NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Biometrija u Srbiji: strašno kao čip

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Biometrija u Srbiji: strašno kao čip
Autor Poruka
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pol: ?
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Čet Apr 10, 2008 5:07 am Odgovoriti sa citatom

Oliver Subotić ::
Saša ::

Jer ste imali vi razgovor sa nemackim pravnicima? Ili strucnjaci iz Srbije bolje znaju sta pise u nemackom Ustavu?

Evo sta kazu nemacki pravnici:
"...Ähnliche Kritik äußerten Datenschutzbeauftragte bei der 72. Bundestagung am 19. Oktober 2006 in Naumburg (Deutschland) an einem geplanten Anti-Terror Gesetz, das als verfassungswidrig eingestuft wird. Eine Resolution wurde erlassen..."
.....Slicnu kritiku su dali opunomoceni/odgovorni za zastitu licnih podataka tokom 72. sednice parlamenta (Bundestaga) 19. oktobra 2006 u Naumburgu (Nemacka) jednom predlozenom anti-teroristickom zakonu, koje oni smatraju protivustavnim. Jedna rezolucija je prihvacena.....

Molio bih Vas da prevedete (ja prevod imam, ali zarad sto vece objektivnosti bih molio i Vas za prevod). Rec je o polemici da oko antiteroristicke centralne bazi podataka u Nemackoj.

A u istom pogledu i ovo:
"...Verfechter des Datenschutzes kritisieren heftigst die vorgeschlagenen neuen Identitätsnummern, die ihren „Besitzer“ ein Leben lang permanent begleiten sollen und in einer großen Datenbank aufgenommen werden. Sie behaupten, dass es keine Einrichtung gäbe, die es verhindern könnte, dass die gesammelten Informationen dieser Datenbank durch Arbeitgeber oder Kunden des Steuerzahlers eingesehen werden..."
....Borci za zastitu licnih podataka su zestoko kritikovali predlozene nove identifikacione brojeve, koje bi njihove 'vlasnike' celog zivota neprekidno pratile i koje bi bile uvedene u velikoj bazi podataka. Oni tvrde, da ne postoje mere koje bi sprecile poslodavce ili korisnike poreskih obveznika uvid u prikupljene informacije ove baze podataka........

Toliko od mene i nemackih pravnika.

Pozdrav!
djakon Oliver

Preveo sam.

Iz gornjeg prevoda ne mogu da izvucem informaciju da se radi o nemackim pravnicima. Odgovorni za zastitu licnih podataka i borci za zastitu istih mogu biti obicni drzavni sluzbenici ili aktivisti u slucaju boraca.
Pored toga iz prevoda proistice iskljucivo njihov dozivljaj, to ne mora da se podudara sa kvalifikovanim cinjenicama, odnosno sa istinom.

Za vasu informaciju: Moja profesija nema nikakve dodirne tacke sa ovom temom.

NB: Naucno istrazivanje je objektivno ako istrazivac ima nepristrasan pristup, to je princip.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Oliver Subotić
Gost foruma
Gost foruma

Pol: Muski
Pridružio: 24 Mar 2008
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Apr 10, 2008 7:45 am Odgovoriti sa citatom

Preveo sam.
Iz gornjeg prevoda ne mogu da izvucem informaciju da se radi o nemackim pravnicima. Odgovorni za zastitu licnih podataka i borci za zastitu istih mogu biti obicni drzavni sluzbenici ili aktivisti u slucaju boraca.
Pored toga iz prevoda proistice iskljucivo njihov dozivljaj, to ne mora da se podudara sa kvalifikovanim cinjenicama, odnosno sa istinom.

Ono sto ste preveli jeste jedna od dvadesetak referenci na koju sam se pozivao kada je ova problematika u Nemackoj u pitanju. Za mene licno su opunomocnici za zastitu licnih podataka u Nemackoj sasvim relevantan izvor - oni po pravili i treba da budu pravne struke, jer osnov za njihov rad i ono sto zapravo sustinski treba da stite jeste Zakon o zastiti podataka o licnosti (koji je u Nemackoj jedan od najboljih u svetu prema svim studijama koje sam obradio). Problem je u tome sto taj zakon neki politicari (poput Sojblea) pokusavaju da `kreativno tumace`, sto i jeste razlog da oni reaguju, po savesti i duznosti.

Citat:

Za vasu informaciju: Moja profesija nema nikakve dodirne tacke sa ovom temom.

Drago mi je zbog toga - cak i da nije tako, nisam Vas `diskvalifikovao` kao sagovornika, naprotiv, od pocetka odgovaram na svaku Vasu poruku, ako ste primetili, sto nije slucaj i sa ostalima. To treba da Vam da do znanja da cenim Vas stav.

Citat:

NB: Naucno istrazivanje je objektivno ako istrazivac ima nepristrasan pristup, to je princip.

S obzirom da cenita da moja studija nije objektivna zbog pristrasnosti, upucujem Vas na vec pomenute studije LSE, FIDIS i CIPIC institucija, poznatih i priznatih u celom svetu. Sa druge strane, verujete mi da bih mogao da otvorim posebnu temu u kojoj bih obradjivao `objektivnost` studija Home Office-a ili nekih `proverenih` informacija srpskih proponenata biometrije poslednjih godina, ali nije mi cilj diskreditacija bilo koga, vec svedocenje svog sopstvenog stava.

N.B. I gresite ukoliko smatrate da postoji istrazivac bez imalo subjektivnog stava, to je vec filosofsko pitanje, jer doza subjektivnosti uvek mora da postoji. Objektivizacija delovanja licnosti naprosto nije moguca jer bi je to svelo na bezlicnu individuu. Na promociji moje knjige je ucestvovalo oko 15 strucnjaka iz razlicitih oblasti, od kojih svaki ima svoj poseban stav o ovoj problematici zavisno od svog obrazovanja, posla koji obavlja, interesovanja, religijskog usmerenja... iako smo se cesto pozivali na iste dokumente. Ja sam u svojoj uvodnoj reci otvoreno rekao da mi je bilo tesko da se drzim stopostotne objektivnosti jer sira javnost zna za moj licni stav po ovom pitanju. Mislim da je to posteno za razliku od mnogih drugih. A kakvu tek objektivnost i nepristrasnost ocekujete od ljudi koji zive od prodaje ove opreme, ili pisanja softvera za istu, ili ljudi koji treba da koriste tu opremu i tsl? Nisam cuo da je neko pomenuo svoju motivaciju zastupanja pro-biometric stava u ovom pogledu.
Stoga jedino sto preostaje jeste suocavanje argumenata, kao sto sam Vam vec naveo, van ulazenja u motivaciju.

Pozdrav!
djakon Oliver

Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Apr 10, 2008 2:54 pm Odgovoriti sa citatom

Osvrnuo sam se samo na cinjenicu da je vas rad oznacen kao naucno istrazivanje, kao tako ocekivao sam da ce te mi navesti argumentovane razloge ne samo 'contra' nego i 'pro', to je jedino, jer nisam imao prilike da ga procitam. Vase poslednje izlaganje govori da koristite argumente 'contra' u polemici koju vodite licnim ubedjenjem, to celu stvar stavlja u drugacijem svetlu.

Naucno istrazivanje ne moze biti 100% objektivno jer se naukom priblizavamo istini a ne utvrdjujemo je, uvek postoji nedostatak znanja, nedostatak izvora i to dovodi do odredjenih zakljucaka koji bi prevagnuli na jednu ili drugu stranu teze koja se prihvata ili odbacuje. Kad je otvorena pristrasnost u pitanju, kad su interesne moci upletene i upravljaju 'istrazivanjem', onda to postaje obicno ubedjivanje u svoje pravo. U takvom slucaju, u pravu ne mozes biti nego ga mozes dobiti....izgleda je to slucaj i u ovoj polemici.

Opunomoceni za zastitu baze licnih podataka u Nemackoj ne moraju nuzno biti pravnici, mada bi bilo pametno da takvu kvalifikaciju koriste jer imaju previse nezaposljenih pravnika na radnom trzistu nespremnih za prekvalifikaciju a crpe socijalu. To je druga tema.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
Oliver Subotić
Gost foruma
Gost foruma

Pridružio: 24 Mar 2008

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Apr 10, 2008 4:30 pm Odgovoriti sa citatom

Osvrnuo sam se samo na cinjenicu da je vas rad oznacen kao naucno istrazivanje, kao tako ocekivao sam da ce te mi navesti argumentovane razloge ne samo 'contra' nego i 'pro', to je jedino, jer nisam imao prilike da ga procitam.

`Pro` razloge sam navodio kako u studiji tako i na ovom forumu.

To su:
-Upotreba u kriminalistici (navodio sam bazu kriminalaca koju vodi FBI, sa preko 60 miliona biometrijskih podataka).
-Upotreba u privatnom sektoru (uz pretpostavku da je to regulisano zakonom i uslov da se lojalno uvodi)
-Povecanje produktivnosti u odredjenom broju slucajeva (ne u svim)
-Koncept jednonamenskih dokumenata baziranih na 1:1 identifikacije (ukoliko se izdaju na dobrovoljnoj osnovi)

Osim toga, u svojoj studiji sam navodio i to da zuta stampa preteruje, recimo kada su `razbijanja` nekih e-pasosa u pitanju - isti jesu bili`razbijeni` ali zato sto jos uvek nisu uvedeni svi stepeni zastite. Mogao sam, recimo, samo da prenesem izvestaj Guardijana o potpunom `razbijanju` britanskog e-pasosa ali sam to ucinio upravo uz ovu opasku

A na samom pocetku svoje studije, u uvodnoj reci, sam naveo i ovo:
"...у нашој јавности се појавио велики број дезинформација, пласираних како од стране неких пропонената биометријског система (који су тврдили да је то део наших међународних обавеза, да скоро све земље ЕУ имају биометријске личне карте, да су оне ултимативан услов за успоствљање електронске управе итд.) тако и кроз реакцију неких недовољно информисаних опонената (који су тврдили да је у питању бесконтактна технологија, да омогућава перманентно праћење, па чак и да је чип радиоактиван итд.)...".

U svakom slucaju, voleo bih da donesete sud tek posto procitate moju studiju. Da podsetim, ona je u e-obliku postavljena na ovoj adresi:
http://www.ipsbgd.edu.yu/?topi.....mp;lang=sc

p.s. Sto se mene tice, mislim da smo nas dvojica dovoljno apsolvirali ovu temu, mozda bi trebalo dati prostora i drugima.

Pozdrav!
djakon Oliver

Mile-jna
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 09 Apr 2008

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Apr 10, 2008 5:45 pm Odgovoriti sa citatom

evo samo par prostih poredjenja
nuklearna energija - cista, jevtina i u neogranicenim kolicinama
pa ipak vecina sveta i dalje placa skupu energiju, dok je nuklearna
energija isloriscena za pravljenje ogromnog nuklearnog arsenala
kloniranje - svetu se potura koska da je kloniranje neophodno
zbog lecenja i iskorenjivanja mnogih bolesti, da li ce tako biti, neznam
za bogate i povlascene hoce, ali za vecinu sam siguran da nece
dok ce upotreba ove tehnologije u vojnoj industriji biti siroko rasprostranjena
nebrojene su mogucnosti zloupotrebe ove tehnologije
svetski terorizam - koji ne postoji na svetskom nivou, vec je daleko
manji i veoma dobro kontrolisan, ali to ne sprecava neke da na kontu njega
ukinu neka ljudska prava, isto je cinio i Hitler
biometrijski cipovi - uz centralnu bazu podataka i citavu mrezu kamera
(u nekim gradovima ih ima i po 10000) cini neverovatan sistem za pracenje i kontrolu obicnog stanovnistva, naravno uz sve postojece sisteme za pracenje i prisluskivanje. Inace sve sto je centralno, a to podrazumeva da ga kontrolise mali broj ljudi nije dobro, u mnogim zemljama ovakav sistem
kontrole je ustavom zabranjen
kljucna rec je kontrola , ali ne toboze terorista ili kriminalaca
a ako veoma uski krug privilegovanih ljudi moze da bez posledica kontrolise ogroman broj, to onda nikako ne moze da bude dobro

straight outta Compton
Vladimir Banić
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 54
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Apr 10, 2008 7:04 pm Odgovoriti sa citatom

mile, banovan si. nisi vishe dobrodoshao ovde. vozdra.

if you tolerate this, then your children will be next - manic street preachers

........................................................
www.fkrts.com
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 14, 2008 10:03 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Predstavljene nove lične karte
14. april 2008. | 22:06 | Izvor: B92
Beograd -- MUP Srbije predstavio je javnosti izgled novih ličnih karata, a u Beogradu je počeo i prijem zahteva za njihovo izdavanje.

U drugim gradovima, prijem zahteva počeće od 21. aprila. Na izdavanje ličnih karata, kako kažu u MUP-u čekaće se dve nedelje. Na novoj plastifiiranoj ličnoj karti, biće uneti podaci o državljanstvu, prebivalištu i jedinstveni matični broj građana. Ona će sadržati i biometrijske podatke - analizu lica, otisak prsta, potpis i digitalnu fotografiju vlasnika.

Svi podaci očitavaće se preko elektronskog čipa.

Lične karte izdate na starom obrascu, važiće do 2011. godine.

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 14, 2008 10:32 pm Odgovoriti sa citatom

Od danas počelo i izdavanje za gradjanstvo, punom parom od sledeće nedelje......

Stare važe do 2012......

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Apr 29, 2008 6:43 pm Odgovoriti sa citatom

Čula sam danas na jednom tv kanalu, da ko želi da ima ličnu kartu po starom, ima puno pravo na to...

Što je po meni, sasvim fer...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Maj 29, 2008 11:05 am Odgovoriti sa citatom

Uradjen je update linka do studije Olivera Subotica. Svi koji zele da je besplatno preuzmu - KLIK

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3 ... , 12, 13, 14  Sledeci
Strana 13 od 14

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 9:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 10:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!