NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Jesu li Romi - Cigani?

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, ... 29, 30, 31  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Jesu li Romi - Cigani?
Autor Poruka
Tamara_bg
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pol: ?
Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 6
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 2:28 am Odgovoriti sa citatom

Upravo o toj temi smo polemisali sa profesorkom sociologije NEKOLIKO casova... Naravno, bila sam jedan od "najglasnijih" sagovornika.
Moje misljenje se bazira na sledecem: Mi ne umemo da nadjemo sredinu! Crno ili belo! Jedna strana ih (Rome) vredja, nipodastava, smatra nizom rasom oduzimajuci im sva prava, dok druga strana nastoji da im "da sve!" Da im obezbedi besplatne udzbenike, sredstva za skolovanje i slicno. Gledam pre neki dan prilog na tv-u o grupi Roma koji su proterani iz Nemacke u Srbiju, a bave se brejk densom. I dosli su ovde i dobili na koriscenje VII sprat Bigza, za dzabaka, gde mogu da uvezbavaju koreografije i prave pesme. Svi su bili obuceni bolje od na primer mojih, po ekonomskom statusu, prosecnih vrsnjaka. Pa sam se na trenutak zapitala: "Sta bi bilo da se skupilo par nas iz kraja, gimnazijalaca, koji smo odlicni ucenici od prvog razreda osnovne skole, da odemo i zatrazimo od gradskih vlasti neki slican prostor na koriscenje...?!" Da li bi nas iko uopste ozbiljno shvatio?
Ne zelim da iko pomisli da imam nesto protiv Roma, jednostavno mislim da u svemu treba biti umeren i traziti resenje problema u korenu, a ne u plodovima! Ja sam, recimo, prosle godine, sa nekoliko drugarica iz odeljenja organizovala neku vrstu mini humanitarne akcije. Posecivale smo Dom za nezbrinutu decu "Drinka Pavlovic" na Senjaku, nosile im slatkise, odecu, igracke, druzile se s njima itd. Vecina dece zbrinute u tom domu su romske nacionalnosti i nisam imala ama bas nikakav problem s tim. Bilo mi je svejedno da li cu cokoladu, osmeh, rec podeliti sa manje ili vise "obojenim" detetom. Za mene su tamo svi bili isti, deca! I mislim da bas u tom uzrastu treba pocinjati borbu sa diskriminacijom, netolerancijom i netrpeljivoscu.. Kroz igru, ucenje, smeh rusiti barijere, tj. ne dozvoliti im da se uopste stvore.
Ovo je veoma "dubok" problem. Ne samo drzave, nego i drustva, pojedinca. Treba mu prici na pravi nacin, u korenu, a ne zataskavati ga glupostima kao sto su iznajmljivanje tog prostora u Bigzu, koje moze izazvati samo kontraefekat, kao sto je kod mene, moram iskreno reci, izazvalo neku dozu "ugrozenosti", pa mozda i ljubomore, ako se to moze tako nazvati. Treba im pomoci, naravno, ali ne u onoj meri u kojoj ce to predstavljati "kolac na tacni", vec samo odredjeni podsticaj i motivaciju.
ALI za to je potrebna stabilna drzava, ciji ce nadlezni organ napraviti dugorocni plan za resavanje ovog problema ili bar pocetak borbe za suocavanje sa istim... o tome mi ne mozemo govoriti bez postojanja stabilne Vlade, sa planom i programom...a da li je to u Srbiji moguce...
ja se nadam da jeste... Samo da ne bude ono "ko zivi u nadi, umire u bedi..."

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Fallere fallentem non est fraus!
Tamara_bg
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 2:34 am Odgovoriti sa citatom

Moram da stavim dve male ispravke svog teksta Smile Posto sam ja, inace, alergicna na pravopisne greske Smile
Nisam sigurna da su Romi nacija, stoga ne mogu reci "romske nacionalnosti", vec mozda romske narodnosti... ili nesto slicno, nisam sigurna. Ako bi neko bio ljubazan da mi pomogne...

A drugo, napisala sam "sto je kod mene izazvalo ugrozenost" misleci naravno "sto je kod mene izazvalo OSECANJE "ugrozenosti"" Smile
Izvinjavam se na trosenju prostora, sledeci put cu dobro proveriti svoju poruku Smile
Hvala na razumevanju Rolling Eyes

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 4:26 am Odgovoriti sa citatom

Nacija i narodnost su sinonimi.
Romi su etnicka zajednica (zajednica porekla, obicaja, jezika, kulture). Samo u toj etnolosko-kulturoloskoj kategoriji moze se reci da su nacija/narod.
Sto se tice politicke kategorije, Romi nisu nacija, jer ako cemo naciju objasnjavati politickim kategorijama, to je onda politicka zajednica koja se konstituise kao nacija, tj. pravna veza coveka i drzave.
Ni u jednoj drzavi nema izuzetaka po tim pitanjima. Npr. u Belgiji ce Flamanci (narod, u etnolosko-kulturoloskoj kategoriji) reci za sebe da su belgijske nacije.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 5:42 am Odgovoriti sa citatom

Sada malo o temi...

To kako zive Romi (inace u skoro svim drzavama se kaze "Cigani", ne znam sto mi odskacemo, ali ajde da i ja budem u srpskom trendu) za to su samo oni odgovorni i niko vise. Imaju slobode i prava kao i svi ostali ovde. Ako ih neko u drustvu ili drustvo ugrozava, tada drzava treba da se umesa. Za sve ostalo, kao i mi ostali, moraju sami da se potrude; jer, kao i svi mi ostali imaju sva prava i slobode.

Treba li drzava da uzme pojedinca za ruku i da ga vodi pazljivo unapred odredjenim putevima do njemu odredjenog cilja? Ili treba da ga ostavi da sam nadje svoj put i na sopstveni nacin ostvaruje svoj slobodno izabrani cilj, nacin i stil zivota?

Da li treba drzava i mi kao deo drustva, kao drustvo, da li treba da im naredjujemo kako da zive? Naravno da ne. Naredbe navikavaju coveka da vise ocekuje pouku od drugog, da ga drugi vodi, da mu drugi pruza pomoc, a ne da sam misli kako da nadje izlaz.

Za to kako ovde zive Romi - sami su krivi. Nisu oni kod nas gradjani drugog reda. Svi smo isti pred zakonom.

Ja licno sam skoro ceo svoj zivot provela druzeci se sa Romima (sto pokazuje da nisam, naravno, neprijateljski nastrojena prema njima).
Isla sam i na svadbe (o kojima cu kasnije) i na sahrane, na rodjendane, isla u njihove kuce, zaposlavalja ih, isla na krstenja (oni kazu krstenja, ustvari je to prvi rodjendan deteta gde se po nekom njihovom obicaju potvrdjuje ime detetu. Svakom gostu se prinese mikrofon i mora da kaze sta je doneo kao poklon. Kad je na mene dosao red u zemlju sam propala...)... Ciganka me ocuvala, do Boga sam je volela... Kad je umrla, ko oko da su mi izvadili...
Ali i pored svega i dalje sam istog stava - sami su krivi sto zive kako zive! I stalno ih kritikujem zbog toga.
Oni sami odbijaju da idu u skole. Velika vecina njih, ne svi. I nije tu krivo ni drustvo ni drzava. Drzava njima, kao i svima, omogucava skolovanje. A onda kukaju - kako da se skolujem kad nemam ni za sveske ni za olovke. A pri tom su radno sposobni. Zaradi, kao i svi mi ostali. Nema para za sveske i olovke, a svadbe im traju po tri dana. Sa mladom ide miraz - pun kamion namestaja i ostalih "sitnica". Desi se da odleti i automobil.

Dalje... Toplu vodu i sapun imaju, a retko vode racuna o licnoj higijeni. Tako se sire zaraze. Ne kazem da toga nema i medju ostalima, ali naprosto Romi su po tome daleko ispred svih. I jednostavno ne zele da se menjaju.

Dalje... Licno poznajem 2 romske porodice kojima je jedna nasa opstina bila poklonila stanove. Sigurna sam da ih ima mnogo vise, ali govorim o onome sto sam licno videla. E te dve viseclane porodice su nakon uzimanja kljuceva od stana, povadili parket i sve sto je moglo da se iznese iz stana, i otisli da zive u tzv. kontejner! A stancic prodali.

Saglasna sam sa tim da Romi do posla dolaze malo teze - i to osudjujem. Svaku vrstu diskriminacije osudjujem. Medjutim, sto se zaposlenja tice, postoji tu i druga strana - veliki broj njih uopste i ne zeli da radi. Ja sam se sa tim mnogo vise susretala. Ulazi Ciganka u prodavnicu i prosi, pri tom zdrava i normalna. Covek joj 2-3 puta daje novac, jer trazi za hleb. Sledeci put kad je dosla, covek je pita - hoces da radis ovde kod mene za platu. Ona mu kaze - necu ja da radim. Znaci, jednostavno joj je lakse da ide ulicom i prosi. Posao je odbila recima, necu ja da ti brisem podove. Ne znam koje radno mesto je ocekivala sa cetiri razreda osnovne skole!? (BTW, ovo postoji i kod Srba - i mi se precenjujemo i mislimo da zasluzujemo da svi budemo ministri u najmanju ruku!)

Znam mnogo njih koji su trazili azil. Koji su Srbiju tamo negde vredjali, a preko leta i za Djurdjevdan i Vasuljicu ne propustaju da dodju u tu istu Srbiju. Znaci, to ne ukazuje da mrze Srbiju, vec da ce je bez problema namrznuti u trenutku i govoriti svasta negativno kad je njihova licna korist u pitanju.
Cuveni trubac, Slobodan Salijevic, koji je svirao u filmu Underground i ciji (danas pokojni) otac peva popularnu pesmu Mesecina, licno mi je pricao kako je zaradjivao pare u Svedskoj i jos po negde (inace se dugo poznajem sa njim). Bez obzira sto je i vise nego pristojno zaradjivao sa trubom i orkestrom. Znate kako? Blateci Srbiju i Srbe. Licno sam videla papir (koji su mu odavde "sredili"), a gde stoji kako on i porodica lose zive u Srbiji, kako ih maltretiraju, kako im ne dozvoljavaju da rade, kako nemaju gde da zive... Od vrata do vrata je isao sa tim papirom u Svedskoj (sa decom koja su morala da placu), a Svedjani davali pare iz sazaljenja.

p.s.
Pitanje za Natasu - cemu naslov "jesu li Romi Cigani"? Iz ovoga moze da se zakljuci kako je Ciganin pogrdna rec. Sta je Rom? Ko su Romi a ko Cigani?

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 9:28 am Odgovoriti sa citatom

u javnom jeziku oni su gotovo uvek Romi. Sa tim izrazom ide politička korektnost, tolerancija, učtivost. Nikad niti jedna političar neće reći Cigani... Stvar javnog bontona, šta li..

Medjutim, u našem privatnom jeziku, oni su uvek Cigani, Ciganšture, koji nikada, niti u jednom sistemu, neće pobeći od svoje prljave sudbine.. Veči lopovi, prevaranati, prosjaci... Ne kažem da oni to jesu, već pričam o slici i o tome da ove ljudi priznajemo samo ako pevaju, sviraju trube ili čiste ulice.. Ništa drugo.

Kad se oslobodimo učtivosti (iz prvog pasusa), iluzija da su svi ljudi rodjeni jednaki... šta vidimo u njima? Rome, Cigane?

Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 10:55 am Odgovoriti sa citatom

Роми себе на свом језику називају Ромима, док их припадници неких других народа називају Циганима. У последнје време неки кругови поставлјају питање исправности коришћења имена "Циган", "Циганин" и "Цигани". Расправа о томе није отишла даље од дневнополитичке употребе и честе злоупотребе. Посебно су истакнути примери предизборне злоупотребе и неуобичајено изражене забринутости власти за проблеме Рома баш у тим кратким периодима.

Термин "Цигани" одомаћио се током вишевековног коришћења и никако се не може сматрати пежоративним, мада се посебним истицањем и наглашавањем, уз додатну иронију и посебан контекст, називање особе Циганином може доживети и као покушај вређања (јер се тада термин повезује са луталицом, крадљивцем и човеком у чије се поштене намере сумња). Ипак, сам назив у глобалу никада није био подругљив нити увредљив. Корен именице долази из грчког језика, Αιγύπτοι (Aigyptoi), и из модерног грчког: γύφτοι (gyphtoi). Роми у међусобној свакодневној комуникацији углавном користе назив "Цигани" за свој народ, јер је то домаћи и сасвим коректан назив за Роме. Јавне личности ромског порекла у Србији, као што су неки певачи народне или изворне музике или спортисти, јавно користе назив "Цигани", а не "Роми". Назив "Цигани" се у последње бреме доводи у везу са прогоном овог народа или појединих његових припадника, па се тиме стиче утисак о пежоративној конотацији. Ипак, назив "Цигани" - у разним сличним варијантама (видите ниже у тексту) користи се у већини земаља света.

У Србији и у Хрватској, након ратова у време распада СФРЈ те пораста међунационалних тензија, почело је да се инсистира на коришћењу назива "Ром" спрам назива "Циганин", како би се предупредио негативан став према заједници Рома која је распадом државе запала у још сиромашнији и тежи положај, тј. спада у најсиромашније и технолошки и образовно најнеразвијеније етничке заједнице. Ипак, оба назива су у равноправној употреби код неромског становништва. Недавна истраживања, спроведена након учесталих инцидената изазваних од стране припадника покрета са фашистичким предзнацима над припадницима ромске заједнице у Београду и Новом Саду, показала су интересантан податак да Роми коришћење термина "Ром" сматрају наметнутим и вештачким, и да радије користе термин "Цигани".

Не постоји никаква веза између имена Рома и имена Румуније (Romania), иако највећи број Рома живи управо у Румунији.

У већем делу Европе Роми су познати као "Цигани" (француски: Tsigane ("Циган"); албански: Cigan ("Циган"), Maxhup ("Маџуп"), Gabel ("Габел"); македонски: Цигани; бугарски: Цигани ("Цигани"); чешки: Cikáni ("Цикани"); холандски и немачки: Zigeuner ("Цигојнер"); дански: Sigøjner ("Сигејнер"); литвански: Čigonai ("Чигонаи"); руски: Цыгане ("Цигање"); мађарски: Cigány ("Цигањ"); грчки: Τσιγγάνοι ("Циганои"); италијански: Zingari ("Цингари"); румунски: ţigani ("Цигани"); српски: Цигани; пољски: Cyganie ("Цигание"); португалски: Cigano ("Цигано"); шпански: Gitano ("Хитано") и турски: Çingene ("Чингене")). У Ирану их зову کولی ("Каули"), у Индији Lambani ("Ламбани"), Lambadi ("Ламбади"), или Rabari ("Рабари").

У енглеском језику се за Роме користи назив "Gypsy", за који се сматра да је изведен од имена "Египат", због некадашњег веровања да су Роми били староседеоци Египта.

Већина Рома себе ословљава по генеричком имену Ром, што у преводу значи "човек" или "муж/супруг", док за припаднике других народа Роми користе назив "гаџа".

Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 10:58 am Odgovoriti sa citatom

hvala Cantona Smile

Tamara_bg
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 11:55 am Odgovoriti sa citatom

Vanja ::
Nacija i narodnost su sinonimi.
Romi su etnicka zajednica (zajednica porekla, obicaja, jezika, kulture). Samo u toj etnolosko-kulturoloskoj kategoriji moze se reci da su nacija/narod.
Sto se tice politicke kategorije, Romi nisu nacija, jer ako cemo naciju objasnjavati politickim kategorijama, to je onda politicka zajednica koja se konstituise kao nacija, tj. pravna veza coveka i drzave.
Ni u jednoj drzavi nema izuzetaka po tim pitanjima. Npr. u Belgiji ce Flamanci (narod, u etnolosko-kulturoloskoj kategoriji) reci za sebe da su belgijske nacije.

Moram ovde da kazem da NAROD i NACIJA nisu isti pojam. To nisu sinonimi, zato sam se i nasla zbunjena ne znajuci sta da napisem za Rome. Nacija nisu, a da li su narod to nisam sigurna. Pre ce biti da su etnicka zajednica.
Je li vam se desilo da cujete "Nemoj da pljujes, to rade samo Cigani..." "Ma daj, nemoj da se ciganisemo..." "Ajde idi okupaj se, gle' kakav si ko Cigan..." "Ma to ti je obicna ciganija..." Jeste li culi? Da li roditelji "prete" deci "Budi dobar, inace ce te odvesti Cigani..." Razmislite o tome...

Za njih je Ciganin uvredljiva rec. Isto kao sto nas Srbe, ponekad, da bi nas uvredili, nazivaju Vlasima, mada to i nije toliko uvredljivo, al ja kad to cujem zaigra mi ono nesto "Ej BRE Smile nismo mi Vlasi, mi smo Srbi...!" Smile
Zato mi nikada nece biti problem da ih oslovljavam sa "Romi"...
A slazem se sa Vanjom u dosta stvrai koje je rekla... Svako ima sapun i toplu vodu... ali nisu samo Romi prljavi. Udjite u GSP, linije 511, 512 na primer, i bice vam jasno...

zokster
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 20 Dec 2006
Teme: 88

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 12:30 pm Odgovoriti sa citatom

"Moram ovde da kazem da NAROD i NACIJA nisu isti pojam."

Tacno. Ako narod metaforicno predstavimo sebi kao dzak krompira, onda pojam nacije susptancijalno proizlazi iz toga, kao oduhovljeni entitet ili neka vrsta emanacije viseg reda, dakle figurativno govoreci, nacija bi u tom slucaju bila neka vrsta pirea ili eventualno cipsa.

Ona vredi milijona
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 13 Jan 2007
Teme: 67

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Uto Feb 13, 2007 12:32 pm Odgovoriti sa citatom

Svojevremeno sam radila sa jednim izuzetnim muzicarem-Romom koji je imao muzicku akademiju (nazalost nema ga vise medju zivima)-izvanrednim violinistom, Rom-a gospodin covek.
Na jednoj promociji on je svirao violinu zajedno sa jednim nasim (belim)cuvenim violinistom. Steva je bio mnogo bolji muzicar od njega -tehnicki (brzina sviranja), a i imao je dusu neophodnu za izvodjenje muzike bas na ovom specificnom instrumentu.
U jednom momentu Steva Nikolic je poceo da peva-a ovaj drugi violinista iz koga je vrcala zavist i mrznja u ocima je takodje uzeo mikrofon i rekao Stevi violinisti-kao kroz salu na nemackom jeziku: Ajnc, cvaj, draj-CIGOJNER SVAJN-cigojner svajn(cigan svinja cigan svinja)-a sve kao kroz pesmu

Nakon toga je Steva poceo da svira kao lud-masa je bila na nogama-Cuveni violinista - rasista vise nije mogao da ga prati-bio je vise nego smesan opkusavajuci da prati tempo ,,Sheve" koju je Steva izvodio. Na kraju je Steva dobio ovacije, a na cuvenog violinistu-koji je pridev cuven dobio radi silnih gostovanja na Tv-a ne radi svoje virtuoznosti vise niko nije obracao paznju

Strasno je to sto je ovaj dogadjaj snimalo nekoliko TV i sto niko, ama bas niko nije reagovao Confused

p.s.natasha ukoliko ti bude potrebna ova prica kao ilustracija za emisiju-posedujem video snimak ovog dogadjaja
Pozz

Ubistvo zivotinje je samo korak ka ubistvu coveka-Lav Tolstoj
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, ... 29, 30, 31  Sledeci
Strana 2 od 31

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Ravnopravnost da - ali koliko je ima djoleksino Pet Nov 30, 2007 4:25 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prevare Eric Cantona Pet Okt 26, 2007 11:32 pm  Pogledaj zadnje poruke
Psovanje ali kulturno djoleksino Uto Avg 21, 2007 10:25 pm  Pogledaj zadnje poruke
Srpska Kraljevska porodica Vladimir Banić Uto Maj 01, 2007 12:08 pm  Pogledaj zadnje poruke
Srbija..... ali cela FLOOOXY Uto Jan 16, 2007 6:27 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!