NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Amerika i Engleska - zemlja proleterska?

Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Amerika i Engleska - zemlja proleterska?
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Nov 24, 2008 9:47 pm Odgovoriti sa citatom

Emisija ide veceras u standardnom terminu.

Mario Kalik, nas emisijski gost, bice i gost foruma. Dobrodoslica njemu.

Izvolite sa pohvalama i sugestijama Wink

Pregled emisije

Prof. Miroslav Prokopijević (Institut za ekonomske studije):

- Smešan je Sarkozijev predlog da banke ostanu privatne a da njima upravlja država. Liči na ponavljanje jedne bajate i loše ideje.
- Neće se lako zatrti ideja slobodnog tržišta.
- Svaka situacija ima svoje dobitnike. Današnja kriza je mogućnost da dobro zarade oni koji su spremni na povećan rizik. To je pravedna nadoknada za one koji su spremni puno da rizikuju.
- Za kraj kapitalizma bila bi potrebna nacionalizacija proizvodnih resursa na širokoj skali. Ovo što se danas dešava u svetu, i ovo što Obama radi, zove se lagani socijalizam. Obama ide u pravcu socijalizma, sitnim koracima.
- Obama je protiv onih koji se obogaćuju, a to su preduzetnici, tj. oni koji bi trebalo da kreiraju bogatstvo.
- Jedan predsednik socijalističke partije Amerike rekao je fantastičnu stvar: "U Americi pod socijalizmom ne možete da prodate ništa, ali ako pod vidom liberalizma prodajete parče po parče socijalizma, Amerikanci će se jednog dana probuditi a da nisu ni svesni u kojoj državi žive".
- Posle Velike ekonomske krize iz 1929. država je reagovala de fakto uvođenjem planiranja koje je bilo moderno jer je postojala socijalistička Rusija. Danas nema planiranja, danas se ustvari uvodi regulacija koja je nadomestak za planiranje. Ali efekat toga da se država regulacijom meša u biznis može da bude jednako rđav kao i sa planiranjem.
- Kao posledica ove krize uslediće veliki rast popularnosti državnog intervencionizma. Praktično će nastati jedna duga noć poput one posle Drugog svetskog rata. To nikako nije dobro, jer će više države značiti veće probleme.
- Bojim se da danas upadamo u situaciju kakva je bila i posle 30-ih godina prošlog veka – povećana uloga države. Ovog puta preko regulacije, a ne preko direktnog upravljanja.
- Nikada u istoriji posle američkih predsedničkih izbora Daun Džons i drugi vodeći berzanski indeski nisu pali 10% u dva dana, kao što je to sada bilo.
- Ako je više tržišta, više je i prosperiteta. Opasnost ove krize je u tome što ogroman broj ljudi, protivno savetima vodećih ekonomista, želi više državne intervencije. Više intervencije države donosi sporiji rast. To ne kažem ja, kažu istorijske činjenice.
- Ako zaradite, vaša je zarada; ako izgubite, vi morate snositi trošak. To je alfa i omega kapitalizma. Ali ako trošak treba da snosi čitavo društvo, to je socijalizaja gubitaka koja, korak po korak, vodi u socijalizam.
- Soroš je poznati levičar, njegovo poznavanje ekonomije je vrlo rđavo. Kako je stekao novac, i kako je kapitalista po metodologiji – to je posebna priča. Ali je nesumnjivo socijalista po ubeđenju.
- Marks i Kejnz su ljudi koji su znali sta je tržišna privreda, dok mnogi marksisti i kejnzijanci nemaju pojma o tome šta je tržišna privreda.
- Kad se posmatra društvena nejednakost, konstatuje se da su u vreme kapitalizma egalitarnije bile Australija, Novi Zeland, Švedska; nego što su u komunizmu bile Rusija i Kina. Protivno intuiciji da su u Kini i Rusiji jednakosti bile veće.
- Pohlepa je izgradila kapitalizam. Ali pri sistemu pravila koje je država regulisala, pohlepa može da bude i vrlo destuktivna, kao što je sada bila.
- Da nije pohlepe mi ne bismo živeli bolje nego iko ikada u istoriji. Činjenica je da danas živimo bolje nego ikada.
Ključna reč: Biće više intervencija države, a manje prosperiteta; više protekcionizma, a manje slobodne trgovine. Biće više države, ali, ako budu dovoljno konzistentni, mogu da doguraju do socijalizma.

Mario Kalik (filozof):

- Teško da se na socijalizam može svesti ono što se danas događa. Socijalizam ne može da se svede na državnu intervenciju odozgo. Socijalizam uvek podrazumeva revolucionarni pokret odozdo. Nema nijedne zemlje u kojoj je socijaliam došao od strane elite.
- Ovo što danas imamo ne može se tumačiti ni kao liberalni kapitalizam. Može da se tumači kao jedna kriza unutar kapitalističkog poretka.
- Treba videti šta je kriza unutar sistema a šta kriza sistema u celini. Ovo danas je, svakako, kriza unutar sistema.
- Povećana prodaja Marksovog Kapitala govori da nešto u vazduhu postoji. Pitanje je da li to doprinosi samoj ideji za koju se je Marks zalagao.
- Ne bih rekao da kupovina Marksovih knjiga pokazuje neko ozbiljno zanimanje za Marksa. Ali svakako govori o konačnom postojanju svesti koja je dugo bila prigušena.
- Oko pojma socijalizma i socijalista postoji velika konfuzija i globalna zamena teza.
- Za nekoga ko je liberalno orijentisan, poput profesora Prokopijevića, svaki minimalni iskorak u pravcu državne intervencije je odmah pretnja socijalizma.
- Mi koji nismo liberalno orijentisani, ne vidimo socijalizam u državnoj intervenciji.
- Neke istorijske činjenice govore da u periodu državnih intervencija, kada je raspodela bogatstva bila mnogo pravednija, nije bilo ovakvih kriza.
- Postoji državni i samoupravni socijalizam. Socijalizam nije monolitna kategorija, kao ni marksizam.
- Državni socijalizam i državni kapitalizam nisu isto. Državni kapitalizam je samo predvorje socijalizma, ali je nemoguće da bez revolucije preraste u socijalizam.
- Nemoguća je mirna evolucija državnog kapitalizma u socijalizam.
- Državni kapitalizam je defanzivna strategija, a da bi se sačuvao osnov sistema. Tu je i dalje privatna svojina, i tržište, ali se reguliše.
- U periodu SSSR-a bio je nesumnjiv industrijski rast, masovno opismenjavanje, zdravstvena zaštita, zaposlenost,...
- Ono što danas rade zvaničnici nije ništa drugo do krpljenje sistema. Satanizovana je svaka ideja o klasnoj borbi, o revoluciji.
- Kapitalizam je savršeno opravdanje za sve zločine, za nasilje i uništenje pojedinaca.
Ključna reč: Ne treba unapred otpisati mogućnost pojačane militarizacije Amerike, uprkos porazima vladajuće klase.

dr Srđa Trifković (spoljno-politički urednik, "Chronicle"):

- Nije me iznenadilo što se Marks vratio na listu najčitanijih, jer je to efemerni i prolazni fenomen.
- Treba videti koliko će njih, koji danas masovno kupuju Marksa, istog i da pročita.
- Jasno je da marksistička politička ekonomija ne može da pruži odgovore na ovu krizu, bilo da je reč o krizi sistema ili o krizi unutar sistema.
- Oni koji pišu nekrologe kapitalizmu i sami pripadaju kulturološko marksističkom pogledu na svet.
- U postmodernom marksizmu proletere su zamenili pol, rasa i seksualnost. Drugim rečima, pokretači istorijskih procesa su obojeni, žene i homoseksualci.
- Proletera koji nema šta da izgubi osim svojih lanaca, i koji nema šta da ponudi osim svog rada, zamenili su emigranti, azilanti, seksualne manjine i žene.
- S obzirom da sam proveo 6 godina na Bi-Bi-Siju, ni najmanje me ne čudi što je ista institucija Marksa proglasila za najumnijeg mislioca svih vremena. Jer, Bi-Bi-Si je vazda bio uporište i rasadnik ljudi koji su bili tvrdo posvećeni marksističkoj ideji.
- Ako gledamo ovaj sadašnji period intervencionizma, vidimo da smo nešto slično imali i 80-ih, kada su hipotekarne banke takođe bile spašene državnom intervencijom. Još od tada Amerika je naviknuta na princip da su profiti privatni a gubici kolektivni.
- Verujem da će, kao posledica ove krize, doći so jačanja nacionalne države.
- Američki globalni intervencionizam je u krizi, i dobro je što je tako.
- Amerika neće biti socijalistička. Poraz globalnog intervencionizma može da se posmatra kroz prizmu povratka tradicionalnim oblicima američkog prisustva na svetskoj sceni, koje smo poznavali između dva svetska rata.
- Socijalizam je kao praksa poražen, što smo imali prilike da vidimo.
- Primenjeni socijalizam, bilo u svojoj sovjetskoj ili jugoslovenskoj samoupravnoj varijanti, nije stvorio ni bogato, ni harmonično, ni slobodno društvo. Socijalizam je stvorio samo proširenu reprodukciju bede i represije.
- Težnja eliminaciji pohlepe znači socijalni inžinjering koji ide suprotno ljudskoj prirodi. Pohlepa je kao termin negativno vrednosne konotacije, trebalo bi naći neku srećniju reč koja će opisati težnju za kreativnim investiranjem novca, rada i znanja, na način koji neće biti sputan državnom regulativom.
Ključna reč: Ova kriza će se u jednom smislu pozitivno odraziti po svet u celini – napokon će vladajući establišment u Americi shvatiti da sebi više neće moći da priušti luksuz globalnog intervencionizma.

Boris Jašović (sociolog):

- Danas cirkulišu dve teze: da na Zapadu socijalizam ulazi na mala vrata, odnosno, da je neoliberalizam mrtav. Usuđujem se da kažem da nijedna teza nije potpuno tačna.
- Državna intervencija, kojoj vlade na Zapadu danas pribegavaju, već je poznati postupak u okviru kapitalizma. Setimo se Nju Dila kada su pobornici klasične liberalne ekonomije smatrali da nakon Velike depresije 30-ih godina prošlog veka socijalizam u Ameriku ulazi na mala vrata. Upravo predsednik američkih socijalista, Tomas Norman, smatrao je da se to ipak ne može povezati sa socijalizmom, već da je isto izum da se kapitalizam spasi od propasti.
- Živimo u postmodernom dobu gde dolazi do potpunog mešanja raznih koncepcija. Tako neoliberalizam obuhvata i liberalne i konzervativne ideje.
- Adam Smit je smatrao da kapitalizam, a da bi opstao na jednom istinski slobodnom tržištu, mora da ize sebe ima veliku vlast koja će ga štititi.
- Efekat neoliberalne ekonomije između ostalog je i nesigurno radno mesto.
- Pohlepa stoji kao glavni uzročnik današnje krize, a ne samo hipotekarno tržište.
- Neoliberlani sistem afirmiše pohlepu, ističe takmičenje i glad za profitom.
- Jedan od efekata ove krize jeste pad poverenja stanovništva u institucije države.
- Trenutno poverenje na Zapadu, bar po anketama, odnosi se na nepoverenje u stubove nosača sistema, a to su vlast i tržište.
Ključna reč: Danas se može govoriti samo o socijalizmu za bogate. Nadam se da će antiglobalistički pokret ojačati.

Prilog

Mihajlo Marković (akademik):

- Slom finansijskog tržišta na Volstritu pokazao je kraj neoliberalnog kapitalizma.
- Osnovni smisao toga što se desilo je definitivni pad dogme koja kazuje da tržište može samo da reguliše ekonomske procese.
- Ovo danas vodi nekoj vrsti državnog kapitalizma. U nekim zemljama - i socijalizma.
- Kao što je to davno rekao Lenjin - državni kapitalizam je neka vrsta predvorja socijalizma.
- Iz svega što se danas dešava mogu se nazreti neki optimistički tonovi - neizbežno će oslabiti pritisak velikog brata, ojačaće ideja nacionalne države, a naša država će morati da pravi korake ka državnom kapitalizmu, i ka socijalizmu - koji će se praviti u celom svetu.

Poslednji put izmenio korisnik Vanja dana Sre Nov 26, 2008 1:59 am; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Page
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 04 Apr 2007
Teme: 7

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Nov 24, 2008 11:28 pm Odgovoriti sa citatom

Odlicni sagovornici!
Ne znam sta bih rekao, osim da sam cuo mnoge stvari o Drzavnom uredjenju, koje nisam znao. Mislim da je to i svrha strucnih sagovornika.
Time konstatujem da je emisija uspela.

...sad mi dodje da citam Kapital..

sirom sveta
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pol: Muski
Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Nov 24, 2008 11:39 pm Odgovoriti sa citatom

Emisija super, nemam neki poseban stav, svi gosti su me po malo ubedili u svojim stavovima tako da je neko moje misljenje rastrzano na sve strane, kao i ova kriza valjda. Da, mislim da sirotinja nema cega da se plasi, neko rece u emisiji da je to kriza bogatih i oni ne mogu da se snadju u siromastvu za nas nema problema.
Hteo bih da pitam samo gde se nalazi Kina u ovoj svetskoj krizi?
Inace Natasa je definitivno voditeljka sa najboljim ukusom za odevanje od svih javnih licnosti i sija kao i uvek, tako rade prave zvezde.

Poslednji put izmenio korisnik Nenad-GL dana Pon Nov 24, 2008 11:51 pm; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

Prijatelj
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 16 Avg 2007
Teme: 22
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Nov 24, 2008 11:49 pm Odgovoriti sa citatom

kratko je trajala nisam zapazio veliki zaključak
lično mislim da su svi ostrašćeni bivšim real socijalizmom, kada se priča o
potencijalnom budućem socijalizmu, pa ga kritikuju a bez osnova
ja lično mislim da je ipak budućnost u uređenom kapitalizmu ali nikako u
planskoj privredi kao što je EU i njihove kvote (tj državni monopoli)
uređeni kapitalizam znači kočničare protoka kapitala eliminisati
ciklično kad dođe kriza pa idemo iznova

šone izvini jesi krenuo negde

Gledam da preživim i ovu buldožer demokratiju,
ovog puta neće tako lako proći (b)lokatori
milutin
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 04 Nov 2008
Teme: 19
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 25, 2008 12:11 am Odgovoriti sa citatom

Odgledah Ključ, mislim da ću ja komentarom biti zanimljiviji od svih gostiju zajedno, ko ne veruje neka me čita:

Pod jedan: Marx je bio klasična pijandura vucibatina, to jest prebogati Nemac-koji je došao na ideju da svojim filosofiranjem postane slavan, što je i uspeo nažalost pola sveta. Da mu nije bilo druga Fridrika Engelsa da mu pomaže kako u pisanju tekstova i prevoda na engleski, ko zna šta bi bilo od njega.

Pod dva: Sve ono šta je opisao Marx u Kapitalu I, II i III je obično trabunjanje i bulažnjenje o temi o kojoj pojma nije imao. Koliki gilipter i prevarant je bio, pokazuje sledeća stvar...On je opisivao Socijalizam kao prelaznu fazu u Komunizam, sa takvom sigurnošću i optimizmom, kao da je i sam živeo u takvom sistemu bar tri milenijuma, i eto hoće svetu da ga preporuči i podari.

Dakle, komparacije radi, to vam je kao kad bi neko napisao Kapitalno delo o Sex-u i njegovim tajnama , a sam nikada nije isti imao. E baš je to Marx uradio sa "Kapitalom". Kao što vidite običan opsenar, tadašnja vidovita Zorka i Ljubiša Trgovčevič 19-veka.

Kada sam prvi put kročio na tle zapadne Nemačke, odmah sam shvatio zašto su ga njegovi zemljaci odbacili i proglasili za prevaranta i hohštaplera.A ostali narodi i države su takvog istog Marxa proglasili za genija, kao što su jugoslavenski komunisti, Ruski, Kineski , Albanski, Kubanski, Vijetnamski i t. d. Bogami isti su ga proglasili aklamacijom za kućnu i partisku slavu.

E sad da vidimo ko su njegovi fanovi!? Sve gola bitanga i ober hohštapleri, ama baš svi do jednoga. Zanmljivo je za tu ideologiju da je ista nevidjeno privlačila revolucionare bogatijeg imovnog stanja i intelekta. Pa Čegevara je bio doktor, a zalagao se za makrsizam, iako je znao i on svi ostali da je to utopija, sa kojom običnu radničku klasu možeš da vozaš i lažeš ko ćurane i koliko voliš.

Zanimljivo je to, što je Marx izmislio predmet i nauku koja ze zove: politička ekonomija, taj predmet se predaje i dan-danas na Pravnom fakultetu u Beogradu recimo. To je toliko kriminalan predmet, da je u istom Rangu sa Tarot-gatanjem i bacanjem pasulja-graha. Ovo je bio moj osvrt za one koji misle da ima šanse da se vrati Komunizam i socijalizam na velika vrata.

Nego da se vratim ja na sadašnjost:

Pričao sam sinoć sa jednim drugom koji je pre neki dan stigao iz L. Angelesa, šta on kaže o krizi u USA? Kaže da su krizu novca-kapitala izazvali Agenti, brokeri, špekulanti svih vrsta, koji su abnormalno zaradjivali u poslu koji su radili.

Njihova zarada je zavisila od fruktuacije i skakanja cena nekretnina, roba, kapitala, u tome su toliko ogrezli da je bilo pitanje dana kad će to pući. Jel u tome je većina gubila, a manjina profitirala, tako da je masa Brokera i Agenata prodaje izgubila posao, nije bilo više muvanja sa cenama , berzama i t- d.
Isti drugar mi kaže, da će ta kriza ostati, a da trenutno jedini siguran posao u americi je onaj iz domena usluga iz zanatsva, usliga čišćenja i t. d.

Da se osvrnem na goste Ključa:

-Miroslav P. -moj drug-poznanik, standarno zanimljiv na ekonomsle teme.

-Socijolog B. Jašović, mučenik nije došao do reči, tim bolje, jer nije imao bog zna šta ni da kaže.

-Mario, to jest filozof, da je je Marks-ne daj bože još živ, uzeo bi ga da mu donosi ujutru Burek sa jogurtom, pardon sa pivom. Takav kadar mora biti u blizini raznih Marxova.

-Srdja Trifković, znam čoveka, naš patriota koji ne zna šta piše i priča kad je gost kod Olivere Miletović na tv-Palmi. Brani interese Srbije po svetu i kod nas, ništa bolje i uspešnije od pokojnog nam Zlobe. Poznaje naj-bolje političku ekonomiju, skoro ko prof. Labus, zato nisu imali banke žute u dzep, dok se nisu latili realne politike.

P. S. Štata što nije bio gost u Ključu naš dragi i mladjani dr. Mihajlo Marković, Marx bi se postideo kad bi slušao šta on priča i pripoveda.

Naučno je dokazano, da su filosofi više zla naneli svetu, no atomska bomba. Ih gde bi nam kraj bio da svet ima hiljadu M. Markovića i Marija. Po mom sudu vrlo blizu.

Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Nov 25, 2008 1:44 am Odgovoriti sa citatom

Svi gosti su (svako na svoj nacin i iz svog ugla) maltene dosli do slicnih pretpostavki - postoje pokusaji da se socijalizam vrati (mozda u nekom novom ruhu). A da li ce se zaista vratiti, ili nece - retko ko moze da se usudi da direktno prognozira. Jer postoje pokazatelji i da moze, koliko i da ne moze da se vrati.

milutin ::
Njihova zarada je zavisila od fruktuacije i skakanja cena nekretnina, roba, kapitala, u tome su toliko ogrezli da je bilo pitanje dana kad će to pući.
A najinteresantnije da se drzava (SAD), a da bi sprecila krizu, posluzila opstim parama (od gradjana dakle), i tim istim parama pokusala da pomogne ovima koji su lose poslovali.

p.s.
Milutine, nemoj, molim te, sa onakvim terminima (mislim na Marksa)... Postoje i oni koji ga postuju, kojima nece biti pravo da procitaju tako nesto... Sloboda kritike ovde postoji, ali nije ok da se kritikuje bas svakavim recima (cisto zbog cistog vazduha u diskusiji). Ajde, pliz, nisu tebi strane ni lepe reci, znam Wink

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
dan555
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 11 Feb 2008
Teme: 0
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 25, 2008 3:53 am Odgovoriti sa citatom

Dopala mi se emisija. Zanimljivi i kompetentni gosti, različitih opredeljenja.
Zanimljivo mi je bilo da su se uglavnom složili u analizi sadašnje situacije, ali ne i u viđenju budućnosti.

Jedan se izjasnio za kapitalizam i to liberalni (više puta je ponovio pitanje "A šta je alternativa?") a drugi je rekao, skoro uzgred (čini mi se da kamera nije ni bila na njemu) da je to socijalizam.

@Vanja, ja nisam stekao utisak da su se složili da se pokušava vraćanje socijalizma. Naprotiv, svi su jasno rekli da o tome nema govora dokle god ima privatne svojine. Govorili su o regulisanom kapitalizmu ili državnom kapitalizmu a ne o socijalizmu.

Milutinova poruka nije kritika nego pljuvanje po Marksu i vređanje neistomišljenika, kao što Vanja (na lepši način od mene) reče.
Izvinjavam se ali ne mogu da odolim a da ne ukažem na par, hmm, nelogičnosti u njegovoj "argumentaciji".

@Milutine, pobrkao si lončiće, nije Marks bio "...prebogati Nemac...". Nije bio ni bogat a ni Nemac. Bio je nemački Jevrejin, a bogat je bio Engels, odnosno, njegova porodica. On je pomagao finansijski Marksu.

Citat:
Pod jedan: Marx je bio klasična pijandura vucibatina, to jest prebogati Nemac

Lol, zar ovo može da ide u istu rečenicu!?! "klasična pijandura vucibatina" + "prebogati..." = nonsens. Vucibatine i pijandure teško da mogu biti prebogate. Rolling Eyes

Ima još sličnih "bisera" u tvojoj "argumentaciji" a koristiš i reči za koje ne znaš šta zapravo znače.

Fridrika Engelsa, valjda FridriHa,
fruktuacije, lol, je l' vrše "voćizaciju", valjda fluktuacije (l i r su prilično udaljeni na tastaturi i kucaju se različitim rukama i prstima, ovo nije lapsus kalami), Rolling Eyes
Jel u tome je većina gubila, na žalost, česta greška, mislio si "je l'".

Još samo ovaj oksimoron.
Citat:
E sad da vidimo ko su njegovi fanovi!? Sve gola bitanga i ober hohštapleri, ama baš svi do jednoga. Zanmljivo je za tu ideologiju da je ista nevidjeno privlačila revolucionare bogatijeg imovnog stanja i intelekta.

Prvo si lepo opljunuo sve koji misle drugačije od tebe, nazvao si ih bitangama i prevarantima, a onda kažeš da su to, zapravo, uspešni, bogati intelektualci. ROFL

Rizikovaću Ban i po prvi put otkako sam na forumima upotrebiti ovog smeška (ali u jednini). I Am With Stupids Laughing

dan555
Prolaznik
Prolaznik

Pridružio: 11 Feb 2008
Teme: 0
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 25, 2008 4:44 am Odgovoriti sa citatom

Bah, napravio sam lapsus.
Jel u tome je većina gubila, na žalost, česta greška, mislio si "je l'".
Treba da glasi
Jel u tome je većina gubila, na žalost, česta greška, mislio si "Jer'".

milutin
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 04 Nov 2008
Teme: 19
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 25, 2008 3:20 pm Odgovoriti sa citatom

Kad sam bio mladjan, tada je vladao socijalizam oho-ho, sa kasnijim primesama samoupravljanja. I još tada sam se pitao onako zbunjeno: zašto komunisti i taj sistem brane ljudima da se obogate na privatnim incijativama, na svojim idejama i tako t o !?

Hm, kasnije provalim foru, to jest kvaku, a ona za neupućene glasi: komunistima su kao što se zna naveći neprijatelji bili bogati ljudi, uspešni privatni industrilalci, gazde u prevodu. Prosto za objasniti zašto su ih proganjali, ubijali , proterivali, oduzimali imovinu.

Bogat čovek, situiran čovek je i nezavistan čovek, a kao takav je opasan čovek, jel on nikoga tada ne sluša, pa čak ni koministe od funkcije. E to je komuniste izbezumnjivalo i sve su uradili da njihovi podnici(čitaj narod) bude pod nekom vrstom tutorstva i zavisnosti od vlasti.

U tom smislu su izmislili velika društvena preduzeća, kao Fol u vlasništvu radničke klase...koliko su bili u vlasništvu radnika vidi se ovih godina kad Fabrike prodaju političari, to jest država , a ne radnici koji su u njoj radili pola veka.

E sad da vidimo zašto su komunisti i njihovi ideolozi decenijama iseljavali seljake sa sela, iz zabiti , da bi ih zaposlili u fabrike auta u Kragujevcu, u fabrici reznih alata u Valjevu, u Kruševcu , fabrici vagona u Kraljevu, te čuvenoj Rakovici i t. d.

Naprosto vlast, to jest komunisti su se najviše plašili seljaka posle bogatih pojedinaca u gradovima, koje su inače sve pobili i proterali, opljačkali, pa su rezonovali ovako:

Lepo mi seljake da dovedemo u gradove, hale, damo im neku crkavicu od plate, damo im neke sitne privilegije da kraduckaju, tu ih možemo kontrolisati kako volimo i želimo. I tako je i bilo, seljak se primio na gradski način života i postao rob radnog mesta, plate za preživljavanje i tu je zakopao svoju slobodu.

U istoriji komunizma u Srbiji se nijedan proizvodni radnik nije obogatio, makar bio čisti genije i radio u tri smene i bio pet puta veći udarnik od Alije Sirotanovića. E to je esencija komunizma na delu, ne sme se dozvoliti da se radnik obogati, jel kao rekoh taj kasnije neće da sluša nikoga.

Komunizam ima smisla samo tamo gde svi isto misle, a gde svi isto misle niko ništa ne misli, e baš to je Ideal komunističkog društva.

P.S. Sećate se tv-reportera koji je šetao (za vreme komunizma po gradu) i pitao gradjane: druže šta mislite o ekonomskoj politici koju vodi Drug Tito na čelu sa komunističkom partijom!? Šta imam ja da mislim, ima ko je plaćn da o tome misli, i bio je čovek u pravu. Ima je ko.

Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Nov 25, 2008 10:57 pm Odgovoriti sa citatom

milutin ::

Komunizam ima smisla samo tamo gde svi isto misle, a gde svi isto misle niko ništa ne misli, e baš to je Ideal komunističkog društva.

A kako se zove sistem u kome svi zele da imaju isto, mislim onaj princip "ima komsija, mogu da imam i ja" ? Wink

A ima i sistema u kojima svi ne misle isto, ali se skoro svi ponasaju isto, a nije totalitarni sistem. Slobodan jesi, ali granice su poznate. Drustvo u kome su ljudi odgovorni i imaju svest. Kakva drzava, takvi i ljudi Wink

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 9:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 10:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!