NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Magicne maticne celije

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Magicne maticne celije
Autor Poruka
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pol: Muski
Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pet Okt 24, 2008 9:48 am Odgovoriti sa citatom

svi cemo biti ko obelisk, flasicu carobnog napitka oko vrata i kad nam zagusit cugnemo, zato mozda neki nose pljoske Laughing ma kad je umro jelcinj svi cemo jednog dana Laughing

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pet Okt 24, 2008 4:48 pm Odgovoriti sa citatom

deep blue ::

To je kao da kazes ,ne treba naci lek protiv raka,jer ce se namnoziti ljudi...c,c,c jaso Smile Ti bi sigurno volela ,sutra ,nekom tvom voljenom da se desi neka strasna bolest, da postoji lek za tu bolest...

Nije isto kao lek protiv raka... jer ne oboleva svako od raka, a svako oboli od neke bolesti, pre ili kasnije Wink
Naravno da bih volela da postoji lek za bolest nekoga ko je meni drag, ali to je veoma diskutabilno. Jer, ako bi taj ko je meni drag uzeo lek i živeo još 50 godina, pa onda neko ko je tebi drag uradio isto tako, i tako dalje, pa ako uzmemo u obzir da bi među njima bili i stari ljudi kojima je vreme da idu, i tako dalje i tako dalje... Dobro bih razmislila koliko svojom odlukom da nabavim lek za svog voljenog doprinosim svetu na globalnom nivou... Najiskrenije.
A i da budem iskrena, lično dosta uplićem neke verske, religiozne stavke u celu ovu priču...

To ce ionako biti razervisano za bogatije ljude,a i ako lecenje maticnim celijama bude toliko rasprostranjeno i dostupno svima,opet ce mutirati neke bolesti,koje nece moci da se lece,a i pre toga mozda planeta bude otisla do djavola,tako da nemo' da se sekiras zbog kineza:wink:

Pa ako će biti rezervisano samo za bogate i ako neće uticati na svet, što onda raspravljamo o tome, što Nataša pravi emisiju? Smile Koga briga za par bogataša, zar ne?...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
deep blue
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pridružio: 01 Apr 2007
Teme: 22
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Okt 25, 2008 2:33 pm Odgovoriti sa citatom

Jassa ::

To je kao da kazes ,ne treba naci lek protiv raka,jer ce se namnoziti ljudi...c,c,c jaso Smile Ti bi sigurno volela ,sutra ,nekom tvom voljenom da se desi neka strasna bolest, da postoji lek za tu bolest...

Nije isto kao lek protiv raka... jer ne oboleva svako od raka, a svako oboli od neke bolesti, pre ili kasnije Wink
Naravno da bih volela da postoji lek za bolest nekoga ko je meni drag, ali to je veoma diskutabilno. Jer, ako bi taj ko je meni drag uzeo lek i živeo još 50 godina, pa onda neko ko je tebi drag uradio isto tako, i tako dalje, pa ako uzmemo u obzir da bi među njima bili i stari ljudi kojima je vreme da idu, i tako dalje i tako dalje... Dobro bih razmislila koliko svojom odlukom da nabavim lek za svog voljenog doprinosim svetu na globalnom nivou... Najiskrenije.
A i da budem iskrena, lično dosta uplićem neke verske, religiozne stavke u celu ovu priču...

...

Mislim da to nikada nece biti na nivou,da se zivotni vek produzi na + beskonacno.Nikada nece moci da se zamene svi organi da bi bio kao nov...
A svakako ne kod svih ljudi...Pa danas umiru ljudi i od gladi,i od prirodnih nepogoda i od ratova,a ne samo od bolesti,tako da ce neke prirodne selekcije uvek biti,tada ce biti selekcija,bogati koji imaju da plate protiv siromasnih....A sto se tice religijskih stavki,one govore da treba radjati sto vise dece,da su ona najvece blago,tako da ako ce svi to postovati,eto ti opet prenaseljenosti Wink

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 26, 2008 3:32 pm Odgovoriti sa citatom

Mislim da to nikada nece biti na nivou,da se zivotni vek produzi na + beskonacno.Nikada nece moci da se zamene svi organi da bi bio kao nov...
A svakako ne kod svih ljudi...Pa danas umiru ljudi i od gladi,i od prirodnih nepogoda i od ratova,a ne samo od bolesti,tako da ce neke prirodne selekcije uvek biti,tada ce biti selekcija,bogati koji imaju da plate protiv siromasnih....

Nije reč samo o prirodnoj selekciji i prenaseljenosti planete. Presađivanje ovih ćelija utiče na mnoge druge stvari... a čovek je po svojoj prirodi bahat. Sigurno će biti dosta zloupotreba, a dokle će nas to dovesti, ne znam... Ja sam za to da se ove ćelije koriste kod osoba koje su teško bolesne, da se izleči ta bolest. Ali nisam za to da se ovo koristi kao preventiva i da mnogo uzme maha među ljudskom populacijom, kao ni za to da se produžava životni vek.

A sto se tice religijskih stavki,one govore da treba radjati sto vise dece,da su ona najvece blago,tako da ako ce svi to postovati,eto ti opet prenaseljenosti Wink

Tako kaže naša religija, ne znam kako je u drugim religijama... i kada sam pomenula religijske stavke nisam samo na to mislila... Samo kloniranje smatram uplitanjem ljudskih ruku u Božiji posao... i to je samo jedna od miliona pitanja koja se sa religijske tačke gledišta upliću u ovu priču...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Lara
Prolaznik
Prolaznik

Pol: ?
Pridružio: 12 Jul 2008
Teme: 6

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 26, 2008 5:16 pm Odgovoriti sa citatom

Ja ne smatram da je kloniranje uplitanje u Boziji posao. I ne znam zasto se uvek, ali uvek, govori o mogucim zloupotrebama? Uostalom, mnogo sto sta je pre samo jednog veka bilo misaona imenica, a danas je realnost bez koje ne mozemo. Zar nisu do pre manje od jednog veka, ljudi umirali od tuberkuloze? Po toj nekoj prostoj logici, i penicilin je djavolja rabota. Ili je pak obicnom coveku dozvoljeno da masta na sitno, jer bi u protivnom dobio po usima, a zivot (i inace kratak), prolazi pa prolazi..
Inace, dobro je poznato da je covek predodredjen da zivi znatno duze, nego sto inace zivi. Koliko sam citala proucavanjem raznih zivotinjskih vrsta doslo se do saznanja da bi mnoge opasne bolesti mogle biti izlecene kad bi u ljudsko telo bili implantirani dodatni (zivotinjski) geni. Pomocu zmijskog otrova recimo, mogla bi se spreciti arterioskleroza i zgusavanje krvi. Isto tako zna se da je morski pas nosioc gena koji onemogucuje nastanak raka, a isto tako postoji i toksin koji napada iskljucivo kancerogene celije i njime mogu uspesno leciti tumore u ljudskom mozgu. Znaci sve je to moguce, samo sto mnogi eksperimenti nisu isprobani na coveku. A zasto? Razlozi su brojni. O nekima ne bih da nagadjam. Nisam futurolog pa da pisem o tome na sta bi licila planeta kada bi prosecan covek bio dugovecan (mada je "dugovecnost" relativna), ali znam da bih i te kako volela da se pronadje lek protiv opakih bolesti. Tvrdnja da ne oboljevaju svi od raka je malo smela, jer s druge strane svi smo potencijalni bolesnici od raka ( i ostalih podmuklih bolesti), s obzirom na rast faktora rizika. Isto tako, od kancera oboljevaju i deca. Prema tome nemam nikakvih moralnih (moralnih, ne religioznih) dilema kada je u pitanju produzetak ljudskog zivota, a koga dovodim u vezu sa suzbijanjem opakih bolesti. Zakljucak: ne moramo ziveti dvesta godina, ne moramo biti metuzalemi, ali bar prozivimo zivot kvalitetno.

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 26, 2008 7:17 pm Odgovoriti sa citatom

Lara ::
Ja ne smatram da je kloniranje uplitanje u Boziji posao.

Ja smatram. Smile

Tako da se u startu naša mišljenja sučeljavaju i nema potrebe da suočavamo argumente jedni drugima...
Još jednom ponavljam: jesam za to da se leče teške bolesti, kad čoveku nema drugog spasa, ali na veštački način produžavati životni vek i raditi svakakve (recimo nepotrebne) preventive u strahu od smrti, ne smatram uspehom... naprotiv.

Da ne bih ja ispala glupa i zatucana (što obično biva kod čoveka sa prosečnim fondom reči i fraza kao u mom slučaju kad pokuša da opravda svoje stavove postojanjem Boga), ne bih da uplićem ovde religiju i da objašnjavam kako te stvari stoje u mojoj glavi... Ova tema se uopšte ne mora posmarati sa te tačke gledišta...

deep blue
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pridružio: 01 Apr 2007
Teme: 22
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 26, 2008 7:31 pm Odgovoriti sa citatom

Ovo bas i nema veze sa kloniranjem...
Neko vreme je imalo,jer su se maticne celije izvlacile iz embriona u ranom stadijumu..Tu bih razumela religijski i moralni problem,ali to je zabranjeno u mnogim zemljama Evrope i danas se maticne celije uzimaju iz pupcane vrpce novorodjenceta,jednostavan je zahvat i nema nastradalih,ni vestacki napravljenih...

Evo nekog jednostavnog teksta o tome

Citat:
Ćelije koje se prilikom rođenja deteta izvlače iz pupčane vrpce i čuvaju se uz pomoć specijalne krio-metode uskoro će moći da spasu živote milionima ljudi širom planete. Uz pomoć ovih ćelija leči se poremećaji krvi, metabolizma, imuniteta...
Sve ovo je rečeno na Prvom kongresu posvećenom matičnim ćelijama, koji je održan u Atini pod pokroviteljstvom organizacije „Cryo - Save“, evropskog lidera za prikupljanje, razdvajanje i čuvanje matičnih ćelija. Na konferenciji su učestvovali najpoznatiji svetski stručnjaci ginekolozi, genetski inženjeri koji su objasnili šta sve matične ćelije mogu da leče i zbog čega je bitno da se čuvaju. Ova metoda čuvanja ćelija moguća je i u našoj zemlji.

Šta su matične ćelije
Naučna istraživanja su dokazala da ljudsko telo poseduje jedinstven oblik rezervi čija je svrha obnavljanje oštećenih tkiva. Reč je matičnim ćelijama. Matične ćelije su osnovne ćelije koje se tokom razvoja embriona razvijaju u sve vrste ćelija, kao što su ćelije srčanog mišića, crvena krvna zrnca i ćelije kože. U kasnijoj fazi života ove ćelije popravljaju oštećena tkiva.

Gde se nalaze
Matične ćelije postoje u mnogim vrstima tkiva odraslih ljudi, a njihova najveća koncentracija u telu odrasle osobe je u koštanoj srži i krvi. Međutim, s vremenom ćelije iz našeg tela gube vitalnost i dejstvo im je slabije jer one stare zajedno s nama. Upravo zbog toga, a nakon mnogobrojnih istraživanja, stručnjaci su pronašli način da sačuvaju vitalnost ovih tako važnih ćelija. Naime, naučnici i doktori su otkrili da se veliki broj matičnih ćelija nalazi u krvi pupčane vrpce novorođenčeta. Te ćelije su izuzetno mlade i vitalne, a postupak njihovog uzimanja je veoma lak i bezbolan. A ono što je najbitnije jeste da specijalnom tehnikom mogu da se zamrznu i kasnije primene u lečenju samog davaoca ili nekog drugog.

Tako da bi ovo moglo da bude samo jedan oblik uspesnijeg ,sigurnijeg,i jednostavnijeg lecenja mnogih bolesti,ako eksperimenti budu uspesni...
A Jasso,s obzirom da danas mnogo ljudi umire i od bolesti za koje postoje lekovi,ali su njima nedostupni,ili su neozbilnjni prema svom zdravlju pa se ne proveravaju na vreme,cenim da ce umiranja od bolesti biti uvek Wink

Poslednji put izmenio korisnik deep blue dana Ned Okt 26, 2008 7:43 pm; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

d4rk3lf
Prolaznik
Prolaznik

Pol: Muski
Pridružio: 12 Jun 2008
Teme: 2
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 26, 2008 7:40 pm Odgovoriti sa citatom

Lara ::
Ja ne smatram da je kloniranje uplitanje u Boziji posao.

Ja smatram da jeste.

Ne možeš penicilin uporediti sa kloniranjem, jer penicilin je lek, a ovo je copy/paste tela (što nije tako strašno) i duše (što jeste strašno). Dakle, najveći problem koji religiozan čovek vidi po ovom pitanju jeste pitanje duše. Postoji li ona u kloniranom telu? Može li klonirani čovek imati emocije, etiku, pa i razum? Da li se možda nečisti duhovi useljuju u ta tela.

Suština problema je u stvari smer u kome čovečanstvo napreduje u svojem istraživanju. Istraživanje je samo po sebi destruktivno i kao takvo stalno proizvodi izopačenost. Recimo, evo malo rogobatnog primera:
Ako želimo istraživati biljke, moramo li ih čupati i stavljati pod lupu, ili je bolje saživeti se sa njima i gledati ih kako rastu pod suncem, kada se otvaraju, kako se rađaju, pa čak i govoriti sa njima?
Ili kako je mudri Tolkin kroz Gandalfa rekao: "Onaj koji uništi stvar da bi iznašao njenu primenu, napustio je stazu mudrosti".

Now it's the time to be extreme!
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Okt 26, 2008 7:55 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Ćelije koje se prilikom rođenja deteta izvlače iz pupčane vrpce i čuvaju se uz pomoć specijalne krio-metode uskoro će moći da spasu živote milionima ljudi širom planete. Uz pomoć ovih ćelija leči se poremećaji krvi, metabolizma, imuniteta...

Hm... leči se poremećaj?... Poremećaji mogu da se leče raznim drugim metodama, ne trebaju nam matične ćelije. Eto primera kako može veoma lako doći do zloupotrebe, da ih maltene koristimo i kad treba i kad ne treba... i to je samo jedan primer.
Evo još jednog banalnog primera, gde ću uzeti sebe lično kao primer: rodim decu, živim normalno i fino... Dočekam unuke, možda i praunuke... Usput ispratim na onaj svet par svojih prijatelja i dragih ljudi, gledam kako mi unuci rastu srećni i zdravi... Realno, šta ja više imam da tražim u ovom životu?... Šta bi meni nakon toga u životu još trebalo? Da živim veštački, pretvarajući se u fosila (ili ostati još 50-ak godina sa istim izgledom, nebitno)?... Confused Sve ima svoje vreme, svoj početak i kraj... I čovek treba da živi onako kako je priroda to veoma inteligentno podesila i namestila... Verovatno sve na svetu ima neki razlog zašto se dešava, postoji, pa ne postoji... a remećenjem samo jedne karike u tom ogromnom lancu "zašto/zato", remete se i mnoge ostale, veoma bitne...

Citat:
A Jasso,s obzirom da danas mnogo ljudi umire i od bolesti za koje postoje lekovi,ali su njima nedostupni,ili su neozbilnjni prema svom zdravlju pa se ne proveravaju na vreme,cenim da ce umiranja od bolesti biti uvek Wink

Ma ne, neće Wink Ko te lagao... Smile
Naravno da će biti umiranja od bolesti, čovek je takav i tako i treba da bude... Novi životi će dopuniti nedostatak.

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Ned Okt 26, 2008 8:03 pm Odgovoriti sa citatom

U ovoj emisiji cemo se baviti takozvanim adultnim (odraslim) maticnim celijama, ne embrionalnim. Tako ce prica o eventulanom kloniranju otpasti Wink Sto ne znaci da vi ne treba da pisete ovde o tome. Zanimljivo je sve, svako od nas moze dosta da nauci.

U emisiji se bavimo maticnim celijama koje odavno nisu u domenu teorije, i koje mnogi nazivaju lekom buducnosti (multilek, kako mu ja iz miloste tepam) Smile
Sa druge strane, embrionalne maticne celije su jos uvek (sto je i dr Stojkovic priznao) u domenu teorije. Izjavio je i to da kada bi izasle iz domena teorije i usle u praksu, to opet ne bi bilo kloniranje celog bica. Mada, verujem da ima onih koji ne misle tako, ali je to druga prica...

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 2 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Jednog dana Ona vredi milijona Čet Maj 07, 2009 2:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Trudnice u Srbiji, ko je lud da radja decu daki77 Sre Maj 06, 2009 6:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Zatvori Vanja Pet Apr 18, 2008 11:04 pm  Pogledaj zadnje poruke
ko je bogat dekameron Ned Apr 06, 2008 11:55 am  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 7:37 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!