NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

U Srbiji oko 450.000 ljudi dnevno troši manje od 120 dinara

Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Autor Poruka
Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Uto Jan 30, 2007 11:39 pm Odgovoriti sa citatom

Život sa dva dolara dnevno

Za mene je praznik kada na pijaci, pred kraj radnog dana dobijem od prodavaca povrće ili neko voće. Ono što ostane. Nisam jedina, ima nas još koji dođemo na Kalenić pijacu i izborimo se da pre šmrkova i pranja pijace pokupimo odbačeno, zaboravljeno, priča I.M., tridesetogodišnja Beograđanka, nezaposlena i bez socijalne pomoći. Ona mesečno raspolaže sa oko sto evra, a taj novac dobija od iznajmljene sobe u svom stanu. Kako li tek izgledaju dani onih koji za život imaju upola manje od nje?

Prema poslednjem istraživanju Republičkog zavoda za statistiku, oko 460.000 građana dnevno troši manje od dva dolara dnevno, to jest manje od 120 dinara.

- Najčešće jedem krompir. Znam da ga spremim na hiljadu načina. Od mesa samo ponekad kupim iznutrice, i to jednom mesečno pola kilograma, ali kod privatnika u mesari, tamo je jeftinije. Kilo hleba obavezno, ponekad mleko, jednom nedeljno jogurt da se častim - priča I.M. koja je pre nekoliko godina, posle smrti oba roditelja, pokušavala da se zaposli i uspevala nakratko. A sada, kaže: „Kao da svi osećaju da si bednik i nesreća ne ide sama, nikako da nađem neki posao“.

Svakog meseca kada plati komunalije, naša sagovornica kaže da bi trebalo nekoliko dana da gladuje. Tada dolazi faza preživljavanja.

- I onda odlazim da jedem kod prijatelja koji su, i pored svega, ostali ljudi. Trudim se da se ne grebem suviše. Takođe i da ne pozajmljujem novac, jer nemam odakle da vratim - kaže ona.

Iako se to obično tako čini, osnovni uzrok siromaštvu nije nezaposlenost. Kako za „Blic“ kaže Branka Anđelković, šefica Sektora za smanjenje siromaštva i ekonomski razvoj Agencije za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP), uzroci su slaba obrazovna struktura, ekonomski potencijal porodice, socijalna umreženost, to jest pripadnost nekoj grupi, društvena pripadnost, a tek četvrti uzrok je nezaposlenost. Nijedan od ovih uzroka nije ekskluzivni, ali kada se povežu - dobija se mračna slika o Srbiji koja govori ne samo o bedi već i malom broju kvalifikovanih kadrova, slaboj porodici i društvenom miljeu.

Najteži period za one koji nemaju jeste zima. Kažu, ne samo zbog hrane već i zbog garderobe koju ne mogu da kupe. Uvek je lakše „nekako naći majicu i neke papuče nego džemper, jaknu i cipele“.

- Imam dva sina, supruga mi je umrla. Moja porodica od države primi sedam hiljada dinara, od grada dobijem još 1.240 dinara i 1.860 kao samohrani roditelj i kao dečji dodatak. Plaćamo stan 150 evra, a primanja su 120. I kako živimo? Mi živimo nešto što nije život - kaže Miroslav Š., nekada vojno lice, koji ne radi od 1998. godine.

On i njegovi sinovi u jelovniku nemaju meso.

- Mi smo se tako navikli i vremenom sam shvatio da čak i ne volim meso. Eto, nedavno sam na pijaci od jednog dede kupio kilo spanaća za 40 dinara. To je stvarno super cena i nisam tu priliku propustio. Evo, sad sam mlađem sinu koji ide u osnovnu školu uz taj spanać kupio i jednu viršlu, pa ako bude hteo da je jede - priča Miroslav.

Letos je na njihovom jelovniku bio bećar-paprikaš, a zimi se jede kupus, krompir-salata. Kaže, u njegovu kuću majonez i kečap ne ulaze...

- Nemam kola, vozim bicikl. Obavezno gledam cene i sreća je što imam odličnu memoriju. Dobro znam gde mi je najbolje da kupim, pa čak i za sitnicu idem u drugu prodavnicu. Za jednu kesu obiđem i nekoliko radnji - kaže naš sagovornik. Njegova deca ne idu na more, niti na zimovanje.

Po rečima Branke Anđelković (UNDP), osim klasične mere poput budžeta, bez ekonomskog razvoja nema ni smanjenja siromaštva. Neka vlada ne mora ulagati sredstva, jer ako država nema sredstava za razvoj, ona može setom normi da poboljša stanje. Primera radi, da smanji porez. Druga presudna stavka jeste državna politika, odnosno vladina politika redistribucije primanja. Naša sagovornica navodi primer:

- Sa „Telenorom“ je ušao novac - više od milijardu evra. Šta nam je nacionalni investicioni plan? Problem sa ovom državom jeste to što nije otišla dalje od puteva. To jeste dobro, ali morate imati ekonomske parametre i potencijal jer putevi sami za sebe ne znače mnogo. Oni uvek moraju da se vežu za neku drugu namenu. Naša država je veći deo tog novca redistribuirala u infrastrukturu, a manje u socijalu.

Radovan ima 43 godine. Potekao je iz porodice koja je bila takozvani stabilni srednji sloj. Celog života je dobro živeo. Čak je devedesetih napustio posao u državnoj firmi, jer mu je privatni posao krenuo odlično - priznaje, dilovanje deviza, ali i građevina, prevoz, u okvirima zakona. I onda je, kako kaže, odjednom pukao. U lošem poslu je preko noći izgubio sav keš. Uleteo je u dugove da bi se izvukao, a onda opet peh, i da bi vratio pozajmljeni novac, prodao je sve što je imao. Radovan nema ni ona dva dolara dnevno. Usput su ga ostavili, napustili svi, porodica i prijatelji.

- Imam samo ovu garderobu na sebi. Kolju me godine i nemogućnost da nađem posao, a sve manje ljudi je spremno da pomogne, pa čak i za hleba. Beda ubi. Čekam socijalnu pomoć. A, više sam gladan nego sit. Moj vrhunac hrane je burek. Zasiti me, a jeftiniji je od svega ostalog - kaže Radovan.

Srbija ima strategiju za borbu protiv siromaštva. Krenulo se još u vreme pokojnog premijera Zorana Đinđića. Danas se ne može precizno tvrditi da li se siromaštvo smanjilo ili povećalo, jer istraživanje koje je u to vreme rađeno treba da se ponovi tek ove godine. Strategija je rađena na osnovu ankete po kojoj je 10,6 odsto građana Srbije izrazito siromašno, a 20 odsto blizu granice siromaštva. Kako se implementira strategija?

- Postoje oblasti u kojima se kasni. Prvo, neka naša pretpostavka je bila da će ipak ući više privatnog kapitala, ali to se nije dogodilo. Jedan od razloga jesu političke prilike u zemlji. To je onaj objektivni razlog. Naše tržište radne snage je nedovoljno fleksibilno, imamo problem sa kvalifikovanom radnom snagom - navodi primere bivša ministarka Gordana Matković.

Dodaje da „nije dovoljno iskorišćena ni Republička agencija za mala i sitna preduzeća, a ne postoji ni dovoljan pregled koji je od modela najuspešniji“. Govoreći dalje o problemima u borbi za suzbijanje siromaštva, ona ističe:

- Postoje i dalje problemi i na makroekonomskom planu, odnos monetarne i fiskalne politike, koji jeste problematičan prema uverenju velikog broja ekonomista, što se može dugoročno odraziti. Postavlja se i pitanje efekata reforme zdravstva koji nema veze samo siromaštvom, već i sa dostupnošću usluga svima. Veoma pažljivo bi moralo da se prati šta se dešava sa penzionerskom populacijom, jer to je deo građana koji je ugrožen. Naravno, uvek se postavlja pitanje prave mere, jer niti sadašnje generacije treba da pojedu budućnost, niti drugi treba da budu žrtve.

Ž. Jevtić

Stvarno stanje - četvrtina siromašna

U Republičkom zavodu za statistiku ocenjuju da se Srbija, iako znatno osiromašila u proteklih 15 godina, i dalje nalazi u kategoriji srednje razvijenih zemalja. Istina, na nižoj lestvici nego pre početka krize devedesetih godina. U poređenju sa zemljama u regionu istočne Evrope, siromaštvo u našoj zemlji je približno na istom nivou kao u Rumuniji, manje nego u Albaniji, a veće u odnosu na Bugarsku i Poljsku. Kada je reč o procentu siromašnih u Srbiji, barata se sa dva podatka. Prema procenama Svetske banke, u našoj zemlji je siromašno 9,1 odsto građana, dok je prema anketi o potrošnji stanovništva koju radi Republički zavod za statistiku, taj procenat manji i iznosi 6,55. Do ovog podatka došlo se na osnovu lanjske mesečne potrošačke korpe od 10.000 dinara za tročlano domaćinstvo. Međutim, u Zavodu upozoravaju na to da ako se vrednost ove korpe podigne za samo 2.950 dinara, procenat siromašnih drastično se povećava - na čak 25 odsto. Sva istraživanja pokazuju da je seosko stanovništvo u Srbiji siromašnije od gradskog i da su najsiromašniji zapravo stariji od 65 i mlađi od 30 godina, porodice sa dosta dece, zatim izbegli, raseljeni, Romi. U timu Vlade Srbije za sprovođenje strategije za smanjenje siromaštva smatraju da su najbolji načini da se siromaštvo smanji otvaranje novih radnih mesta u privatnom sektoru, zatim sprečavanje stvaranja novih kategorija siromašnih, kao i dosledno sprovođenje programa usmerenih na najugroženije.

R.D.M.

Izvor: Blic (Ideja)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
subhuman
Prolaznik
Prolaznik

Pol: ?
Pridružio: 10 Jun 2007
Teme: 3

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:18 pm Odgovoriti sa citatom

strasno, nemam zivaca ni da procitam
zasto kod nas u zemlji ne postoji socijalna pomoc?
Npr imamo toliko beskucnika i roma a po zakonu ako ste beskucnik ne mozete dobiti socijalnu pomoc to je stvarno uzas! A ako se obratite centru za socijalni rad , komunisticke radnice u 50im godinama samo ce vas isterati i nastaviti da slusaju radio.
Proslog leta sam snimao beskucnike s nekim novinarima iz inostranstva bas je bilo porazavajuce... I sam sam bio beskucnik neko vreme i nisam nasao nikakvu pomoc od drzave! rekli su mi samo imas 2 ruke i 2 noge radi! ako nema posla ja ne znam sta da radim a i kad citam onu knjizicu s biroa za nezaposlene pise da imam pravo na novcanu nadoknadu dok ne radim al to je samo na papiru, a u prihvatilistu za beskucnike nikad nema mesta! Treba nam neka akcija po uzoru za Sigurnu kucu da obezbedimo vise prihvatilista za beskucnike i vise javnih kuhinja i da se zakonom definise tacno ko moze da dobija socijalu i da je dobija! Npr u skoro svim drzavama EU stariji od 18 nezaposleni dobijaju neku vrstu socijalne pomoci, cak i u sloveniji koja je zadnj put kad sam cuo bila oko 300eur, u Holandiji ide i do 1200eur , U Svedskoj drzava placa stan racune i daje za hranu (jer je zakonom zabranjeno biti beskucnik) itd...
Takodje postoje dzeparci za studente, ili je skolstvo jeftinije ili besplatno, u Holandiji cak paraplegicarima placaju i prostitutku. Za ljude ovde mislim da moja prica izgleda kao da sam pao s Marsa ali ne mogu ni da znaju za bolje kad nigde ne mogu ni da izadju iz ove BOLESNE zemlje.
Ne mora biti astronomska ali treba da postoji i da bude shodna drzavi u kojoj zivimo, ovde znam mnogo ljudi koji zive bez icega bas se pitam kako uspevaju.
Inace to je taboo tema i gde god sam se raspitivao svi su gledali kako da me skinu s kicme jedino sto rade socijalni radnici u srbiji je da stede drzavi pare i nista vise. Na telefone koje sam zvao nisu hteli da se jave ili su me upucivali na druge ljude, to je stvarno sramotno, a oni primaju pare od NASEG poreza i treba da rade za nas i da nam pomazu. pored takvih socijalnih radnika , ni ne trebaju nam bolje za njihove plate da dajemo socijalnu pomoc..
Ukoliko postoji Porez, pdv, najnormalnije je da se izdvaja za najugrozenije mislim da je Srbija mozda najgora i jedina zemlja u kojoj je ovakvo stanje. Strasno mi je da slusam kako ljudi gladuju ovde dok U EU ili USA mozete da ne radite nista i nikad necete umreti od gladi, jer uvek ima hrane, cak i u kontejnerima!!

Nasumica
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Teme: 2

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:32 pm Odgovoriti sa citatom

Subhuman, izvini unapred i nemoj se uvrediti, ali moram da te pitam da li si trazio posao samo u onome sto ti je primamljivo ili si bio spreman i na prenosenje stvari, kopanje kanala i slicno?

Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:35 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Strasno mi je da slusam kako ljudi gladuju ovde dok U EU ili USA mozete da ne radite nista i nikad necete umreti od gladi, jer uvek ima hrane, cak i u kontejnerima!!
Na osnovu cega napisa ovako nesto? Nisi nikad video u blockbusteru da neko umire od gladi na ulici?

Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
subhuman
Prolaznik
Prolaznik

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:39 pm Odgovoriti sa citatom

koja pitanja je, to sam i ocekivao, zato i jeste sve ovako u srbiji , svi misle to su tamo neki drugi ljudi, lenji, narkomani (nemam nista protiv istih), ovakvi onakvi,
normalno da bi radio bilo sta, al ako nisi znala ima situacija u zivotu u koje moze svako da zapadne odjednom, danas imas sutra si odjednom na ulici, to je tesko psihicki podneti i potrebna je pomoc drustva i socijalnih radnika, nekad cak od shoka covek ne moze ni da se snadje ni da radi ni da funkcionise, al kad taj shok prodje ne moze da nadje posao. Koji bi te poslodavac primio kao beskucnika? dal si nekad upoznala nekog ko je beskucnik ili cula bar jedan od milion razloga ili zivotnih prica koje su ih u to gurnule??
..
a pored nezaposlenosti od 30% ili vise da i ne govorim , a ti jesi nekad pokusala da nadjes posao na njivi, vadis krompir , kopas kanal??

subhuman
Prolaznik
Prolaznik

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:40 pm Odgovoriti sa citatom

Eric Cantona ::
Citat:
Strasno mi je da slusam kako ljudi gladuju ovde dok U EU ili USA mozete da ne radite nista i nikad necete umreti od gladi, jer uvek ima hrane, cak i u kontejnerima!!
Na osnovu cega napisa ovako nesto? Nisi nikad video u blockbusteru da neko umire od gladi na ulici?

na osnovu licnog iskustva i iskustva ljudi koje znam

Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:44 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
A koliko je to iskustva?
Situacija tamo svakako jeste bolja, ljudi jesu zasticeniji.. ali verovati u bajke, pa to je stvarno smesno...
Tamo ljudi ne zive u kartonskim kutijicama u malim ulicicama, ne umiru od gladi i promrzlina..
Nemoj, molim te, jednostavno si smesan, na temi koja nije za smejanje...

Nasumica
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Teme: 2

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:47 pm Odgovoriti sa citatom

Ne nisam bila u prilici zato sto imam strategiju koje se verno drzim, bez obzira da li je tesko ili ne i backup plan. A da sam u prilici da biram izmedju kontejnera i prihvatilista ili kopanja krompira, kopala bih po ceo dan. Uvek se trudim da ne generalizujem i da razumem da ima raznih prica, ali kao sto ima tuznih prica socijalnih slucajeva isto tako ima i onih koji se nisu potrudili da ista postignu u svom zivotu, dok poreski obveznici ustaju ujutro i rade ceo dan da bi oni 'vatali zjale i zalili se kako dobijaju malo. Gledala sam skoro na tv-u zenu koja je na sav glas kukala kako ne moze da zivi od tako male socijalne pomoci, a imala je uredno ofarbanu kosu i svez minival.

subhuman
Prolaznik
Prolaznik

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:49 pm Odgovoriti sa citatom

gledala si na tv-u?? Laughing
samo nastavi da gledas tv

subhuman
Prolaznik
Prolaznik

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 10, 2007 8:51 pm Odgovoriti sa citatom

Eric Cantona ::
Citat:
A koliko je to iskustva?
Situacija tamo svakako jeste bolja, ljudi jesu zasticeniji.. ali verovati u bajke, pa to je stvarno smesno...
Tamo ljudi ne zive u kartonskim kutijicama u malim ulicicama, ne umiru od gladi i promrzlina..
Nemoj, molim te, jednostavno si smesan, na temi koja nije za smejanje...

Od gladi i promrzlina umiru samo oni koji su :
1) narkomani
2) psihicki oboleli
ostali mogu da se snadju, ali mislim da i ovim grupama ljudi treba pomoci

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!