NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Silovanje: ima li zivota posle?

Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Silovanje: ima li zivota posle?
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Jun 02, 2008 8:41 pm Odgovoriti sa citatom

Izvolite...

Pregled emisije

Verica Rakočević (modni kreator):

- Ružno iskustvo silovanja, od strane poznanika, doživela sam sa 18 godina. Sada imam 60, odgajila sam troje dece, gradim lepu karijeru.
- Nikada to nisam doživela, niti ga osećam kao svoju sramotu. Sramota je silovatelja.
- Ružno iskustvo stavila sam u fioku ružnog iskustva, i pokušala da iz njega izvučem maksimalno pouka, onoliko koliko može da se izvuče iz jednog takvog iskustva. Kroz život ću koračati podignute glave i dalje.
- Faza straha trajala je dobrih desetak godina nakon silovanja.
- Dešavalo se da sam se plašila da pređem ulicu; plašila sam se autobusa, aviona. Onog trenutka kada sam se ostvarila u poslu, sve to je nestalo.
- Bilo je i trenutaka da sam sebi prebacivala to što sam uopšte došla u situaciju da taj koga poznajem bude nasamo sa mnom; što sam uopšte došla u situaciju da mi se dogodi to što mi se dogodilo.
- Roditelji su jedini kojima to nikada nisam rekla. Imala sam utisak da sam to umela bolje da prevaziđem od toga kako bi ga oni prevazišli.
- Krizu poverenja prema muškarcima prevazilazila sam snagom dominacije nad njima.
- Nikada ga nisam tužila, nisam imala želju za osvetom, iako mislim da je to greška.
- Danas ne osuđujem ni sebe ni tu osobu. To što se dogodilo nije razlog da moj život ne ide dalje i da ja ne uživam u životu.
- Taj užasan događaj me je na neki način ojačao. Pre svega jer sam dosta razgovarala sa pravim ljudima i u pravo vreme.
- Silovanje bih okarakterisala kao želju za poniženjem. To nije seksualna želja, već želja za dominacijom i poniženjem.
- Može neko da se oblači kako god hoće, i da vas erotski izaziva koliko god hoće, ali vam to ne daje za pravo da ga silujete.
- Iz jedne harmonične porodice, gde je sistem vrednosti pravilno postavljen, ne može da izađe silovatelj.
- Najbitnije je da žrtva potraži nekog stručnjaka koji će pokušati da stvari postavi na pravo mesto i ukloni osećaj krivice i samooptuživanja.
Ključna reč: U životu nam se dešavaju i ružne, ali i lepe stvari. One ružne treba prihvatiti kao iskustvo koje će učiniti da buduće prepreke lakše prevaziđete.

Zoran Đurić (neuropsihijatar):

- U silovanju nije dominantan seksualni nagon. Instrumentalizovan je, a da bi neko postigao zadovoljenje svoje potrebe za dominacijom nad drugom osobom.
- Da bi čovek bio silovatelj, on mora imati neke sadističke crte i lošu samokontrolu sopstvenih nagona.
- Silovatelji su agresivni ljudi sa lošom kontrolom svojih agresivnih impulsa; ljudi sa potrebom za dominacijom; nesigurni u svoj polni identitet, kojeg moraju da pojačaju sa malo više sile u njihovom odnosu prema ženama; ljudi koji su loše živeli i odrastali, koji sebe smatraju nedovoljno dobrima i nedovljno sposobnima za život.
- Silovatelji su ljudi koji ne vole žene.
- Čovek koji se razvija na jedan prosečan način, u jednom prosečnom vaspitanju, nije tip koji će silovati. Okolnost koja bi ga mogla napraviti silovateljem je njegova lična nesigurnost.
- Na terapije kod psihijatra javljaju se žrtve silovanja, ne i silovatelji.
- Sličnost između silovatelja i pedofila je u sadističkoj težnji da se druga osoba dovede u stanje bespomoćnosti, a da bi se sam počinilac tog dela osetio jačim, nadmoćnijim i sposobnijim.
- Žene doživljavaju silovanje jer nisu ravnopravne u ovom našem društvu.
- Kod nas važi pravilo da žene izazivaju silovanje jer se smatraju vlasništvom muškaraca. Taj psihološki obrazac postoji kod velikog broja ljudi, i on je uzrok osećanja krivice kod silovanih žena.
- Žene koje osećaju krivicu nakon silovanja, u suštini se ponašaju onako kako to društvo od njih zahteva.
Ključna reč: Trebalo bi da žene budu u društvu sa osobama kojima veruju. U tom slučaju silovanje se neće desiti.

Sanja Kalčević (advokat):

- Iskustvo sa žrtvama silovanja govori mi da silovatelj nije neko ko izgleda drugačije.
- Osećaj krivice prva je reakcija svake žrtve, iako krivica nije njena ni u jednoj situaciji i ni pod kojim okolnostima. Krivica je silovatelja, i on za to mora da odgovara.
- Postoje dva tipa mojih kolega advokata: oni koji poštuju žrtvu, i oni koji je ne poštuju.
- Buduće seksualno opredeljenje silovane žene isključivo zavisi od stavova prve osobe sa kojom će ta žena razgovarati.
- Osuda i žigosanje od strane okoline nikako ne doprinosi žrtvi.
- U našoj kaznenoj politici, nažalost, zastupljene su jako niske kazne zatvora u slučaju silovanja. Maksimalna kazna za osnovni oblik silovanja iznosi 10 godina zatvora. Prosečne kazne koje se izriču za brutalna silovanja krecu se od 3 do 4 godine zatvora.
- Naš zakonodavac pravi razliku između tzv. klasičnog ubistva i ubistva silovanjem. Kazna za ubistvo silovanjem daleko je manja od kazne za ubistvo, što je meni, kao profesionalcu, zastrašujuće.
- Najviša i jedina kazna koja je prešla zakonski maksimum, je od 15 godina zatvora, pre svega zahvaljujući visprenosti sudije.
- Istraživanja koja su rađena i kod nas i u svetu govore da neko drastično povećanje kaznene politike ne utiče na smanjenje stope kriminaliteta.
- U našem društvu, NVO sektor jedini pruža kompletnu pomoć žrtvama silovanja. Država ne pruža apsolutno nikakvu pomoć, što je strašno.
- U drugim zemljama, žrtva se u toku suđenja ne susreće sa silovateljem direktno, već preko video bima, što je olakšavajuće po žrtvu samu. Kod nas nema tih tehničkih mogućnosti, osim u specijalnom sudu.
- Žrtvama savetujem da se obrate za stručnu pomoć, ne bi li trpele potiskivajući osećanja.
Ključna reč: Žrtva koja ima želju da slučaj procesuira, ne sme da sakrije tragove krivičnog dela. Ne bi trebalo da se tušira, niti da pomera stvari ukoliko je silovana u zatvorenoj prostoriji; mora pozvati policiju i tužilaštvo.

Stanislava Otašević (Autonomni ženski centar):

- Silovanje je atak i na fizički i na mentalni sklop ličnosti.
- Ako govorimo o silovanju u okviru seksualnog zlostavljanja, možemo reći da su u našem društvu dozvoljena raznorazna ponašanja. Štaviše, ista predstavljaju komunikaciju na kojoj se zasniva muško-ženski odnos.
- Prema našim istraživanjima, svaka četvrta žena u Srbiji trpi nasilje u svojim partnerskim odnosima.
- Na osnovu iskustva koje naš centar ima, u odnosu na ukupan broj silovanih samo 6-8% žena prijavi da je silovano. Njih 90% ćuti.
- Žene se jako teško odlučuju da nasilje prijave nekome ko je institucija, iz prostog razloga što to nije jednostavan proces.
- Žrtvama koje su ušle u procese, jako je značilo saznanje da je silovatelj osuđen. Na taj način one skidaju sa sebe krivicu koju nose. Tek tada veruju da postoji neko ko može da ih zaštiti.
- Silovanje je nešto što traje godinama. Ne smemo ga zanemariti i reći da je to jako mala trauma koja se može prevazići. Sama žena to retko prevazilazi bez određenih posledica po svoje mentalno zdravlje.
- Na Sudu se često raspravlja o tome da li je žrtva to htela ili nije, te zašto se nije branila. Obično je takav i društveni obrazac poimanja silovanja.
- Žene se najčešće ne brane zbog toga što u trenutku silovanja nastupa jedna apsolutna paraliza.
- Osećanje stida i krivice osnovno je osećanje žrtve.
- Ako svaka žena mora da razmišlja sa kim će i gde izlaziti, onda govorimo o ograničenoj osobi.
- Jako je mali procenat silovanih žena koje su doživele klasično, stereotipno silovanje. Malo je njih koje su u tom trenutku bile na neadekvatnom mestu, neadekvatno obučene.
Ključna reč: Društvo mora da shvati da je silovanje zločin, i da žena zbog sebe i kvaliteta svog života mora da se nekome obrati za pomoć.

Poslednji put izmenio korisnik Vanja dana Sre Jun 04, 2008 10:56 pm; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pridružio: 05 Nov 2007
Teme: 5

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Jun 02, 2008 11:50 pm Odgovoriti sa citatom

Emisija je bila...ma malo je reci fantasticna i neverovatno korisna...ali ne mogu da nadjem jace reci Very Happy Wink

Hvala Nati i gostima od heart

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Jun 03, 2008 5:45 am Odgovoriti sa citatom

Dobra emisija, dotakli su se svih suštinskih pitanja. Malo manje je bilo reči o kaznama ali mislim da Nataša to ostavlja za neku drugu emisiju...

Nisam samo gledala od početka, pa ako bi neko bio ljubazan da kaže odkud Verica Rakočević u emisiji, odnosno kakvo je to iskustvo ona imala?

Mene je najviše zainteresovao onaj deo satanizovanja žrtve od okoline, kada društvo žrtvu smatra krivcem. Možda bi krajnje vreme bilo i za jednu emisiju tog tipa, ne samo o silovanju, već o mnogim društvenim satanizacajama, predrasudama, i iskrivljenim pogledima, shvatanjima...

Inače, znam osobu kojoj se nažalost, desilo silovanje u 13 godini... Pokušala sam da zamislim, prepričam, osetim bar deo svega što je proživela, iz ugla nekoga ko je vidi kao ogromnu, ogromnu žrtvu... I napisala sam "izmišljenu" priču o njoj, koja je istinita (tj., njeni suštinski delovi)...

http://www.eniaroyah.com/content/view/663/58/

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
sirena
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Jan 2008
Teme: 53

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jun 03, 2008 7:49 am Odgovoriti sa citatom

Naj srecnija bih bila da takve emisije sa takvim temama nema...ali zivot je takav,
kakav je,preplicu se lepa i ruzna iskustva.Izbor gostiju me je odusevio.
Odusevila sam se Vericom Rakocevic,mada je po misljenju mnogih vrlo iritantna osoba.

uvek se nesto desava
potraga
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 4
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jun 03, 2008 11:35 am Odgovoriti sa citatom

Pogledah nesto kratko sinoc i sasvim mi je OK. Interesantno je bilo izlaganje Verice R o vaspitavanju dece.
Ali posto bih da poledam celu emisiju, molim cenjene urednike da stave obavestenje kada je repriza emisije

Hvala

Sve je u životu prolazno moj druže...
Kajalena
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pol: ?
Pridružio: 20 Dec 2006
Teme: 5

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jun 03, 2008 12:08 pm Odgovoriti sa citatom

Gledala sam, sa izuzetkom prvih 5 min, i bilo je super.

Svi gosti su bili na mestu, niko nije tracio minute emisije, culo se mnogo vrednih licnih stavova i objektivnih aspekata problema. Tema je vrlo korisna - razgovor o njoj u drustvu kao sto je nase preko je potreban.

Nikad dosad nisam slusala Vericu Rakocevic – o njenoj licnosti imadoh, moram priznati drugacije misljenje (tj. predrasude). Toliko je normalna, stalozena i na mestu, da je i neko ko je sa mnom bio u prostoriji a ne gledao emisiju aktivno, obratio paznju na njeno izlaganje i pohvalio ga... Pored toga, ogromne poene u mojim ocima stice javna licost koja uradi tako nesto sto je ona uradila – isprica lican primer, jer misli da bi drugima mogao biti od koristi (“eto, i njoj se desilo, pa vidi gde je stigla, takve stvari se u zivotu desavaju i najboljima, pa idu dalje...) Mislim da bi javne licnosti, dakle oni koji su uspesni i nemaju sta da izgube, a u koje su oci obicnog sveta uprte, cesce morale da rade ovakve stvari “za javno dobro” (npr da neki gejevi/lezbejke koji imaju svoju poziciju i niko im nista ne moze, mogli da licnim primerom – recimo javnim izjasnjavanjem o svojoj orijentaciji, umesto davanja obilaznih odgovora – pomere neciju svest na odredjenu stranu... da ne misle roditelji da su “samo njihova deca bolesna i nenormalna”, vec da takvih ljudi ima na sve strane, da pobedjuju na Eurosongovima i slicno... kraj digresije Smile) Mislim da ovakav nastup Rakocevickin predstavlja podrsku zrtvama silovanja mnogo vecu od bilo kakvog psihijatra, advokata itd... Svaka cast.

Djuric mi u startu sumnjiv bese (mislim zbog boje cipelishki Smile), no ispade da je super faca (kao da je i ranije mozda bio gost?) Retko mi se svide (neuro) psihijatri, retko bih kome ukazala licno poverenje, ali eto on je u toj maloj grupi. Rekao je mnogo bitnih i pametnih stvari, bez opstih mesta, pristupivsi problemu svestrano, a ne samo sa aspekta svoje struke. Ne svide mi se ono kad pri kraju svi skocise na njega sto je rekao da zene moraju ici u pratnji blabla – pitanje je bilo takvo da se nije moglo bolje odgovoriti... Uglavnom, super gost.

Gospodje preko puta takodje na mestu behu – vrlo jedna ujednacena i zdrava diskusija... Advokatica je jedina bila malko nategnuta i ispaljivala tu i tamo poneko opste mesto, ali ne preterano... pored toga, ne znam koliko je smisla imao njen savet da zrtve ne uklanjaju tragove cina – ne znam koliko se u tim trenucima moze misliti na takvo nesto... Svi gosti su bili ozbiljni i odavali utisak da im je do problema, pored profesionalnosti, i na lican nacin stalo.

Nezgodno je to sto je istaknuto da su kazne premale, ponekad smesne, i da je procedura osudjivanja duga/mucna, pa je to verovatno odvratilo jos koju zenu da u istu udje... Znam da je to sto je receno realno, samo razmisljam o posledicama... Zapomaganje za visim kaznama na ovakav nacin obicno ne znaci nista, samo kod naroda izaziva strah i osecaj nesigurnosti (“niko me ne moze zastititi, pravde nema...”). Avokatica je dobila i jedno pogresno pitanje (o tome kako to da se kod zrtve pojavi osecaj krivice), koje je trebalo biti namenjeno recimo Djuricu.

Mislim da je korisno sto se u emisiji govorilo o osudjivanju zrtava od strane sredine, jer u nasem (zaostalom) drustvu na takvim stvarima treba da se radi... Takodje je moguce da je kod neke zrtve smanjen osecaj krivice nakon slusanja ovog razgovora, kao i da se eventualno bolje oseca jer neko u javnosti uopste govori o tome...

Prilog iz doma za invalide je toliko strasan da mi se ne komentarise. Pa eto predloga za kaznjavanje pocinioca – zabrana obavljanja poslova koji imaju veze sa decom/invalidima/zenama, bilo kakvom “slabijom” kategorijom... narocito ako je prekrsaj i napravljen u takvoj sredini. Po meni bi takvoj osobi moralo da pise u radnoj knjizici ili tako negde da ne sme da radi odredjene poslove NIKADA vise... Moze da pegla i da sece ogradu, ali ne da radi sa ljudima... strava i uzas.

Od stavova o problemu najblizi mi je VR-in (“u zivotu se desavaju lepe i ruzne stvari...”), dok mi naslov emisije malo preteran bese (“ima li zivota posle?”)

Imam zamerku na Natasin outfit – super haljince koje joj super stajase, ali ne u ovakvoj emisiji. Crvena je boja radosti i boja koja privlaci paznju, mogla bi se obuci u emisiji o Evroviziji, pa cak i nekoj postizbornoj, gde se prica o rezultatima, ali po meni ne kada se radi o ovakvoj temi, koja pritom ima veze sa zenskoscu... Cak je i meni kao zeni sve vreme smetao dekolte, nekako mi nije bio primeren dok se prica o ovome, uznemiravao me je na neki nacin (bilo bi neprimereno i kada bi se recimo na bilo koji nacin govorilo o Kosovu, zbog boja albanske zastave – samo dajem primer, da ne moze uvek sve). Izabrala bih nesto diskretnije za ovu priliku.

Pored toga, valjalo bi da se NM resi postapalica kao sto je “ajmo sad ovako”...

Ocena emisije: 5-

Vladimir Banić
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Muski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 54
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Jun 03, 2008 12:23 pm Odgovoriti sa citatom

kajalenini komentari su uvek dragoceni. fala!

if you tolerate this, then your children will be next - manic street preachers

........................................................
www.fkrts.com
Natašin naslednik
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 06 Dec 2007
Teme: 16

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jun 03, 2008 2:47 pm Odgovoriti sa citatom

Sve pohvale za emisiju....
Kada sam video da je gosca Verica Rakocevic pomislio sam “Verica Rakocevic u Kljucu???????? Boze, sta ova ima da kaze na ovu temu”. Medjutim kada sam cuo pricu, ostao sam bez teksta. Ona je, zaista, pokazala da voli zivot, i da ne dozovoljava da je bilo sta sputava u uzivanju u istom. Pa makar to bio i cin silovanja.
Mada, i ona sama je rekla da je imala strah, tako da ne moze, recimo, ona devojka iz studija, da govori kao Verica. Potrebno je vreme, jer, ma koliko mi osporavali tu cinjenicu, vreme leci sve.

Ne znam da li ste spomenuli drogu za silovanje(15ak min. nisam bio uz Kljuc.). To mi , nekako, dodje kao vece zlo od “obicne” droge, jer zrtva se ne seca sta se dogodilo, tako da dolazi do nezeljene trudnoce, sto povlaci abortus. Naravno, ona je prisutna kod mladje populacije, i bilo je vise takvih slucajeva pocetkom godine.
E, posle ovoga, mislim da nema zivota. Btw, naslov je bio mnoooogo surov.

I, da, jadno mi je to sto se prstom uvek pokazuje na zrtvu, a ne na nasilnika.

"Postoje ljudi pčele i ljudi muve. Pčele i na djubristu naidju na cvet, muve i u najlepšoj bašti traže samo g....Budi pčela!"
Silver surfer
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: ?
Pridružio: 08 Jan 2008
Teme: 8

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jun 03, 2008 3:13 pm Odgovoriti sa citatom

Odlicna emisija, uglavnom svi aspekti silovanja su obuhvaceni medjutim cini mi se da i ovde problem predstavlja kaznena politika drzave, odn. neadekvatne kazne za takve slucajeve, recimo u slucaju zene iz doma kazna od 8 meseci defitinivno nije dovoljna, da ne govorim o vracanju domara na isti posao, za sav bol te zene, kako fizicki tako i psihicki, kolika je njoj steta napravljena kako je rekla da je morala da ide i na operacije, mozda su joj i neke funkcije poremecene, mislim da bi za to trebalo da se plati, ne samo zatvor nego i novcana otsteta...

MTSeattle
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 22 Apr 2008
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jun 03, 2008 6:06 pm Odgovoriti sa citatom

Silovanje zaista jeste jedan od najgorih krivicnih prekrsaja pa rekao bi i zlocina, samo treba se postaviti i zapitati kako bi ti ragovao i sta bi mislio da ti neko siluje kcerku,majku,rodjaku itd?
Medjutim postoji i zloupotreba tog "silovanja" pogoto je tu pitanje da moze doci do silovanja u braku??

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
kako maldi bez radnog iskustva da nadju poso u srbiji???? Sofija Pon Jun 30, 2008 12:23 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!