NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Govori srpski?

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Književnost, Jezik & Lingvistika Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Govori srpski?
Autor Poruka
Kimi
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 23 Apr 2007
Teme: 25
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Feb 15, 2008 3:43 pm Odgovoriti sa citatom

Jasa ::
Kimi ::

...mislim da se ne slažemo...nove tehnologije te ne teraju da poštuješ formu, a sam pravopis jeste neka vrsta forme...cilj je uspostavljanje komunikacije...kako je ta komunikacija uspostavljena nije bitno...bitno je da se ljudi sporazumeju...suština je u sporazumevanju, komunikaciji, a ne u načinu na koji je ta komunikacija uspostavljena...

Slatko sam se sad nasmejala Smile

Naravno da te forum neće "terati" da poštuješ pravopis, ali mi ovde, valjda, govorimo o sebi??! Zašto sebe ne nateramo da pišemo pravilno? Razlozi koje sam navela su poprilično jasni... i stvarno ne bih da tražim još opravdanja za nešto tako normalno što podrazumeva opštu kulturu i pismenost!
Jbt, kakav smo mi narod...

Umesto da težimo ka boljem, da radimo na sebi, da prihvatimo kritiku i da se složimo sa tuđim mišljenjem jer znamo u dubini duše da nismo u pravu, mi teramo inat!
Kome?
Sami sebi? Mad

...jezik, pa i pismo, su promnljive kategorije...oni se stalno menjaju, i njihovo menjanje se ne može zaustaviti...pa mi sami imamo primer u svojoj istoriji kako je nastao naš jezik onakav kakvog ga danas poznajmo...kad mu je Vuk udahnuo život to je bio strašan jerez...a danas tim jezikom govorimo i pišemo...

...nisam neki lingvista, al mislim da sam bio jasan...

I, šta si hteo da kažeš ovim postom?

Kakvo menjanje jezika?
Ako će u pravopis za 20 godina da uđe CH i SH, pored Vuka kome se dive ostali narodi i zavide nam na lakoći pravopisa koji imamo, ja odoh bre odavde... Da li si svestan šta je Vuk Karadžić postigao, koliko se potrudio i koliko savršeno pismo je napravio za nas??!

Stejdž, luk, buk, fešn snobove smatram glupacima.

I da napomenem još nešto da se zna: osobe sa foruma koje ne koriste naša slova, a pri tom se jasno i pismeno izražavaju, ne svrstavam ni u jednu od nepismenih kategorija... Pritiskom par tastera problem se reši, bitnije je znati neke druge stvari...
mada smatram da bi bilo poželjno koristiti naša slova.

...cepidlačiš...i to preterano...ne poštuješ i ismevaš se tuđem mišljenju...ajd da sam preterao u filozofiranju kao hm (mada je to meni prilično simpatično), pa i da te razumem...

...srpski knjižvni jezik je "jekavica"...da li pišeš "jekavicom"?....

...pišeš onako kako govoriš...

...šta sam hteo da kažem svojim postom?

...ono što je tebi, meni i mnogim drugima koji koliko toliko drže do svoje pismenosti, manje ili više neprihvatljivo u pisanom govoru, potpuno je nebitno...jezik i pismo žive svoj život...ono što danas nazivamo pismenošću, za recimo 100 g. biće nepismeno...pojaviće se neki novi "Vuk" koji će narodni jezik pretvoriti u književni, a ovaj današnji će ostati samo u knjigama i arhivama...o pravopisu i da ne govorim, pošto su ga u poslednjih 15-20 g. lingvisti promenili 3,4 puta...

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
ICE MAN
Redrose
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 06 Okt 2007
Teme: 7
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Feb 15, 2008 5:34 pm Odgovoriti sa citatom

Very Happy S' obzirom da ovde jos uvek nisu otisli tako daleko kao u Hrvatskoj na primer,pa se: necu,nemam,nisam i nemoj i dalje pisu zajedno,a ostalo odvojeno,bar za toliko bi mogli da ispostujemo dragu nam gramatiku i pravopis! Sitne greske se svima potkradu,i to je zanemarljivo.... ali vecina (pogotovo mladih) ljudi pise: za nista,od nikoga,ubacuje ne potrebna slova,gresi potrebna,itd......
tako da nije na odmet kad nas neko lepo podseti da malo povedemo racuna o tome kako pisemo,a ne samo sta pisemo!
pravopis jako puno znaci kad treba napisati neki ozbiljan tekst,seminarski rad,diplomski,neku molbu,zalbu,biografiju i slicno.A ako ne pisemo pravilno sad,na forumima i chatovima,kako cemo onda znati da smo pogresili kada nam od pravopisa bude mozda zavisila buducnost?

I really am a nice person
Hold fast to dreams, for if dreams die, life is a broken winged bird that cannot fly!
Minds are like parachutes-They only function when they are open.
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pet Feb 15, 2008 5:43 pm Odgovoriti sa citatom

...cepidlačiš...i to preterano...ne poštuješ i ismevaš se tuđem mišljenju...ajd da sam preterao u filozofiranju kao hm (mada je to meni prilično simpatično), pa i da te razumem...

Ne ismevam se uopšte Smile
Samo pokušavam da shvatim, ali mi ne ide. Bilo šta, gde čovek može lagano i bez napora da poradi na sebi - a neće iz inata, ne mogu da shvatim... Sorry.
Ali najiskrenije, da sa 26 godina napišem: "neznam, ljucki" i da mi neko kaže kako sam nepismena, živi bi me blam pojeo...Embarassed
Ali, eto... svi smo različiti Wink

...srpski knjižvni jezik je "jekavica"...da li pišeš "jekavicom"?....

Ne pišem.
Zato što ja nisam književnik.

jezik i pismo žive svoj život...ono što danas nazivamo pismenošću, za recimo 100 g. biće nepismeno...pojaviće se neki novi "Vuk" koji će narodni jezik pretvoriti u književni, a ovaj današnji će ostati samo u knjigama i arhivama...

Interesantno Smile

Ok...

Ono sa čime danas zubari popravljaju zube, za 100 godina recimo, biće potpuno neprihvatljivo... Tada će se svi zubi sređivati u roku od 5 sekundi, sve potpuno bezbolno i laserom, zašto bih ja sada išla kod zubara kad će tada biti sve tako lako?

Ah, da... zaboravih...Just_Cuz_21 Za 100 god. neću biti živa, ali opet... whatev'a, kao da je to bitno...Rolling Eyes

Ja pokušavam da kažem šta je to što je prihvatljivo i normalno. Svi kojima je, totalna nepismenost OK u 21. veku - keep going on: cool: Svaka čast... šta drugo reći...

I jednostavno neću da gubim energiju na potpuno besmislen razgovor... sve što sam imala da kažem rekla sam, ne želim da se ponavljam, ko ne razume šta da mu radim...
Svako je jedinka za sebe, pa koliko je "u krivu" samo će se kasti Wink

Jasa out.

Pozdrav...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
izvinite,zakljucano
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 06 Feb 2008
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Feb 15, 2008 7:40 pm Odgovoriti sa citatom

Nas je razredna jos u osnovnoj "terala" da pravilno pisemo poruke. Sad se trudim, kolko god mogu.Mozda malo manje Smile

Mislim da je to bilo i vazno, a i lepo od nje...
Hvala joj...

letens
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 11 Feb 2008
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Feb 17, 2008 1:17 am Odgovoriti sa citatom

Ako ja uspem da izmenjam slova bice zurka. Napravicu haos u ovom kompjuteru, jeste lepo opisano ali pola ne mogu da pronadjem... Just_Cuz_06 Eee, godine su to...

letens
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 11 Feb 2008
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Feb 18, 2008 9:27 pm Odgovoriti sa citatom

Uspela sam da pronađem, eto, zaista se sve uradi kad se hoće Laie_57

lusatex
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 17 Apr 2007
Teme: 14
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Feb 19, 2008 1:53 am Odgovoriti sa citatom

Malo smijeha

Citat:
Pismenost u Srba

Mlada i neukusna

"Bila sam jos mlada i neukusna. Pastiri su gonili stada ovaca medju kojima sam bila i ja. Od jedanput meni mi nesto zaigra ispod nogama. Svi popadasmo od stra na travi u meni mi srce sidje u petama. Malo posle iza toga kad se vrati smo u svest od straka neko upita sta to bi, ja si reko u sebi, pa to smo ucili u skolu na zemljopisu i reko decama: "to su arhitektonski potresi duboko ispod zemljinom povrsinom."
Laughing Rolling Eyes Very Happy

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Sub Mar 07, 2009 11:44 pm Odgovoriti sa citatom

Da malo oživim ovu temu sa jednim pitanjem:

ne znam da li ste to primetili, ali u poslednje vreme neverovatno je koliko puta čujem: stilistkinja, građanka, doktorka, kolumnistkinja, psihološkinja, portparolka... itd Rolling Eyes

Koliko se ja sećam, pravilno je za ženu doktora reći: Doktor Marija Marković (npr), bez da je samo zanimanje u ženskom rodu...
A čini mi se da je tako pravilnije, jer mi prosto sve ove "ženske" profesije paraju uši...

Grešim li?

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Mar 08, 2009 7:18 am Odgovoriti sa citatom

Lepo da postoji tema Very Happy Volim srpski jezik i rado ga se sećam... Very Happy
Tačno je što si dosad napisala. Jedino bih da dodam da ne želim da primećujem tuđe greške jer, kako reče neko jednom, onda ne bih mogla da primetim svoje.

Jassa ::
...ne znam da li ste to primetili, ali u poslednje vreme neverovatno je koliko puta čujem: stilistkinja, građanka, doktorka, kolumnistkinja, psihološkinja, portparolka... itd Rolling Eyes

Problem s rečima kao što su ove koje ti navodiš je verovatno u tome što su imale samo oblik za muški rod, jer se doskora žene nisu bavile tim poslovima. Doktorka mi je u redu, mada mi se više sviđa lekarka. Što se tiče reči ministarka, valjda zbog Nušića ne može da ima drugačiju konotaciju, nego ministrova žena...
Jassa ::
...Koliko se ja sećam, pravilno je za ženu doktora reći: Doktor Marija Marković (npr), bez da je samo zanimanje u ženskom rodu...
A čini mi se da je tako pravilnije, jer mi prosto sve ove "ženske" profesije paraju uši...

Više mi smeta kada se napiše npr. Doktor Ana Anić je izjavila... gde se imenica i glagol ne slažu u rodu...

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Mar 09, 2009 2:04 pm Odgovoriti sa citatom

Ono sto mene najvise nervira je upotreba engleskih reci u govoru...bez ikakve potrebe(postoji jedna ili vise nasih reci koje se mogu iskoristiti) ili nekog ,,opravdanog" razloga(nije izgovorena bred uzim krugom ljudi koji ce poludeti od muke sto je oni nisu prvi upotrebili).Prva rec koja mi i danas,par godina posle,odzvanja u usima(a tome je doprineo i onaj koji je prilikom svog izlaganja u skupstini upotrebio,jer provereno nema blage veze sa engleskim jezikom)je NONSENS.,,To je jedan veliki nonsens"(?!!).Ne znam da li je od te reci sve krenulo(ja sam od tada mozda malo vise poceo da obracam paznju),ali da se ,,odomacila" upotreba tih reci...jeste.I mislim da je to karakteristicno za nas i da takve stvari nisu se u tolikoj meri primile kod drugih.Nekako ne mogu da zamislim francuskog politicara ili nekog drugog da kaze ,,Gerrrarrrd deparrrrdieu zinedine zidane le frrrr le miao nonsens".A misteriozni nestanak slova A iz nekih reci(otiso,doso,poso...) je takodje nesto sto mi smeta,ali mozda moze da se okarakterise kao menjanje jezika...nazalost.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Književnost, Jezik & Lingvistika Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 4 od 5

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Šta treba da zna budući prvak Eric Cantona Uto Apr 27, 2010 11:38 am  Pogledaj zadnje poruke
Stres i njegove posledice Nenad-GL Sre Sep 30, 2009 8:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
zasto se vide kamermani u toku emisije ?!? siroma' Sre Jun 04, 2008 9:52 pm  Pogledaj zadnje poruke
da li nam treba vojska u XXI veku revolucijakojatece Ned Avg 05, 2007 11:13 am  Pogledaj zadnje poruke
Da li Srbiji treba novi Dositej Obradovic? hm Ned Jun 10, 2007 10:40 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!