NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Nauka: religija 21. veka?

Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Nauka: religija 21. veka?
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Sep 22, 2008 9:54 pm Odgovoriti sa citatom

Veceras od 22:10, RTS1

Gosti Kljuca koji ce ovde odgovarati na vasa pitanja i sugestije:
Mira Adanja Polak i djakon Nenad Ilic

Izvolite Wink

Pregled emisije

Dragan Popović (direktor Instituta za fiziku, Beograd):

- Akcelerator je najsloženiji instrument. Nešto najkompleksnije što je nauka napravila, a ovaj mali kvar nije nikakav poraz. Mene bi začudilo da nije bilo greške. Greške su normalne.
- Ceo svet je sazdan od 12 čestica 6 kvarkova i 6 leptona. One su pronadjene i znamo sigurno da postoje. Nakon što se kosmos ohladio samo 4 čestice su preostale i one tvore današnji svet. Sa ovim eksperimentom mi ne stvaramo novi kosmos nego USLOVE kakvi su bili u njegovom stvaranju.
- Fizika je front prirodnih nauka. Mi smo na raskrsnici u kom pravcu treba da ide fizika i Cern će pomoći da odgovorimo na to pitanje. Postoji više pitanja koje očekujemo da će eksperimentom dobiti odgovor. Jedno je poreklo mase, drugo je pitanje materije i antimaterije, a treće je pitanje da li se posle velikog praska (Big Bang-a) širi kosmos i da li ga i kako zaustavljaju gravitacione sile. Dakle, iako se Higsov bozon ne otkrije, otkriće se nešto drugo...
- Ovo ulaganje novca (8 mlrd dolara) nije veliko jer će eksperiment raditi narednih 15 godina. Mi iz Srbije smo napravili dva točka koji zatvaraju mionski detektor. Lola ihje ovde proizvela i proizvod je ODLIČNOG kvaliteta!
Ključna reč: Treba nam više znanja!

Slobodan Bubnjević (fizičar i novinar):

- Ovde je reč o osvajanju novog fronta i mi sa ovom mašinom izlazimo u novo. Jednostavno govoreći, akcelerator je mašina koja ubrzava, nalik kretanju bacača kladiva, samo što se ovde ne rotira kladivo nego elementarne čestice. 27 km u obimu se nalaze magneti koji ubrzavaju te čestice skro do brzine svetlosti!
- U Cernu su projektovana 4 eksperimenta. Od toga 2 Hvataju Higsov bozon. Kada se desi sudar elemntarnih čestica očekujemo da se stvore nove, egzotične čestice.
- Ovo je možda kompleksniji poduhvat od sletanja na mesec i ovaj projekat je važan ne samo zbog samog projekta već zbog tehnologija koje su usput razvijene. Sada pokušavamo da dodjemo do znanja koja čekaju četiri veka!
- Mislim da Bog ima pametnija posla nego da misli o tome šta mi radimo u Cernu. Paranaučnici plaše ljude, ne naučnici!
- Ovakvi eksperimenti se rade da bi se sklonili strahovi jer eksperiment egzaktne nauke daje egzaktne rezultate o prirodi! Pogledajmo 99' i pomračenje sunca kada su ljudi bili frustrirani i uplašeni. Ti strahovi su posledica socijalnih uslova pre nego realne opasnosti.
Kljucna reč: To je kao da me pitate da li više volim mamu ili tatu. Treba nam i više vere i više nauke naravno. Mi ovakav eksperiment dugujemo pokolenjima jer smo i mi naša znanja stekli na nečijim prethodnim eksperimentima.

Mira Adanja Polak (novinar):

- Ova stvar je važna jer je okupila mnogo naučnika i nobelovaca. Takodje, i mnogo zemalja učestvuje u eksperimentu, a medju njima je i naša zemlja. Ono što sam ja razumela je da treba da se desi nešto što je mnogo važno za nauku.
- Postoji i finansijski interes kada je eksperiment u Cernu u pitanju i mnoge fabrike su napravljene nedavno u Cernu. Te kompanije se nadaju da će dogadjaj u akceleratoru da pomogne njihovim industrijama.
- Postoje stari ljudi koji kažu da neke ne treba dirati. Nauka ulazi u neispitane stvari i možda želi da zameni neka stara verovanja. Ni veliki naulnici koje sam srela u Cernu nisu sigurni šta će eksperimentom dobiti.
- Kada plasirate strah od smaka sveta, vi onda imate grupu ljudi nad kojom možete da manipulišete.
Ključna reč: Treba nam više stručnosti u poslu i mnogo ljubavi za druge.

Nenad Ilić (đakon):

- Ako hoće eksperimentom da objasne materiju, u redu, a ako hoće da ukažu na nepostojanje Boga, onda to nije u redu. Istraživanja ne idu nužno samo u dobro, neka istraživanja idu i suprotno.
- Nemam razloga ni da napadam ni da branim Papu. Mislim da je u govoru hteo da utiče na težnju ljudi da zamene Boga.
- Razni apokaliptičari plaše ljude. Naša vera se zasniva na budućnosti, na dogadjaju koji nam je obećan i nauka to ne može da otkrije. Ako se i dogadja najgore, kao što je približavanje smaku sveta to je za nas hrišćane NAJBOLJE!
- Čovek je nekad prinudjen da veruje naučnicima zbog toga što ih ne razume. Nekada je greška dovela do najvećih pronalazaka, ne znanje, nego greška. Nije li to Božija intervencija u jednom logičnom sklopu? Crkva ne želi primat nad istinom, kao ni nad Bogom. Nauka do istine ide svojim putem, a vera svojim.
- Darvinizam je često bio ideološki protežiran!
- Ljudi se boje smrti i to je prosto! Nauka se često zloupotrebljava da bi se manipulisalo ljudima. Mi kažemo – radujte se jer smrt je nešto najlepše!
- Nazvati Higsov bozon Božijom česticom je jedan marketinški cirkus!
Ključna reč: Sa 8 mlrd dolara treba nahraniti pre Afriku nego dati u obakve eksperimente. Treba nam i više Boga i više znanja!

Prilog

Papa Benedikt XVI: Iskušenje da se obožava prošlost koja više ne postoji, pri čemu se zaboravljaju njeni nedostaci; iskušenje da se obožava budućnost koja još ne postoji, uz verovanje da čovek samo svojim snagama može da ostvari večnu sreću na zemlji.
Nije li novac, žeđ za materijalnim, za moći, pa i znanjem - odvukao čoveka od njegove istinske prirode, od istine o njemu?

Autor pregleda emisije: Vladimir Banić

Poslednji put izmenio korisnik Vanja dana Uto Sep 23, 2008 10:57 am; Izmenjeno ukupno 2 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pol: Muski
Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Sep 22, 2008 11:29 pm Odgovoriti sa citatom

uzivao sam u emisiji...odabir gostiju pravi, pun pogodak i svi nekako mili i svi nekako u pravu...trudili su se svojski da nam priblize taj naucni eksperiment i slika je mozda malo jasnija ali opet nisam shvatio i kad eksperiment bude uspeo sta stim...sad na ovo gledam kao na jedan ogroman eksperiment sto on i jeste, da zadovolji ogromnu znatizelju naucnika a sta ce covecanstvo imati od toga videcemo...inace nekako su mi najpriblizniji stavovi djakona Nenada Ilica valjda zato sto sam njega najbolje razumeo (inace moram da napomenem simpaticni djakon me neodoljivo podsetio na Divca kad bude malo omatorio)
jos jednom odlican kljuc a Natasa sve lepsa i lepsa

goca*
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pridružio: 05 Nov 2007
Teme: 5

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Sep 22, 2008 11:41 pm Odgovoriti sa citatom

Ok je bila emisija, ali zasto nema fizicara ovde, a ja sam vec pripremila pitanja Rolling Eyes

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Sep 22, 2008 11:50 pm Odgovoriti sa citatom

Sjajno.

Prvo, zbog toga sto je Kljuc, Natasi i gostima zahvaljujuci, imao ekskluzivu. Svetsku, bez da budem skromna.
Kvar na akceleratoru nastao je pre dva dana, i od tada niko nista nije rekao, objasnio, obrazlozio javnosti o kakvom se kvaru radi i sta to govori. Koliko znam, to nije ucinio cak ni zvanicni CERN, na cijem sajtu je bila samo stura vest kojom se javnost obavestava da je nastao kvar. I samo toliko.

Gospodin Dragan Popovic je veceras detaljnije objasnio o cemu se tu radi, i opisao kako je uopste doslo do kvara. Usput i iskreno naglasio da kvarove mozemo i dalje da ocekujemo koliko i da ih ne ocekujemo, jer, ma o koliko skupom projektu da se radi - on je delo ljudskih ruku.
S tim u vezi, jako zanimljiva mi je bila konstatacija djakona Ilica da je mnogo toga otkriveno zahvaljujuci greskama. Ostaje da vidimo da li ce i sa projektom u CERN-u biti isto.

Gospodja Mira sjajno podvukla neke stvari. (ovo mi licno zvuci kao klise, buduci da sam na tu sjajnost od nje navikla, ali moram da napomenem)
Parafraziracu je - veliki je onaj koji ume da prica sa malim.

@ goca

Slobodan Bubnjevic i Dragan Popovic su zeleli da budu i na forumu, ali su, nazalost, spreceni zbog obaveza. Dragan Popovic, konkretno, mora nazad u CERN.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
MPPSI
Hronicar foruma
Hronicar foruma

Pridružio: 29 Jun 2008
Teme: 2

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Sep 23, 2008 12:26 am Odgovoriti sa citatom

Odlicna emisija. Thumb Up

Posle koje ipak ostaje neka sumnja, sta posle ,cemu sve to vodi...
Slazem se sa djakonom da je sve to OK, ako nas ipak ne vodi do nekih stvari u koje ne bismo trebali dirati.
Ali ipak su to pitanja na koja nam samo vreme moze dati odgovore...

Citat:
Parafraziracu je - veliki je onaj koji ume da prica sa malim.

slazem se, jako lepo receno.

"...neki svet stran i dalek svud je oko nas. Grad bez tebe tuzan je kao ja..."
Q
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 30 Maj 2008
Teme: 0
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Uto Sep 23, 2008 12:30 am Odgovoriti sa citatom

Krivo mi je sto sam propustio ovu emisiju. Uhvatio sam zadnjih 5 minuta.
Moja tema.
Nauka, filozofija, religija... Relacija? Ili ne?
Cekacu da se pojavi attach - download, pogledacu, pa cu onda da dam svoj komentar.
U megjuvremenu, dok se LHC opravlja ili oporavlja od soka sudara protona bliskom brzinom svetlosti, uzivajte u svetlosti zivota i bezdimenzionalti misli koje Vas mogu poneti i odneti gde pozelite. Samo je masta vasa granica.

intersensa - mesto gde postojimo...
mijusko
Novajlija
Novajlija

Pridružio: 22 Sep 2008
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Uto Sep 23, 2008 12:31 am Odgovoriti sa citatom

Za djakona Nenada Ilica. Da li ocekujete da crkva u buducnosti pocne da vecni zivot (teznju ka njemu i nacin kako se on postize)objasnjava na neki jednostavniji i narodu razumljiviji nacin? U stvari, ne cini li Vam se da se ne koriste neko potpuno ovozemaljski primeri za to (poput dece=potomaka koji nastavljaju nas kroz njih i svoju decu...)

MEN gave the name to all the animals....in the beginning, in the beginning, long time ago....
lynett
Novajlija
Novajlija

Pridružio: 23 Sep 2008

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Sep 23, 2008 2:16 am Odgovoriti sa citatom

Zao mi je samo sto niste imali dovoljno vremena da moze gospodin Popovic da nam malo detaljnije objasni ovaj poduhvat-meni nije problem da ga razumem,konkretno,experiment,fizikohemicar sam,sa orijentacijon na kvantnu hemiju,imala sam utisak da bi nam mnogo toga jos rekao da ga Nata nije prekidala-pa ako se malo ljudi i zbune,bio je tu mladji kolega da pojasni sto je zaista lepo i radio.Sem toga,ne shvatam Miru,toliko se buni da ne razume da imam utisak da nema kad ni da saslusa objasnjenje,kao da ga i ne zeli.A toliko toga je vaznog ostalo nedoreceno.

Nauka nam rasclanjuje svet kako bi nam pokazala "korene",ne zeli da bude Bog,jer,najzad,sve je to(pa i famozni bozon)delo njegovih ruku.

uzurpator
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 09 Sep 2008
Teme: 1

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Sep 23, 2008 8:44 am Odgovoriti sa citatom

Ups, ja ostavila ovaj post na drugoj temi, pa je prebacujem...

Sinocna emisija je bila sjajna, bas sam uzivala, ako se moze tako reci. Tema je vise nego aktuelna, i dopali su mi se gosti, odlican izbor za razlicite percepcije.
Jedino mi se nisu svidele neke izjave Mire Polak, predstavi gledaoce kao da su zatucani bolidi koje ne mogu da razumeju ni najjednostavnija resenja i objasnjenja. Takodje i izjava (parafraziram) da , kako kazu nasi stari, u neke stvari ne treba dirati.
Pa, bili bismo jos uvek u kamenom dobu da smo se u naucnom razvoju vodili takvim pristupom!

Bad_Girl
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 06 Dec 2007
Teme: 17

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Sep 23, 2008 9:24 am Odgovoriti sa citatom

Meni je nekako ostala u glavi rečenica da se i nauka svede na veru, jer i nauci treba " verovati"..
Što se mene lično tiče, nauka je mnogo egzaktnija, i ne mogu uopšte pojam vere da stavim pod istu kategoriju. Vera mi spada u domen duhovnog, a nauka u domen razuma!
Mislim, ako staviš drvo na površinu vode ono će da pluta.. Nema šta tu da se veruje! Ali nekim stvarima u veri treba zaista verovati...
Eto..
ovo ostalo, šta ja znam.. Moram da prinznam nisam impresionirana emisijom, svašta se pričalo, a ništa se nije ispričalo.. Mada je i tema takva da se na nju neće nikada moći nešto konkretno ispirčati, niti izvući neki konkretan zaključak..

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
I'm like a wind. You can't catch me, but you can feel me .
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 5:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!