
- Mnogo je više civilizovanih ljudi koji ne bi čitali kolumne u kojima se upotrebljava terminologija kakvu koristi gospodin Vučićević.
- Ne treba život pretvoriti u arenu. Ja hoću da se bavim svojim poslom, ne da bi plaćao cenu, već da u svom poslu probam da uradim najbolje što se može uraditi.
- Činjenica je da su neki štampani mediji, koji su svoju programsku koncepciju zasnivali na polu-informacijama i klevetama, već odavno mrtvi.
- Kada hoćete nekoga da uvredite, kada imate lošu nameru, nazvaćte ga nečim što mislite da ga vređa.
- Ne može se samo pljuvati. Ako se samo kleveće, ne može se verovati da je nešto dobro. Neke pojave treba nazivati i dobrim, pravim imenima.
- Ljudi će uvek pažljivije slušati kada se govori razumljivije i sporije.
- Kada smo raspravljali o tome da li novinarima treba diretktno zapretiti kaznom zatvora zbog klevetanja, i ministar pravde i ministar za informisanje bili su protiv te mogućnosti. Ali treba reći da onaj ko ne plati visoku novačanu kaznu, može da završi u zatvoru.
Ključna reč: Sloboda, odgovornost, profesionalnost. Sloboda ne znači anarhiju.

Dragan J. Vučićević (glavni urednik dnevnih novina Press):

- Ako Velja Ilić preko novina uvredi Natašu Kandić, ne vređa novinar nego sagovornik.
- Novine se bolje prodaju ako je uvreda sočna.
- Mi novinari ne vređamo po svaku cenu, već izmišljamo.
- Napisati za predsednika Borisa Tadića da je maneken, nije uvreda, već konstatacija, jer ga veliki broj ljudi tako zove.
- Ako neko kaže da sam lopov, to je kleveta i možemo se sporiti. Kod uvrede ne.
- Nas niko puškom nije terao da budemo javne ličnosti. Mi smo to sami izabrali i moramo platiti cenu za to, tj. moramo da trpimo uvrede koje običan svet ne mora da trpi. To je demokratija.
- Kada novinar kaže da je Vladan Batić jedini demohrišćanin koji nije primio Hrišćanstvo, to nije uvreda, to je duhovito, i to Batić mora da istrpi.
- I ja sam za to da se niko ne folira na javnoj sceni.
- Vrhovni sud Velike Britanije nedavno je obajvio da se ne može kažnjavati čak i objavljena poluistina ako je ista u javnom interesu.
- Alabijanića ja u svojim tekstovima zovem Mića-guza, jer su ga tako zvali u školi.
Ključna reč: U borbi protiv korumpiranih lopova sve sme da se izgovori sem laži.

Poslednji put izmenio korisnik Vanja dana Pet Avg 24, 2007 6:21 pm; Izmenjeno ukupno 4 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Page
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 04 Apr 2007
Teme: 7

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Uto Avg 07, 2007 11:24 pm Odgovoriti sa citatom

Ubi me prejaka rec.

Branko M.

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Avg 08, 2007 4:05 am Odgovoriti sa citatom

Znam lično albijanića , ali čovek je pričao takve nebuloze da to nema veze ni sa razumom ni sa etikom ....

Medjutim njegov moto je bio "dve godine ću i g da jedem , ali da dodjem do stana" i dobio je trosoban stan u svoje vlasništvo od stranke....
Dakle čestitamo....
-----------------------------------------------------------------------

Inače u vezi teme, dobro je setiti se Eleonore Ruzvelt koja kaže:
Niko nas ne može uvrediti i poniziti , ako mu sami to ne dozvolimo.....

Ono što je još bitno za postavljanje u ovakvim situacijama je hijararhisjko u društvu....
Znači svako poništavanje prostora važenja bilo ideje, ličnosti ili stavova u direktnoj je vezi sa hijararhijskim položajem pojedinca u društvu.....
U prevodu , osoba je dužna da ima "konformnu sujetu", samoodbranu svog hijararhijskog položaja, svoje ideje, ličnosti i stavova , kao i prostora koji oni zauzimaju (Primer je šta je normalno , ako se uvede da je homoseksualizam normalno ponašanje , otvara se prostor za eksperimentisanje i za razne devijacije kod novih naraštaja, dok ograničavanje domena homoseksualizma na ista prava i ravnopravnost ispoljavanja u intimnim situacijama svodi prostor na nešto sasvim drugo, na prihvaćeno , a ne na normalno....)

Medjutim interesantne su mi poštapalice koje se javljaju kod ljudi kao želja za rešenjem , ali izbegavanje suočavanja sa suštinskim izvorima problema , već demagoškim oblikovanjem i razrešenjem problema.

Tako je uveden javni značaj , i privatni značaj....kao medja razdelnik kritičkog stava i uvrede (što je tako relativno i smešno , ali složiše se svi).
I ostalo je otvoreno kako da se razlikuje striktno šta je šta (i tu se složiše svi).
I ostaviše prozor za zakon o slobodnom informisanju kroz član gde se novinaru dozvoljava kritikovanje i iznošenje staova (ne moraju biti potvrdjeni) i istina (moraju biti potvrdjene).
Ostalo je nejasno ko se sve zove novinarom , jer novinar sam i ja (saradnik) kada pišem stručni članak (stručni je samo zato što je iz struke , a ne zato što je stvarno istinit, ili stručno vredan).
Posledica nepismenosti i redakcija i naroda koji će forsirati i nepismenu redakciju i žutu štampu.

Još je čovek primetio da ljudi "čuju" samo ako je konkretno i jednostavno rečeno "lopov" " lažov" "prevarant" i da čak onda nije potrebno ni potvrdjivati vest....Dok pronevera i "nestanak vrednosti se dovodi u vezu" , "iznošenje neistina" , "malverzacije i korištenje propusta u zakonu" ne dopiru do ušiju čitalaca.....

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Sre Avg 08, 2007 10:11 pm Odgovoriti sa citatom

Moj favorit u ovoj epizodi - mr. Kojadinovic. Vise puta naglasio da i lepim recima moze i da se razgovara i da se sagovornik 'spusti na zemlju', po potrebi Smile
"Mislim da ste precenili svoju glavu" (Vucicevicu)

I ono mu je super: "Bolje da se foliram nego da fauliram".

Profesor Paunovic i gospodin Vucicevic jesu izneli neke cinjenice pred kojima treba skinuti kapu, ali su argumenti druge strane (Todorovic - Kojadinovic) ipak bili jaci... bar iz ugla mog vida Smile

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Page
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Avg 08, 2007 10:37 pm Odgovoriti sa citatom

Trebalo bi kaznjavati sve oblike vredjanja u javnim nastupima, bez da se ulazi u to da li je nesto istina, ili ne. Tu ne priznajem nikakva ljudska prava slobode izrazavanja. Mislim da 90% losih stvari se dogadjaju zbog malicioznih izjava.
Za vredjanja u skupstini, trebalo bi vratiti drevnu kaznu - katran i perje!

Cak sam misljenja, da bi covek i zena u braku trebali da persiraju jedno drugom i time bi odlozili seksualni bankrot.

vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 245
Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Avg 08, 2007 11:22 pm Odgovoriti sa citatom

Imam pitanje,da li Natasini gosti znaju pre emisije o cemu ce se diskutovati??

Cesto se desava da su gosti zatecheni nekim pitanjima,ili ih ne razumeju,traze dodatna objasnjenja...ili je Natasa nesigurna ili su gosti malo izgubljeni,u cemu je problem??

Hocu reci,cesto naslov emisije nema veze sa samom diskusijom

bolje jedno vruce pivo nego cetir ladna
Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Sre Avg 08, 2007 11:27 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Hocu reci,cesto naslov emisije nema veze sa samom diskusijom
Explain.

Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Avg 09, 2007 9:20 am Odgovoriti sa citatom

Page ::
Trebalo bi kaznjavati sve oblike vredjanja u javnim nastupima, bez da se ulazi u to da li je nesto istina, ili ne. Tu ne priznajem nikakva ljudska prava slobode izrazavanja. Mislim da 90% losih stvari se dogadjaju zbog malicioznih izjava.
Za vredjanja u skupstini, trebalo bi vratiti drevnu kaznu - katran i perje!

Cak sam misljenja, da bi covek i zena u braku trebali da persiraju jedno drugom i time bi odlozili seksualni bankrot.

Takvi dijalozi bi bili dosadni svima, jer ljudi nisu navikli da poštuju vrednost ideje već vrednost sile koja nameće.....A nivo sile se vidi u nivou izlaganja.
Ovako bi ljudi ostali bez informacije kolika je moć sprovodjenja dotičnih reči, bez informacije kolika je hijararhija govornika i koliko je spreman da se pruži da bi ostvario svoje reči.....

Kako obojiti izrečeno značajem za tog pojedinca , a da se to ne oseti u ubedljivosti (a to je prvi korak i razlog za svadje)?

Značaj istih reči je različitim ljudima različit malo zbog neobrazovanosti , malo zbog nedefinisanosti ili pravilne nedefinisanosti samih pojmova od strane književnosti i filozofije samog jezika.

Sukob sujeta je neminovan. Današnja etika dozvoljava i ubistvo kad je takav sukob u pitanju , što je i normalno jer se svaka osoba bori za svoj prostor i to je često vezano za bukvalno egzistenciju preko ekonomskog i društvenog , a često i sociološkog (dobra prezentacija dovodi do češćeg izbora za posao, boljeg posla i većeg novca, jače podrške društva i institucija).
Kako onda sprečiti obično vredjanje i spuštanje.
Svako drugo spuštanje od direktnog vredjanja je nekome nerazumljivo.

Navod da se svadjom i spuštanjem može zaraditi troiposoban stan i primer albijanića je više nego potapajući za ovu temu.....

Page
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Avg 09, 2007 4:06 pm Odgovoriti sa citatom

Kao sto je komunizam (svakom prema potrebama - od svakog prema mogucnostima) samo teoretski najbolje uredjenje drustva, tako i ja znam da je moj predlog o uctivoj komunikaciji izvodljiv samo na papiru.

Ipak, mora se naci nacin zadovoljenja casti! Nekada bi ti tresnuli rukavicu u lice, isukali mac i proburazili te...Danas, nemoramo ici tako daleko. Svi bi trebali da imaju par rukavica kod kuce i ako vec neko voli da laje, da uvredjena strana dobije mogucnost da mu razbije nos...Zamisli kakva bi to katarza bila!(gledao si Fight club). Negativna energija bi se kanalisala u ringovima, kodeks casti bi ponovo bio uspostavljen, a lajavcima bi bila zapusena usta...
...i to sve po zakonu!

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Avg 11, 2007 12:46 am Odgovoriti sa citatom

Ne vidim kako je čast ugrožena....

Misliš lažima i huškanjima, provokacijama i omalovažavanjem....
Interesantno je to o verbalnom teroru i verbalnom silovanju.
Medjutim žene verbalni teror ne vide kao teror, verbalno silovanje ne vide kao silovanje....

Policija ne vidi mentalno iživljavanje kao iživljavanje (kao pritisak je u redu , osim ako se koriste pretnje ili ucene), a ja vidim da je ukinuto fizičko ubedjivanje, ali je ostalo verbalno.
Tako se favorizuju oni ljudi koji su imuni na verbalno forsiranje, i maltretiranje....
Oni ne osećaju strah prilikom ispitivanja i stoga taj način ispitivanja nema efekta.Zato kriminalcima definitivno odgovara krivični sistem na zapadu.
Nasuprot tome verbalno siljenje izaziva strah kod onih poštenijih , koji poštuju policiju , te oni često i kad nisu krivi izgledaju krivi i potpuno se otvore....
Policajci znaju to , pa ipak kompenzuju rezultate koje daje njihovo ispitivanje.

Na žalost , u praksi skupljeno rešenje je horska kilometraža dobro dodje , kratke i jasne rečenice sa prizvukom velikog potencijala su uticajnije od svakog dvoboja....
Tu je dunjicin potpis ono što važi .....

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!