NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Srpska dijaspora - druga strana medalje

Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Srpska dijaspora - druga strana medalje
Autor Poruka
Kajalena
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pol: ?
Pridružio: 20 Dec 2006
Teme: 5

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Dec 22, 2006 6:41 pm Odgovoriti sa citatom

Emisija bi se bavila problemima u vezi sa dijasporom – skupina kojoj se u Srbiji posvecuje premalo paznje, s obzirom na broj iseljenika i istorijat pojave.

U goste pozvati nekoga iz Ministasrtva za dijasporu – taj ce da nam kaze KONKRETNO kakve oni to aktivnosti sprovode na povezivanju matice i dijaspore, pomoci, blabla... posto ja, kao iseljenik, ne znam ni za kakvu takvu aktivnost Sad Onda pozvati dvoje “obicnih” koji imaju veze sa tim – npr jednog koji trenutno zivi napolju i jednog koji se vratio (takvu poznajem – i preporucujem, opasan je analizator i kriticar, svasta bi imala da isprica Smile) Moze i neka poznata licnost koja zivi/je zivela napolju (to da se da na komercijalnosti)...

Iseljenici nisu ni tamo ni ovamo – kako u dusi, tako i po tome koliko su u kojoj sredini prihvaceni. U inostranstvu su stranci, i uvek drugi po pravima, obavestenosti itd, u domovini neshvaceni, jos gore – svi misle da su uhvatili boga za bradu jer su otisli, da sad imaju love i da su resili sve probleme, sva njihova kukanja ne razumeju/smatraju laznim ili nevaznim, cesto im zavide, pucaju prijateljstva... iseljenici npr ne smeju da posalju svoje slike sa letovanja u domovinu, jer se uvek nadje neko ko kaze “kako se usudjujes da mi to saljes...” Kad gastos dodje u zavicaj, svi ga drpaju, svi misle da radi za milione i da oni u matici na neki nacin imaju pravo na deo... Kad cuju za koliko radi, cesto kazu “pih, samo toliko? Pa toliko ovde ima sekretarica u ...” Onda, cesto misle da ovaj tamo zivi kao siroma (ko ovaj nas forumski Smile a da glumi izobilje dok je u zavicaju...

Od 7 nepropisno parkiranih auta na trotoaru, pauk odnosi SAMO onaj sa stranom gastos-tablicama... Na srpskoj granici (izlaz), sluzbenik drka SAMO svog Srbina, koji se odrekao drzavljanstva a nije se prilikom posete rodnom kraju prijavio u policiju (to je pravilo) – stranac, koji je pravno gledano jednak (obojica imaju samo jedan, strani pasos), granicu prelazi pracen najljubaznijim osmehom... A svog zeza jer je to jos jedino gde moze da ga zeza, pa da ga jos malo izgazi ako moze... Zavicaj te odbija kako stigne, samo odguruje... Iseljenik u zavicaju ne sme da kaze policiji ili bilo kojoj sluzbi da je iseljenik (u taxiju npr) – jer ce biti olesen...

Svaki predlog iseljenika kako bi stvari u Srbiji mogle da se poboljsaju (pocev od nekih prostih, tipa da se lekar zakazuje telefonom, a ne da moras da dodjes ujutru po broj, pa popodne ponovo), od okoline (cesto i najblize) biva docekan sa podozrivim pogledom u fazonu “profinio se, da, on je sad lux...”, gledaju ga skoro kao ludaka sto kaze sasvim normalnu i korisnu stvar... i kao da njemu nije stalo... I ne smes da kazes NISTA lose u vezi sa Srbijom - svi npr pljuju nesto, ali kad ti pridodas, svi ucute i pogledaju te cudno – ti, valjda, nemas pravo... Ne smes da kazes da je Pozeska sada toliko zagadjena da se njome vise ne moze setati... Niti da je vozac GSPa kad si se vracao iz grada bio lud – sacuvaj boze... jer svi misle da si ti sad preosetljiv i nerealan, i da to kazes jer se GADIS, a ne jer ti je STALO... a mi odavde vidimo mnoge stvari koje vi tamo cesto ne, jer nemate sa cim da uporedite... I bilo kakvo nase kukanje u vezi sa ovdasnjim zivotom ne dolazi u obzir, jer se odmah cuje/oseti “Pa sto se ne vratis?” – kao da mnogi nisu otisli prakticno protiv svoje volje ili jer nisu imali drugog izbora... i kao da svi imaju GDE da se vrate... Price odavde su im dosadne, ne mogu da se uzive, jedva cekaju da prodje...

Onda, problemi u porodici – deca podeljenog identiteta, oba jezika govore tu i tamo, problemi u skoli, ne poznaju tetku ni strica... kad porastu, druze se samo sa takvom istom decom, koja pricaju hibridan, samo njima razumljiv jezik... i begaju u diskoteke gde dolaze “nasi”... cudna psiholoska struktura, nesrecna cesto...

Takvi ljudi druze se uglavnom jedni sa drugima (eventualno sa drugim strancima), jer ih van toga niko ne razume... sto dovodi do stvaranja jednog vrlo specificnog miljea, od koga se mnogima od nas dize kosa na glavi - a opet je to krug kome najvise pripadamo... zatvoreni krugovi ljudi, gde informacije piche ukrug... bolesno ustvari.... prakticni razgovori o najjeftinijoj avio-karti, forama da zadrzis dvostruko drzavljanstvo, obicajima u obdanistu koji su autohtonima normalni i poznati, dok ti kao nov nemas pojma, pa tvoje dete jedino place jer nije znalo da tog dana treba da ponese bozicne cestitke za ostale (Bozic katolicki, naravno)... i jedino ne zna da peva pesmice koje svi znaju... I bez sanse da na ulici sretnes nekoga koga dugo nisi video – sve je usanceno i unapred isplanirano... bez novih poznanstava i slucajnih susreta...

Onda da postoje 2 generacije iseljenika – starija, losije obrazovana, nizi prihodi... i novija, visoko obrazovana, sa boljim startom, ali ipak zajednickim problemima, neizbeznim... tipicno za ovakve gastose je zavaravanje samih sebe kako je u Srbiji tesko njesra (stalno isticanje groznih primera i skretanje teme kad se pojavi neki ohrabrujuci), zatim da su se ljudi tamo promenili, pa kako se ni njihovo staro drustvo vise ne okuplja kao nekad, tako da im je svejedno da li su tamo – zakljucci da u Srbiji “nikad nece biti bolje” i da su se oni srecom “spasili”... pa pricanje prica iz komunistickog doba, o skolstvu npr – sto u Srbiji vise nije tako vec dugo dugo – oni nece da cuju da se promenilo, vise im se svidja da veruju da je isto... zatvaranje u svoju porodicu, to je jedino sto imaju... i svako ima svoj forum - praznjenje i privid drustvenosti... mnogo izvrnutih stvari, u psiholoskom i socijalnom smislu...

Retki su oni koji se vrate – zato naci nekog takvog... da kaze zasto je dosao nazad... o skolovanju na zapadu, o polozaju koje tvoje dete ima u skoli.... o tome kako se roditelj oseca nesigurno kad jezik govori losije od deteta, ne poznaje sistem obrazovanja i ne moze da mu pomogne...

Da se ispreskace taj iz Ministarstva za to sto ne rade nista... za to sto ne organizuju dobre skole napolju, vec ih vode olinjali pijanci subotom pre podne, sve razrede zajedno i sve predmete zajedno... sto su spiskovi u ambasadama nepotpuni, pa je problem sa glasanjem... onda sa konzulatima nasim svuda po svetu, koja je to prostota, katastrofa i neorganizacija... da se prikaze broj nasih po zemljama – koje su iseljenicke zemlje najjace... koje struke najvise odlaze, koje se napolju snalaze a koje pristaju na kompromise (u vidu npr toga da zavrsis jednogodisnji kurs finansijske administracije a prethodno si u Rusiji magistrirao fiziku)... o snalazenju tamo (sibnem ti jedan svoj rad na tu temu Smile – tu se vidi da smo mi najprilagodljiviji od svih manjina, po mnogim karakteristikama)... itd...

Kljuc se gleda i na satelitu – obratite malo paznje i na to... jer iseljenika je vise nego sizofrenicara – zasluzuju bar maaalko paznje... A ako se desi da se zaista prica o ovome, imam jos svasta da pridodam...

PS malo je neprakticno da za svaki predlog otvorimo novu temu - mora da se smisli neka druga fora.

Poslednji put izmenio korisnik Kajalena dana Sub Dec 23, 2006 12:33 pm; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
jugoslav
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 18 Dec 2006
Teme: 7
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Dec 22, 2006 10:28 pm Odgovoriti sa citatom

Moram da reagujem i na ovaj post, tačnije predlog teme.

Molim te da u nastavku napišeš par lepih stvari o životu van Srbije. Sve što si rekla o životu naših iseljenika je sigurno tačno jer od svakog mislećeg koji je otišao u sredjeniju zemlju dobijam ovakve komentare.
Ipak, retko se ko vraća i to je činjenica. Daj, seti se onih momenata koji su ti bili fascinanti kada si došla prvi put onamo i šta je to što se sa lakoćom može implementirati u srpskom društvu, a šta je ono za šta misliš da nikada nećemo biti sposobni.
p.s. sjajno pišeš

užas je moja furka!
Kajalena
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 23, 2006 12:44 pm Odgovoriti sa citatom

Fora je tome da je fifti-fifti, sto te odrzava u stanju tenzije, stalnog razmisljanja i vaganja... ono sto imas u Srbiji, ovde nemas i obratno... pa treba da procenis sta je vaznije – a sve mu, jebi ga, dodje vazno...

Sta je lepo – najvise putovanja... sto mozes gde hoces i to za sitnu lovu... Osecas se ko kod kuce u bilo kojoj evropskoj zemlji... sam si sebi nekako univerzalan, prvi put gradjanin sveta zaista...

Lepo je sto je sve sredjeno ovde – sto sve imas na netu, sto sve zakazes telefonom, sto nigde nema praznog prostora i nepokrivenog polja – za sve postoji resenje, uvek elegantno... Nikad se ne osetis bespomocnim, u smislu “sta cu sad” – uvek postoji milion savetnika zaduzenih za bas tvoj problem... Sto imas utisak da sve ide glatko i da nikada nece zapeti, sto je sve objasnjeno do besvesti, sa kovertom na kome je nalepljena marka i nastampana adresa, koji treba da im posaljes nazad (silna administracija ide postom)... Mnogo si manje nervozan, osecas se ko gospodin covek...

Sto se love tice, koju svi obicno smatraju naj-razlogom – hm... dok si ovde, imas za pristojan zivot – nikakav lux... neki uspevaju i da ustede... Da, mozes da kupujes odevne predmete od 200E ako zelis – i ako si motivisan da ih prikazujes ovde pred onima koji te slabo znaju... neki u tome odu u krajnost, pa izigravaju modnu reviju i namestaj u stanu nepotrebno menjaju na 3 godine... deca su takodje nepotrebno luksuzno obucena – kao da ce tako biti srecnija nego u kineskoj trenerci... A lepo je sto u samoposluzi ne moras da gledas koliko sta kosta - to da...

Lepo je sto su svi pristojni i ljubazni, pa makar to bilo i lazno... niko se ne izdrndava na tebe kao musteriju nepotrebno... i uvek ima vremena i strpljenja (istrenirani su do besvesti u tome)... Moja sestra (koju inace zovu Mira Skoric jer je konstant nadrndana ), dosavsi u posetu ovde, kaze: “Kako to da niko nije nadrndan na svom poslu, a?” Kad ONA to kaze...

Nije mi bilo fascinantno kad sam dosla, nikad... ali mi je tesko kad krenem u Srbiju, pa sletim na onu nasu izbusenu i milion puta zakrpljenu pistu, pa onda na nejasno obelezene policijske saltere (zbog cega nas muceni stranci uvek pitaju da li su stali u dobar red), pa na tuzne trotoare... jer ovamo je sve kao kucica za lutke... Ali ja sam specifican slucaj, ne treba me uzimati za primer – mnogi se oduseve kad dodju, makar i samo u posetu...

Ljudi se ne vracaju zbog love (poredivsi to apsolutno, a ne relativno), onda inercije... opsteg stava da je napolju bolje nego kod nas... cesto jer nemaju gde nazad, jer su pokidali veze... ili jer zive u uverenju da je sve to samo privremeno i da ce se jednog dana, naravno, vratiti...

Drugo pitanje (sta moze sa lakocom da se promeni) – nisam bila neko vreme, pa nemam sveze primere... Ali mislim na stvari tipa Djindjicev primer kad je dosao u neku fabriku, pa prekoreo radnike sto veliki sat na zgradi ne radi – za to ne treba lova, jednostavno ga niko nije navio...

Jedna od velikih a lakih stvari, za koju je potrebna samo volja, je OBAVESTAVANJE i OBAVESTENOST. Primer: osoba treba da sazna o izdrzavanju za starije osobe koje zive same. Potraga po netu ne daje rezultata (potrebno je malo vremena da se to prosto nakuca i stavi na net), pa se zapucuje u Socijalno u Nemanjinoj. Ne pogadja ulaz (nikad bila tamo), pa pita u susednom (neko Ministarstvo) gde se to radi – salju je u Takovsku... Tamo se ispostavlja da je tu samo racunski centar. Od komsije saznaje da se to radi u lokalnom socijalnom, dakle u tvojoj opstini – telefonom nalazi njihov telefon, pita da li se to radi tamo, kazu da DA, dobija cak i broj sobe. Kada ode tamo, kazu da ipak NE, tu ce posle - prvo mora u Nemanjinoj. Osoba ponovo ide u Nemanjinu (sada se raspitala o ulazu) – bleji po ogromnoj sali punoj saltera i ne zna gde treba da ide... Zapucava od saltera do saltera, ali ni na jednom ne pise to sto je njoj potrebno. Svi su zauzeti pa nikoga ne moze da pita – vraca se kod portira, gde dobija nadrndanu informaciju, uz pokazivanje rukom u nejasnom pravcu (ovo se sve moze resiti lako – 10 komada A4 papira, na svakom nastampas sta sve radi taj salter i mirna Backa – bar za pismene. Na salteru se ceka zesce, jer silan narod predaje po hrpu papira, koje sluzbenik pregleda. Kad dodje na red, osoba dobija odstampanu uzasno nejasnu informaciju (koji pokriva 17 slucajeva, sve napisano nenarodskim jezikom), pa mora da se vrati jos jednom (preko reda, dok svi gundjadu) da priupita jos nesto... Sve to se naravno moglo nalaziti na netu, takodje saznati telefonom... ali ne, mors da dodjes da im se poklonis...

E da – na sajtu GSP-a, kad hoces da vidis npr prvi i poslednji polazak busa, nailazis na termine: “Terminus Karaburma” i “Terminus Vidikovac” – pa ti nije jasno jel to po pocetnoj ili po krajnjoj stanici? Jer, kad bus ide KA Vidikovcu, onda na njemu pise “Vidikovac”, a pored toga rec terminus asocira na nekakav kraj... A ako je to polaziste, zasto ne pise “polaziste”? Ili prosto, pocetna i kranja stanica... Kao, tolika su gospoda tamo, pa furaju iskljucivo strane termine... Onda kaze “vrshno opterecenje” i “vanvrshno opterecenje” – au jebote, koji jezik za tako prostu stvar... Mislim da ima nesto smesno tog tipa i na stanicama, na onim tablama sa istom infomacijom...

Kad moja tetka od 70 godina hoce da zakaze budjenje telefonom, ona se ispreznojava 17 puta i NIKAD JOJ NE USPE, iako STALNO pokusava. Zasto – jer je taj postupak telefonom toliko komplike da se ne snadje... inace nije debil uopste...

Kad hoces da parkiras negde u gradu, vidis znak da treba da platis, ali ne vidis automat. Ako nisi bas odatle (u BG-u ima brate ljudi sa svih strana), ti ne znas da to moze sms-om ili mozda i znas, ali ne znas KAKO TO, gde da kupis ti to, odakle ti se skida – nigde ne pise... sve ide na rekla-kazala, s usta na usta i kolena na koleno... umesto da se udari jedna tabla, bar na vaznijim lokacijama (ovo je konkretno oko suda u Krcunovoj), na kojoj ce da pise – pa to bre nije skupo...

O obelezavanju na putevima da ne govorim – to je tek mnogo tuzno...

Srbin covek ne postuje sebe dovoljno, opet primer: vec duze vreme u kraju gde zive moji nocu se pali autoalarm i maltretira ih do jutra, nema spavanja. Kraj je gusto nacickan zgradama, auto se ne vidi sa njihovog prozora, ko zna gde je – najmanje 10 zgrada ima problema sa spavanjem. Pojava se ponavlja mesecima, kazu. Desi se to i dok sam ja tamo – u 3 nocu zovem policiju, objasnim slucaj, dam adresu... za 10 minuta alarm se gasi. Moji kazu da se NIKAD do tad nije ugasio nocu, nego tek ujutru... Ne mogu da zaspim od razmisljanja – Srbin je navikao da ga gaze, to mu dodje normalno... srecan je sto je ziv, sto ima da pojede nesto i da se ogreje, a ko ga pita za san... pa nece valjda policija da se bavi takvim sitnicama (i moji su me ismevali kad sam zvala polis)... a ima situacija kad MOZE, ali ti NE ZNAS da moze, tj NE USUDJUJES SE da za sebe trazis vise, da iskoristis svoje pravo... Imam druga koji redovno putuje poslednjim dnevnim busem na jednoj gsp-liniji – svaki put kad bus ne dodje, on momentalno zove dispecera da pita... toliko ih je smorio da se to vise ne desava...

U najvece probleme, za koje je potrebno najvise vremena i sinhronizovane akcije, ubrajam nacin razmisljanja ljudi... prostotu, neobrazovanost, nekulturu, nervozu... onda zatvorenost u nasoj sredini, neiskustvo, neobavestenost kako je drugde i kako bi moglo da bude... sve to mi je sada mnogo jasnije nego dok sam zivela tamo, mnogo sam tuzna zbog toga... Televizija je tu mnogo mocna, i skola – eto, treba jedan Kljuc i o bontonu, o ponasanju ... Zato Natasa mora da se bavi PRAVIM stvarima, jer ima tu moc i poziciju i gleda je cela Srbija, a ne da gubi vreme na bolesti... Kul mi je bila ona akcija “Lepse je s kulturom” – kamo srece vise takvih koje ce za cilj imati BOLJITAK DRUSTVA, a ne samo jeftinu zabavu, upucavanje vremena, (kvazi)informisanje itd...

Moram da prestanem – o ovome mogu neprekidno... Oba pitanja ti zahtevaju jako opsirne odgovore – a ovo nije ni 1%...

PS Ko mi kaze Cool

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Jan 03, 2007 10:33 pm Odgovoriti sa citatom

Zivim u Holandiji i nisam ovde dosla zbog lepog zivota i para nego sasvim slucajno zbog ljubavi. Zaista mi je bilo tesko da savladam sve sto covek mora da savlada dolaskom u drugu zemlju pocev od jezika koji nije engleski nego holandski, preko navikavanja na drugi mentalitet do potpunog prilagodjavanja na sve ono sto je oko mene i cini deo zivota koji sam slucajno izabrala. Shvatam zivot kao neprekidnu borbu bez obzira gde sam. Tacno je da uvek imamo osecaj da smo "drugi" , ali ja ovde nadjem posao sama, a to mi je gotovo nemoguce u Srbiji. To je samo jedna od stvari koje mi smetaju. A ima ih mali milion. Smeta mi i nas mentalitet necu reci primitivan, ali "od ljubavi do mrznje" nije korak nego dlaka. Sve mi smeta. Dosta toga mi i ovde smeta.
Ono sto je glavo i osnovno je da nemas vremena za socijalni zivot, sve su ti u zivotu porodica i posao. Socijalni zivot cine kratki kontaktni i retke posete. E to je ono sto je najveci nedostatak naravno meni jer ja nisam od onih koja posecuje YU klubove i uziva u muzici bez nota i stila, u kricima i zalopojkama. Ali zato sam srecna jer imam divnu porodicu , a deca mi pruzaju dovoljno zabave i razonode. U svakom slucaju odnos NL-SR je 100-1000000. I normalno je jer svet nije idealan.
Sto se tice oblacenja mozes da kupis sta hoces i to sve mnogo jevtinije nego kod nas, ali to ovde uopste nije bitno, markirano ili ne. Ljudi su normalni i neko te ne gleda kroz garderobu. Nema nadmetanja pogotovu kad su deca u pitanju.
A matica mora da pravi razliku izmedju ljudi koji su otisli van da zive i gastrica koji sve sto zarade trose za "predstave" po Srbiji.
Imamo dva auta ne iz razloga da kazem nekom vec iz potrebe. Svako od nas putuje 15km na razne strane, ali kad god mi vremenske prilike dozvoljavaju rado sam na biciklu. Odem cak i na posao.
A sto se tice jezika kojim deca pricaju. Moja starija cerka prica perfektno holandski, izvrsno engleski i solidno srpski i pomalo spanski. I smatram da je to za dete od 6 godina i previse.
A kakva je vecina, to mi nije bitno sa vecinom se nikada nisam poredila. Svako ima svoje sanse koje moze ako ume da iskoristi.

P.S. Koristim jos koji slobodan dan pa imam vremena za ovakve stvari. Sve najbolje u Novoj 2007 i do nekog u nadi skorijeg javljanja

Pozdrav svima u Matici, a naravno i Dijaspori

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Nikola11
Novajlija
Novajlija

Pridružio: 08 Jan 2007
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 08, 2007 10:35 pm Odgovoriti sa citatom

Evo ako neko moze da mi obezbedi svajcarsku vizu,ja da odem tamo da zivim i radim i da se vratim(na odmor samo) da kazem i na televizor kako je ziveti tamo.Moze?Ima li nekog da pomogne?

Kajelena,
lepo si navela zbog cega je bolje u inostranstvu(novac ne moras ni da uzimas u obzir).Samo bih dodao a vezno za parking-treba pauk da nosi prvo "strance" jer ti koji se parkiraju nepropisno,nista nisu naucili preko(ako vec nisu znali) pa znaju da ovde mogu da se ponasaju arogantno pa cak i da skupljaju smece od Berlina itd. i da ga bace kroz prozor automobila kada prodju Horgos.Svaka cast drugoj grupi ljudi koj si pomenula(neshvaceni od nas s ovu stranu) jer znaju kako treba da se ponasaju,ali ne zato sto su kulturniji,vec zato sto su nauceni da postuju propise.Propisi su propisi!

Kajalena
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jan 09, 2007 1:04 am Odgovoriti sa citatom

Nikola - STRANAC U POMENUTOJ PRILICI NIJE PLATIO PARKING JER NIGDE NIJE BILO OBELEZENOG PARKING-MESTA NITI AUTOMATA ZA PLACANJE.

Ako hoce da kaznjavaju, neka ljudima obezbede mesta ili garaze - pa bar smo mi ovamo navikli da to mora da se plati uvek i to nikakva frka nije... ali jednostavno NEMAS GDE, a kazna ti sledi, to da. Tako da tu nema nicega arogantnog...

Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jan 09, 2007 1:20 pm Odgovoriti sa citatom

Ukoliko ugostite dijasporu, shvatite da nas ima 3 kategorije (pisem iskljucivo o zapadnoj Evropi, ne racunam emigrante u SAD):

1) Stara dijaspora - ljudi sa nadimkom gastarbajteri koji su dosli '60-ih i '70-ih na zapad, koji to odavno vise nisu jer iako su nameravali da se vrate deca koja su se tamo rodila i obrazovala im to nisu dozvolila. Ljudi koji bukvalno zive na dve strane, nostalgija ih vuce Srbiji, sredjen zivot, red i deca/unucici ih vuce zapadu.

2) Druga generacija dijaspore - deca rodjena i obrazovana na zapadu koja su stekla vec svoje porodice (treca generacija), koji jos uvek imaju vezu sa Srbijom ali koja isto tako bledi ako je u pitanju mesovit brak.

3) Ekonomska i ratna dijaspora - Ovo je nusproizvod Miloseviceve Srbije tokom tragicnih 90-ih. To su ljudi koji su ili izuzetno visoko obrazovani, neprihvaceni u svojoj drzavi pa su bili sposobni da se snadju ovde ili izuzetno primitivni ljudi bez nekog obrazovanja koji su "trbuhom za kruhom" zavrsili ovde na zapadu cekajuci mesovit brak sa gore pomenutom drugom generacijom radi papira ili ljubavi ili su na neki maglovit nacin stekli papire kao politicki azilanti i zrtve milosevicevog rezima, izbegavajuci vojsku, tako zavrsili na "bauštelama" bilo na crno ili na papirima neretko i u kriminalni milje.

Ovo je bitno, jer za razliku od kategorije kojoj "dijasporac" pripada zavisi i stav koji ce zauzeti u diskusiji.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Kajalena
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jan 09, 2007 1:51 pm Odgovoriti sa citatom

Sasa - podela je ispravna, naravno, i nauka je prihvata, jer te ljude dele neke konkretne razlike... ako bi se ova tema eventualno usvojila za neki Kljuc, moglo bi mnogo da se razvija o ovome... mi zasad dadosmo naznake...

Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jan 09, 2007 4:42 pm Odgovoriti sa citatom

Pored toga se mnogi lazno predstavljaju kao legitimni predstavnici srpske dijaspore ne bi li se dodvorili srpskim vlastima, ali ovde u dijaspori su takve licnosti izuzetno diskutabilne, nepriznate niti su izabrani da nas predstavljaju.
Ne postoji efikasna organizacija dijaspore koja bi sacinila program i koja bi imala izabrane kompetentne predstavnike.

S'druge strane na pitanje "zasto" bi se moglo odgovoriti da nasi ljudi verovatno nemaju potrebu, zadovoljni svojim aktuelnim zivotom ili su ipak pasivni iz kojeg proizilazi nesposobnost efikasnog organizovanja.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Ona vredi milijona
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 13 Jan 2007
Teme: 67

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 15, 2007 1:04 am Odgovoriti sa citatom

Moje iskustvo-radila sam sirom evrope i u Americi, svaki put sam se vacala, nedavno sam bila u Nemackoj, Holandiji Belgiji, Luxemburgu Very Happy . Divno je osvezenje, malo promeniti sredinu. Sve je nekako lepo cisto i uredno, ali i nekako ubrzano (ja sam iz Vojvodine pa mi se to mozda samo tako cini Very Happy ). Upoznata sam sa dogadjajima i zivotom u dijaspori. Ljudi tamo zive izmedju dva sveta; svoje tradicije i neke nove, koju tek treba da usvoje. Sretala sam ljude, koji se nikada nisu prilagodili. Ubila ih ceznja za domovinom (nema raja bez rodnoga kraja Very Happy ). Neki su postali pravi zapadnjaci ali sa iskrom u ocima, koja pripada Balkanu.
Sukobi dijaspore-mislim da bi to bila dobra tema. Tesko je to razumeti. Kad sam bila u Chikagu, cula sam da se dve pravoslavne Srpske crkve tuze medjusobom i da je taj spor kostao vernike do tada- nekoliko miliona dolara-crkva tzv na Red wood drive i Grachanica Chicago. ,
,Stari" gastajbajteri, otisli posle drugog svetskog rata su stalno u konfliktu sa ,,novim" otisli- posle ratova u poslednjem periodu. Oni se tuku po kafanama, a kada treba bojkotovati nekog, onda su jedinstveni. Cula sam da se devojka - cerka vlasnika najvece srpske kafane u USA udala za muslimana i da su Srbi bojkotovali taj restoran. Na srecu vlasnici su opstali bazirajuci se na novim gostima druge nacionalnosti, a time su Srbi izgubili znacajno mesto za okupljanje.
Nasa posla-nejedinstvo. Nedavno sam bila na poziv gradonacelnika pozvana da promovisem knjigu u kojoj sam jedan od autora u Nemackoj. Kulturna saradnja Nemacke i ex YU, bilo je sjajno. Takvi kulturni dogadjaji postoje. Nazalost, uglavnom su okupljanja samo na nivou koncertnih aktivnosti nasih zvezda. Mada, je svako druzenje i povezivanje dobro. Mozda bi vi iz dijaspore trebali sami da se pokrenete, a ne da cekate da vas neko drugi organizuje. Svako od vas moze imati dobru ideju za povezivanje. Znam da postoji napetost medjunacionalna i tamo ali treba se okrenuti novom vremenu. Znam da ste u svakodnevnoj borbi za egzistenciju, dobre papire i dobar posao, ali mozda ipak ne bi bilo lose da neko od vas ucini taj napor i napravi neko udruzenjei unapredi delovanje dijaspore.
Eto ja sam od onih koji se uvek vracaju (bas kao i Lesi Very Happy ). Interesantno je sto me pitaju-sto ne ostanem tamo gde sam posla. Ja im odgovaram da je dobro i ovde samo ako se covek skoncentrise da gleda u bolju buducnost. Ah zaboravih da ispricam, koliko smo mi razliciti svetovi u odnosu na zapad. Eto prijatelju iz Holandije sam objasnjavala, kako moram da se pobrinem za svoje pse(da ne bi poludeli), kada se veselimo u Srbiji za mnogobrojne praznike. Znate, tesko mi je bilo da mu objasnim da se ovde puca, cesto i iz automatskog oruzja, da se buse rupe u zemlji u koje se stavljaju burad baruta da bi sa sto gromoglasnijim praskom sve to explodiralo u nebo, kako imitiramo srecu tako sto dizemo sebi adrenalin bez veze i kako nemamo postovanja ini prema prvim komsijama. Da dozvoljavamo deci da kupuju petarde i na taj nacin ih izlazemo riziku ozbiljnih povreda.Tesko je to objasniti, a i shvatiti

Ubistvo zivotinje je samo korak ka ubistvu coveka-Lav Tolstoj
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 1 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 10:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 11:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!