NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Predrasude i stereotipi

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Predrasude i stereotipi
Autor Poruka
Dorian_Gray
Pocetnik
Pocetnik

Pol: ?
Pridružio: 10 Mar 2007
Teme: 0

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Mar 12, 2007 5:43 pm Odgovoriti sa citatom

Sad shvatam zasto prosveta konstantno strajkuje i trazi vece plate Smile

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Čet Apr 19, 2007 6:59 am Odgovoriti sa citatom

SOMEWHERE IN AMERICA...

Every hour
someone commits a hate crime.

Every day
at least eight blacks, three whites, three gays, three Jews and one Latino become hate crime victims.

Every week
a cross is burned.

http://www.tolerance.org/10_ways/index.html

Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
homo homini lupus est
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 19 Feb 2007
Teme: 27

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Apr 19, 2007 10:08 am Odgovoriti sa citatom

stereotip
pit bulovi su krvolocna stvorenja koja samo cekaju da se puste sa landa i izujedaju sve na sta naidju a ljudi koji ih drze mora da imaju zestok problem u glavi kada imuju potrebu da drze toliko krvolocne zivotinje

prijavite me moderatoru!!!
Bane-lekar_u_pokusaju
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 13 Feb 2007
Teme: 0
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pet Apr 20, 2007 1:34 am Odgovoriti sa citatom

tema je odlicna ali niko od ucesnika nije rekao puno da bi se o tome potegla rasprava...ajde da malo unesemo zivosti u temu Embarassed

To sam ja...
fat_rat
Prolaznik
Prolaznik

Pol: Muski
Pridružio: 04 Maj 2007
Teme: 5
Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Maj 10, 2007 11:27 am Odgovoriti sa citatom

A najgore su predrasude koje sticemo odrastanjem od roditelja ili okoline.
Npr. pre neki dan sam upoznao jednog crnca (iz obale slonovace znaci crn-crn) i prvo sto mi je palo na pamet je ''vidi crncuga'' iako nemam nista protiv njih,cak ih i volim jer su zabavni i zanimljivi,ali tako neke stvari mi prvo padnu na pamet i ne mogu da ih kontrolisem.
Predrasude su veoma glupe stvari kojima se obicno sluze glupi ljudi,ne postoje ''dobre'' i ''lose'' predrasude-sve su ose i treba ih se sto pre otarasiti.

Link na Facebook-u za ucòanjivanje u grupu Ko je odgovoran za smrt Andjekle Popovic???Uclanite se i pomozite nam.Hvala unapred.

http://www.facebook.com/group......5719564871
LiLi
Novajlija
Novajlija

Pridružio: 04 Maj 2007
Teme: 1

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Maj 26, 2007 1:36 am Odgovoriti sa citatom

Da li ste mozda razmisljali o tome da preterana obazrivost moze biti zamorna?
tj.ako previse procenjujemo svoje postupke,mislim da smo na dobrom putu da se izgubimo u tolikoj kolicini nepotrebnih informacija...zasto ne bismo samo prihvatali stvari onakve kakve mislimo da jesu,pa i ako se ispostavi da nam je vidjenje krivo,..nista strasno..ne treba dramiti zbog toga! Smile

tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Sub Maj 26, 2007 12:18 pm Odgovoriti sa citatom

Mislim da je najveca predrasuda da su ljudi inteligentna bica.
Ta recenica me uvek ostavi bez daha...

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Avg 16, 2007 10:21 am Odgovoriti sa citatom

Mislim da je jedna od najvecih i najcescih predrasuda kod nas - misljenje da u svetu svi zive kao kraljevi, a da smo svi mi ovde na ivici egzistencije.

Ova tema je jako lepa, u isto vreme jako siroka, pa mi se cini da nije lako odabrati goste koji bi govorili, odgovarali na pitanja...

Ako uzmemo u obzir gorenavedeni primer, mozda bi neko od gostiju mogao da bude neki stranac Rolling Eyes

LiLi ::
Da li ste mozda razmisljali o tome da preterana obazrivost moze biti zamorna?
tj.ako previse procenjujemo svoje postupke,mislim da smo na dobrom putu da se izgubimo u tolikoj kolicini nepotrebnih informacija...zasto ne bismo samo prihvatali stvari onakve kakve mislimo da jesu,pa i ako se ispostavi da nam je vidjenje krivo,..nista strasno..ne treba dramiti zbog toga!
Tacno.
Bitno je shvatiti da svi mi imamo predrasude, koliko god tvrdili da ih nemamo.
Predrasude i nisu nesto nuzno lose, ako se trudimo da one negativne predrasude ne uticu na nas odnos prema drugim ljudima.
Lose je ako insistiramo na nepromenljivosti svojih predrasuda, tj. trebalo bi ih shvatiti kao predrasude, a ne kao apsolutne istine. Ili, kako je LiLi rekla - treba ih shvatiti kao nase vidjenje, a ne kao kosmicku istinu.

Obazrivost bi trebala da bude veca kada su stereotipi u pitanju, bez obzira na cinjenicu da pored negativnih postoje i pozitivni stereotipi (kao i kod predrasuda).

tratincica ::
Mislim da je najveca predrasuda da su ljudi inteligentna bica.
Ta recenica me uvek ostavi bez daha...
Smile I mene...

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Avg 16, 2007 1:36 pm Odgovoriti sa citatom

Ne može se o ovoj temi pričati sa osobama koje ne ispunjavaju odredjene uslove u smislu znanja i percepcije.....

U protivnom će se tema pretvoriti u "oni su uvek krivi" i dajte nam tolerantnost anarhije....ali na moj način....

Redrose
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 06 Okt 2007
Teme: 7
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Feb 08, 2008 8:39 pm Odgovoriti sa citatom

Ne znam zasto je ova tema zamrla,ali meni su predrasude uvek zanimljive! nasla sam nesto na netu sto bi zelela da podelim sa vama:

Citat:
Uvod o predrasudama...
Predrasude su društveni fenomen. U svakom društvu postoje određene grupe ljudi prema kojima društvo proizvodi predrasude. Često se događa da je ista grupacija predmet mržnje u svim društvima na svetu i kroz čitavu istoriju, na primer žene koja se bave prostitucijom.
Opšte osobine mržnje i predrasuda
Jedan od društvenih mehanizama preko kojih se ispoljava mržnja su predrasude. Predrasude su uvek deo društvene mržnje prema određenoj populaciji, neprekidno se održavaju kroz razne društvene mehanizme, iako društvene institucije to ne priznaju. Na primer, Ministarstvo za ljudska prava male Jugoslavije (1995) ističe da su ljudska prava svih građana i nacionalnih grupacija potpuno zadovoljena, a mi znamo, na primer: da ne postoje škole na Romskom jeziku, da su u 1994. oko 2250 pripadnika albanske nacionalnosti izložena policijskom nasilju, da zakon traži veću kaznu za razbijeni izlog nego za pretučenu suprugu, da su studije o psihijatrijskom nasilju pokazale da su žene 3 puta češće kažnjavane tučenjem, vezivanjem i elektrošokom u psihijatrijskim bolnicama nego muškarci, da je otvaranje tržišta značilo kupovinu žena za seksualno ropstvo, da država još uvek nema zakon po kome dve partnerke mogu da imaju ista prava kao heterseksualno partnerstvo, i tako u nedogled. Ženska ljudska prava u našoj zemlji nisu poštovana, a posebne grupacije žena su još više diskriminisane. Međutim, ta prava nisu poštovana, manje ili više u svim zemljama sveta.
"inferiorne po prirodi"
Važno je shvatiti da društvo traži opravdanje za širenje mržnje u pojavi samoj po sebi, u njenoj prirodi. Tako se kaže da su "Romi prljavi po prirodi" da "lezbejke čine vanprirodni blud", da su psihijatrijske dijagnoze kao "šizofrenija" "endogenog porekla" što znači stvaraju se same od sebe, prirodnim putem; tako su "žene po prirodi pasivne i stidljive", pa su Crnci "divljaci po prirodi". Feminističke analize govore o tome da su svi argumenti koji polaze od "prirodnosti pojava" zapravo kulturni fenomeni u osnovi, to su kulturne prirodnosti.
Mržnja deluje na skoro sve životne dimenzije ljudi. Sociološke teorije o predrasudama pokazuju njihove tri osnovne komponente: emotivnu, motivacionu i racionalnu.
Emotivna komponenta predrasuda govori o tome da svaka predrasuda izaziva određene negativne emocije prema stigmatiziranoj grupi. Na primer, žena koja mrzi Crnce će se osećati nelagodno u prisutvu Crnkinje u istom prostoru.
Motivaciona komponenta predrasuda znači da će ljudi činiti određene radnje u skladu sa mržnjom. Na primer, izaći će iz bazena u kome se kupaju Crnkinje; neće sesti na stolicu na kojoj je sedela psihijatrijska pacijentkinja. Neki ljudi se sele iz delova grada u kojima žive grupacije prema kojima imaju predrasude, ne žele da ih zaposle, izbacuju ih iz komšiluka, itd.
Racionalna komponenta pokazuje mržnju kroz govor i misli.
Najčešće ljudi ne priznaju da imaju predrasude. To se događa na dva načina: 1. osoba smatra da kod nje postoji "opravdana mržnja" jer su određene grupacije krive zato što su to što jesu, ili 2. osoba ne priznaje predrasude na racionalnom nivou, ali govor mržnje ostaje.
Nekad je mržnja legalna i legitimizirana, proizvedena da bi se opravdao rat i ubijanje druge/drugog.

Posto sam na ovom forumu videla mnostvo komentara na razlicite teme,pune predrasuda,I posto od predrasuda niko nije “operisan”,mene zanima kako se vi borite sa predrasudama?
Da li ste svesni svojih predrasuda?
Da li se trudite da ih sakrijete,da li ih negirate,da li pokusavate da ih promenite…..?
Kako reagujete na predrasude koje neko ima prema vama?

I really am a nice person
Hold fast to dreams, for if dreams die, life is a broken winged bird that cannot fly!
Minds are like parachutes-They only function when they are open.
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 2 od 4

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Depresija Vladimir Banić Pon Jan 12, 2009 8:37 pm  Pogledaj zadnje poruke
Tom Tancredo: Bombom na Meku i Medinu Eric Cantona Čet Avg 16, 2007 1:46 pm  Pogledaj zadnje poruke
Razvod,i sta je sa tom decom? maximus28 Pon Jun 18, 2007 8:49 pm  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 7:37 am  Pogledaj zadnje poruke
Kako zive zlostavljana deca 10 i 20 godina kasnije? Aleksa Sre Feb 21, 2007 6:20 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!