NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Kreacionizam - opasnost po školstvo i pravoslavlje

Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Duhovnost i religija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Kreacionizam - opasnost po školstvo i pravoslavlje
Autor Poruka
dollar
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pol: Muski
Pridružio: 27 Jul 2007
Teme: 1
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Sub Sep 15, 2007 5:02 pm Odgovoriti sa citatom

Kreacionizam je teorija po kojoj je celokupno covecanstvo i sva živa bica, Zemlja, ili kosmos kao sveobuhvatna celina, posledica božanskog stvaralaštva, ili jednostavno Boga.
U užem smislu reci, kreacionizam je filozofska spekulativna perspektiva, koja pretpostavlja postojanje natprirodnog stvaraoca. Biblijski kreacionizam je vjerovanje u bukvalne interpretacije Postanka iz Biblije. Pojam „striktni kreacionizam“ se ponekad koristi da bi se izbeglo mrešanje sa širim i opštijim konceptom nastanka sveta, koji brane oni koji su bliski konceptu i teorijama teisticke evolucije.

by Wikipedia

Sta zastupaju kreacionisti u Srbiji?
Oni zastupaju biblijski kreacionizam, tacnije to da se Biblija tumaci od reci do reci (npr: doslovno stvaranje Zemlje za sest dana).
Da bi dokazali te svoje tvrdnje, olako odbacuju svaku zvanicno priznatu nauku (biologiju, fiziku, astronomiju, palanteologiju, geologiju...). O cemu se tu radi? Glavna prepreka kreacionizmu je evolucija. Na strani evolucije su gotovo sve nauke - ni jedna nije protiv nje. Da bi dokazali svoje tvrdnje, kreacionisti negiraju zvanicnu nauku zbog jedne stvari - Sotona upravlja svim naucnicima koji se ne slazu sa kreacionizmom. Razgovarao sam sa nekoliko kreacionista, pa i sa najistaknutijim kreacionistom u Srbiji, i svi su mi oni potvrdili istu stvar. Nauka je zla i netacna, kreacionizam je plemenit i apsolutno i nepobitno tacan.
Savet Evrope, koji sacinjavaju 47 drzava (medju kojima i Srbija) je izneo 105 stavki zbog kojih je kreacionizam opasan. Te stavke mozete procitati na linku: http://assembly.coe.int/main.a.....c11297.htm .
Pored negiranja zvanicne nauke, kreacionisti smatraju da treba ukinuti skolstvo, zdravstvo kao i sve ostala dostignuca i nauke koje se kose sa stavom u Bibliji - da sve mora biti prirodno. Umesto da ucimo matematiku, bilogiju i sve ostale predmete - treba uciti samo veronauku, umesto da idemo kod doktora kada smo bolesni - treba da idemo kod svestenika itd.
Medjutim, problem koji kreacionisti izazivaju ne tice se samo nauke, jer je njeno negiranje samo korak ka pridobijanju nedovoljno upucenih vernika.

Evo jednog razgovora sa vodecim kreacionistom u Srbiji, gospodinom Miroljubom Petrovicem:

Miroljub_Petrovic ::
Nema budale dok skolu ne zavrsi.

dollar ::
Da li Vi smatrate da bi trebalo ukinuti skolstvo i uciti samo veronauku?

Tako je. Smatram da ovo satanisticko skolstvo treba ukinuti, a da deca treba da se uce da rade i da se uce moralu, kao sto je nekada bilo, u Mojsijevo i Isusovo vreme. Kroz rad bi deca ucila sve sto im treba, a ne da sada uce napamet "koje se reke ulivaju u Crno more", "sta znaci rec 'biocenoza' u originalu" i druge stvari koje im nikada nece trebati u zivotu. Danasnje skolstvo je klasicno zaglupljivanje i pravljenje od dece duhovnih invalida. Vec sam govorio ovde da na hebrejskom jeziku rec "posvecenje" (priblizavanje Bogu) i "obrazovanje" je ista rec.

Kreacionisti poput Miroljuba nisu sami po sebi opasni. Svaki od njih moze biti demantovan vrlo lako, problem je na koji nacin oni sire svoje ucenje.
Gospodin Miroljub Petrovic, vodeci kreacionista, svoje saradnike je birao iz pravoslavnih krugova: Svetigora, Dveri, Vlada Dimitrijevic, prodaja njegovih video predavanja se vrsi po pravoslavnim knjizarama, crkvama itd. Evo linka gde se mogu skinuti njegova predavanja u audio formatu:
http://www.svetigora.com/emisije/dokaz_stvaranja

Takva ucenja su protivna pravoslavlju i prilicno naginju ka adventizmu. Pored toga sto pravoslavne svestenike cesto naziva satanistima (jer vecina priznaje teisticku evoluciju), u vecini svojih predavanja naginje ka tome da se treba obrezivati, ne treba imati prijatelje, cak je i smeh odraz dusevne bolesti itd.
Pojedini svestenici su ga okarakterisali kao sektasa, no njegove se emisije i dalje pustaju na raznoraznim pravoslavnim radio i tv stanicama (cak i po katolickim, muslimanskim itd).
Da ponovim, ova prica nije zbog doticnog gospodina, vec zbog ucenja kojem se prikljucuju mnogobrojni vernici koji su vrlo malo (cak nimalo) upoznati sa naukom, i koji svesno (ili nesvesno) podrzavaju ne-pravoslavno ucenje.
Ovo su nekoliko stvari koje se direktno protive pravoslavlju (a ka cemu naginju prosudite sami), koje zastupa ovakvo ucenje gospodina Miroljuba:
- Osnivac adventizma (V. Miler) je nadahnut od Boga. (adventisti su u nasem narodu poznatiji kao subotari)
- Mojsijev zakon i dalje vazi, Isus i apostoli su pagani (citiram: "Ta prica kako su zapovesti iz "Starog zaveta" navodno "ukinute" je stara paganska prica.")
- Pravoslavci treba da se obrezuju.
- Bogorodica nije Prisnodjeva.
I tako dalje. (ako je neko zainteresovan, mogu poslati linkove ka ovim recima gospodina Petrovica)

Da li imamo problem sa 'vukovima u jagnjecoj kozi`, koji polako prvilace ljude ka novom religijskom ucenju?
Da li se moze stati na put novoj vrsti sekte koja negira i nauku i pravoslavlje, postavljajuci neka nova ucenja kojima se iz dana u dan sve vise vernika prikljucuje?

(Izvinjavam se u slucaju da sam omasio forum na kojem treba postaviti temu)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Mile jna.
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pol: ?
Pridružio: 04 Sep 2007
Teme: 14
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Sep 15, 2007 5:22 pm Odgovoriti sa citatom

ovo je tema koja prevazilazi intelektualne i strucne granice ovog foruma.
ovo je vise tema za neki naucni forum ili blog.
postoji puno "cinjenica" po kojima i kreacionisti i evolucionisti imaju
svoju podporu.
Primeri koje si ti izneo nisu adekvatni i neoslikavaju ideje i shvatanja
kreacionista. Bas sam pratio citav serijal dokumentarnih filmova koji
ideju kreacionizma isticu u prvi plan. To neznaci da im ja verujem, ali
nisu nista manje ubedljiviji od pristalica evolucije.
Znam i za trecu teoriju, koja odbacuje ove dve, posebno zvanicnuteoriju evolucije i jedini razlog, koji oni navode, zasto je ta teorija jos uvek ziva
je zato sto se uci u skolama vise od 100 godina.
i ako bi je sada demantovali,
ko bi vise verovao naucnicima Exclamation

Some people tell me that i need help,
some people can fuck off 'n' go to hell!
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Sub Sep 15, 2007 6:14 pm Odgovoriti sa citatom

Petrovic je milion puta uhvacen kako sam sebi uskace u usta (da ne kazem - laze), tako da njega ne treba uzimati za relevantnog sto se evolucionisticko-kreacionisticke polemike tice.
Da ne bih preterala sa epitetima, reci su samo da se radi o povrsnom sagovorniku kome je, pre svega, stran naucni diskurs.

Stanovista konkretno Pravoslavlja o evolucionizmu stoje u mnogim pravoslavnim knjigama.
Tesko da bi Petrovic mogao da zakljucuje sta je opasno po Pravoslavlje, a pod plastom istog, jer, koliko znam, nikada se nije izjasnio ciji je sledbenik.

LM, postoji mnogo naucnika iz raznih oblasti koji su kreacionisti. Ne znam sta bi Petrovic na to rekao Smile

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
dollar
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 15, 2007 6:23 pm Odgovoriti sa citatom

Ne radi se ovde o sukobu nauke i religije, kao ni o samom kreacionizmu kojeg ima vise vrsta. Ovom temom sam mislio na kreacionizam koji se propoveda u nasim pravoslavnim medijima, prodaje se po crkvama i sl. Takvo ucenje je direktni atak i na školstvo i na nasu religiju.
Gospodina Petrovica sam naveo iz razloga sto je on vodeci kreacionista u Srbiji, sto se njegove emisije prilicno forsiraju kod nas, i sto ima gomilu sledbenika - sto vernika, sto i samih svestenih lica.
Inace, doticni se izjavio kao pravoslavac:

Naime, ja sam u zadnjih desetak godina u vise navrata bio pozivan da drzim predavanja u Baptistickoj crkvi, Pentakostalnoj crkvi, Adventistickoj crkvi i jos nekim protestanstkim crkvama. Njima nije smetalo sto znaju da sam ja pravoslavac i pozivali su me da drzim predavanja o nauci i religiji. Ja sam te pozive prihvatao i drzao predavanja.
...
Na svim tim gostovanjima oni znaju da sam ja pravoslavac i to im ne smeta da me pozivaju, jer ja iznosim naucne dokaze da postoji jedan Bog i da bi svi trebali da zivimo kao braca. Iz tog razloga svi oni me oslovljavaju sa "brate Miroljube". U Americi, kao i u Evropi sam drzao razna predavanja na raznim mestima i u raznim crkvama, i nikome od onih koji su me pozivali nije smetalo to sto sam ja pravoslavac.

LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 05 Jun 2007
Teme: 13

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 15, 2007 6:52 pm Odgovoriti sa citatom

Cula sam prosle god za to,i to na vestima da je jedna od americkih drzava to uvela kao predmet u skoli.A nisam imala pojma da ima toga kod nas.Iskreno i za gdin Petrovica prvi put cujem.

Citat:
kreacionizam koji se propoveda u nasim pravoslavnim medijima
Kojim?
Citat:
prodaje se po crkvama
Kojim?
Meni nije poznato.
Osim toga,svako moze da prica sta hoce,pa i on,a na ljudima je da li ce u to verovati i prihvatiti.

The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8
Now watch what you say or they’ll be calling you a radical,
Liberal, fanatical, criminal.....!

dollar
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 15, 2007 7:42 pm Odgovoriti sa citatom

Naveo sam link za radio Svetigora. Evo Miroljubovih reci:

Ne pripadam nijednoj crkvi, vec Bogu koji me je stvorio. A sto tice mog religijskog opredeljenja, to sam vec vise puta spominjao na ovom forumu. Ako to jos niste procitali, onda pitajte ljude iz Mitropolije crnogorske primorske koji vec tri godine svake sedmice emituju moja predavanja preko svog radija (Svetigora), ili svestenike i monahe koji po crkvama i manastirima prodaju moje knjige i video materijale, ili ljude sa televizije "Logos" (televizije eprahije Zicke) koji veliki deo programa emituju moje emisije.

Pokusacu da nadjem tacno gde se prodaju knjige. Ne zamerite na tome sto nece biti toliko brzo, jer postoji ogroman broj stranica koje treba prelistati, a u toku prvog citanja nisam obracao paznju koji su tacno mediji i koje su tacno crkve.

Naravno da svako moze da prica sta hoce, ljudi odlucuju da li ce prihvatiti. Samo, da li to treba da se radi preko pravoslavnih medija (Svetigora, Logos, pravoslavni sajtovi i forumi) iako je protivno pravoslavnom ucenju?
Koliko sam zapazio u proteklih mesec dana, gotovo svaki vernik koji je stupio sa njim u kontakt je poprimio gomilu stvari koje direktno atakuju na SPC. Cast pojedinim svestenicima i vernicima sa sajta i foruma www.verujem.org , koji su svesni sta ovakvo ucenje donosi pravoslavlju.

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 15, 2007 9:18 pm Odgovoriti sa citatom

Dolar,

Onaj njegov citat koji si ovde postavio je jako zanimljiv... Videla sam to na vise mesta...
Ali, pogledajmo pazljivije - on tu ne kaze ciji je sledbenik.
Onaj odgovor, u onoj recenicnoj konstrukciji, ostavlja prostor za svakakve slutnje.
Pokusaj da nadjes njegov konkretan odgovor na konkretno pitanje Wink
Pitanja ces naci, ali ne i odgovor.
Nikada nije odgovorio konkretno, koliko znam.

Evo, vidis sta kaze u tvom drugom citatu:

Citat:
Ne pripadam nijednoj crkvi...
Ovako nesto nijedan pravoslavac nece nikada reci, ako znamo sta stoji u samom Simvolu vere (nikejskom) Wink

Nisam do sada naisla ni na jednu njegovu knjigu u manastirima i crkvama (bar u onim u kojima sam bila), tako da nisam sigurna u ono sto on sam kaze.
Ali, ako nadjes nesto, postavi, bas me zanima.

To njegovo nazovi ucenje svakako ne doprinosi Pravoslavlju. Naprotiv.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
dollar
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Sep 15, 2007 11:29 pm Odgovoriti sa citatom

Na konkretna pitanja ne odgovara Smile Njih nekako zaobilazi. Mada, nas nekoliko je udostojio finim komplimentima: da smo satanisti, demoni i da smo opsednuti iako toga nismo svesni.

No, obrati paznju na poslednje boldovano: "nikome od onih koji su me pozivali nije smetalo to sto sam ja pravoslavac". Zar to ne znaci da sebe naziva pravoslavac? Ali ucenje koje sprovodi je daleko od toga.
To je jednostavno manipulacija kojom se sluzi da bi ucenje sprovodio preko nasih medija i nasem narodu.

LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 05 Jun 2007
Teme: 13

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Sep 16, 2007 3:35 pm Odgovoriti sa citatom

Njegov sajt http://www.cps.org.yu/index-cps.html
Evo par njegovih odgovora na pitanjahttp://www.vidovdan.org/topic938.html
Procitah samo prvu stranu na forumu,nemam zivaca dalje da citam takva s..nja.
Nisam nigde nasla da se SPC oglasila.Mozda bi trebalo.
A evo i nauke http://en.wikipedia.org/wiki/Abiogenesis
U svakom slucaju,moze on da negira kolko hoce nauku i pravoslavlje,vidim sto je dosledan i principijalan.Istim se sluzi da bi objasnio svoje teorije.
A iz onoga sto procitah tamo na sajtu,apsolutno se ne bojim za nasu religiju i skolstvo.

The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8
Now watch what you say or they’ll be calling you a radical,
Liberal, fanatical, criminal.....!

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Sep 16, 2007 4:14 pm Odgovoriti sa citatom

dollar ::
Na konkretna pitanja ne odgovara Smile Njih nekako zaobilazi. Mada, nas nekoliko je udostojio finim komplimentima: da smo satanisti, demoni i da smo opsednuti iako toga nismo svesni.
Verujem... ali, ne obracaj paznju, to ti je moj savet. Ne primaj to kardiovaskularno Wink

Citat:
No, obrati paznju na poslednje boldovano: "nikome od onih koji su me pozivali nije smetalo to sto sam ja pravoslavac". Zar to ne znaci da sebe naziva pravoslavac?
Opet je igra reci u pitanju Wink
Cudo jedno sta sve covek sa recima moze da uradi.
U pravu si ovde - to moze da znaci da on sebe naziva pravoslavcem. Dakle - naziva, ali ne potvrdjuje da to jeste.
To su te jezicke smicalice kojih se ljudi late za ne daj Boze.
Pitaj ga konkretno na nekom od foruma, videces sta ce ti reci i kako ce ti to reci Wink

On uopste ne mora da se izjasnjava po tom pitanju, svakako, koliko god to bilo nekulturno, jer se poziva na jedno ucenje i naglasava da ga toboze brani.
Koliko sam ja upucena, ali ne mogu da potvrdim to isto, gospodin Petrovic je pripadnik adventisticke crkve. Dakle, ne tvrdim, jer od njega niko nije dobio odgovor ni na to pitanje, samo iznosim pretpostavke.
Elen Vajt napisala je mnogo knjiga (da ne kazem prepisala). Njeni sledbenici poznaju se po tome sto usvajaju sve sto je ona potpisala u svojim knjigama. Ne znam da li si citao nesto, ali upravo u njenim knjigama stoji ovo za sta se on zalaze - izbegavati ljude jer su opasni, izbegavati nepoznato, ne ici u pozoriste jer je ono maltene djavolsko, itd. Dakle, odbaciti sve i zatvoriti se kod kuce, nikome i nicemu ne verovati.
U poslednje vreme tim ljudima se zabranjuje i da posecuju "cudne" internet adrese, da daju nepoznatima brojeve telefona, itd.
Mogu da zamislim sta je tek sa naukom, naucnicima, lekarima i ostalima - oni su, pretpostavljam, zlo najvece na svetu. Tako ispada.

Zna on da toga nema u Pravoslavlju, gde je "sve dozvoljeno, ali nije sve na korist" Wink Tj. ljudima je sve dopusteno, sami biraju, ali posle i sami snose posledice.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Duhovnost i religija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!