NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Uplašene sudije bolje sude?

Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Uplašene sudije bolje sude?
Autor Poruka
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pol: Zenski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Pon Okt 22, 2007 5:28 pm Odgovoriti sa citatom

Ovde je mesto za vase komentare.

Nadam se da ce i moj kolega, novinar nedeljnika Vreme, Dejan Anastasijević, biti sa nama, da odgovori na vaša pitanja...

A Vanja piše rezime, za one koji neće gledati večerašnju emisiju.

Pregled emisije

Dejan Anastasijević (novinar):

- Činjenica je da smo imali dosta slučajeva pretnji sudijama i da niko na to nije reagovao.
- Pre svega treba raditi na poboljšanju obezbeđenja Sudova.
- Način na koji se sudije ovde biraju poguban je za pravdu.
- Političari su odgovorni za to što se sudije drže u podređenom položaju.
- Kako da govorimo o dostojanstvu Suda ako u sudnicama vidimo odvaljene lamperije.
- Posao sudija nije da rade za državu. Trebalo bi da i sudije i mi novinari radimo samo u javnom interesu.
- Ako se jednoj profesiji sistemski oduzima dostojanstvo, onda su pretnje logičan korak.
- Slučaj pokojnog sudije Nebojše Simeunovića jako je sumnjiv. Činjenica je da temeljna, ozbiljna istraga nije sprovedena do kraja.
Ključna reč: Dostojanstvo sudija je na jako niskom nivou. Država kojoj je stalo do budućnosti mora da vodi računa o tome.

Mila Froku (sudija opštinskog Suda u Kragujevcu):

- Bez obzira na pretnje koje sam lično dobila, više sam se plašila za svoju porodicu nego za svoj život.
- Jednu od pretnji dobila sam nakon što sam osudila nastavnika zbog nedozvoljenih polnih radnji nad učenicom od 11 godina.
- Pretili su da će likvidirati mene i moju porodicu.
- Nisam želela da ćutim. Zato sam i obavestila medije i policiju.
- Te pretnje nisu upućene meni kao privatnom licu, već meni kao sudiji. Zato smatram da država treba da reaguje.
- Da, imam poverenja u državu i očekujem da država reaguje. Zbog toga nisam podnosila krivičnu prijavu protiv onih koji su mi pretili.
- Nakon što sam se obratila medijima, od strane tog lica krenule su nove pretnje.
- U Sudu u kom radim dogodilo se i da okrivljeni koji je bio u pritvoru, na glavnom pretresu zapreti bombom kašikarom, nakon čega je pobegao i nikada više nije uhvaćen.
- Uvek će postojati stranke koje su presudom nezadovoljne, ali im to ne daje za pravo da vređaju, prete ili ubijaju sudije.
- Postoje načini da se sudija razreši ukoliko ne radi svoj posao kako treba. Nije rešenje u pretnjama i ubistvima.
- Kako ćemo se mi sudije zaštiti ako nas država ne štiti.
Ključna reč: Sudska straža ne može mnogo da pomogne ukoliko se ne povede računa i o edukaciji. Straža mora znati kako da obezbeđuje sud.

Miroslav Todorović (advokat, bivši sudija):

- I dalje mi prete, iako više nisam sudija.
- Isteran sam iz Suda fizički, jer sam kritikovao ondašnju vlast.
- 1999. godine dobio sam batine od vlasti. Ostavljen sam ispred svog stana bez svesti.
- Mnogo mojih kolega doživelo je slične neprijatnosti.
- Kada sam odbio da demantujem da postoji organizovani kriminal i paralelno pravosuđe, odveden sam u Šilerovu, u privatni zatvor. Morao sam plivam u suvom bazenu da bih nastavio da živim.
- I pored svega, mislim da danas sudije imaju manje slobode nego što su imali u tom periodu.
- Niko danas ne veruje da je neki sudija napredovao zato što vredi i ima kvalitete.
- Sudija stalno živi u uceni.
- U svetu se sudije mnogo više poštuju. Kod nas poštovanje prema sudijama ne postoji.
- Imam utisak da se sudije boje za svoju slobodu.
- Sumnjivo je da se sudija Nebojša Simeunović, čovek koji se celog života bojao vode, bacio u Dunav.
- Simeunović je odbio da uhapsi Tadića i Ćovića, tvrdivši da sudija ne hapsi i da to nije njegov posao, već posao policije. Nakon toga je nestao.
Ključna reč: Niko ne može da zaštiti sudije ako oni sami sebe ne zaštite.

Mihajlo Makić (sudija opštinskog Suda u Despotovcu):

- Dobijao sam pretnje od stranke. Nisam obavestio policiju jer sam znao da neće reagovati.
- Danas ne bih čekao da stranka prva krene. Prvo se uzdam u sebe, a onda u nadležne organe.
- Da, naoružan sam.
- Sudijski poziv je častan, istovremeno iziskuje mnogo napora i po stepenu stresnosti nalazi se u samom vrhu profesija sa visokim rizikom.
- Za 10 godina, na području koje pokriva Okružni sud u Jagodini, preminulo je osam sudija, a preko dvadeset sudija i administrativnih radnika ima ozbiljne zdravstvene probleme sa raznim dijagnozama bolesti, kao što je infarkt srca ili povišeni krvni pritisak.
- U praksi je pravosuđe u podređenom položaju.
- Kada sudija ulazi u zgradu Suda, on prolazi kontrolu na ulazu. Optuženi ne prolaze.
Ključna reč: Neophodno je da Ministarstvo pravde obezbedi pravosudnu stražu.

Omer Hadžiomerović (Predsednik društva suda Srbije):

- Pozdravljam ovakve emisije koje pomažu da se vidi u kakvim uslovima sudije rade i kako funkcioniše sudstvo.
- Jedno je pitanje kako je kod nas pravno uređen položaj sudija, a sasvim drugo kakvo je stanje na terenu.
- Sudije su samo jedan elemenat pravosuđa. Kod nas su, nažalost, personifikacija sveg zla u pravosuđu.
- Problem je u tome što građani identifikuju sudije sa pravosuđem. Zato je nezadovoljsvo usmereno ka pojedincima, a ne prema sistemu.
- U našim sudovima ne postoje stručnjaci koji bi procenili da li je ugrožena bezbednost sudija i ostalih u zgradi Suda.
- Pravosudna straža obezbeđuje sprovođenje procesnih radnji unutar Suda. Posle toga nema nikakvog pravnog uređenja zaštite sudija.
- Kada sudija izađe iz zgrade Suda nema propisa koji uređuje na koji način će sudija biti zaštićen.
- Teško je danas naći ljude koji će raditi kao radnici obezbeđenja Suda, jer taj posao je slabo plaćen i ne postoje nikakvi uslovi koji propisuju obuku pre toga.
- Treba izmestiti službe kojima nije mesto u Sudu, jer postojeći detektori na metal nisu funkcionalni zbog velike fluktuacije ljudi.
- Kod nas nije stvoren sistem koji će sudijama pružiti sigurnost.
Ključna reč: Promena sistema. Država nije razvila sistem da Sudijama omogući sigurnost.

---------------
Prilog

Jelena Kovačević (sudija, kolegenica sudije Cvetanovića):

- Do dana ubistva sudije Cvetanovića, u zgradi Suda postojala su samo dva pravosudna stražara.
- Naravno da se osećam ugroženom. Ne toliko u samoj sudskoj zgradi koliko van Suda. Sudija se ne može sakriti u mišju rupu, posebno kada je reč o malim sredinama.
- U slučaju ovog zločina smatram da je najadekvatnija najstrožija kazna koja je predviđena našim krivičnim zakonom.
- Mislim da javnost nije dovoljno upoznata sa položajem sudija, jer se uglavnom raspravlja o tome šta Sud i sudije nisu uradile, a mnogo manje o tome kako radimo i da li imamo uslova.

Autor pregleda emisije: Vanja

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
kristalna nit...
vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 245
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Okt 22, 2007 8:21 pm Odgovoriti sa citatom

Kokice su na stolu!!!

bolje jedno vruce pivo nego cetir ladna
Vladimir Banić
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 54
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Okt 22, 2007 8:25 pm Odgovoriti sa citatom

dobrodošao Dejane!

if you tolerate this, then your children will be next - manic street preachers

........................................................
www.fkrts.com
Sasha SPO
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 15 Okt 2007
Teme: 29
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Okt 22, 2007 10:42 pm Odgovoriti sa citatom

moj pocetni komenter na emisiju.......

Srbija kao zemlja u tranziciji se suocava sa jos jednim ogromnim problemom...

Pretmje koje su upucene sudijama mogu biti upucene iz razlicitih razloga....
Pocev od nezadovoljstva jedne strane presude.......pa do pogresne sudiske presude,(koje nisu retke usled korumpiranosti tih istih sudija, govorim iz licnog primera).
Sudija obavlja posao u ime naroda, i on u ime naroda izrice presude...
Institucija drzave po mom misljenu nije se dovoljno pozabavila samom bezbednosti sudija....

Bilo koji pojedinac moze da posalje pretnju sudijama a da za to ne odgovara..,
Jer obicno posle upucenih pretnji slede privatne tuzbe protiv NN pocinioca itd.. A drzava se neoglasava preko svojih institucija....

Da se razumemo...ja osudjujem svaki akt pretnje sudijama da ne budem pogresno shvacen...

Ali zasto te iste sudije ne objave javnosti kad uzmu mito, sto je naravno bizarno),kao sto objave kad im neko preti....
Takodje mislim da i za ovaj problem koji neminovno postoji, je kriva drzava....
Da su organi drzave koji su zaduzeni za to uhvatili nekoliko pocinioca pa ih najstrozije kaznili......ne znam bas da li bi se jos pojedinaca usudilo da preti sudijama....

Takodje mislim da su pretnje sudijama uzrocno-posledicno vezane i za korumpiranost sudova.......
Polazeci od pojednica koji je pretrpeo stetu bilo kakve prirode pogresnom presudom korumpiranog sudije, taj pojedinac pribegava posle toga i ovoj metodi pretnje sudijama , kako se ta "puka slucajnost od presude" ne bi ponovila.....

Samo sto ti ljudi nisu svestni da time nista ne postizu......

LJUDI, DOKAZALI SMO DA HOCEMO EVROPSKU SRBIJU!!!
E U NJOJ CEMO I ZIVETI!!!
pzkwvg
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pol: ?
Pridružio: 23 Maj 2007
Teme: 2

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Pon Okt 22, 2007 10:46 pm Odgovoriti sa citatom

kishno vreme me natera da odgledam natashinu emisiju (bolje da sam gledao box ,ali shta je tu je Smile ) imao bih sledece zamerke :

1. opet se povlache sluchajevi iz slobinog i djindjicevog vremena. svi znamo da su tada vladali kriminalci ,ali brate,kume,sine Smile imate li vi neshto svezije - za ovo smo chuli vec 100 puta.

2. natalija opet ne dozvoljava kritiku trenutnih vlasti Razz chim je onaj bivshi sudija spomenuo specijalni "svetu kravu" sud - odmah ga je sasekla u korenu .

3. shta ce onaj dejan anastasijevic u studiju ,ja pojma nemam Cool . em je dosadan, em pricha neshto shto ni pas s maslom ne bi progutao ,em sam pogled na njega izaziva zelju za suicidom Very Happy

4. suvishe opshte priche - ne valja ovaj sistem za biranje sudija ,ne valja kad se biraju dozivotno ,ne valja skupshtina - a bez konkretnih primera i reshenja .

drugijeh primedbi nemam il´sam ih zaboravio Laughing

ko udara prvi ,udara dva puta ...
vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Okt 22, 2007 11:17 pm Odgovoriti sa citatom

Premijer ubijen relativno lako ispostavice se...koliko je tesko doci do sudija?jos lakse...

Ovo je idealna prilika da se gospodin"pobegla mi koornjacha"pokaze na delu..od kad je postao poglavica,potencira na stvaranju pravne drzave i iskljucivo pravne drzave..a od 2000te godine nista nije promenjeno..ama bash nista...a mislim da su ovakve stvari prve na listi...ej ljudi moji,smenjen je sudija spec suda...pa chemu da se nadamo,sta da ocekujemo dalje...kao sto reche jedan od gostiju stvari moraju da se menjaju iz korena...

strasno mi smeta..nadam se da ce im uskoro dosaditi ta demagogija...stalno pominju"milosevicev rezim"vezano za bilo koji problem...ljudi moji skoro 8 godina milosevica nema..o chemu se zapravo radi?krije se nesposobnost ili nesto drugo...za 8 godina moze svasta da se uradi...

nemam neke zamerke na emisiju..ali mi opslednjih nekoliko jako smrde...zasto se kad god pomene rezim prekidaju gosti u pola rechi?o kakvom slobodnom izrazavanju i nezavisnom novinarstvu pricamo??

Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Uto Okt 23, 2007 10:03 am Odgovoriti sa citatom

Emisija dostupna u download sekciji.

Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Borsky
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 23 Apr 2007
Teme: 78
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Okt 23, 2007 1:36 pm Odgovoriti sa citatom

Kada se u jednoj zemlji može desiti da sudije nestaju, da ih ubijaju pa čak na njihovim radnim mestima i kada na kraju i posle više godina od smrtih nekih od njih nemamo izveštaj i rezultat istrage onda je stvar veoma ozbiljna. Mislim da je to poruka koju je Nataša htela da izvede koristeći se ovom pričom i gostima.

... Borsky ONLINE ...
vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Okt 25, 2007 9:31 am Odgovoriti sa citatom

Sta bi...strucni konsultant zakazao??

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Okt 25, 2007 11:34 am Odgovoriti sa citatom

E, da, zaboravila sam...
Nadali smo se da ce Anastasijevic biti i ovde sa nama, ali je bio sprecen, nazalost.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!