NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Krvna osveta - Pravda ili zlocin

Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Krvna osveta - Pravda ili zlocin
Autor Poruka
tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Sub Jan 19, 2008 11:03 am Odgovoriti sa citatom

Za ovu temu je potakla ova prica, kao i rekacije na istu...

Prica:

Citat:
Oslobođeni ubica postao zamenik ministra
Autor: Tanjug | 18.01.2008 - 16:41

Ruski arhitekta, osuđen pošto je pre četiri godine u Švajcarskoj ubio kontrolora leta, proglašen je danas za zamenika ministra u svom rodnom kraju. Vitalij Kalojev, koji je 2002. godine izgubio suprugu i dvoje dece u sudaru dva aviona iznad južne Nemačke, biće zadužen za javne investicije u građevinskim projektima u Severnoj Osetiji, preneo je DPA.

Kalojev (51) je u novembru pušten na slobodu, pošto mu je zbog dobrog vladanja oprošteno veći deo zatvorske kazne, koju je služio u Švajcarskoj. Oktobra 2005. godine, Kalojev je osuđen na osam godina zavora za ubistvo danskog državljanina Petera Nilsena, zaposlenog na kontroli leta u švajcarskoj kompaniji "Skajgajd", koji je jedini bio na dužnosti u noći kada je došlo do sudara aviona Tupoljev-154 "Baškirijan erlajnza" i teretnog aviona DHL iznad južne Nemačke. U toj nesreći, u julu 2002. godine, poginula je 71 osoba, od kojih najviše dece.
Predsednik Severne Osetije Tajmuraz Mamsurov, koji se lično založio za povratak Kalojeva kući, obećao je da će učiniti sve da on bude dobro dočekan. U intervjuu za "Izvestija", Vitalij Kalojev je rekao da je on mogao mnogo ranije da stupi na funkciju zamenika ministra, ali je imao previše posetilaca kada se vratio, pa je zamolio predsednika da sačeka da prođu novogodišnji praznici.
Akšarbek Kodov, koji radi u ministarstvu u kojem će se zaposliti Kalojev, kazao je da je taj arhitekta "talentovan, profesionalac i vrlo komunikativna osoba". "Naši sinovi su išli u istu školu, a žene su nam radile u istoj banci. Uradiću sve da mu pomognem", dodao je on.

Reakcije:

- on je heroj te zajednice i to je uredu
- osveta je bila opravdana, jer je osvetio 70 ljudi
- osveta je iracionalna reakcija, ne treba ga kriviti
- iako je kontrolor mozda bio nevin, on je sprecio da se potencijalni ubica izvuce
- on nije bio agresivan i depresivan kad se odlucio na taj cin... to je normalna reakcija
- kod nas je ministar obio trafiku, ovaj je samo zamenik

Elem... Da li je svet zaista postao takvo okrtuno mesto u kome je osveta opravdana pojava?
Da li je krvna osvet posledica nerazvijenog pravnog sistema ili zatucanog srustvenog okruzenja?
Da li je samopomoc jedino resenje za prosecnog gradjanina?

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
outta
Prolaznik
Prolaznik

Pol: Muski
Pridružio: 09 Jan 2008
Teme: 1
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Jan 19, 2008 12:15 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
poginula je 71 osoba, od kojih najviše dece.

nezvanicno, ko je kriv ?

Citat:
Da li je svet zaista postao takvo okrtuno mesto u kome je osveta opravdana pojava?

ovako ili onako

Kurs leta svakog aviona je unapred odredjen. Kako na zemlji postoje
auto-putevi i magistrale, tako i u vazdusnom saobracaju postoje
putevi kojim ce se letelice kretati od tacke A do tacke B.
Kurs leta nekog aviona se moze korigovati jedino u slucaju nekih
nepradvidjenih okolnosti, bilo da su one prouzrokovane tehnickim
kvarom aviona, vremenskih prilika i sl. I ona se moze menjati kako
po zadatom smeru tako i po visini leta. Kada se dva aviona sudare
visoko u vazduhu, to je iz prostog razloga, nedostatka komunikacije.
Kontrolor leta je ta osoba koja koja odredjuje sve parametre leta
bilo koje letelice koja se nalazi u vazdusnom prostoru koju isti i pokriva.
Piloti su duzni da bez mnogo pitanja poslusaju svaku zapovest kontrolora
leta, jer samo on, putem radara, ima najjasniju predstavu situacije u svakom datom trenutku.
Ko je?,zasto nije?, da li je? zasto jeste?, to su pitanja na koje nemamo odgovore, i zbog
kojih nemozemo da odgovorimo u potpunosti na zadatu temu.

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Jan 19, 2008 6:15 pm Odgovoriti sa citatom

Prvo sam pomislio kad sam video naslov da je stvarno tema o krvnoj osveti, tj o običaju osvete kojim se povećavala plemenska i klanovska disciplina i odgovornost.

To se čini tako što , kad postoji pripadnik koji je neuračunljiv ili kabadahija, njegova dejstva donose reakcije drugih klanova , ne samo prema njemu već i prema svim članovima njegovog klana...Tako se često dešava da izroda ubije njegovo pleme (i u CG i u Hercegovini) da bi zaštitili svoju decu i nevine, od zla i osvete drugih koji će ispasti žrtve kabadahije.

--------------------------------
Medjutim ovde je sasvim druga tema...

Autor teme je potpuno pogrešno protumačio tendencije u svetu.
Ogromna emotivnost koja se dopušta i čak i forsira, u sklopu drugih namera , ali i u sklopu podrazumevanog hedonizma i ispunjavanja osećanja , želja kao osnovnog sadržaja hedonizma je uzrok ovakvih pojava.....

Ovde čak nije reč ni o razočaranost u pravni sistem, niti je reč o problemu relativizovanja krivice, jer se obično oni sa manjom krivicom ganjaju , dok se oni sa većom izvuku zbog uticaja novca i moći .

Ova tema je slična sa temom zašto se oslobadjaju bugarski doktori koji su pobili 340 dece krvlju koja je zaražena sidom , a znali su to.Libijski slučaj....
Pa čak i da nisu znali , slučaj je sličan sa srpskom varijantom koja se dešava češće nego se otkrije i prizna, a to je da se mnogi testovi preskoče i samo popuni formular odgovora analize (lično sam video saradnju psihologa i valjda hematologa laboranta u doba krize kako se slažu da popune rezultat jednog testa za lues kao negativan, zbog ličnog tumačenja da se osoba možda hipohondrično uplašila...
Ja sam tada bio šokiran i kao pacijent koji je samo prisustvovao pitao se šta će kod mene da se desi od njihove taktike.
I desilo se da mi je lekarka opšte prakse rekla da idem kući i pijem čajeve, da mi temperatura od 39,8 nije strašna, da mi koža lepo sija i da sam zdrav. A inače sam došao zato što mi je temperatura počela da prelazi 39,5 već nekoliko dana , a inače sam se lečio samo andolima, preznojavanjem i čajevima, što pomaže kad su slabije prehlade i virusi u pitanju....

Emotivno poistovećivanje, prećutno slaganje da je zakon kriminalan, nekultura i neobrazovanje koje čine moderni mačo imidž moćnog seljaka političara, čak i kada izgleda ugladjeno kao recimo Tadić je danas sve više prednost jer se primila fora sa filmova i zove se poistovećivanje većine.

Snishodjenje brojnom i uvek brojnijem delu naroda, a što predstavlja jevtiniju varijantu od mudrijih i u budućnosti boljih rešenja je pobedonosna tekovina demokratije....

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
Helloween
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 12 Nov 2007
Teme: 20
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Sub Jan 19, 2008 6:29 pm Odgovoriti sa citatom

O ovom slucaju konkretno nemam neko posebno misljenje...

A sto se tice krvne osvete uopste, mozda cu sad zvucati kao varvarin, ali apsolutno podrzavam, narocito u zemljama koje imaju tako slabo pravosudje kao nasa... znam nekoliko slucajeva gde su ljudi hladnokrvno ubili neke ljude a nisu lezali ni 2 godine u zatvoru...

Da meni licno neko hladnokrvno ubije, siluje, ili sl. clana porodice, i drzava ga oslobodi, ili mu da tako malu kaznu, ubio bih ga bez razmisljanja, i potrudio bih se da bude sto bolnije...

Necu ni da pominjem sta bih uradio nekome ko bi mi, ne daj boze, zlostavljao dete...

Eto tako ja mislim...

* "Non nobis, Domine, non nobis sed nomini tuo da gloriam ... Justus et paciens" *

"All the war-propaganda, all the screaming and lies and hatred, comes invariably from people who are not fighting."
-- George Orwell
Redrose
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 06 Okt 2007
Teme: 7
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 20, 2008 12:09 am Odgovoriti sa citatom

Ne mogu da govorim o navedenom slucaju,jer stvarno ne znam o cemu se radi...... a svakako ne znam sta je taj covek u tom momentu osecao Confused
znam samo da ne mogu ni da krivim niti da opravdavam....iskreno smatram da ni jedno ljudsko bice nema prava uzeti nekome zivot......

ali takodje ne znam ni sta bi ja radila da sam (ne daj boze) na mestu tog coveka,da sam nekog izgubila od strane tudje ruke,ili je mojim roditeljima ili deci jednog dana neko naudio, a da krivac ne dobija zasluzenu kazu.....tada ne mogu odgovorno da tvrdim da ne bi i ja potegla noz,pistolj,motku...........
zato ne mogu da osudim,ali svakako ne pravdam postupke po paroli "oko za oko zub za zub",i mislim da takvo ponasanje samo vodi ka novom nasilju...

I really am a nice person
Hold fast to dreams, for if dreams die, life is a broken winged bird that cannot fly!
Minds are like parachutes-They only function when they are open.
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 20, 2008 6:04 am Odgovoriti sa citatom

Ma sve mudrijaši......

A niko se ne angažuje da se očigledne pretnje koje mogu da dovedu do nečije smrti odstrane....
Da se ne racionalizuje broj osoblja koje radi, da se ne forsiraju kapaciteti (tu je i ona fora sa korišćenjem samo 10% ljudskog mozga....ali čik zadrži koncentraciju sa opterećenim korišćenjem)

Medjutim , upravo ovakvi odgovori su potvrda onoga o čemu pričam....
Na neki način to je javašluk i neodgovornost (mada čik neki državljanin da to shvata kao neodgovornost, i to opšta društvena).
Recimo , od novijih fora i fazona, pitam se da li je oformljena služba za redovno čišćenje klima uredjaja koje je skupština Beograda poklonila zabavištima.
Šipak.
A vrtići će kao da redovno čiste klime????
Šipak i to....
A to je idealno za legionarsku bolest ili još neke plućne bolesti...
Ali dok u nekom zabavištu ne vrisne više od jednog deteta, niko neće ni okom mrdnuti , a kamoli debelim mesom....

I onda se većini čini da se stvari slučajno dešavaju....

-----------------------------------------------------
P.S.
U vojsci sam prošao kroz razne kasarne, ali u jednoj od boljih sam imao majora koji je voleo da cirka.Retko je bio baš zagrejan, ali je voleo.
I kad je bilo miniranje ograde 8vojnika odjednom,60cm sporogoreći fitilj (namerno koristim drugačiju terminologiju da bi razumeli) koji sagori za 60-90s.
I rešim ja da budem maksimalno sebi odgovoran i obazriv i rešim da brojim u sebi sekunde.Upalim iz prve za sekundu zbog iskustva, ali moram da čekam komandu da se svi zajedno udaljimo.
Medjutim jedan od 4 oficira koji su takodje bili na miniranju nikako da upali fitilj.Gledam i brojim...Iskreno nisam se nadao da ću stići do 60, retko ko je toliko kilav.

I čim sam stigao do 60 ja nabrzinu počeh da se vraćam na polaznu liniju, jebeš to što sam automatski zaradio 10 dana pritvora...
2 sekunde kasnije moj drveni zid je bio raznesen, a i ja bih bio da nisam u sebi brojao....

Mislite da oficiri žele da spreče da se ovako nešto dogodi?To je slučajnost, mala nepažnja i tako hiljadu opravdanja....
Da je neko od svih ostalih 3500 vojnika bio umesto mene, dvojica bi bila raznešena (moj i broj do mene).

----------------------------------------------------------------
Nemojte da mislite ni da obični gradjani žele da zaštite druge od ovakvih samo-je-pitanje-kada-slučajnosti. U praksi sam video da dok je opasnost društvena , a ne lična, ni gradjanstvo ne reaguje.

A kad se zbog smanjenja troškova angažuje manje ljudi, pa se zbog male verovatnoće nekih dogadjaja ide na "molitvu" da se ne dese, to se zove "neće grom u koprive".
I na nekome se zalomi.

Radi većeg profita vlasnika, radnici prihvataju rad na rizičnim situacijama , ne zbog ucene, već zbog tržišne prednosti i na taj način svoga dela zarade.
Udri po muzici i razbibrizi....

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 20, 2008 6:11 am Odgovoriti sa citatom

Helloween ::
O ovom slucaju konkretno nemam neko posebno misljenje...

A sto se tice krvne osvete uopste, mozda cu sad zvucati kao varvarin, ali apsolutno podrzavam, narocito u zemljama koje imaju tako slabo pravosudje kao nasa... znam nekoliko slucajeva gde su ljudi hladnokrvno ubili neke ljude a nisu lezali ni 2 godine u zatvoru...

Da meni licno neko hladnokrvno ubije, siluje, ili sl. clana porodice, i drzava ga oslobodi, ili mu da tako malu kaznu, ubio bih ga bez razmisljanja, i potrudio bih se da bude sto bolnije...

Necu ni da pominjem sta bih uradio nekome ko bi mi, ne daj boze, zlostavljao dete...

Eto tako ja mislim...

Ne sekiraj se , kako Pink deluje, ćerka će ti sama biti pušačica za 200 dinara dok ne dodje do 16 godine, a onda će se malo uozbiljiti....

Helloween
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 12 Nov 2007
Teme: 20
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Ned Jan 20, 2008 10:49 am Odgovoriti sa citatom

Katančić ::

Ne sekiraj se , kako Pink deluje, ćerka će ti sama biti pušačica za 200 dinara dok ne dodje do 16 godine, a onda će se malo uozbiljiti....

Ti to iz iskustva, ili...?

To je vec njena odluka, a realno i ja sam sa 16 svasta radio , tako da bas i ne bih smeo puno da s***m po tom pitanju... Najvise mrzim roditelje koji znaju da kenjaju deci u fazonu nije ovo dobro, nije ono, i kako to smes, a bili su 16 puta gori... Cisto sumnjam da ce tako nesto morati da radi zbog para, a ako voli jbg, sta da radim... svakako je ne mogu spreciti, a da je uhodim i spijuniram nemam nameru...

Ipak, u vezi sa temom, da je neko prisili na bilo sta, ili ne daj boze siluje, odsekao bih mu ***** i naterao ga da pojede...

P.S. Jos jedna stvar u Srbiji je jako cudna... kao svi se plase kako ce cerka da im se j*** na svakom cosku, a ako im "sincina" spava sa svakom ribom iz ulice i svakom trecom iz naselja, onda je "pravi zenskaros" ... it's pathetic...
Very Happy Very Happy

* "Non nobis, Domine, non nobis sed nomini tuo da gloriam ... Justus et paciens" *

"All the war-propaganda, all the screaming and lies and hatred, comes invariably from people who are not fighting."
-- George Orwell
tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Ned Jan 20, 2008 12:39 pm Odgovoriti sa citatom

Tema uopste nije ovaj slucaj...
On je samo povod za postavljanje teme...

U svakom slucaju... ja jos nista necu da komentarisem... imam sasvim drugaciji stav...

Citat:

Inace... ovakve recenice su bile povod za jednu drugu raspravu u mom drustvu.
Postavljanje ovakvih primera (SBBKBB) i nasladjivanje reakcijama ljudi od strane onoga ko ih postavlja...

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Redrose
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 06 Okt 2007
Teme: 7
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jan 20, 2008 1:51 pm Odgovoriti sa citatom

E stvarno ne znam zasto se svaki put potpuno izleti iz okvira teme Crying or Very sad

ako sam dobro razumela,tema je ovde nase vidjenje osvete,i sta mi mislimo o tome.... da li se u nekim slucajevima moze opravdati....
Katancicu
Ja potpuno razumem sve sto si hteo reci u prethodnim postovima,ali onda pricamo o nesposobnosti,ne ozbiljnosti,ne savesnosti,ne moralu....... zaposlenih u nekim sverama,o ne odgovornosti ljudi na polozajima,o globalnoj ne svesnosti celnika............
pa svako od nas rizikuje zivot svaki put kad prelazi preko pesackog prelaza,i svaki put kad proseta zimi pored neke zgrade sa koje vise ledenice........
to je sve samo nesreca koja ceka da se desi..........
ali sve je to trenutno van okvira ove teme,i ta prica je mnogo obimnija i zahtevnija........ ali kao predlog teme nije losa.......

I really am a nice person
Hold fast to dreams, for if dreams die, life is a broken winged bird that cannot fly!
Minds are like parachutes-They only function when they are open.
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Nepismenost, obrazovanje i kakvo nam je skolstvo Natasa23 Pon Jan 12, 2015 11:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Cirkus Korona-zašto nam više nisu potrebni cirkusi sa životi V is for ... Sub Avg 16, 2008 10:10 am  Pogledaj zadnje poruke
[ Glasanje ] Za koje odluke nam treba referendum? Katančić Čet Jan 10, 2008 11:46 am  Pogledaj zadnje poruke
Planeta nam – tesna Eric Cantona Pon Avg 20, 2007 1:23 am  Pogledaj zadnje poruke
da li nam treba vojska u XXI veku revolucijakojatece Ned Avg 05, 2007 11:13 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!