NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

podobnost, a ne sposobnost?

Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

podobnost, a ne sposobnost?
Autor Poruka
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pol: Zenski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Pet Okt 03, 2008 6:11 pm Odgovoriti sa citatom

imate li osecaj da je to imperativ?
biti odgovarajuci, umesto biti odgovoran?

od zaposljavanja, kadriranja, postavljanja raznih funkcionera, do nacna na koji profesori biraju asistente na fakultetima recimo.. secam se, jednom mi je jedna zena, profesor n BU rekla da se napredak u nasoj nauci desava tako sto profesori stalno biraju asistente gluplje od njih.. sve i strahu da ih ne nadmase. i to ide dok ne dodje toliko glup asistent, da on, kad postane profesor, izabere pametnijeg od sebe.

dakle, ovde pod podobnost ne mislim konkretno na politicku. pricamo i o strahu od konkurencije, boljih, pametnijih buducih snaga, kojima zato ne treba dati sansu. pricamo i o nepotizmu, porodicnim vezama.. imate li neko iskustvo?

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
kristalna nit...
Zeljko
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pol: Muski
Pridružio: 23 Sep 2008
Teme: 21
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Poruka Upisano: Pet Okt 03, 2008 6:23 pm Odgovoriti sa citatom

hmmm licno nisam doziveo i video u blizini tako nesto....ali sigurno sam ja jedan od malobrojnih...mozda zato sto se to i ne vidi? Very Happy Confused

www.zeljkoart.com
http://www.chrisrea.nl/community/index.php

www.roberthjackson.org

"The privilege of opening the first trial in history for crimes against the peace of the world imposes a grave responsibility. The wrongs which we seek to condemn and punish have been so calculated, so malignant, and so devastating, that civilization cannot tolerate their being ignored, because it cannot survive their being repeated. That four great nations, flushed with victory and stung with injury stay the hand of vengeance and voluntarily submit their captive enemies to the judgment of the law is one of the most significant tributes that Power has ever paid to Reason." ROBERT H. JACKSON
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pet Okt 03, 2008 9:21 pm Odgovoriti sa citatom

imali smo jednom jednoh inzinjera elektrotehnike koji je bio jako pametan i sto se struke tice i uopste, imao je manu sto je malo zamuckivao a on i mi ostali smo bili podredjeni coveku koji nam je bio sef sa srednjom skolom a i znanje mu je bilo katatrofalno e taj sef je na svakom koraku gde god je stigao omalovazavao inzinjera upravo iz razloga jer je bio pametniji od njega i osetio se ugrozenim njegovim znajnem i strucno mspremom ... mislim da se to vuku repovi komunistickog sistema a kasnije sps-a da su lojalni mogli da napreduju i da zauzmu mesta za koja su mozda prvi put culi...mozda sam uzeo los primer ali je to tako bilo...licno sam bio mnogo ljut i besan kad sam video neke ljude koji nisu bukvalno znali da se potpisu na nekim radnim mestima a neki su cak imali smelosti da misle da su intelektualci i poceli su da nas gledaju sa visine...toga je dole bilo mnogo...na zalost, a kolko cujem i sad je tako mozda i gore Mad

Helloween
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 12 Nov 2007
Teme: 20
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pet Okt 03, 2008 10:28 pm Odgovoriti sa citatom

Nataša Miljković ::
imate li osecaj da je to imperativ?
biti odgovarajuci, umesto biti odgovoran?

Mislim da sam sa jos nekolicinom drugih, na svom radnom mestu zrtva jedne takve ideje...

* "Non nobis, Domine, non nobis sed nomini tuo da gloriam ... Justus et paciens" *

"All the war-propaganda, all the screaming and lies and hatred, comes invariably from people who are not fighting."
-- George Orwell
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Okt 04, 2008 12:10 am Odgovoriti sa citatom

Odgovarajuci je, kad bolje razmislim i kako god okrenem, skoro uvek zamorce. Mis, ili pacov - eksperimentalno-medicinskim recnikom receno. Bez obzira sto se ne mali broj tih odgovarajucih oseca (i ponasa) kao da su bozanstva. Natasin primer sa asistentima bas lepo to ilustruje.

Secam se doba JUL-a (nazovimo ga tako), i nekih ljudi koje sam poznavala, a kojima su prosto oci sjale kada bi morali da odgovore na pitanje ko su, sta su, i tt. I nekako su se uvek samoocenjivali desetkom, zato sto su im "profesori" davali desetke - iz predmeta "podobnost". Kad coveku kazes da je podoban, on cesto krece da prede macke poput. S tim sto to "podoban" uvek mozes da uvijes u ono "odgovoran", i zeznes induviduu toliko da ona pocne da umislja kako je zaista odgovorna, previdjajuci da odgovornost podrazumeva i slobodnu volju, za koju individua ni cula nije.

Kada je JUL uginuo, mislila sam da ce ti prevareni ljudi (bas zato sto su bili prevareni) razmisljati drugacije, i bar uvideti da su, bivajuci drugima "prijatelji" sebi bili neprijatelji. Al' se, nazalost, susretoh sa cinjenicom da veliki broj njih, bez obzira na sve, nastavlja sa istom pricom u drugom pakovanju. Menjali su clanske kartice politickih partija, menjali radna mesta,... menjali i sebe samo da bi opet bili podobni, jer je prosto lepse biti nadTI nego ja.

Ljudi su skloniji da se povinuju podobnosti na ustrb odgovornosti, jer se, ocito, plase svojih slabosti.
Ako se pojavi neko pametniji, bolji, uspesniji, koga mi prosto ne zelimo da vidimo kao takvog - nije li to nas strah od samih nas... i nismo li u tom slucaju neprijatelji sebi samima buduci da propustamo priliku da od tog pametnijeg naucimo nesto... Ili smo sebi "prijatelji" pa cemo kod tog pametnog iznaci da je krezub, pa ne moze biti pametan; da je disident, pa ne moze biti pametan; da je vernik, pa ne moze biti pametan; da je nevernik, pa ne moze biti pametan; da je nekulturan, pa ne moze biti pametan; da je seljak, pa ne moze biti pametan; da je narkoman, pa ne moze biti pametan; da je kamiondzija, pa ne moze biti pametan; da se druzi sa propalicama, pa ne moze biti pametan; da je feminiziran, pa ne moze biti pametan; da je Rom, pa ne moze biti pametan; da cita tabloid, pa ne moze biti pametan; da je radikal, pa ne moze biti pametan;...

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Okt 04, 2008 10:03 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
Kada je JUL uginuo

Laughing Laughing Laughing Thumb Up

jes uginuo ali ima neke repove koji se jos koprcaju ko u gustera i mislim da neki podobni kadrovi jos figuriraju, jeste da su na nizem nivou ali ih ima...

Citat:
Ljudi su skloniji da se povinuju podobnosti na ustrb odgovornosti, jer se, ocito, plase svojih slabosti.
Ako se pojavi neko pametniji, bolji, uspesniji, koga mi prosto ne zelimo da vidimo kao takvog - nije li to nas strah od samih nas... i nismo li u tom slucaju neprijatelji sebi samima buduci da propustamo priliku da od tog pametnijeg naucimo nesto...

genije Wink

hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Okt 04, 2008 2:37 pm Odgovoriti sa citatom

Vanja ::
Menjali su clanske kartice politickih partija, menjali radna mesta,... menjali i sebe samo da bi opet bili podobni, jer je prosto lepse biti nadTI nego ja.

svidja mi se ovo isticanje razlike izmedju biti JA i biti nadTi

Biti nadTI je odraz nerazvijenosti za zivot, pokusaj da se precicom dodje do osecanja sopstvene vrednosti.

Biti JA je gradjenje svog unutrasnjeg sveta kao licne predstave o svetu oko sebe. Biti JA ide zajedno sa puno ljubavi prema sebi i svom zivotu, sa radom na sebi i svom shvatanju sebe i sveta oko sebe. Biti Ja je negovanje svojih razlicitosti, ljubavi i sklonosti, i postovanje tudjih razlicitosti.

Biti nadTi je sa druge strane uniformno i bezlicno, i postoji samo kao opozicija prema drugima, ne kao svet za sebe.

Biti nadTi je lako - sta god neko radi ili govori pljucnes na to i na tog nekog i eto instant osecaja sopstvene vrednosti. To sto je takav osecaj laz, tj. samoobmana i iluzija to je nadTi ljudima manje bitno.

U stvari ono sto nadTI ljudi ne vide je da nema nize vrednosti nego biti nadTi covek.

Svi smo mi ponekad nadTi, a ponekad JA. Sto smo vise JA, a manje nadTI
to smo vise ljudi. Sto smo vise nadTi to smo vise bezlicni i bezvredni.

Mislim da bi fundamentalna razlika izmedju JA i nadTi u ljudima bila i dobra tema za posebnu emisiju

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Okt 04, 2008 4:03 pm Odgovoriti sa citatom

u egzistencijalnom smislu, biti JA je priznavanje postojanja drugih ljudi kao sustinski jednakih bica, biti nadTi je simbolicki pokusaj ponistavanja drugih.

u religiji, biti JA je prica o ljubavi, biti NadTi je prica o moralu, dobru i zlu, raju i paklu.

u partnerskoj ljubavi, biti JA je voleti, biti nadTi je posedovati partnera.

u raspravi, biti JA je imati razumevanje za drugacije stavove i okolnosti pod kojima su oformljeni, biti nadTi je imati potrebu da se bude u pravu.

u opazanju sveta oko sebe, biti JA je nepristrasno, biti nadTi je okupirano trazenjem mana i svrstavanjem u crno-bele kategorije.

u materjalnom stanju, biti JA je imati da bi mogao, biti nadTi je imati da bi vredeo.

u vrednosnom sudu, biti JA je razumeti, biti nadTi je osuditi.

u roditeljstvu
biti Ja je voleti i razumeti dete i dati mu slobodu izbora u svom zivotu.
biti nadTi (u odnosu na dete) je zanemarivati dete, ili omalovazavati detetove sposobnosti razumevanja i odlucivanja, ili pokusavati da se njegovim zivotom upravlja
biti nadTi (u donosu na druge) je izpritiskati dete nekakvim eksplicitnim ili implicitnim ocekivanjima.

biti JA je svet u boji, biti nadTi je crno-beli svet.

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Okt 04, 2008 9:44 pm Odgovoriti sa citatom

Profesor Jevtic, o kome sam vec pricala, je bas dobar primer i za ovu temu.
Evo zasto tako mislim...

Srpska nauka do sada nikada nije imala nekog ko je postigao rezultate poput profesora Jevtica. Bas nikada. Srbija odavno ima Akademiju Nauka i akademike, ali je Srbija po prvi put dozivela da srpska nauka u necemu bude prva u svetu. Srbija, nazalost, uopste nije svesna toga. A ono sto je najgore, a sto odavno slutim - Srbija kao da namerno nije svesna toga. I Srbija i srpska nauka.

Profesor Jevtic je ucinio vise od svih nasih akademika zajedno (uz svo moje postovanje prema njima): definisao je nauku koju grabi ceo svet; naucnici iz celog sveta ga smatraju autoritetom pa salju svoje radove njemu na proveru; poznati svetski politikolog Hantington, cije se delo "Sukob civilizacija" proucava na Harvardu i uopste na svim fakultetima i institutima politickih nauka - u tom delu izneo je ideje upravo profesora Jevtica.

Nevolja je sto je on postao otac jedne naucne discipline odavno, a da mi ni danas nemamo saznanja o tome.

Posto mi je bio profesor, i posto sam imala cast da uzivam u njegovim predavanjima i u slatkim mukama koje mi je zadavao na ispitu, odlicno znam o kakvoj se velicini radi. Da ne govorim koliko je impozantan tek broj jezika koje profesor Jevtic tecno govori.

Na Fakultetu Politickih Nauka u Beogradu, medjutim, ovaj profesor, iako ima status redovnog profesora, ne uziva bas narocitu paznju. Uzivaju neki drugi koji su se sami postavili na to mesto. A on je skoro pa skroz marginalizovan od njegovih kolega profesora. To znaju skoro svi na FPN.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Okt 04, 2008 9:55 pm Odgovoriti sa citatom

secate se dragoljuba avramovica...dobar im je bio kad ih je vadio iz mulja a posle su se sprdali snjim i odbacili ga ko staru krpu...sad se setih i onog filma "ubistvo s predumislajem" i onog jadnika Krsmana i cuvene recenice "ne govorim ja po vaski sto ne umem, nego mi je po naski nekako lepse" i takvi podobnici obicno imaju neku moc ili zaledjinu i omalovazavaju pametne ljude

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Jednog dana Ona vredi milijona Čet Maj 07, 2009 2:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Trudnice u Srbiji, ko je lud da radja decu daki77 Sre Maj 06, 2009 6:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Zatvori Vanja Pet Apr 18, 2008 11:04 pm  Pogledaj zadnje poruke
ko je bogat dekameron Ned Apr 06, 2008 11:55 am  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 7:37 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!