NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Retke bolesti, negativni bingo

Idi na stranu Prethodni  1, 2
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Retke bolesti, negativni bingo
Autor Poruka
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Sep 01, 2007 2:20 pm Odgovoriti sa citatom

Navešću primer eflornatina i ce-ce muve i bolesti spavanja...
Taj lek je otkriven 1990 godine i izuzetno je bolji od prethodnog koji je otkriven 1950 godine...

Da li znate gde živi Ce-ce muva?
Imaju li para žitelji da kupe taj lek?
Da li je evropa ili amerika na udaru?

Nepunih 6 meseci posle puštanja leka , lek je prestao da se proizvodi , jer nije bilo ekonomskih razloga za proizvodnju , jer afrikanci nisu mogli da kupe lek, a lekari bez granica i novac koji se dobija za razne "donacije" ustvari svodi na poklanjanje lekova koji su ili izbačeni ili pred istek roka trajanja....

Bilo je više pokušaja da farmaceutska kuća koja je pronašla lek, dozvoli proizvodnju leka fabrici koja bi bila izgradjena u africi da podmiri lokalno stanovništvo , jer ima preko 500.000 ljudi obolelih od bolesti spavanja.
Ali šipak....

Medjutim , lek ponovo počinje da se proizvodi.
Skoro je otkriveno da ženama pomaže u smanjenju dlakavosti , pa se dodaje kremama za lice da bi smanjile maljavost. Tako je nadjeno tržište i lek će biti dostupan u izmenjenom obliku , a lekari bez granica se nadaju da će farmaceutska kuća učiniti napor i proizvoditi i oblik koji je potreban bolesnicima od spavajuće bolesti.....

Ili će morati da kupuju kremu za lice i da je gutaju.....

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 01, 2007 10:06 pm Odgovoriti sa citatom

Nisam medicinski strucnjak, ali letos sam imala priliku da upoznam decaka od 12 godina koji ima tikove, kaze da je to pocelo pre par godina. Naime ima potrebu da vrlo cesto bez razloga masuci glavom govori "Ajde" i "Bezi". Na moje pitanje da li on ima Turetov sindrom ( Tourette Syndrome ) rekao mi je: "Ma ne to su obicni tikovi koje dobijes u pubertetu. Isao sam kod psihologa i rekli su mi da ce proci kad izadjem iz pubertera." Osim toga kod psihologa sledi redovno pitanje:"Da li je mozda zlostavljan od strane roditelja?" Tik nastaje kao nekontrolisana pojava koju nista nije uslovilo. Slucajno sam gledala par puta emisiju o tome i vrlo komplikovane hiruske zahvate na mozgu koji to eliminisu. Zapravo te osobe nemaju licno neki problem vec su cesto neprihvaceni i ismevani od okoline. A da ne govorim da je cesto rec koju izgovaraju bas psovka. Confused

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
siroma'
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 20 Dec 2006
Teme: 8
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 01, 2007 10:19 pm Odgovoriti sa citatom

hmmm ...
ma ajde nateracu se da uposte pisem o tome
mozda nekom pomogne
mada se trudim svim snagama da zaboravim
sa sedam godina dobijam izuzetno retku alergiju
pocinju strahote
a nema leka
ne zna se sta je izaziva
niti sta je leci
samo preventivno stroga dijeta i strogo mirovanje
za dete od sedam godina
svako prolece i jesen haos
caj trave i keks
dugo dugo nakon izlecenja nisam mogao sebe da nateram da popijem caj
i miris mi je smetao
od keksa mi se dizala kosa na glavi
nikakve supe niti corbe (a kamoli one sa travama) nisam godinama jeo
toliko o hrani
detetu zabraniti da se krece je gore od zatvora
pokusao sam da se bavim raznim sportovima da ne bi zakrzljao ali je to bilo usko ograniceno na leto i zimu
najtezi stadium bolesti je bio stravican
bubrezi i ostali vitalni organi polako prestaju sa radom
i strasan bol u stomaku
jednom su morali da me bukvalno uspavaju inekcijama protiv bolova
pa je tu izbila neka frka kao nisu smeli previse je
od tad sam nekoliko puta ludio
nepodnosljivo
bol nadolazi u talasima od po nekoliko minuta
i to traje po dan ipo
nagledao sam se raznih bolnica
i tako sve do puberteta
kada prolazi samo od sebe
tek nakon godinu dana kontrola kada su bili sigurni da je bolest prosla rekli su da sam se ustvari celo to vreme borio za goli zivot i da su moje sanse bile 80:20 da prezivim
zaista mi je tesko palo ovo pisanje ...

djura mi je oprostio sto me tukao
homo homini lupus est
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 19 Feb 2007
Teme: 27

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Sub Sep 01, 2007 11:32 pm Odgovoriti sa citatom

i sta ti je bilo???

prijavite me moderatoru!!!
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Sep 06, 2007 12:41 pm Odgovoriti sa citatom

Nije u pitanju retka bolest ali zablude postoje sigurno.

Citat:
ZABLUDE O PREHLADI
Neka pravila ponašanja u vezi sa prehladom potpuno su pogrešna, plod su neznanja i zabluda i ne bi ih trebalo poštovati. Ako vam curi iz nosa, boli vas grlo i osećate se malaksalo, ne morate odmah trčati lekaru, piti antibiotike i otvarati bolovanje. Prehlada je samo prolazna bolest koja se lako leči, naravno ako znate kako. Pre svega - nemojte se utopljavati! Ako imate povišenu temperaturu, topla garderoba, ćebe i vreo čaj samo će učiniti da temperatura vašeg tela raste i raste... Ono što treba da uradite je sledeće: neka grejanje u stanu ne bude prejako, otvorite prozor na nekoliko minuta, obucite nešto pamučno i popijte hladnu limunadu. Ako malo kašljete i kijate, ne znači da treba da budete "prikovani" za krevet. Dok mirujete, u bronhijama se nagomilava sluz, što može izazvati bronhitis i upalu pluća. To ne znači da treba da idete u teretanu ili na žurku, ali izostajanje s posla ili iz škole na nekoliko dana, uz "šetkanje" po kući, biće sasvim dovoljno.

Takođe, postoji verovanje da tokom bolesti treba malo više jesti, što je netačno. Naročito nije preporučljivo jesti tešku i masnu hranu, jer se teško vari i oduzima snagu organizmu.
Dakle, treba izbegavati meso, masne supe i čorbe, dok je voće i povrće poželjno. Interesantno je da virus gripa ne voli gaziranu sredinu, pa lekari preporučuju mineralnu vodu sa limunom, a mineralna voda je dobra i za čišćenje jetre od lekova.

I na kraju jedna izreka u vezi sa gripom i prehladom, koja je provereno tačna - ako se lečite, grip traje sedam dana, a ako se ne lečite, traje nedelju dana!

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Sep 06, 2007 5:51 pm Odgovoriti sa citatom

Ovo su zablude ili su ispravke zabluda....

Šta sve neće čovek da pročita....

Ja sam pred operaciju , zajedno sa svima u sobi dobio grip ili neku prehladu , ako se to može zvati prehlada (nismo se na hladnom , već kontaktom zarazili)
I efektna metoda VMA je:
-nikakvi antibiotici jer smanjuju mogućnost zgrušavanja krvi.
-ostavljaju i druge tragove u smislu biohemijskih analiza krvi....
-vitamina naravno u većim količinama
-preznojavanje je korisno jer povećava protok tečnosti kroz telo
-normalna ishrana je ok jer se energija troši na znojenje, ali se ne troši na trčanje
-5l čaja dnevno i može i litar dva preko, što više čaja to brže lečenje
-optimalna temperatura je 37,5 za lečenje , ako je već ima....

I prehlada gotova kod svih za 2-5 dana, virusi ždrela i nosa takodje...

A teorija da lečili ne lečili isto traje, je tako moderna kod srpskih doktora opšte prakse da ne poveruje čovek....osim naravno kod specijalista koji sve što kažu , ograniče smislenim razlogom....

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Sep 07, 2007 4:32 pm Odgovoriti sa citatom

Ovaj milosavljević je osoba koja je donela i doneće srbiji najviše nesreće u periodu od 20 godina...

Prvo je totalno razorio vrhunske zdravstvene institucije u srbiji da bi privatne bolnice i klinike došle na scenu uočljivije, iako su postojale i ranije , za vrhunsko lečenje su i dalje bile slabašne zbog jednostavnog razloga da privatnik neće da odvoji keš da plati najboljeg u struci i istovremeno mu omogući da se i dalje usavršava....zakon malog tržišta.

A onda je poslao sve "nelinijske" lekare u penziju ili u višak...Uveo standardnu poslušnost u ustanove, i zbog promene stare etike u novu etiku , obavezni mito i korupciju...

Posle par godina nedovoljnog broja lekara, kada je ustaljen sistem mita i korupcije, kad su grupisani lekarski kapaciteti u većim gradovima i ustanovama, dok su u manjim svedeni na pisare recepata ili nazovi lekara opšte prakse , koji uopšte nemaju povratnu informaciju o svom neznanju , bilo kroz izveštaje specijaliste ili kroz tužbe za nesavestan rad....

Svo vreme je bio najbolji jer je mnogo , ali stvarno mnogo keša prošlo za nabavku razne opreme koja će biti upotrebljena na nivou 10% što nije toliko strašno , koliko je ugradnja koja se obavljala kroz te kupovine...

I sada se drznički busa da će primiti nove doktore, mlade , tek završene, što je dobro , ako bar tako bude, s tim što je loše što su presekli čuvenu vezu znanja i iskustva, i doneli novo doba mito-etike.

Ne znam kakvog su znanja novoizašli doktori sa medicinskih fakulteta, znam da su pre 10 godina bili mešovito dobri , neki tako blistavi i promoćurni , a drugi prosečni i skloni kafenisanju i zaboravu...
Mada ako je da sudim po znanju novih generacija na Elektrotehničkom fakultetu , onda je jadno , jer nove generacije su okrenute kao praktičnom , znači završi i zaboravi (mnogi su završavali prethodno školovanje u onim vremenima kad je školska godina trajala 4 meseca i samim tim su kriterijumi morali da budu spušteni).

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Nov 01, 2007 12:23 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Turet Sindrom

Turet sindrom je nasledni neurološki poremećaj koji se obično opisuje kao niz nesvesnih motoričkih i vokalnih tikova – što znači iznenadni ili brzi pokreti i govor. Takvo stanje najčešće pogadja decu, ali u retkim slučajevima može da se produži i u odraslim godinama. Teško je proceniti koliko ljudi širom sveta ima Turetov sindrom. Često je takvo stanje toliko neprimetno, da prolazi bez dijagnoze. Ali u tim pojedinim rekim slučajevima, kada život postane nepodnošljiv – a tretman je dostupan – dva čoveka kojima je ustanovljen poremećaj kažu da je jedna eksperimentalna hirurška procedura vredna pokušaja. Turet sindrom pogadja ljude svih etničkih i rasnih grupa, ali su dečaci najmanje tri puta više podložniji toj bolesti od devojčica. Deni King iz Omahe u Nebraski, bori se sa poremećajem svakoga dana. «Ako se skoncentrišem na to, znam kada će se pojaviti Turet, odnosno tikovi». Kingovo telo se pomera ili grči bez njegove volje. On kaže da je to postalo znatno lošije od kako mu je postavljena dijagnoza kao detetu. Njegova supruga Dženet bila je uz njega u nekim veoma teškim periodima. «Umeo je da govori stvari koje su bile potpuno besmislene. Ponekada, fraze bi imale smisla ali bi to bilo o razgovorima koje smo vodili godinama pre toga,» kaže Dženet. To je stanje koje Džef Matovic veoma dobro poznaje. 2004. njegov Turet sindrom postao je toliko primetan da je imao teškoće da izgovori i jednu rečenicu bez iznenadnih pokreta i grčenja. Lekovi omogućavaju izvesno olakšanje, ali nije bilo čudotvornog leka dok se Džef Matovic nije podvrgao dubinskoj stimulaciji mozga. To je hirurška procedura tokom koje se elektrode postavljaju u deo mozga koji funkcioniše kao neka vrsta relejne stanice. Struja koja prolazi kroz pejsmejker ugradjen u grudi stišava prekomernu aktivnost. To je ista procedura kojoj će biti podvrgnut Deni King u avgustu. Njegov neurolog Stiv Doran nada se da će Kingovi simptomi biti umanjeni za oko 80 odsto. «Ono što se nadam za Denija je da umanjimo ili sprečimo njegove tikove – dovoljno da može da ima kvalitet života, bez obzira kako to želi da meri. Na primer, mogao bi da izadje na večeru bez straha da ljudi gledaju u njega». Dubinska stimulacija mozga bila je uspešna za Džefa Matovica. Setite se koliko je bilo teško za njega da govori? Poslušajte kako on zvuči posle operacije. «To je sunčan dan u Klivlendu». Život Džefa Matovica se promenio. Deni King se nada da će se promeniti i njegov. «Znate, ako operacija bude uspešna biće to na neki način novi početak», kaže Deni King.

Izvor: Mudrica

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Mar 19, 2009 11:54 pm Odgovoriti sa citatom

Deca sa pp
Razvojna disfazija, disleksija, deca sve slabije govore......
Roditeljski forumi su prepuni sa ovim problemima, losa prihvacenost u drustvu, cesto losi tretmanima, mali broj logopeda....

Nisu retke bolesti, vec cesti problemi koji zaista ako se zapuste postaju bolest....

Apelujem za jednu emisiju

Citat:
Više od 60 odsto mališana predškolskog uzrasta u Srbiji ima problema s govorom. U poslednjih 55 godina govorno-jezička patologija kod dece povećana je za 17 odsto - pokazala su istraživanja Instituta za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora.

Nažalost, u našem zdravstvu na 1,2 miliona mališana uzrasta do 14 godina dolazi samo 130 logopeda, što nije dovoljno ni za obavezni logopedski pregled pred polazak u školu.
Doktorka Mirjana Sovilj, direktorka Instituta, kaže da se u poslednjih pet godina drastično promenila slika dece koja dolaze Institut zbog problema u komunikaciji.
- Više od 70 odsto mališana, uzrasta od jedne do tri godine, koji se jave u Institut za pomoć, imaju izrazito izmenjen karakter ponašanja i uopšte ne govore. Ogroman je broj dece koja imaju problema u čitanju i pisanju u starijem uzrastu, koje su rezultat nepravovremeno otkrivenih govorno-jezičkih i grafomotornih problema kod deteta koje je moguće otkriti već do treće godine. Mi smo svedoci da se ovi problemi ne prepoznaju ni do srednjoškolskog uzrasta - kaže dr Sovilj, i dodaje da osujećena komunikacija kod dece ima dalekosežne posledice koje se manifestuju na kasnijem uzrastu kao nasilno i agresivno ponašanje, bolesti zavisnosti i delinkventno ponašanje.
Ona kaže da su uzroci govornih poremećaja i sve lošije komunikacije kod dece u tome što se problem nije rešavao godinama, zatim nebriga o jeziku u medijima, nedovoljno stručnjaka koji brinu o dečjem razvoju, a tu je i veliki broj mališana koji se rađa u rizičnim trudnoćama.
Osim pružanja pomoći deci koja imaju poremećaj u razvoju govora ili totalno nerazvijen govor, u Institutu se pomaže i deci koja mucaju i imaju problema sa čitanjem i pisanjem, sa oštećenjem sluha, poremećajem ponašanja i učenja.
Ono što posebno zabrinjava jeste činjenica da većina roditelja koji se stručnjacima ove ustanove obraćaju za pomoć rade to samoinicijativno.
- Danas u velikom broju stručne javnosti vlada mišljenje da, ako dete nije progovorilo do treće godine, ima vremena, progovoriće do pete. To je nedopustivo za normalan psihofizički razvoj deteta - priča doktorka Sovilj. Ona kaže da je ogroman problem u našem zdravstvenom sistemu što se govorna patologija kod dece ne dijagnostikuje na vreme, a zbog jako malo kadrova, deca vrlo retko mogu da dođu na tretman. Svake godine se smanjuje i broj pacijenata koja s uputom lekarske komisije mogu da se jave u Institut na lečenje, tako da je sve veći broj roditelja primoran da sami snose troškove dečjeg lečenja. To nije malo, s obzirom na to da kod oštećenja sluha i teških poremećaja govora deca svakodnevno moraju da dolaze na tretman, a lečenje traje više godina.

Nebriga države
Institut za eksperimentalnu fonetiku i patologiju govora razvio je aparat za otoakustičnu emisiju, kojim se detektuje oštećenje sluha kod bebe tri dana po rođenju. Država nije prepoznala značaj rane dignostike, tako da kod nas još uvek nije uveden obavezan rani skrining kao u ostalim zemljama u okruženju i u razvijenom svetu. - Mi imamo domaću tehniku, koju ne koristimo da pomognemo deci. Ranom dijagnostikom i radom s tom decom uz pomoć ksafa-M-aparata, čak 95 odsto mališana, bez obzira na stepen i vrstu oštećenja sluha, govora i jezika, ponašanja i učenja, uspešno se rehabilituje. Ova deca razvijaju normalan govor, ponašanje i potencijale za učenje, tako da se upisuju u redovne osnovne škole i savladavaju nastavne programe kao svi njihovi vršnjaci - kaže dr Sovilj.

Dijagnostika u trudnoći
Institut je razvio tehnologiju i savremene instrumente za otkrivanje poremećaja sluha kod deteta još u prenatalnom periodu. To je jedinstvena metoda u svetu koja se radi u sedmom mesecu trudnoće. U toku standardnog ultrazvučnog pregleda meri se brzina protoka krvi u moždanoj arteriji prenatalnog deteta na određeni zvučni stimulans i procenjuje se prisustvo riziko faktora koji mogu da utiču na sluh, a samim tim i na razvoj govora, jezika, ponašanja i učenja kod dece.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2
Strana 2 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 5:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!