NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Ratni veterani: sinovi ili psi rata?

Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Ratni veterani: sinovi ili psi rata?
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Nov 12, 2007 9:17 pm Odgovoriti sa citatom

Izvolite...

Svi gosti želeli su da budu sa nama i na forumu, ali su neki od njih, nažalost, sprečeni zbog putovanja.
Mozete popričati sa ratnim veteranima (borcima za mir) - Novicom Kostićem, Gordanom Bodogom i Nerminom Karačićem.
Koristim priliku da ih pozdravim i poželim im dobrodošlicu Smile

Pregled emisije

Novica Kostić (ratni veteran, Srbija):

- Kao rezervista JNA bio sam učesnik oružanog sukoba na teritoriji Hrvatske.
- Nisam imao dug period ratovanja, jer sam bio ranjen, ostao sam bez noge.
- Bio sam ubeđen da ću samim svojim učešćem u tom ratu pomoći da isti prestane.
- Nakon samo 10 dana u ratu, shvatio sam da sam izmanipulisan.
- Smatram da imam svoju odgovornost za učešće u ratu, jer sam zapravo mogao da izbegnem rat.
- Mogao sam da se ne odazovem, da ne učestvujem u ratu. Ali, tada su moja razmišljanja i moji motivi bili sasvim drugačiji od toga kakvi su danas.
- Danas sam volonter u procesu izgradnje mira, jer pripadam udruženju ratnih veterana Srbije za mir.
- Nadam se da nam Srbija veruje.
Nadam se da veruje da bivši ratnici mogu biti borci za mir.
Nadam se da veruje... ali ne vidim da veruje.
- Sve je užasno u ratu, od susreta preko nišana, pa sve do suočavanja sa tim da onaj koji je ručao sa vama nije više među živima.
- Užasno je kada shvatite da prve žrtve imaju ime i prezime, a ostalo su brojke.
- Moja lična odgovornost je što sam podržavao neke stvari i što sam ćutao; što se nisam na vreme pridružio nekim ljudima koji su drugačije razmišljali.
- Među ratnim veteranima ima i onih koji su prihvatili ulogu večitih ratnika i koji bi ponovo išli u rat, ali to nije većina.
Ključna reč: Osuđujem sve ratne zločine koji su učinjeni u moje ime.

Gordan Bodog (ratni veteran, Hrvatska):

- U rat sam ušao ne bi li se borio protiv sistema.
- Moja motivacija bila je da što više ljudi razumne glave bude na prvoj linije fronta, ne bismo li sukobe sveli na minimum.
- O ratu i posledicama rata može se pričati bez ulaženja u istorijske činjenice, ali ne i bez poznavanja istorijskih činjenica.
- Danas, osim što sam ratni veteran, bavim se i građanskim aktivizmom.
- Službeni naziv za ratne veterane u Hrvatskoj jeste branitelj. Time se želi reći da je karakter rata u Hrvatskoj bio odbramben.
- Na ovim prostorima sigirno ima preko milion ratnih veterana. To je populacija koja ima iskustvo tragedije, i koja svima želi da prenese šta se dogodilo, da bismo znali šta moramo da učinimo ne bismo li sanirali posledice.
- O ratu nikada nisam imao dobro mišljenje, niti sam bio oduševljem što ću iskusiti tako nešto. Nisam se tome nadao, niti sam to želeo.
- Novicu sam upoznao na susretu nekoliko veterana sa različitih strana, 2003. godine. Nakon razogovora uvideli smo da to zapravo nije bio naš prvi susret - bili smo u ratu na istom mestu, u istom trenutku, sa različitih strana. Susreli smo se 10 godina pre toga, na mestu njegove tragedije, i saznali da sam ja mogao biti taj koji ga je ranio.
- Danas ću učiniti sve što mogu, da dokažem da rat ne služi nikome osim oligarhijama koje od toga imaju koristi.
- Ratni veterani bi hteli da prenesu iskustvo, ne bi li se ispravile nepravde.
- Već nekoliko godina u Hrvatskoj funkcioniše organizacija koju su osnovali ratni veterani i mirovni aktivisti, i koji zagovaraju priču da veterani imaju svoje legitimno mesto u civilnom društvu.
- Moja odgovornost je u tome što se kao student nisam angažovao u društvu; što se nisam naoružao znanjem, nego sam živeo u uverenju da je ovo najbolji svet koji imamo i da će neko drugi rešavati pitanja koja nam se obijaju o glavu.
- Ne stidim se svog učešća u ratu. Nisam učinio ništa nečasno za čim bi se kajao.
Ključna reč: Moć pojedinaca je velika, moć nekolicine pojedinaca još veća. Mnogo se toga može učiniti ako se želi.

Nermin Karačić (ratni veteran, BiH):

- Bio sam pripadnik armije BiH, i pripadnik specijalnih jedinica MUP-a BiH.
- Morao sam da učestvujem u ratu. Nije tu bilo mesta pitanju da li ja to želim, hoću, mogu.
- Nađite političara sa bilo koje strane i pitajte gde mu je sin ratovao.
- Izašao sam iz rata, na kratko, kada više nisam mogao da izdržim. Ali civilni život sam tada teže nosio, jer nije bilo uslova za isti. Zbog toga mi je bilo lakše da ponovo budem na liniji.
- Nisam razumevao procese koji mogu dovesti do rata, bio sam mlad kada je rat počeo. Danas mogu da prepoznam sve to - i govor mržnje i huškačku politiku.
- Sa Novicom i Gordanom ne sedim ovde slučajno. Sa njima sam jer podržavam njihov sistem vrednosti.
- Verujem da ratni veterani mogu biti borci za mir. I sâm sam mirovni aktivista, jer je to u skladu sa nekim mojim moralnim načelima.
- Bošnjaci su, u Bosni, često u ulozi žrtve. Ja tu ulogu vidim kao manipulativnu.
- Velika je razlika u odnosu prema veteranima u Srbiji i veteranima u BiH. U Srbiji se na veterane gleda kao na gubitnike. Oni nemaju nikakvu podršku u svojoj sredini.
- Ja sam sebi dao za pravo da govorim o svemu ovome jer sam direktni učesnik rata. Smatram da nosim određeni kredibilitet u društvu i da mogu govoriti o tim stvarima.
- Ne predstavljam naciju. Predstavljam sebe.
- Problem je u negiranju odgovornosti. Često sam sebi postavljao pitanje kolika je moja odgovornost i siguran sam da je ima puno.
Ključna reč: Postoji potreba za iskrenim suočavanjem sa prošlošću i konstruktivnim angažmanom na polju izgradnje mira.

Vesna Nikolić Ristanović (direktor Viktimološkog društva Srbije):

- Uključivanje ratnih veterana u društvo je jako značajno. To može biti od pomoći za smanjenje nivoa nasilja u društvu.
- Poslednjih godina, ratni veterani prisustvuju sastancima i slušaju jedni druge, nastoje da se razumeju.
- Dijalog sa onima koji su iz drugih zemalja, koji su imali drugačija iskustva, vodi ka razrešavanju svih problema koji su nasleđe prošlosti.
- Mali broj ljudi u Srbiji želi da čuje ratne veterane. Na nivou društva, ratni veterani su veoma nevidljivi.
- Civilno društvo, koje bi trebalo da se bori za njihova prava, žmuri.
- Civilno društvo je dosta dugo usvajalo crno-beli pogled na svet, gde su zločinci svi koji su učestvovali u ratu.
- Ratni veterani se osećaju isključenim iz društva. A jako je bitno uključiti ih u sve društvene procese, posebno u procese koji se tiču mira.
- Postoje slučajevi gde su žrtve rata, sada u mirnom stanju, i porodice veterana, ne samo veterani.
- Ratni veterani, kao i svi građani, imaju svoja prava. Društvo je dužno da im omogući da se ta njihova prava poštuju.
Ključna reč: Dijalog, uz međusobno uvažavanje između veterana i drugih članova društva.

Vladan Beara (psiholog, koautor knjige "Gde si to bio sine moj"):

- Ratni veterani imaju jedno specifično iskustvo, koje društvo često ne može i ne želi da razume.
- Društvo se boji da sluša i ulazi u te priče, jer one mogu da izazovu formu traumatizacije koja svakako nije ista kao kod ljudi koji su bili u ratu.
- Mi kao društvo često odbacujemo ratne veterane. To je nešto što bi trebalo da prestane da se događa.
- Malo je ljudi koji mogu reći da su ostali isti kada su se vratili iz rata.
- Svako ko ode u rat nosi neke svoje ožiljke. To je iskustvo koje promeni čoveka.
- Znaci traumatizacije: burne reakcije na male povode, depresivnost, često osećanje krivice, slike sećanja sa ratišta, noćne more,... Mnogi nisu svesni tih stanja.
- Mislim da više od 10% populacije u Srbiji boluje od posttraumatskog sindroma.
- Veliki broj ljudi koji bi mogao dobiti dijagnozu posttraumatskog sindroma nikada je neće dobiti, jer se ne javljaju za pomoć.
- U našoj zemlji je još uvek sramota priznati da imate neki problem i da vas je rat oštetio. Veliki broj njih stidi se da to prvo sebi prizna, a onda i drugima.
- Mnogi nisu svesni problema u kojem su, jer teško je živeti sa tom idejom da si bio u ratu, da te je to promenilo zauvek i da ćeš posledice nositi celog života.
- Vlada Srbije pokrenula je program kojim pokušava da uradi jednu opsežnu studiju istraživanja, da bi se došlo do podataka o tome koji su problemi ratnih veterana.
- Ratni veterani su ljudi. Možemo da se ne slažemo sa nekim stvarima koje oni zastupaju i to je sasvim u redu, ali trebalo bi da prestanemo da gledamo na njih kao na nekog ko je opasnost.
Ključna reč: Veterani su normalni ljudi koji svojim ratnim iskustvom mogu da se aktiviraju pri mirnovnoj izgradnji društva.

Poslednji put izmenio korisnik Vanja dana Uto Nov 13, 2007 7:10 pm; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
emili
Novajlija
Novajlija

Pol: ?
Pridružio: 12 Nov 2007
Teme: 0

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Nov 12, 2007 11:55 pm Odgovoriti sa citatom

zeljela sam da pohvalim natasu sto se trudi da teme emisija budu jako interesantne ali imam jednu primjedbu.u emisiji o ratnim veteranima nekoliko puta je prekinula goste u pola recenice.to sam primjetila u jos par emisija.to je jako ruzno!!!!!

Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Uto Nov 13, 2007 1:33 pm Odgovoriti sa citatom

Emisija postavljena u download sekciju

Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
BUBI
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 30 Okt 2007
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 13, 2007 2:36 pm Odgovoriti sa citatom

Gledajuci Vasu emisiju...u toku je repriza...ne mogu da se otmem utisku da je veoma dobro da se ti ljudi pojave u javnosti.
Zajedno.
Dobro je potencirati saznanje da jesu izmanipulisani,na svim stranama,i jos bolje da im se da prilika da iz bliske price objave da ratovi nemaju u osnovi ono cime se ljudi obmanjuju i nukaju da po potrebi odredjene grupe ljudi,zapocinju i vrse ratna dejstva.

Milionima godina se medju ljudima desava rat koji jos nije imao svoj prekid,uvek je na planeti neko zariste i ono se odrzava...ne bi li se u nekom trenutku pod odredjenim "potrebama" ekspandirao i sirio.
Opet po potrebi odredjenih grupa ljudi.
Ta grupa je veoma mala u odnosu na svetsko stanovnistvo...ali je ta grupa veoma mocna i povezana ,samo njima znanim kodexima ponasanja i rukovodjenja.

Ratovi ce prestati jedino osvescenjem svakog pojedinca i ne-pristajanjem da se bude izmanipulisan.
Kada bi se u opste obrazovanje uvela najobicniji osnovi psihologije,kada bi se javno obznanjivalo nacelo ne-kanibalizma.Mozda bi se i uspelo ...vremenom iskoreniti ta nenormalna ljudska potreba da se individualno ili masovno ubijaju pripadnici ljudske ili iste vrste.

To jeste utopija...ali je i istina.Narodi se drze s namerom u zatucanosti ne bi li se u datom trenutku iskoristili za takva dejstva.
U korenu karaktera ljudi koji huskaju na rat i mrznju medju ljudima je njihova sopstvena pozuda,pohlepa i gnev.U svom sirovom obliku. Twisted Evil Twisted Evil

Problem je globalnog karaktera,ljudi su ne osvesceni ,ne poznaju osnovne principe zivota i na taj nacin uvek postoji prostor za manipulaciju.
Da,ljudi se plase.
Ali...zasto odlaze tamo?
Da li zaista misle da je rat americki film,sve je kobojagi???
Ne znam...
Ja sam krila i odgovarala svoju bracu i drugare da ne idu tamo...
Znali smo da cemo nositi zig dezertera i kukavica i neprijateljskih placenika...
Ali time se ponosim.

Ponosna sam sto smo znali da se tamo ubija.Nije problem biti ubijen,nije to ono sto ljude sprecava da odu u rat.
Problem je u zapovesti "ne ubij".
Nisu dezerteri kukavice,vec casni i mozda Bogobojazni ljudi.
Upravo te traume kod prezivelih,su kazna koj se snosi kao reakcija na odredjene akcije.

U Srbiji je to nemoguce...
ali trebalo bi velicati karaktere onih koji su za dijalog i dogovor medju drzavama(ma sta to znacilo),velicati one koji su "dezerteri".
Kada medju nama ne bi bilo ljudi koji bi pristali da ratuju-niko nas ne bi mogao odvesti u rat-jer ga ne bi bilo.Ne bi bilo ko da ga vodi.

Covek je trenutno na veoma niskoj lestvici svesti.Uz svu tehnologiju-misao obicnog coveka na planeti je na nivou nizem od zivotinjskog.
Zivotinje to ne rade.
Ma kako im bilo tesko nisu nikada organizovale rat izmedju sebe niti protiv coveka.A imale bi puno razloga.

Tehnologija sada prestaje...nece biti prevelikih bumova u tehnoloskim inovacijama...nesto malo je preostalo.
Novo doba bi trebalo bazirati na dubljem osvescenju coveka.
Rad na moralu i osnovnim principima koji se provlace kao znanje i uputstvo kroz ...sve...religije(ucenja o zivotu i nacinu zivota coveka-uputstva),kroz sva naucna psiholoska istrazivanja.
Veoma je jednostavno.Sustina dubokoumlja i jeste u krajnjoj jednostavnosti.
Komplikacije dovode iskljucivo do komplikacija.
Jednostavno je resenje i pocetak osvescenja.
Kada bi postojala "politicka volja"-sve bi se moglo brzo resiti.Toliko je prosto da bi godinu dana globalnog rada na tome dalo vecne rezultate.
No posto je to -sada-nemoguce...potrajace.
Svako za sebe treba pogledati sustini i dubini u oci,i istina se mora pokazati.
Ako se to ne promeni...
Nikada nece biti mira,vecno ce se ratovati i covecanstvo ne samo da nece opstati...nego ce se degradirati toliko da ce pakao biti raj,u odnosu na desavanja i stanje svesti na planeti zemlji.

Neki ljudi se trude da na razne nacine potegnu konopac na drugu stranu...ali ni to nece dugo jer je takvih jako malo...mada mogu biti i jaci...

Ko prezivi pricace.

Veoma sam optimisticnih zelja...ali istina o trenutnom stanju je drugacija.
Ni malo se ne pise dobro ne-osvescenima...a takvih je mnogo.
A oni koji imaju znanje i svest,tesko da ce doci do izrazaja jer nece im lako biti dopusteno da rade.
Pravi Hriscani jos uvek su u katakombama.

Zelim tim ljudima da nekako nadju mir u svojoj dusi...i samo im Bog tu moze pomoci.
Ja svome sinu nikada ne bi dopustila da ubija u ratu,pre bi ga u rupu zatvorila.Ucicu svoju porodicu da je ubistvo najgori greh i da nije strasnije biti ubijen nego ubiti.
Cuvati svoj zivot je prirodni strah,ali napadati tudj je zlo.
Naucimo ljude sta je crno a sta belo.Za pocetak.
Vaspitanje-kljucna rec.

Natasine emisije inspirisu moju kreativnost,i razmisljanje.To je lepo,neka to cini i dalje u ispravnom smeru sa odabirom gostiju medju kvalifikovanim i ucenim ljudima.I eto nacina edukacije.

Deca su ukras sveta a VW-Buba je ukras porodicne ljubavi.
tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Nov 13, 2007 2:49 pm Odgovoriti sa citatom

Neko je spomenuo da je ruzno sto u naslovu stoji Sinovi ili psi rata...
Pa... mislim da je naslov sasvim opravdan, a to je neko u emisiji objasnio...
U Srbiji se ratni vetarani u ratovima 1991-1999. tretiraju kao psi rata, u druim zemljama koje su ucestvovale u tim desavanjima kao domoljubci, branioci, domobrani.... svejedno...
Samo prokleti Srbi iz svakog rata moraju da izadju pognute glave... bez obzira da li su pobednici ili gubitnici... Samo u proslom veku... Balkanski ratovi, Prvi svetski rat, Drugi svetski rat, gradjanski rat u SFRJ....
Iskreno... ne vidim cega treba da se stidimo...
JNA je u Hrvatskoj branila zemlju cija je armija bila SFRJ...
U Hrvatskoj i Bosni su se Srbi borili za svoje domove... izvinite... ali to ne treba zaboraviti...
Na Kosmetu su se vojska i policija nasle u odbrani ustavnog poretka i suvereniteta Srbije, odnosno SRJ...

E... sad... profiteri... placenici... toga je ruku na srce bilo na svim stranama...
Nije nikakva tajna da su sve tri strane preko dana pucale jedna na drugu, a preko noci svercovale hranu i gorivo... Rolling Eyes

E, sad... ide deo koji se nece dopasti nikome...
Srbi jesu gubitnici... O srpskim zrtvama, o srpskim veteranima se ne govori... tretiraju se kao talog drustva...
S druge strane, Hvati i Bosnjaci su jako lepo profitirali od uloge vecite zrtve... Npr. jedan od "branitelja" Sarajeva ziveo je godinama u stanu moje drugarice... Kada su napokon uspeli da ih isele, ostavili su racun za struju, telefon, kiriju za jedno dve godine, u stanu su skinuti stokovi, pocupane elektricne instalacije.... i tako neuslovnog su ga prodali za petinu cene.... jer... povratka za njih u Sarajevo nije bilo... to je iz njihove vizure sasvim drugi grad...
Takodje... u i mojoj porodici je bilo problema sa braniteljima... Ziveli su nesto kratko u maminoj porodicnoj kuci, nekako smo uspeli da ih izbacimo... da... izbacimo jer je ta kuca privatno vlasnistvo, a gospodina je cekala kuca u selu iz koga je dosao... neki drugi su zahtevali da im se plati da izadju i placeno im je.... jako lepo.... trecem je dodeljen nas stan, zatim ga je nekako skarabudzi i uknjizio na sebe... i tako... imaju povlastice, zive od socijalne pomoci, neki samo zato sto su dva dana proveli na ratistu u intedantskoj jedinici... Rolling Eyes
E, sad... da se sve to desilo u Srbiji... sta mislite sta bi se desilo.... Takve osobe bi bile obesene za noge nasred Terazija...
Ispravka... pre neko vece sam ih videla... stoje na kisi... sede na hladnom asfaltu... a, traze samo dnevnice... nista vise...

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
*M°~°B*
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 30 Okt 2007
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 13, 2007 4:35 pm Odgovoriti sa citatom

MNOGO MUTNO I ZAMRŠENO BEŠE
(a i vreme nam dragoceno uzeše)

Ala vera Nataša na obnovi Bratstva i Jedinstva.- ))
Dobro si se snasla u vrtlogu neistine i prikrivenih zlodela.
Sa aspekta psihologije potvrdno zborim, hrvat je toliko bio lažan i ciničan,
da bi samo u očima neznalice mogao biti uverljiv.
Ono što je on pričao je priča za malu decu.
Po njegovoj priči ispade da su se spontano okupili: hrvati, šiptari, muslimani i toBože Srbi u ime ONO i DSZ, što nije tačno.
Tačno je da sam bio u tom periodu stanovnik Zagreba i osetio mnogo gorčine na sopstvenoj koži.
Isti bandit i njegove horde su ubijale Srbe širom hrvatske, upadali u kuće, stanove, prisilno odvodeći Srpske sinove na front, od kojih je retko koji preživeo. Snajperima su gađali vojsku JNA u kasarnama: Maršal Tito, Borongaj, vojnu Akademiju na Črnomercu, streljanu u Gornjem Vrapču, kasarnu u Dugom Selu nadomak Zagreba, te i Dom JNA gde je bio generalštab na čelu s gen. A.Rašetom, Aksentijevićem i mnogim drugim. Maloletnoj deci oficira JNA su pod represijom podturali telefone da pozovu svog roditelja na predaju ili će mu likvidirati familiju.
Danonoćno su besomučne scene odzvanjale medijima, od kojih je i ova "mrtav Srbin je najbolji Srbin".

Berberin iz Sarajeva ne zbori o dešavanjima njemu znanim, o kojima Miljacka i dan danas tužne priče tkaje.

Novica Srbine, razočarao si me!!!
Ti koji si sa ponosom imao šta da pričaš, ostao si nem i ako su ti zlotvori uništili život; te smekšali srce i u žrtvi našli gostoprimstvo, utočište i prijateljstvo.
Vidi se da si čovek iz Naroda ali ima nešto što prećutkuješ, ima nešto što ne kazuješ?
Jasno mi je da je i pre utakimice odigrana utakmica i da se već znao konačan ishod.
Zagrejavanje je proteklo u šematskom obliku, ali se dragi prijatelju moj nesme dozvoliti da tuđin razmišlja tvojom glavom.
Toliko sam toga očekivao od tebe ali nažalost odstadoh uskraćen.

Mišljenja sam, da bi ovde više o svemu govorile gospođe, koje su se borile pod jorgan planinom: Nataša Kandić, Biserko, Učo, čiji je brat pao za NDH kao branitelj u domovinskom ratu ZNG.
Bar bi pričale o ustaškim i mudžahedinskim grobovima ako ne o Srpskim.

I ako rezervni vojni starešina, nosilac značke primernog vojnika JNA, nisam učesnik rata. Ponosan sam, što ničiju majku a ni dete nisam uvredio, povredio niti rastužio.
Zašto ponosan? Ponosan na to što nisam guzonjin sin i što sam dete oćeva malih.

DJECA OČEVA MALIH

MI HRABRA DJECA ČVRSTOG KOVA,
VIRILI SMO KO MIŠEVI IZ HLADNOG ROVA,
GLEDALI ĐEDA, OCA I BRATA,
KAKO PADOŠE OD ZLA I SRAMNOG ZANATA!!!

ČUDNO JE VRIJEME JOŠ SMO VAM ŽIVI,
NI ZA TRUNKU SUZE MI NISMO KRIVI,
DOK IDEMO ULICOM SVAKO NAS ĆULA,
U NOVOM SISTEMU MI SMO JOŠ NULA!!!

IMA LJUDI KOJI OTVORE DUŠU,
PO KOSI MEKO RUKOM POTAPŠU,
VIDE NAS MOKRE, PROMRZLE, GOLE,
I TAKO S VREMENOM KO SVOJE ZAVOLE!!!

GINULO SE NA SVE STRANE, ZAŠTO?
ODMAKLA SU LJETA PUNA MUKA
TUMARA SE PUTEVIMA TUĐIM
U NARUČJU PUNOM PASJALUKA!!!

MNOGO TOGA I DANAS SE KRIJE
SUNCE S'JA ALI NEMA ŽARA
VREMENA SU ČUDNA, NAOPAKA
A U MENI ONA LJUBAV STARA!!!

SVAKE NOĆI POZNO KRIŠOM SVRATE
GRMEČ, UNA I SVE SLIKE SJAJNE
ŠIRE RUKE, ZA TRENUTAK VRATE
MLADOST, PJESMU I PRKOS KRAJINE!!!

ps,,Prolazniče, nemoj da plačeš,
nudim ti hladan sok od drenjina,
imao si čast da živiš u vremenu,
Grmečkog pastira, Srpskog Jesenjina"""!!!

SAMO ČVRSTO I STAMENO, KROČI NA TLO KAMENO!!!
tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Nov 13, 2007 4:42 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
I ako rezervni vojni starešina, nosilac značke primernog vojnika JNA, nisam učesnik rata. Ponosan sam, što ničiju majku a ni dete nisam uvredio, povredio niti rastužio.

Ko bi reko... Rolling Eyes

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Gordan Bodog
Gost foruma
Gost foruma

Pridružio: 12 Nov 2007

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 13, 2007 5:40 pm Odgovoriti sa citatom

Vanja ::
Izvolite...

Svi gosti želeli su da budu sa nama i na forumu, ali su neki od njih, nažalost, sprečeni zbog putovanja.
Mozete popričati sa ratnim veteranima (borcima za mir) - Novicom Kostićem, Gordanom Bodogom i Nerminom Karačićem.
Koristim priliku da ih pozdravim i poželim im dobrodošlicu Smile

Pozdrav iz Zagreba, kako novinarskoj ekipi "Ključa", tako i gledateljima emisije i sudionicima na Forumu.
Sinoć sam pogledao emisiju, te i tijekom večeri i danas pratim poruke i napise na Forumu; potruditi ću se da to činim i slijedećih dana.
Za početak bih istaknuo da je nekoliko minuta razgovora sudionika emisije izrezano, pa me zanima objašnjenje s kojim je razlogom to učinjeno.
Ovaj je forum prilika za nastavak započete diskusije u emisiji, kao i otvaranje cijelog niza pitanja "koja nisu stala u emisiju".
Prvi dojam kojeg sam stekao pročitavši ovih prvih nekoliko napisa/poruka jest da je ova tema i dalje vrlo bolna, teška, zahtjevna...
Utisak gledatelja koji je ovdje na Forumu napisao da je "hrvat" (dakle, moja malenkost) ciničan i da "priča priče za malu djecu", mogu razmijeti kao izraz nezadovoljstva, povrijeđenosti, razočarenja. No ja doista nisam želio biti ciničan, niti pričati "bajke". Također bih naglasio da svođenje sudionika u emisiji na kategoriju predstavnika ovih ili onih, koji zastupaju "svoju" stranu, otežava uspostavljanje i razvijanje dijaloga i konstruktivne analize otvorenih pitanja.
Sa željom da se rasprava na ovom Forumu tek razvije i "zahukta"
srdačan pozdrav
Gordan

Novica Kostić
Gost foruma
Gost foruma

Pridružio: 17 Okt 2007
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Uto Nov 13, 2007 6:17 pm Odgovoriti sa citatom

[

Novica Srbine, razočarao si me!!!
Ti koji si sa ponosom imao šta da pričaš, ostao si nem i ako su ti zlotvori uništili život; te smekšali srce i u žrtvi našli gostoprimstvo, utočište i prijateljstvo.

] U periodu od 1991. do 1995. godine preko 800.000 ljudi sa područja bivše Jugoslavije su bili pripadnici na desetine vojnih formacija koje su učestvovale u ratnim dejstvima u Hrvatskoj i B i H, i još nekoliko stotina hiljada na prostorima SR Jugoslavije, odnosno Kosovu na različite načine, sa različitim motivima i idejama. Ti ljudi i dalje žive na ovim prostorima i većina njih su danas prepušteni sami sebi, izloženi pokušajima manipulisanja od strane nacionalnih centara moći da budu zagovornici radikalnih ideja i političkih rešenja. Najčešće, bez obzira na političke stavove, zbog njihove ratne prošlosti oni su na „drugoj“ strani osumnjičeni kao nosioci nacionalističkih, pa čak i ratnih opcija.Međutim, ako to gledamo sa aspekta izgradnje mira, učesnici rata sa svih strana predstavljaju značajan potencijal. Mnogi od njih su bili i danas su suočeni sa nepravdom, te imaju potrebu da doprinesu izgradnji pravednijeg društva i osećaju odgovornost za sve ono što se dogaodilo i ono što se sada događa u našim sredinama. Postoje mnogi pojedinci sa različitih strana koji su spramni i motivisani da kritički sagledavaju svoju i ulogu „svoje“ strane u ratnim dešavanjima, osude nasilje u kojem su oni bili samo jedna od karika.
Moram da napomenem da sve što sam rekao i budem rekao je u moje lično ime!

Pozdrav Novica
bebis
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 13 Nov 2007
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 13, 2007 8:32 pm Odgovoriti sa citatom

*M°~°B* u potpunosti se slazem sa tobom.Mi Srbi uvjek pojurimo prvi da se pravdamo i kajemo.Zivo me zanima da li je nas Novica ucestvovao u kakvoj emisiji slicnog tipa u Bosni ili Hrvatskoj.Jedini on priznade svoju odgovornost dok onaj musliman IMA OBRAZA I HRABROSTI da kaze nesto u stilu:...Kakva moze biti moja odgovornost?Sjedili smo u kaficu i pili pice a granate sa brda pocele da padaju....A zaboravlja dicni borac ABiH dogadjaje koji su predhodili tim granatama.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeci
Strana 1 od 8

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
kako maldi bez radnog iskustva da nadju poso u srbiji???? Sofija Pon Jun 30, 2008 12:23 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!