NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

pohvala ili kazna

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Psihologija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

pohvala ili kazna
Autor Poruka
dekameron
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 11 Jan 2007
Teme: 144

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Okt 23, 2008 10:33 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Ali izgleda da na forumu vecina voli batinice

a ti, kao da ih nisi nikada dobila...pa da li vi stvarno verujte da su deca u zemljama gde se deca ne tuku, bolja od nase dece, da izrastaju u bolje ljude, mentalno stabilnije, jer ih, boze moj, niko nije ni dotakao, posto to nije pedagoski...ne znam izrastose li oni od pohvala u serijske ubice, pedofile i kakve sve ne ludake, kojih kod nas bas i nema u toj meri Confused Confused

eto, ti znas moja oba deteta...veliko, koje je znalo dooobro doboti po doopetu i malo, spajdermena, koji je vaspitno zapusteno jer ga niko nikada nije klepio po dupetu, onako, posteno...pa, reci mi, koje mi je dete bolje u uzrastu od 4 godine Confused Confused

nego sto ovaj interent ima i obrazovni karakter pa me ubedise da moram dojiti do 2 godine ili dok ne crknem, da pamers moze da se koristi i do polaska u skolu... da, decja parva---- ima li neko na ovom svetu ko garantuje rodteljska prava i sos telefon....tako bih rado pozvala taj broj, ponekad, da se sita izjadam sto ovom malom nisam pocela da uvodim vaspitne po doopetu na vreme Confused Confused

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Okt 23, 2008 10:46 pm Odgovoriti sa citatom

U pravu si potpuno... ništa ne fali malo batinica po guzi, ne da ga zaboli guza, nego sujeta Wink Da zna šta sme a šta ne, na vreme...
Ne slažem se sa ovim modernim načinom tretiranja dece... ne sviđa mi se. Možda uzeti malo sa jedne i malo sa druge strane. Sredina je najbolja.

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pol: Muski
Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Okt 24, 2008 9:15 am Odgovoriti sa citatom

ma ta mala batina se jednostavno desi...budete primorani ma koliko mi ovde pricali o tome i protivimo se, realnost je nesto drugo...u jednom periodu odrastanja jednostavno dodje do toga, deca vam to nekako sama iznude Laughing

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Okt 24, 2008 11:43 am Odgovoriti sa citatom

dekameron ::
...nego sto ovaj interent ima i obrazovni karakter pa me ubedise da moram dojiti do 2 godine ili dok ne crknem, da pamers moze da se koristi i do polaska u skolu... da, decja parva---- ima li neko na ovom svetu ko garantuje rodteljska prava i sos telefon....tako bih rado pozvala taj broj, ponekad, da se sita izjadam sto ovom malom nisam pocela da uvodim vaspitne po doopetu na vreme Confused Confused

Sto se dojenja tice nisam dve ali skoro dve godine sam dojila prvo i smatram da je nepotrebno. Da ne govorim da stvara losu naviku kod deteta da se nocu budi i sa godinu ipo i trazi mleko ( barem u mom slucaju). Tu gresku nisam napravila i sa drugim nakon 6 meseci smo poceli da se "skidamo"a sa osam meseci prestali smo. Meni je licno bilo mnogo bolje. Mozda gresim, ne znam.

Tebi fali sos telefon, a sta fali detetu zbog toga Rolling Eyes Zivahno Laughing i sta tu ima lose

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Okt 24, 2008 12:06 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa23 ::
dekameron ::
...nego sto ovaj interent ima i obrazovni karakter pa me ubedise da moram dojiti do 2 godine ili dok ne crknem, da pamers moze da se koristi i do polaska u skolu... da, decja parva---- ima li neko na ovom svetu ko garantuje rodteljska prava i sos telefon....tako bih rado pozvala taj broj, ponekad, da se sita izjadam sto ovom malom nisam pocela da uvodim vaspitne po doopetu na vreme Confused Confused

Sto se dojenja tice nisam dve ali skoro dve godine sam dojila prvo i smatram da je nepotrebno. Da ne govorim da stvara losu naviku kod deteta da se nocu budi i sa godinu ipo i trazi mleko ( barem u mom slucaju). Tu gresku nisam napravila i sa drugim nakon 6 meseci smo poceli da se "skidamo"a sa osam meseci prestali smo. Meni je licno bilo mnogo bolje. Mozda gresim, ne znam.

Tebi fali sos telefon, a sta fali detetu zbog toga Rolling Eyes Zivahno Laughing i sta tu ima lose

Citao sam negde da duzina dojenja ima uticaja na IQ i telesni razvoj, tj. da je utvrdjeno da deca koja su duze dojena imaju veci IQ i jacu telesnu konstituciju...

nego, nazad na temu....
mislim da je od odmerenih batina mnogo gore za dete psihicko izivljavanje tipa npr. vikanje, emocionalno uslovljavanje, nipodastavanje, ismevanje.....

dete je mali covek... mora se imati i pokazati neko postovanje i razumevanje prema detetu....
pohvala je korisna... ukazivanje na gresku je korisno...cak i odmerene batine mogu biti korisne...poenta je da pohvala i kaznjavanje ne smeju da budu odraz trenutnog cefa roditelja i njegove potrebe da iskazuje svoju visu vrednost....

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Okt 24, 2008 12:46 pm Odgovoriti sa citatom

znam jednog lika da ga je majka dojila do pete godine, sam mi je pricao i kaze da kad se igra sa decom i ogladni kaze idem da jedem gladan sam i krkne se majci u krilo i papa Laughing sad sto se tice njegovog IQ pametan je covek i dobre telesne gradje ali ako stvarno dojenje utice na IQ onda u njegovom slucaju bi trebao da bude mali tesla Laughing

Citat:
mislim da je od odmerenih batina mnogo gore za dete psihicko izivljavanje tipa npr. vikanje, emocionalno uslovljavanje, nipodastavanje, ismevanje.....

tacno je ovo, znam po sebi, kad sam bio u godinama kad se zapali prva cigara i kad je moj otac jednom zasnao vikao je na mene a lakse bi mi bilo da mi je utom trenutku opalio nekoliko samara nego da vice...a sdruge strane je moj drug za isti "prekrsaj" dobio kaisarenje...sad u slucaju male dece nekad po guzi je jednostavno neizbezno a ne verujem da se iko ako je normalan cefi tako sto kaznjava decu ako toga ima radi cefa onda stakvim roditeljima nesto nije u redu

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Okt 24, 2008 7:08 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:

ЧУВАРИ ДЕЦЕ ОД РОДИТЕЉА
Криминализација свих родитељских телесних казни, укључив и оне најблаже и за најмлађи узраст, у супротности је са најбоље схваћеним интересима саме деце

Група од шест ученика, који су представљени као активисти НВО „Беосупорт”, предала је 20. октобра заштитнику грађана Саши Јанковићу захтев да се законом забрани свако физичко кажњавање деце. Једно дете-активиста је истакло да је неопходно донети закон којим би се кривично гонили родитељи због „сваког облика физичког кажњавања, укључујући и обичан шамар или физичко гуркање детета”. „Не постоји ниједна позитивна страна таквог облика дисциплиновања”, речено је, уз опаску да је тај модел понашања чак и „извор нарастајућег вршњачког насиља”!

Ова посета шесторо малих активиста заштитнику грађана била је медијски веома атрактивна. Она је привукла много више пажње од конференције за новинаре 18 НВО, у октобру прошле године. И оне су тражиле да се забрани свако телесно кажњавање деце и „хитно успостављање одговарајућих независних механизама пријављивања случајева телесног кажњавања”. Пре свих деца треба да буду та која ће да „правовремено обавесте надлежне институције” уколико их родитељи ударе. Да би она то могла, претходно морају бити „едукована”. Зато се захтева „доследно и континуирано укључивање и учешће деце у информисање, правовремено препознавање и спречавање телесног кажњавања”.

Део тог едуковања јесте предмет „грађанско васпитање”. Већ сада се у уџбенику из овог предмета за први и други разред основне школе (стр. 33) од деце тражи да упишу да ли их је родитељ „ударио” или „почупао за косу”. У Приручнику за наставнике, из истог предмета, затим се тражи да се са ученицима „на основу добијених одговора анализира лош однос према детету”, да се „на паноу забележи која су права детета повређена”, односно да се још једном понове „наставне јединице које се односе на кршење дечјих права од стране одраслих” (стр. 31).

Одмах да кажем, уопште не мислим да је „батина из раја изашла”. И сам верујем да је у Србији још увек превише родитеља који своју децу радије васпитавају батинама него речима. Али, између тога да се смањи општи ниво телесног кажњавања деце и да се забрани свако телесно кажњавање деце, чак и најобичнија родитељска пљуска по задњици, огромна је разлика. Конвенција УН о дечјим правима (1989) изричито забрањује злостављање деце. Али, она не забрањује родитељски ударац по задњици. У складу са тим поступа и наш Породични закон (2005). Он забрањује родитељима да „злостављају” и „понижавају” децу (чл. 6, 69, 81). Али, пљуска по задњици никако није кривично дело. Има земаља, међутим, у којима је забрањено свако физичко кажњавање деце. Неке од тих земаља су и чланице ЕУ. И ево сада како неке НВО настоје да се и у Србији уведе иста норма и да се, затим, управо те организације промовишу као главни овлашћени чувари и заштитници овдашње деце од њихових родитеља.

Бројне опасности крију се иза оваквих захтева. Прва опасност је да сваки родитељ, само једним законским актом, постане потенцијални криминалац. Сваки родитељ зна да се деца до извесног узрaста једноставно не могу ограничавати само речима. Телесна казна, за највећи део родитеља, није израз мржње или садизма према деци. Она представља жељу да се деца заштите од својих сопствених неразумних поступака који их доводе у животну опасност. Она је, за огромну већину очева и мајки, израз апсолутне родитељске љубави и бриге. Криминализација свих родитељских телесних казни, укључив и оне најблаже и за најмлађи узраст, у супротности је са најбоље схваћеним интересима саме деце.

То што такве норме постоје у неким земљама ЕУ, никако није разлог да и ми такву норму уведемо. Склоност да се сваки детаљ живота и рада нормира, и то по правилу рестриктивно и арбитрарно, једна је од најчешћих мета критика евроскептика. Док, на једној страни, међу елитом цвета финансијски криминал и корупција најстрашнијих размера, у исто време се, опасним и безобалним нормама, које су већ у тој мери бројне и компликоване да их грађани једноставно не могу знати, обични људи претварају у криминалце. А да ли ће се такав „криминалац” процесуирати или не, зависи само од разних моћника, и њихове добре или зле воље.

Друга забрињавајућа црта јесте политичка злоупотреба деце и њихово окретање против сопствених родитеља. Шаљући оно шесторо деце код Саше Јанковића, НВО их је већ злоупотребила. Законодавство је ствар одраслих, не деце. Деца, наравно, могу да се жале на кршење својих права. Али, овде је реч о бесрамној злоупотреби деце да би се јавност изманипулисала и извршио притисак на законодавце. Шта ће тек да раде ове НВО ако се сутра донесе закон којим сваки родитељ постаје насилник? Свако од нас ће доћи у прилику да га сопствено дете пријави на часу грађанског васпитања. Свако од нас постаће предмет занимања различитих служби и НВО. Свако од нас ће бити изложен претњама да ће бити јавно дифамиран као лош родитељ и да ће му, чак, бити одузета деца. Желимо ли да живимо у таквом друштву? И како се такво друштво може назвати другачије осим – тоталитаристичко?

политички аналитичар

Слободан Антонић

G-din Antonic za gosta u emisiji Laughing

Mozemo govoriti o pravima dece, ali valjda i o duznostima roditelja. Rolling Eyes
Pri tome moramo biti samokriticni i priznati svoje greske.

I zasto se svaki decji glas tumaci u Srbiji kao zloupotreba ili manipulisanje ili....

hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Okt 24, 2008 7:40 pm Odgovoriti sa citatom

Nenad-GL ::
.sad u slucaju male dece nekad po guzi je jednostavno neizbezno a ne verujem da se iko ako je normalan cefi tako sto kaznjava decu ako toga ima radi cefa onda stakvim roditeljima nesto nije u redu

mozda sam se lose izrazio... kad sam kazao cef, nisam mislio da neko iz obesti maltretira svoju decu, nego da zbog nekih manjkavosti svog karaktera (npr. velika izfrustriranost i potreba da svoju vrednost dokazuje spustajuci druge, ili agresivni ili autoritarni temperament) ne moze/ne ume drugacije...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Okt 25, 2008 7:51 am Odgovoriti sa citatom

Postoje price da dojenje utice na IQ....USA prica....

Dojenje sigurno utice na samopouzdanje i na smanjenje soka i tako dobijamo osobu, bebu koja je sigurna na svom prostoru...
Dalje se to vidi tako sto istrazivacki i sistematski proucava okolinu....iako se tako ne cini....
Reakcije deteta su prihvatanje odnosa okolina-Ja.....tj padne , boli, ustane , ide dalje....ne vracanje i bezanje od soka....

Ovo sve navedeno izgleda kao povecanje IQ jer dete koje je ovako formirano svaki svoj trenutak u okolini koristi za upoznavanje sa okolinom koju ne shvata kao pretnju i strah , vec kao nove okolnosti....a to ima veze sa duzinom dojenja tog deteta i sto duze , to je bolje....

Zato je do tri godine sve normalno.....i cak do tri i po.....a inteligencija se povecava pravilnom ishranom , odmorom (na oba ova utice dojenje direktno i preko sigurnosti indirektno, jer dojenje je i kontakt sa majkom).
-------------------------------------
Vaspitavanje uskracivanjem privilegija je izuzetno stetno iako psiholozi to navode kao metod....jer od osobe prave animalca....ali naravno da niko to nece primetiti niti ce uci u kasnije analize....a najlakse je uciniti to roditelju , izgleda lako , nema moralnih dilema i slicno....

Stetno je sve sto detetu ne pruza komunikaciju i informaciju kolika je opasnost i kolika zastita i zahtev za oprezom.....

Uskracivanje luxuza, privilegija ne nosi informaciju, dugotrajna je kazna, ne povecava opreznost deteta i socioloska je kazna....konformna kazna....
Socioloske kazne treba razlikovati od batina koje su fizicka i personalna kazna.....(iako se cini da su uskracivanje privilegija takodje personalna kazna, nisu jer predstavljaju nametanje i prihvatanje socijalnih odnosa i hijararhije u njima).
Fizicka kazna komunicira preko bola , vezana je za fizicku povredu i fizicku zastitu i tu je luk reakcije mnogo kraci , jasniji i povezaniji...
Personalna kazna je odnos izmedju kaznjenog i onoga koji ga kaznjava, iako kaznjava taj odnos jaca....iako se cini da je mrznja ukljucena....

Kod "medijske" pedagogije , a i kod obicne pedagogije ne postoje dosledna tumacenja kazni i ne povezuju se ovako kako sam naveo, zavisno od razvoja deteta....a postoji fizicko, psihicko , sociolosko , institucionalno i emotivno formiranje deteta....
Mislim da se na nekim fakultetima nesto slicno obradjuje u predmetu "porodicna psihologija".

Ja sam protiv mesanja vrsti kazne....i strogo sam za to da je svaka oblast najbolje naucena preko komunikacije i kazni iz iste oblasti....

To sto je zelja zelja, a uskraceno uskraceno u svim sistemima, i isto mnogim ljudima , ne cini vecinu merodavnom da je u pravu...iako ce se to na kraju ipak desiti.....

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 04, 2008 9:46 pm Odgovoriti sa citatom

Samopostovanje i agresija kod dece

http://www.sendspace.com/file/7h41kk

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Psihologija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Strana 6 od 7

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Porast homoseksualnosti u Srbiji. Problem ili.. Husker Du Uto Jun 30, 2015 8:03 pm  Pogledaj zadnje poruke
Jednog dana Ona vredi milijona Čet Maj 07, 2009 2:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Trudnice u Srbiji, ko je lud da radja decu daki77 Sre Maj 06, 2009 6:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Zatvori Vanja Pet Apr 18, 2008 11:04 pm  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 7:37 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!