NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Hepatitis C i odnos drustva prema obolelim

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Hepatitis C i odnos drustva prema obolelim
Autor Poruka
Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Sre Okt 17, 2007 8:53 pm Odgovoriti sa citatom

Pozdrav,

Verujem da bi prikljucivanje ljudi islo mnogo lakse, ako bi u ovoj temi bilo manje teksta, jer nije ni nepoznato ni cudno da je ovolika kolicina informacija uglavnom previse opterecujuca i da ce se vrlo malo ljudi odluciti da se javi u temi u kojoj je u startu ovoliko toga receno...

Tema je tu, nigde nece pobeci, a ako neko zeli da se ukljuci, javice se ... ponekad teme miruju danima, nedeljama, pa i mesecima a onda se aktiviraju...

Strpljenja Wink

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
makki
Pocetnik
Pocetnik

Pol: ?
Pridružio: 16 Okt 2007
Teme: 0
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Okt 19, 2007 2:32 am Odgovoriti sa citatom

Na zalost, mnogi ljudi i ne znaju kakva je ovo bolest, a na zalost veliki procenat bas takvih je zarazeno. Sad

polina0902
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 20 Okt 2007
Teme: 2

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 21, 2007 5:08 am Odgovoriti sa citatom

Dzonik zao mi je sto sve ovo cujem,ali to ti je tuzna istina.Cinjenica je da je malo ljudi edukovano na tom nivou da shvati kako stvari idu...Sto se tice zdravstvenih radnika,slabo sam uvidela postovanje medicinske etike a da ne govorim o Hipokratovoj zakletvi!Vecina njih,svoj posao lekara/sestre posmatra iz strogo "poslovnog ugla",pa je svako sebi najvazniji!To ti je kao ono razmisljanje:"Ako ti nisi mislio kako je trebalo,ja cu da se pazim",a pacijenti u svemu ovom osete diskrminaciju pa i nekorektan odnos.Moras takodje da razumes njihov strah koji je produkt jednim delom neznanja(u slucaju obicnih ljudi) a drugim delom zbog osecaja opasnosti.Jednom prilikom na praksi sam bila prisutna kada je zeni sa HCV dosao med. brat da vadi krv za analize,jer je zena vec bila u tezem stadijumu i sa velikim gubitkom proteina plazme.On je dosao u "astronautskom" odelu sa dugackim rukavicama(kao one sto koriste veterinari za krave)i nekako je uzeo krv sa spricem za auto-punjenje.Kada je ustao i okrenuo ledja,videla sam ogroman mokri trag,koliko ga je znoja izbilo od straha.Ta ista zena nas je pitala,znamo li nekog ko moze da joj da krv A+grupe?Pitala sam je kako to ide,jer je u pitanju moralo da bude "namensko"davanje krvi za odredjenu osubu i ona mi je objasnila.Posto ja to moja krvna grupa,a posto sam i dugogodisnji davaoc,nakon 2dana sam otisla do zavoda za transfuziju i kazala sta kako i za koga....Kada su mi uzeli krv,jos jednom sam pitala doktorku,kako bi mi potvrdila za koga ta krv ide,a ona mi je rekla nesto sto jos uvek ne mogu da verujem.Ta pacijentkinja je navodno isprimala"dovoljnu" kolicinu proteina do sada i ukratko,nema od toga nista(kao ono,bacanje dragocene tecnosti)...Doslo mi je da smejem,pa da je pitam da ponovi sta je rekla,ali mi je to doprelo do mozga,i samo sam izasla.
Sta reci nakon toga?Znam da sve ovo lici na izmisljenu pricu,ali je istina.Naredne vezbe na infektologiji,ja sam odabrala da budem u drugoj sobi sa drugim pacijentima,kako me ta zena ne bi pitala sta sam uradila,jer ne bih znala sta da odgovorim.
Sa druge strane,imam profesora koji je oboleo od iste bolesti.On je hematolog,i kako nam je objasnio,nije se zarazio sex.putem,vec mu je u radu prsnula kap krvi preko lica.Bio je to trenutak nepaznje,nije nosio zastitne naocare,a krv je bila inficirana i eto.Medjutim,na svu srecu,uspeo je da odrzi bolest pod kontolom.Normalno zivi,radi i predaje.

dzonik82
Pocetnik
Pocetnik

Teme: 1
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Poruka Upisano: Ned Okt 21, 2007 12:00 pm Odgovoriti sa citatom

Exclamation Zdravo,

Eric, ja imam strpljenja, ali nisam siguran da drugi oboleli imaju. Da je ovo pitanje pokrenuto ranije, ne bi bilo razloga da se na samom startu napiše toliko koliko je napisano. Jednostavno, ljudi svih profesija, a na prvom mestu medicinski radnici bi trebalo mnogo više da se edukuju o ovom pitanju, a ne da iz neznanja odbacuju ili svojim postupcima povređuju obolele. Nadam se da razumete šta hoću da kažem i da će ceo Vas tim doprineti koliko je umogućnosti širenju svesnosti u društvu o ovom ne tako malom problemu.

Pozdrav za ceo tim!!!

makki ::
Na zalost, mnogi ljudi i ne znaju kakva je ovo bolest, a na zalost veliki procenat bas takvih je zarazeno. Sad

Makki, na ovo ne bih dodao ništa. Jednom rečenicom si napisala celu knjigu. Exclamation

Polina, znam još jedan slučaj kada su krv vadili sa rukavicama i “ konjskom “ iglom uz najteže reči koje čoveku neko može da izgovori. A npr. Specijalistu neuropsihijatra više zanima ova tema, nego što zanima doktore koji su učili da se time bave i zakleli se Hipokratovom zakletvom. Da, razumem svačiji strah, ali zar ne misliš da ako se plašiš nečega što ti je nepoznato, da ćes na sve načine nepoznato učiniti poznatim I pokušati da odbaciš strah.
Ne, ništa od ovoga nije “ izmišljena “ priča, sve je ovo surova realnost u kojoj živimo i u kojoj će naši potomci odrastati ukoliko se ne učini nešto pozitivno. Sad

Najgore je to sto od 100% ljudi koji su edukovani o ovome, 98% su sami oboleli. A saznanje o svemu tome nije dolazlo iznutra, vec iz vana. tj. čitajuci razne brošure, razna istrazivanja po internetu, sa svih strana samo ne iz Srbije. Mad

U Blicu je pre par meseci izašao jedan članak, preuzet od BBC-a sa velikim naslovom “ HEPATITIS C JE DANAS IZLEČIVA BOLEST “, a mi tek tu zaostajemo za ostatkom sveta.

Pozdrav svima. Javite se!!!

Exclamation

makki
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 21, 2007 4:22 pm Odgovoriti sa citatom

polina0902 ::
To ti je kao ono razmisljanje:"Ako ti nisi mislio kako je trebalo,ja cu da se pazim",a pacijenti u svemu ovom osete diskrminaciju pa i nekorektan odnos.

A sta da rade oni koji su se bas na taj nacin zarazili - zbog tudje nepaznje??! Pa svako normalan ako bi znao gde je zaraza, on bi je zaobisao. Bas zbog toga i treba edukovati ljude sto vise, pocev od zdravstvenih radnika pa do nas, obicnih smrtnika.

Uzasan je primer koji si navela, nemam reci kolika diskriminacija vlada. Mad

Naravno da je poenta da se sacuvaju i zdravstveni radnici, ali oni isto tako mogu da budu i prenosioci zaraze na druge pacijente u koliko ne rade po propisima sa rukavicama, u koliko ne sterilisu instrumente na dovoljno visokoj temperaturi (180 stepeni) itd. I na njima je velika odgovornost, tako da oni svakako moraju sebe da cuvaju, ali i da paze na nase zdravlje.

teqilasunrise
Novajlija
Novajlija

Pridružio: 21 Okt 2007

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 21, 2007 5:48 pm Odgovoriti sa citatom

Naše zdravstvo!?
Ćerka moje prijateljice je dugo godina obolela od HIV-a , kao i HCV pozitivna! Majka nikada nije krila ćerkinu bolestte je tako postupila i kada je ova trebala da vadi zube i stomatologu je pošteno sve rekla! zauzvrat je dobila preporuku da je odvede na Stomatološki fakultet jer je u Domu zdravlja neće primiti. Otišla je da interveniše kod direktorke Doma zdravlja koja joj je potvrdila odluku, da bi joj stomatolog kasnije u poverenju rekao da nije problem u devojci, već u tome što oni nemaju mogućnost za sterilizaciju instrumenata , obzirom da je virus C hepatitisa otporan na visokim temperaturama!
Ova žena je znala, bila poštena i rekla,a koliko je onih koji ne znaju da su zaraženi ili onih koji kriju, baš zbog ovakvih situacija!?

polina0902
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 20 Okt 2007
Teme: 2

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 21, 2007 7:22 pm Odgovoriti sa citatom

Makki,slazem se sa ovim sto si rekla.Vazno je sacuvati sebe,ali za to,kao sto si sama rekla,postoji zastitna oprema kao i koncentracija samih zdravstvenih radnika kada izvode datu intervenciju,ali na prvom mestu i korektan odnos prema pacijentu.Medjutim,ovde ti se sve svodi na to,da se radi,da bi se "odradilo" dok je pacijent pri tom posmatran samo kao"izvor opasnosti"i ne gleda se kao ljudsko bice sa osecanjima.Ne kazem da su svi ovakvi,jer sam upoznala i divne ljude kojima je medicina i ljubav i zivot,a odnos prema obolelima bez mane.Na zalost,oni su ipak manjina.Necu da spominjem ni zakletve ni obaveze zdravstvenih radnika,jer dobar broj med. sestara i ne zna sta je "Zakletva Florens Najtingejl",a kamoli to da bolesnik treba biti i subjekat i objekat lecenja...tj.da se ne posmatra samo njegova bolest,vec,on/ona kao celokupno bice sa dusom!Mada,ja mozda u svemu ovom gresim,sve to oni mozda i znaju,ali je ocito da svako gleda samo sebe!Ko zna.... Rolling Eyes

makki
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Okt 22, 2007 12:39 am Odgovoriti sa citatom

teqilasunrise ::
Naše zdravstvo!?
zauzvrat je dobila preporuku da je odvede na Stomatološki fakultet jer je u Domu zdravlja neće primiti. Otišla je da interveniše kod direktorke Doma zdravlja koja joj je potvrdila odluku, da bi joj stomatolog kasnije u poverenju rekao da nije problem u devojci, već u tome što oni nemaju mogućnost za sterilizaciju instrumenata , obzirom da je virus C hepatitisa otporan na visokim temperaturama!

Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

A koliko ima obolelih ljudi koji i ne znaju da nose virus u sebi??!! A koliko ljudi se nakon toga zarazi??!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

E O TOME treba pricati!!!!

U ovom slucaju (ako je informacija "u poverenju" tacna, onda to smatram korektnim, ali je krajnje nedopustivo raditi u takvim uslovima!! Shocked

makki
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Okt 22, 2007 12:47 am Odgovoriti sa citatom

polina0902 ::
Makki,slazem se sa ovim sto si rekla.Vazno je sacuvati sebe,ali za to,kao sto si sama rekla,postoji zastitna oprema kao i koncentracija samih zdravstvenih radnika kada izvode datu intervenciju,ali na prvom mestu i korektan odnos prema pacijentu.Medjutim,ovde ti se sve svodi na to,da se radi,da bi se "odradilo" dok je pacijent pri tom posmatran samo kao"izvor opasnosti"i ne gleda se kao ljudsko bice sa osecanjima.Ne kazem da su svi ovakvi,jer sam upoznala i divne ljude kojima je medicina i ljubav i zivot,a odnos prema obolelima bez mane.Na zalost,oni su ipak manjina.Necu da spominjem ni zakletve ni obaveze zdravstvenih radnika,jer dobar broj med. sestara i ne zna sta je "Zakletva Florens Najtingejl",a kamoli to da bolesnik treba biti i subjekat i objekat lecenja...tj.da se ne posmatra samo njegova bolest,vec,on/ona kao celokupno bice sa dusom!Mada,ja mozda u svemu ovom gresim,sve to oni mozda i znaju,ali je ocito da svako gleda samo sebe!Ko zna.... Rolling Eyes

Ma ok je imati strah od zaraze i zastiti sebe i svoje zdravlje. Na zalost, desavaju se i ubodi u toku intervencija i preko zastitnih rukavica, ali zato treba raditi na svemu tome, kako bi svako u svojoj sveri interesovanja mogao da obavlja svoju duznost onako kako bi trebalo.

- Lekari i osoblje da vode racuna o sterilizaciji i zastiti
- Da dovoljno poznaju materiju kako ne bi gledali obolele kao marsovce
- ........... da bi oboleli mogli slobodno to da kazu i na taj nacin zastite i lekare i ostale ljude, a ne da cute o zarazi da ne bi bili sikanirani
- Da se i obican narod poduci o svemu i da se uvede u praksu obavezno testiranje bar jednom godisnje (a pozeljno bi bilo na 6 meseci u koliko se rade bilo kakvi zahvati koji dovode do krvarenja-od zubara do transfuzije)
- Da se i drzava ukljuci u taj problem i obezbedi besplatno testiranje za svakoga a ne da se za svaku analizu odvaja po 1.000 dinara u privatnim laboratorijama

Ma ima tu sijaset pitanja........mogla bih ja ovako do prekosutra-za svaku stavku po jednu emisiju da pravim. Laughing

dzonik82
Pocetnik
Pocetnik

Teme: 1
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Okt 23, 2007 1:03 pm Odgovoriti sa citatom

DRZAVA? Znate kada ce se oni ukljuciti u taj problem? Kada dobiju naredbu iz Brisela da moraju da se rukovode onim sto su sve zemlje clanice EU, a i vecina drzava koji planiraju da budu deo nje , a to je da svaki oboleli od HCV-a mora da ima besplatno lecenje. A to ce biti u zadnji trenutak, kada budu morali to da urade, do tada ce sav novac koji se iz Svetske zdravstvene organizacije namenjen bas ovom problemu ici u dzepove onih koji su na vrhu piramide( a zna se ko su ).
Da ne govorim da se u medijima ne spominje nijedna rec o bilo kom hepatitisu. Pisao sam najvecim medijskim kucama u Srbiji nekolkiko dana pre 1. oktobra, ali niko nije ni pomenuo. U nasim medijima je to bio samo " Svetski dan starih ".
Ja mislim ono sto sam rekao i na pocetku, da celo drustvo treba da se ukljuci u debatu o ovome, pa ce tek onda " drzava ", mozda reagovati.
Evo " nemaju mogucnost za sterilizaciju " Question Da li treba mi da platimo aparate? Pa to je nesto najosnovnije sto bi svaka zdravsvena ustanova trebalo da poseduje. Kupuju sanitetska kola, salju doktore na raznorazne " seminare " o trosku drzave...
Da se nadovezem na onu pricu sa vrha posta. Velika Britanija ima zakon da svaki i.v. korisnik droga mora da dobije najbolju terapiju za lecenje ukoliko je HCV pozitivan, samo radi sprecavanja sirenja virusa. Znaci to se radi kao prevencija, a kod nas jos uvek ne postoji nista sto bi radilo na edukaciji( sto je jedan od vidova prevencije ), a kamoli takva vrsta zastite.
100% ste culi za pricu od pre godinu dana koja je bila u Uzicu, kada roditelji nisu hteli da puste svoju decu da idu u skolu jer je procurela prica da je otac jedne devojcice iz te skole HIV pozitivan. Ljudi su morali da se odsele iz grada i da ispisu dete iz skole. Mad

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3  Sledeci
Strana 2 od 3

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!