NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Ko je ubio romantiku?

Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Ko je ubio romantiku?
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 2:08 pm Odgovoriti sa citatom

Romanticari, i vi koji se krijete, izvolite Smile

Oslusnite sta ce reci:
Olivera Balasevic
Milovan Vitezovic
Petar Bokun
Zorica Tomic

Pregled emisije

Zorica Tomić (kulturolog):

- Savremena kultura, koja je medijska i koja nas obavezuje na neku vrstu delirijuma komunikacije, ohrabruje distancu među ljudima, umesto bliskosti.
- Romantika je samo jedan aspekt nečega što, iz perspektive komunikologije, može da se nazove bliskošću.
- Svako ljudsko biće žudi za romantikom, ali je ona postala jedan prostor koji služi za zavitlanciju.
- Tekstovi novokomponovanih pesama zapravo vrve od romantike. Pesme koje se slušaju po splavovima imaju neku romantičnu crtu. Da li je ona artikulisana skaradno ili ne, drugi je padež.
- Savremena kultura nas uopšte nas ne ohrabruje da ostvarujemo veze sa drugima, samo zato što romantika pretpostavlja da se ne stidimo sopstvene krhkosti.
- Romantika danas ima problem jer je skrajnuta. Stavljena je na stub srama, jer romantičan pokazuje da je krhak. Sa druge strane, savremena kultura se guši u fantazmu uspeha i promoviše ga.
- Kada se ljudi ljube, francuskim poljupcem, mnogi to čine zatvorenih očiju. Ni malo slučajno, jer je oko organ posmatranja, organ distance. Kada se ljubite i hoćete da gledate tog nekog, vi se ne ljubite, već posmatrate.
- Svaki put kada vidim da se na ulici dvoje drže za ruke, ili ljube, stanem fascinirana, jer toga je sve ređe.
- Poljubac nas razrešava panike da ćemo ispasti glupi i smešni. To radi i bliskost. To radi i romantika.
- Prema istraživanju koje sam uradila, od ukupnog broja mojih studenata, njih 50% odgovorilo da se nisu partnerski poljubili najmanje godinu dana. To, pre svega, predstavlja problem u komunikaciji.
- Moje studentkinje su mi se žalile da ne znaju gde da nađu momke.
- Moderni plejboji ustvari imaju jednu latentnu homoseksualnu crtu, jer njima je, od toga koju će vrstu kontakta ostvariti sa devojkom, mnogo važnije šta će im reći ortaci u kafiću.
- Donžuani i donžuanke su, u osnovi, veoma komični likovi.
- Danas postoji fantazam singl kulture. Važi načelo "nemoj sa drugima deliti ništa što je tvoje". To je rezultat kranje faze personalizacije, gde drugi više nije naš cilj već je samo sredstvo.
- Ljudi su danas obavezani da deluju kao pobednici, bez obzira na to kako se osećaju unutra. Moraju da glume kako im nije stalo do romantike.
- Dan zaljubljenih, koji je u poslednjih 20 godina planetarni praznik, nije ništa drugo do vrsta simboličke daće upravo romantici. Da romantike u stvarnosti ima, to se ne bi slavilo, kao što nije do pre 20 godina.
- Romantika u savremenom svetu ne opstaje ukoliko je komercijalno isplativa. Instrumentalizuje se zarad kapitala koji je, nažalost, vrhovni organizator ljudskog sveta na početku 21. veka.
- Umesto stvarne komunikacije mi se danas davimo u jednom univerzalnom KAKO: kako ne ispasti glup u društvu, kako organizavti romantično veče,...
- Univerzalno KAKO ustvari predstavlja našu simboličku štaku na koju se naslanjamo, jer smo krhki u nečemu što je najvažnije - u sopstvenom identitetu.
- Kada vam neko prospe svu romantiku pod noge, to automatski deluje zastrašujuće, a iz perspektive čoveka 21. veka.
- Romantika zahteva intimnost, a intima neće pozornicu. Danas postoji potreba da se romantičnost demonstrira.
- Za romantiku nije potreban nikakav novac, dovoljno je da imate ruku i nekog ko takođe ima ruku.
- Za romantiku nije potrebno ništa sem otvorenosti i potrebe za bliskošću. Za demonstriranje romantike potrebno je mnogo toga.
- Romantike uvek ima. Ili je bar uvek tražimo, ako nikako drugačije, onda preko filmova.
- Za pisanje jednog ljubavnog pisma potrebna je nenormalna energija. Skoro kao za pisanje knjige. Mejlovi i SMS, sa druge strane, spadaju u instant kategorije.
- Najvažnija stvar je pogledati u sebe i videti da ste krhki, odnosno, voleti svoju krhkost i negovati je kao kakvu retku biljku.
Ključna reč: Nestrpljivost je ono što nas je načinilo teškim i dalekim za komunikaciju. Život je dovoljno dugačak. Nestrpljivost nikada nije bila odlika mudrih.

Olivera Balašević:

- Romantika koja je stavljena u fuknciju, nije ništa drugo do bolest ili manipulacija. Nešto sasvim drugo je romantika kao stil života.
- Za mene je sve romantično: moj odnos prema deci, prijateljima, poslu, prema mom Đorđu.
- Proizvodnja stvarnosti kroz medije primorava nas na brzo reagovanje, na traženje prečica. Tako se prave propusti u onim elementarnim vredostima interakcije.
- Pitanje je koliko se mi zauzimamo da proizvedemo romantično stanje i romantični čin, što podrazumeva kreativno razmišljanje za činjenje nečeg lepog, interesantnog i originalnog; i kako onaj sa druge strane na to odgovara ili ne odgovara.
- Žena ta koja je počela sa romantičnom igrom, od Eve koja je ponudila onu jabuku. Udvaranje tu počinje.
- Saglasna sam sa tim da je Đorđe naromantičniji čovek u ovoj zemlji. On sve to beskrajno lepo pretoči u pisanu, ili otpevanu misao.
- Mislim da umetnici, pa i Đorđe, ipak pišu i pevaju o sebi.
- Odnos između Đorđa i mene je u tom romantičnom prelitanju i činjenju, pri čemu jedno drugom idemo u susret.
- Đorđe je već pisao pesme sa ženskim imenima. A naša priča počela je tako što je rekao kako mu se čini da mu od mene neće ostati samo pesma sa ženskim imenom. Tek posle decenije našeg zajedničkog života pojavila se je pesma "Olivera".
- Da, i ja sam njemu pisala pesme, iako nisam objavljivala.
- I za najromantičnije ljude postoje momenti koji nisu romantični.
Ključna reč: Hrabrost. Zadiviti nekog, pokazati mu potrebu za bliskošću, biti autentičan u tome. Ne proizvoditi osećanja, nego ih bez straha prikazati onakvim kakva jesu.

Milovan Vitezović (književnik):

- Moja knjiga "Lajanje na zvezde", rasprodata je u preko 300.000 primeraka. Tiraž jeste glad za romantikom.
- U knjizi sam koristio jezik moje generacije. Uzdam se da ovi današnji maturanti imaju svoj jezik, ali ne bih pisao o njima. Ne poznajem ih.
- Generacija '68-e bila je izuzetno romantčna generacija.
- Romantika je ono što nas drži mladim.
- Narcizam, takođe, može biti manifestacija romantike.
- Romantika jeste gledanje sebe. Ali u očima drugih.
- Za romantiku nije potreban novac.
- SMS i mejlovi takođe jesu neki vid romantike, ili su bar njena zamena. Ne može se mimo svog vremena.
- Romantika ne nestaje. Što se umetnosti tiče, ona se vraća ciklično.
- Menjaju se ambijenti, menja se rečnik. Ali osećanja zasigurno ostaju.
- Felini je već apsolvirao Kazanovu. Ismejao ga je i kao romantičnog, i uopšte.
- Od svojih studenata tražim da mi na početku pišu ljabavne scene, i tu dolazim do otpora, jer smatraju da ih provociram.
- Kada prolazi/ najlepša je ulica u njenom koraku vučica/ Prikradanje je njen hod/ uveče blagošću osvetli svod/ Ona sa očima mesečine punim/ njene su ruke od kojih se zbunim/ Njena je kosa ko na vetru vlati/ Njena je ljubav što me svuda prati.
Ključna reč: Ljubav.

Petar Bokun (neuropsihijatar):

- Romantika je normalno stanje čoveka i apsolutno ženskog roda, što ni malo nije slučajno, jer je intiutivna i emocionalna strana kod žene daleko jača nego kod muškarca.
- Čovek ima organ za romantiku - emocionalni mozak. Racionalni mozak nastao je tek kasnije.
- Emocionalni mozak se od rimskih vremena, preko Šekspirovih Romea i Julije, ipak nije mnogo promenio. Promenio se je racionalni mozak, koji diktira.
- Kad bi se slikalo bojama, romantika bi bila ružičasta. Naša slikarka Olja Ivanjicki primetila je da je, od renesanse do danas, ružičasta boja jednostavno nestala sa slika.
- Ovaj moderni liberalizam, nažalost, svojom matematičkom filozofijom ubija romantiku. Tako nam se čini da je nema, što nije tačno.
- Svaki čovek ima fazu romantičnosti. Nekome se čak posreći da čitav život provede u jednoj romantičnoj atmosferi.
- Zavodnici su oni koji zloupotrebljavaju romantičnu komponentu ličnosti, a da bi postigli određene ciljeve. Svaka stvar koja ima upotrebu, ima i zloupotrebu.
- Mačo kultura je nametnula agresivnost u seksualnoj interakciji, a potisnula predigru. Predigra je upravo jedno romantično razdoblje.
- Kada romantičnu devojku prevari neki loš zavodnik, ona se povuče, i ispada da romantike nema. Ustvari postoji, samo je kažnjena.
- Mačo muškarci su uplašeni, i daleko su manji muškarci nego što je to Đorđe Balaševic koji peva romantično na jedan univerzaln način. On je toliko hrabar da se ne stdi da iskaže osećaje.
- Muškarcima poput Đorđa svi drugi podsvesno zavide.
- Poljubac je samo jedan od manifestacionih oblika romantike. Samo jedan od atributa izražavanja romantičnog ponašanja, što može biti i pogled, i dodir.
- Držanje za ruke je i danas romantično, kao i pre 500 godina. Danas se mladima ne omogućava da iskažu ono najbolje što imaju.
- Zavodnika ima i danas, samo se ne prezentuju javno.
- Najveći zavodnici su monogamni i verni. Ostaju uz jednu, svoju, sretnicu.
- Romantika će pobediti, jer je ona jedno prirodno stanje.
Ključna reč: Naučite umeće zavođenja. Naučite da odlažete zadovoljstvo. Uvek će biti romantičnih duša koje ćete moći zavesti.

Poslednji put izmenio korisnik Vanja dana Čet Jun 26, 2008 1:02 pm; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 4:26 pm Odgovoriti sa citatom

A za kad je zakazano ubistvo?

Hajde zamolite Zoricu, ona je lafica kulturolog, da bude gost foruma neko vreme.....

A zbog zena Bokuna, on im je zlata vredan....

------------
Postovi spojeni.

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 4:41 pm Odgovoriti sa citatom

Katančić ::
A za kad je zakazano ubistvo?
Nije valjda da imas samoubilacke porive (?)

Citat:
Hajde zamolite Zoricu, ona je lafica kulturolog, da bude gost foruma neko vreme.....

A zbog zena Bokuna, on im je zlata vredan....
Nazalost, ovog puta bez gostiju foruma..

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
potraga
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 4
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 4:51 pm Odgovoriti sa citatom

e kad bi nam jos rekli kada ide emisija i da li uopste ide
mozda bi je i pogledali Wink

al' sad stvarno na kom kanalu i kada je ubistvo romantike? Cool

Sve je u životu prolazno moj druže...
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 5:04 pm Odgovoriti sa citatom

RTS1 od 22:05
Fudbal se privodi kraju, pa smo mi opet u standardnom terminu. Wink

p.s.
Ne ubijamo romantiku veceras. Samo pricamo o njoj Wink

potraga
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Teme: 4
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 5:13 pm Odgovoriti sa citatom

fala Vanja na info,
nadam se da su pouzdane i tacne Wink Smile

Sve je u životu prolazno moj druže...
vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Teme: 245
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 9:30 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Tko je ubio romantiku?

Netko iz mase Laughing Laughing

genijalan naslov... Cool

bolje jedno vruce pivo nego cetir ladna
Natašin naslednik
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 06 Dec 2007
Teme: 16

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 10:55 pm Odgovoriti sa citatom

Zanimljiva emisija...
Bolje goste niste mogli da imate, savrseni su.

Pitanja na samom pocetku Kljuca su pun pogodak. Bas vam je bila potrebna ovako opustena emisija.

Zakljucak: fina neka zena ova Olivera Smile

"Postoje ljudi pčele i ljudi muve. Pčele i na djubristu naidju na cvet, muve i u najlepšoj bašti traže samo g....Budi pčela!"
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 11:15 pm Odgovoriti sa citatom

Bas mi je zao zbog negostovanja na forumu......

Bokun je tako ispao psihijatrijski.....
I ispao je priblizno "zenski" tj medijski in uvlacenje....
Ako zelim da budem korektan, i ne koristim takva generalisana stereotipna odredjenja, prvi sledeci hint bi bio medijski pion, u nekako uvek sa konstatacijama koje osnovnu ideju prekinu na pola i izvuku iz konacnog konteksta....(verovatno je to blisko razumevanju mnogih....a mozda je i njemu to posledica nemoguceg dubljeg pracenja toka....) ali je to bas najcesce tumacenje koje se medju svetom nailazi.....

Ostali gosti su mi bili maksimalno vredni svako na svom polju....

Najveci korektor, stvarno realista i ipak prilicno uzdrzana da ne remeti izlaganja drugih je bila Zorica Tomic.....
Steta sto je uglavnom Natasa i mozda jos po neko , tumacila prilicno bukvalno ili uz neku devijaciju izrecenog....
Ali Zorica je definitivno pored sociologa i kulturologa i filozof, jer cak kad iznosi svoje afinitete vidi se duboko prozimanje svih komponenata , svih cinilaca.....

A totalna naucna ideologija je ono na kraju , a to je da je romantika posledica hormona....

I zadivljen sam ne gubljenjem niti koje je pokazala Tomicka.....

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
jole_85
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2008
Teme: 23

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 23, 2008 11:25 pm Odgovoriti sa citatom

Jedna od boljih emisija, po meni. Sve pohvale kompletnoj ekipi.
Odlican izbor gostiju.

I da za romantiku nije potreban novac

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Strana 1 od 7

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 5:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!