NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Kratke priče, basne....sa ili bez pouke

Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Književnost, Jezik & Lingvistika Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Kratke priče, basne....sa ili bez pouke
Autor Poruka
goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 05 Nov 2007
Teme: 5

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Maj 31, 2008 3:40 pm Odgovoriti sa citatom

Obožavam ove kratke priče, pa rekoh da otvorim temu tako da sve mogu biti na jednom mestu, a ovde u SiS ih možemo i opušteno komentarisati Wink

"Moj savet tebi, ko god da si.
Ti koji imaš želju za istraživanjem misterija prirode.
Ako ne nađeš u sebi to što tražiš,
nečeš naći ni vani.
Ako ignorišeš savršenstvo svoje vlastite kuće,
kako možeš ciljati da češ ga naći negdje drugde?
U tebi je sakriveno blago svih blaga.
O čoveče, upoznaj sebe i znaćeš Svemir i Bogove."

Natpis na ulazu Hrama u Delphiu, Grčka

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Maj 31, 2008 3:43 pm Odgovoriti sa citatom

Bila jednom gostionica koja se zvala "Srebrna zvezda".
Gostioničar nije bio kadar povezati kraj s krajem, iako je preduzeo sve kako bi privukao goste: gostionica je bila ugodno mjesto, posluga srdačna, a cijene razumne. Očajan, pitao je za savjet jednog mudraca.

Saslušavši njegovu tužnu priču, mudrac reče: "To je vrlo jednostavno. Moraš promeniti ime svoje gostionice."
"Nemoguće!" odgovori gostioničar. "Kroz pokoljenja zvala se "srebrna zvezda" i tako je poznata u celom kraju."
"Ne", reče mudrac odlučno. "Moraš je nazvati "pet zvona" i obesiti šest zvona iznad ulaznih vrata."
"Šest zvona? To je glupo. Čemu bi to služilo?"
"Pokušaj i videt ćeš", reče mudrac smešeći se.

I tako je gostioničar pokušao. I video je ovo: svaki putnik koji bi prolazio pokraj gostionice ušao bi u nju da upozori na zabunu, a svaki je mislio da niko drugi to nije opazio. Jednom ušavši bili su iznenađeni srdačnošću posluge i ostali su da se okrepe, i tako su ugostitelju pribavljali zaradu koju je dugo vremena uzalud tražio.

Indijska priča

Bio jednom splavar koji je prevozio ljude splavom preko reke. Jednom tako naiđe i učitelj, neki čangrizav čovek. Kad su prelazili preko široke reke i tek što su se otisnuli od obale, a učen čovek ga upita: Bijaše li tako, da je bilo, da si doživio nevreme za vreme vožnje splavom?

Ne razumem ti ja tako zamršena pitanja, reče splavar. Zar nisi nikada učio jezika u školi? Nisam odgovori splavar. Tada si pola svoga života potrošio uzalud. Na to je splavar ćutao.
Ali ne prođe dugo i naiđe strašno nevreme. Udariše gromovi i kiša ko iz kabla, a splav mali poput orahove ljuske. I splavar se nagnu saputniku pa ga upita: Jesi li ikad učio plivati? Ne reče učen čovjek. E učitelju tada si potrošio čitav svoj život uzalud, jer mi upravo tonemo.

Na pločniku sedi slep čovek, a pored nogu mu šešir i drvena daščica na kojoj je kredom bilo napisano: "Molim vas, pomozite slep sam." Tom ulicom je tog jutra prolazio jedan kreativni publicist, zaustavio se, te ugledao ono malo sitniša u šeširu. Samoinicijativno je uzeo daščicu i na drugu stranu napisao novu poruku i vratio je na isto mjesto gdje je bila... uz noge slepcu.
Poslepodne je publicist ponovno prolazio istom ulicom. Ugleda slepca, približi mu se i vidi da je njegov šešir pun novčanica i kovanica. Slepac ga je prepoznao po hodu, te ga upita je li on onaj koji je napisao novi natpis, te ga zamoli da mu kaže šta je napisao. Publicist je odgovorio: "Nisam napisao ništa što je neistinito, napisao sam ono što je već bilo napisano, samo drugim riječima." S osmijehom na usnama nastavio je dalje ulicom... Slepac nije nikada saznao da je sadržaj novog natpisa bio: "Danas je stiglo proleće i ja ga ne mogu videti."

goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Maj 31, 2008 3:48 pm Odgovoriti sa citatom

Kako opažamo stvari oko sebe

Perma itsraživanjima jendog engleksog Sveuičlišta, poptuno je sveejdno kjoim se resdolijedom pšiu solva u nkeoj rijčei, jeidno je btnio da pvro i psoljednje solvo bduu isparvno naipasni.
Osatatk mžoe btii skorz izmejšan, a da rijčei iapk bduu lkao čitljvie.
To se dogđaa sotga jer čvojek ne čtia sovlo po svolo, ngeo cjielu rjieč ojdednom.

"Čitamo" li tako i sve drugo ? (..život, ljude, događaje, pojave ..)

Bio jednom jedan učenik kojemu je učitelj, glasoviti grčki filozof, poverio čudan zadatak. Zapovedio mu je da dadne novac svakome ko ga uvredi u razdoblju od tri godine. Silno čeznući za prosvetljenjem, učenik je činio točno onako kako mu učitelj zapovedi.
Kad je ova poprilično duga kušnja bila završena, gospodar pozva mladića k sebi i reče mu: "Sada možeš ići u Atenu jer si spreman učiti mudrost." Sav ponosan, učenik se uputi prema Ateni.
Prije nego je ušao u veliki grad ugleda, zasigurno, mudra čoveka kako sedi na vratima vređajući svakoga ko pristigne. Naravno, kad je ugledao učenika, i njega stade vređati. "Hej", vikao je na učenika. "Kako samo možeš biti tako ružan i glup? Nikad ranije nisam vidio da neko izgleda tako blesavo."
Ali umesto da se brani ili napada, učenik prasnu u smeh. "Zašto se smješ kad te vređam?" upita mudrac. "Zato", reče učenik, "jer sam pune tri godine plaćao ovakve pogrde, a sad mi ih ti daješ besplatno!" "Uđi u grad," reče mu mudrac. "Tvoj je!

Prema jednoj afričkoj legendi, neki stari poglavica želio je iskušati mudrost mladića kojeg je odabrao za svog naslednika na mestu plemenskog vode. Stoga ga je zamolio da mu priredi dva jela. U prvom su se trebali naći svi najbolji sastojci koje život nudi; u drugom najgori.
Dogovorenog dana poglavica je seo kako bi pojeo prvo jelo. Pred njim se tako našao slasno pripremljen kravlji jezik s povrćem. Poglavica je bio oduševljen jelom, a kad je završio, upitao je mladića zašto je odabrao jezik.

"Jezik je jedan od najprofinjenijih dijelova našeg bića", odgovorio je mladić. "Može izgovarati predivne reči istine koje našim ljudima mogu pomoći u razvoju i napretku. Ispravne reči našim ljudima mogu dati hrabrost i poduprijeti njihovo poštenje. Jezik može govoriti o ljubavi i skladu i održati zajedništvo našeg sela."

Poglavici se to poprilično svidelo i sada je jedva čekao da proba i ono drugo jelo. Dogovorenog dana ponovo je seo za sto, te se nemalo iznenadio uvidevši da je drugo jelo identično prvome. Završivši s jelom, upitao je mladića zašto je dvaput priredio isto jelo.

Mladić mu je odgovorio: "Jezik može biti najbolji, ali i najgori dio nas. Jezik može izražavati bijes i obeshrabrivati, što čovjeka može posve razoriti i oduzeti mu nadu. Može varati, može izgovarati neistine koje mogu izazvati nesklad. Jezik bi, lakše od bilo kojeg drugog oružja, mogao uništiti život u našem selu." Stari je poglavica pomno slušao te riječi i polagano kimao. Znao je da je dobro odabrao novog vođu.

neni_ch
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pol: ?
Pridružio: 26 Jun 2007
Teme: 1
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Poruka Upisano: Ned Jun 01, 2008 7:03 am Odgovoriti sa citatom

... имаш неку своју причу?
...ево,... једна моја прича:

О неким причама

или

НАЈСТАРИЈА ПРИЧА

Нису све приче за причање. Или нису за тебе или нису да их ја причам. Мала је случајност ако смо се срели и Ти, и ја, и ова прича. Само да знаш, моја прича не поучава, не забавља и брзо се заборавља. Она је као жишка жара за почетак твоје ватре, на којој ћеш се сам грејати и другом искру давати. Ја ћу само из даљине гледати њено светло док моја ватра гори. Колико ће бити велика и топла, ни ја, ни ико други, нећемо знати. Можда се огрејеш, можда се опечеш. То ћеш само Ти знати о ватри свог живота. И кад искра скочи из твоје ватре исто тако ће други проћи. И какав си Ти човек, такве ће ватре за тобом остати. И приче о њеној светлости.

>>>-------neni-(CH)-->
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pol: Muski
Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Ned Jun 01, 2008 11:00 am Odgovoriti sa citatom

Kolonija gavrana
(1999)

Bila jednom jedna skupina gavrana. Ona je osnovala koloniju u kojoj se u svemu i preko svake mere preterivalo.U njoj je bilo oko 12 miliona gnezda u visokim krošnjama, sa kojih je pucao pogled na more. Gavrani su bili srećni što su pronašli tako lepu kuću.

Jednog dana je došla strašna oluja i okomila se na obalu. Iščupala je svo drveće i razmrskala sva gnezda, onda je udarila more tako jako da se ono podiglo do krošnji. Oluja je donela sa sobom ledenu hladnoću koja se pobrinula za ostatak. Toliko je bila jaka da je na kraju od velikog broja ptica ostalo još samo dvanaestoro dečice- svi ostali su strašno završili. A kada se jeziva noćna mora smejući povukla, dvanaestoro malih prijatelja zakorači po bojnom polju i oplaka svoje rođake i poznanike. Sve je bilo uništeno- drveće popadalo, gnezda raznešena, roditelji , braća i sestre utopljeni i oduvani. Ova dvanaestorka odluči da odmah krene odatle ali da nikad ne zaboravi ovo mesto uništenja.

Duboko u unutrašnjosti kontinenta ptice su ponovo obrazovale novu malu koloniju i sagradile nova gnezda,venčale se među sobom i napravile svežu generaciju dece gavrana. Polako su postali srećni, ali nikad nisu zaboravili.

Nakon mnogo godina, deca dece gavrana, koji su tada pobegli, postade stara i seda, a blagi povetarac se usput dovukao i pomilovao mudra lica gavrana. „Beži, loši vetru!“ povikaše gavrani i smutiše povetarac „Nestani, ubico!“ „Ali, o čemu se radi?“ upita vetrić „nisam ništa uradio! Tek sam malopre nastao!“ Tada gavrani primetiše da je vetar još sasvim mali i ponudiše mu da se smesti kraj njih.A onda mu ispičaše priču svojih predaka kako ih je vetar sve pobio i uništio njihovu postojbinu. Vetrić je bio mnogo tužan i plakao je danima. Na kraju ustade i reče:“Veoma se stidim što sam vetar i večno ću se stideti. Sva moja deca i svaki vetar treba u svako doba da zna šta se nekada desilo i svi treba da pognu glavu sa tugom i molbom za oproštaj svaki put kada vide nekog gavrana. Od sad pa do kraja svih vremena mi vetrovi treba da budemo sluge crnih ptica, jer ono što se desilo nikad neće moći da se zaboravi i oprosti. Proklet bio onaj vetar koji to zaboravi !“ Tako reče vetrić i gavrani obrisaše suze , jer pomisliše na svoje rođake koji su tada umrli i na to da je sad vetar razumeo šta je počinio pre mnogo vremena.

I tako od tada vetar služi pticama i nosi ih kud god i koliko god one to požele i to bez kredita i čekova na odloženo.

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Ned Jun 01, 2008 11:51 am Odgovoriti sa citatom

Recept za sreću

- Dobro jutro, komšija. Sinoć sam pročitala da vam je u štampi novi roman. Čestitam. Neverovatni ste. Uredjujete baštu ispred zgrade. Putujete. Slikate. Organizujete akcije za pomoć beskućnicima. I uvek ste ljubazni, nasmejani. Zadovoljni. Kako uspevate sve da postignete?
- Hvala vam na divnim rečima. Ne znam…možda je odgovor na vaše pitanje…ne razmišljam nikada o novom danu. Ne planiram ništa. Ja sam sakupljač lepih trenutaka koji me inspirišu.
- Ne razumem. Možete li mi odati vaš recept za sreću, ali u jednoj rečenici?
- Bolujem od leukemije.

Autor Ivana Nikovič Vanja , portal: www.eniaroyah.com
Link na priču:

http://www.eniaroyah.com/content/view/735/58/

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 01, 2008 4:30 pm Odgovoriti sa citatom

Mali mrav

Livada, livada sanjiva se budi sanjiva se budi, mali mrav se krece niz Ajsine grudi niz Ajsine grudi Ej, mali mrav, mali mrav u njedrima nest'o
moram da ga nadjem da menjamo mesto
Mali mrav, mali mrav u njedrima nest'o joj kad bih hteo da menjamo mesto. Vrisnula, vrisnula Ajsa vise puta Ajsa vise puta opio se mali mrav
pa sve dublje luta. Mali mrav, mali mrav skrenuo sa puta skrenuo sa puta
lepo mu kod Ajse pa sve dublje luta.
Laughing

goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 01, 2008 9:39 pm Odgovoriti sa citatom

neni_ch ::
... имаш неку своју причу?

Ne, ne pišem ali uživam da čitam, samo ti piši Very Happy Wink

Nešo Mali mrav je definitivno priča sa poukom Laughing Laughing Laughing

Dve časne sestre su izašle u prirodu i šetale jedno poslepodne.
Jedna se zvala Sestra Matematika, zbog svog izoštrenog smisla za matematiku, a druga Sestra Logika, zato što je bila jako logična.
Počelo se smrkavati, a one su bilo daleko od manastira.

SM: Jesi li primetila ovog muškarca iza nas, izgleda da nas prati. Bog zna šta hoće od nas...

SL: Eh, to je logično - hoće da nas siluje.

SM: O, ne - na ovoj udaljenosti će nas stici za nesto manje od petnaest minuta. Šta da radimo?

SL: Jedino logično - idemo brže.

SM: Ali to ne pomaže.

SL: Naravno da ne pomaže! On će učiniti jedinu logičnu stvar - i on ce ići brže.

SM: Oh, šta da radimo? Na ovoj udaljenosti će nas stići za manje od deset minuta.

SL: Jedino logično što možemo učiniti je da se razdvojimo. Ne može nas obe pratiti.

Muškarac je odlučio da prati Sestru Logiku. Sestra Matematika je srećno stigla u manastir, ali se silno živcirala što se dogodilo s Logikom. Ubrzo se i ova pojavila u manastiru.

SM: Sestro Logiko, hvala dragom Bogu! Pričaj - šta se dogodilo!

SL: Pa dogodilo se jedino logično, nije mogao da prati obe i izabrao je mene.

SM: Ma, to znam (pomalo ljubomorno), ali šta se dogodilo nakon toga?
SL: Pa jedino logično: stigao me je.

SM: O, ne! Šta si napravila?

SL: Jedino logično: Podigla sam haljinu!

SM: O, ne, Sestro! Šta je on napravio?

SL: Jedino logično: Spustio je pantalone.

SM: O, ne! Što se onda dogodilo?

SL: Pa to je valjda logično! Jedna časna sestra s podignutom haljinom trči brze od jednog muškarca kojem su pantalone spuštene ispod kolena...

I za sve VAS koji ste mislili da će ova priča biti bezobrazna: Izmolite 3 puta Oče Naš i nazad na posao!!! Sram vas bilo... Laughing

Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 01, 2008 9:44 pm Odgovoriti sa citatom

Shocked Laughing a ovo je bilo dobro goco cak poucnije od malog mrava haha...ajde da napisemo neku pricu svi zajedno Rolling Eyes

goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 01, 2008 9:50 pm Odgovoriti sa citatom

Nenad-GL ::
Shocked Laughing a ovo je bilo dobro goco cak poucnije od malog mrava haha...ajde da napisemo neku pricu svi zajedno Rolling Eyes

Jooj Neso ja ne smem, jos bi nam na SiS stavili zabranu za ove ispod 18 Laughing Laughing Wink

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Književnost, Jezik & Lingvistika Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 1 od 4

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Svastika Axios Pon Jun 08, 2009 1:45 pm  Pogledaj zadnje poruke
Teror mladosti Vanja Pet Dec 05, 2008 3:17 pm  Pogledaj zadnje poruke
kako do posla? sandrad21 Sub Avg 16, 2008 10:06 pm  Pogledaj zadnje poruke
Saobraćajne nesreće: Zemlja krajputaša Eric Cantona Pet Nov 02, 2007 11:18 pm  Pogledaj zadnje poruke
Kako je umrlo sve ono lepo u "profesionalnom" spor Eric Cantona Sre Okt 17, 2007 3:19 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!