NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Lekarske greske

Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Lekarske greske
Autor Poruka
zokster
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pol: ?
Pridružio: 20 Dec 2006
Teme: 88

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Feb 19, 2007 11:39 pm Odgovoriti sa citatom

Prve impresije: nekoliko gostiju izabralo je potpuno pogresnu profesiju: onaj pravnik sa uzrecicom 'je 'l tako?' trebalo je da bude pomocnik pogrebnika, doktor sto na sva usta pozdravlja osnivanje Lekarske komore i najavljuje sporu ali sigurnu reformu drustva direktor zoo-vrta, a za onog raspricanog sudskog vestaka postoje osnovane sumnje da je zapravo lekar-ubica. Povremeno je bilo nepodnosljivo slusati ispovesti zrtava lekarskih zlocina.

Pregled emisije

Dragan Milojković:

- Supruga je preminula a da do operacije nije ni došlo.
- Povređena je tako što su joj prilikom intubacije probili jednjak.
- Utvrđeno je ko je sve kriv, ali se od pravosuđa ne može živeti.
- 5 godina vodim spor, do pravde nikako ne dolazim.
- Sa pravosuđem imam glavni problem.
- Počinioci su optuženi i voleo bih da se osude. Drugu satisfakciju nemam.
Ključna reč: Pravosuđe je najveća prepreka.

Doc. Dr. Goran Ilić (pravni fakultet):

- Da bi se dokazala lekarska greška, sudija mora da se obrati lekarskom timu i da od njega dobije informaciju o tome da li je smrt posledica lečenja.
- Ova krivična dela su podvedena pod ostala dela, što znači da ih nema mnogo.
- Problem sa našim zdravstvom je nepoštovanje nekih utvrđenih procedura u postavljanju dijagnoze i u lečenju.
- Moramo imati opremljene ljude i opremu. Država mora da uloži novac.
Ključna reč: Moramo da izgradimo institucije koje nemamo a koje bi trebali da izgradimo, da bi ovakvi problemi bii svedeni na minimum.

Jasna Ćosić-Vojinović:

- Kod specijaliste za sterilitet ostala sam sterilna u svojoj 25-oj godini.
- Zvanično se ne zna da li je dete rođeno kao živo ili kao mrtvo.
- Bila sam na samrti, jer carski rez nisu uradili na vreme.
- Najveće probleme imala sam u sudstvu.
- Krenula sam parnicom protiv zdravstvenog centra Južni Banat, nakon čega je rečeno da je sve urađeno po medicini kao doktrini, bez obzira što sam ja iz bolnice izašla kao bogalj.
- 3 godine trajala je istraga. Danas sam u krivičnom postupku.
- Ceo Sud to opstruira da bi delo zastarelo.
- Gde god da krenete, zatvore vam vrata. Tu je najveći problem.
- Mene su osakatili, druga žena je umrla... a taj lekar i dalje radi.
Ključna reč: Medicina je ista svuda, u svim državama. Otvorite knjigu, vidite šta je lekar uradio i šta je trebalo da uradi. Odatle se zna ko je kriv.

Dijana Radović:

- Moja ćerka operisana je na privatnoj klinici Decedra, nakon čega je ostala ošamućena.
- Nakon operacije stanje joj je bilo loše i sve vreme sam ukazivala na to.
- Analize krvi, snimak pluća i sve ostalo, uradili su tek na insistiranje mog supruga.
- U obdukcionom nalazu stoji da je smrt nastupila usled otkazivanja više vitalnih organa, dejstva nepoznatog sindroma i pada imuniteta. Narodski rečeno, ni oni sami nisu znali usled čega je nastupila smrt.
- Nakon svega, klinika Decedra zatvorena je na samo 2 meseca. Užasnuta sam, jer je to bolnica smrti.
- Umesto da mi, kao roditelju, kažu o čemu se radi, oni su me tri dana lagali.
- Lekari su očigedno znali o čemu se radilo, ali nisu hteli da izlože bolnicu blamu.
- Nisam videla da su se trudili oko nje.
- Lekari moraju roditeljima da kažu o čemu se radi, kakva god da je istina.
- Ljudi su mi rekli da postoji lekarski klan i da ću se teško izboriti. Ali ja hoću da, u ime života moje ćerke, pokrenem nešto.
- Moramo ljude početi da smatramo kao ljude a ne kao predmete.
Ključna reč: Moramo se probuditi iz učmalosti u kojoj živimo. Moraju da nas probude tuđe ljudske sudbine.

Prof. Dr. Slobodan Kovačević (sudski veštak):

- U SAD, 98.000 ljudi godišnje strada zbog lekarske greške. Statistički, više od broja nastradalih u saobraćajnim nesrećama.
- Statistiku o broju nastaradalih zbog lekarske greške, za našu državu nemamo.
- Mišljenja veštaka bazirana su na medicinskoj nauci.
Ključna reč: Udruženje za medicinsko pravo napravilo je kodeks lekarske etike, koji će biti ponuđen lekarskoj komori. Tako će biti regulisani svi odnosi na relaciji lekar-pacijent.

Jasmina Leichleimer (predsednik udruženja "Re-akcija"):

- Naše udruženje će se potruditi da pacijentima pruži informacije o njihovim pravima, i savet kako da na najlakši mogući način ostvare ta svoja prava.
- Trudićemo se da oformimo lekarski stručni tim koji bi davao savete pacijentima o tome šta je lekarska greška, šta je nesavesno ophođenje prema pacijentu i šta je nezakonito lečenje; i pravni stručni tim koji bi se po zahtevu pojedinca bavio ovim problemima.
- Radićemo na formiranju baze podataka. Napravićemo listu sa imenima lekara i ustanova koji imaju bilo kakve veze sa neprofesionalnošću.
- Samo dobar čovek može da bude dobar lekar.
Ključna reč: Naše udruženje će pokrenuti inicijativu da lekarska komora što pre krene sa radom, i inicijativu za osnivanje nacionalne kancelarije za zaštitu prava pacijenata.

Dr Vladan Šubarević (član gradskog veća):

- Ova tema nije srpska već univerzalna. Svugde se događa da lekari greše.
- Sigurno je da postoji neka vrsta lekarske solidarnosti.
- Mi u Srbiji se još uvek učimo demokratiji, koja podrazumeva ličnu profesionalnu odgovornost.
- U SAD je ovaj problem rešen na taj način što su formirane pravničke ekipe koje se bave pravima pacijenata i istraživanjem grešaka.
- Čini mi se da je ovde, u Srbiji, najveći problem sudski sistem koji nije neefikasan samo u ovoj oblasti.
- Ne smemo da zaboravimo da ogromna većina zdravstvenih radnika radi svoj posao savesno.
- Neodgovorni pojedinci treba da odgovaraju. A odgovaraće onda kada budemo imali efikasan sistem koji će ovakve stvari sankcionisati.
- Nažalost, mnoge stvari idu teško. Lekarska komora je na pragu svog formiranja i imaće mogućnost sankcionisanja svega lošeg u zdravstvu.
- Učinićemo sve što možemo da ovakve stvari svedemo na minimum.
Ključna reč: Ne smemo očekivati da će lekrska komora rešiti sve probleme. Ovde su mnogi problemi koji se moraju pokrenuti sa mrtve tačke.

Autor pregleda emisije: Vanja

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Zec
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 22 Dec 2006
Teme: 1
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Feb 19, 2007 11:53 pm Odgovoriti sa citatom

Sjajno pripremljena emisija. Gosti-svedoci odmereni i precizni, rekli su puno cinjenica za relativno kratko vreme. Svedocenja su svakako potresna i zapanjujuca. Profesor sudske medicine , cini mi se , htede da odrzi krace predavanje ali je montazer imao posla....

Cini mi se da je nedostajao neko iz sudstva kako bi mogao da prokomentarise podatke o neazurnosti i problemima u vodjenju postupaka iz ove oblasti. Pre par dana sam saznao da se zastareli predmeti u statistici ministarstva vode kao reseni!!! Postavlja se pitanje sasto bi sudije i zurile kada je ovo "najelegantniji" nacin da izbegnu odgovornost. Na ovaj nacin visa instanca im ne obara presude, a pise se da je predmet resen... Neverovatno je da ne postoji precizna statistika o broju osudjenih za krivicna dela iz ove oblasti.

Mislim da je docent sa pravnog fakulteta (slab sam sa imenima) dotakao veoma bitnu temu, a to je nedostatak protokola u lecenju. Protokoli su uputstvo za lekare koje im govori koje postupke treba preduzeti u odgovarajucem slucaju. U slucaju ne postupanja po protokolu javlja se osnova za krivicni postupak. Kod nas se puno toga svodi na improvizaciju, pa odatle proisticu razliciti nacini lecenja od jedne do druge bolnice .

Posebna prica su privatne klinike, standardi koji se pred njih postavljaju i ustanove koje bi trebale da ih kontrolisu.

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Feb 20, 2007 5:33 am Odgovoriti sa citatom

Uh, sto mi nekako nezgodan ovaj novi interfejs...

Emisija. Dobra.
Receno dosta toga.
Sve price (ispovesti) vrlo su potresne.
Prica gospodje koja je prva pricala me je tako potresla da nemam reci... Posebno onaj deo price sa GAK-om Crying or Very sad
Zadivila me je snaga te gospodje...
Pretpostavljam da bih ja zadavila te ljude da sam na njenom mestu.

Drago mi je da su navedena imena nekih tzv. lekara!
Sto se ostalih gostiju tice, hm... profesor sudske medicine je malo preterao sa nekim nebitnim stvarima. Nekako je zaobilazio da konkretno odgovara na pitanja. A njegov osmeh na licu, pored onakvih prica, necu da komentarisem.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Tamara_bg
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 6
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Yahoo Messenger MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Feb 20, 2007 5:52 pm Odgovoriti sa citatom

Ne postoji rec koja bi dovoljno opisala uzas one price sa pocetka emisije. Ja ne znam odakle onoj zeni snage da prica, ali zaista, svaka joj cast. Za to sto bi njena cerka, da moze da je vidi i cuje, bila ponosna na nju. Ne znam sta vise da kazem, osim da joj se divim i da se najiskrenije nadam da ce uspeti da istera pravdu. Mada ne postoji dovoljno velika tj. pravedna kazna za one lekare sa privatne klinike. U Z A S! To nisu ljudi!
Sto se tice prof. sa medicinskog slazem se sa Vanjom. U najmanju ruku je degutantno da se covek tokom cele emisije osmehuje, a tema ne moze biti "gora".
Primetila sam jos jednu stvar. Medicinari su pokusavali da "krivicu" za takve slucajeve prebace na pravosudje, a onaj pavnik na lekare. Kada bi samo bilo moguce da u ovoj zemlji svako radi svoj posao najbolje sto ume i pusti druge da rade svoj...eee...

Fallere fallentem non est fraus!
vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 245
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Feb 20, 2007 6:01 pm Odgovoriti sa citatom

Jedna od emisija koja je na neki nacin zaokruzena,dakle nije imalo sta da se doda ili oduzme,osim sto bih odstranio gospodina koji tokom cele emisije smeje,mesala su mi se osecanja ,cas bez zbog njega cas tuga zbog onih potresnih prica!!

Imam sugestiju,mozda bi dobila na vremenu Natasa kada nebi svakom gostu ponaosob pozelela dobro veche,bez veze je.
I ajde da ne budem samo negativan divim se kako je Natasa uspela da ne zaplache!! chelicna lady!!

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Feb 20, 2007 7:10 pm Odgovoriti sa citatom

E da, Vlaky, i ja se to pitala. Da sam ja bila na mestu voditeljke, sumnjam da bih izdrzala...
Hrabro i sa Natasine strane, zaista.
Pricaju mi prijatelji danas (inace svi pricaju o Kljucu od sinoc) da se Mira Adanja Polak rasplakala u svojoj emisiji, bila je slicna tema. Ja nisam gledala, pa ne znam.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
maximus28
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 22 Jan 2007
Teme: 28
Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Feb 20, 2007 7:49 pm Odgovoriti sa citatom

to je pravi profesionalac,kakvih kod nas skoro i da nema,to se ceni!
svaka cast,ja nisam gledao emisiju samo sam na minut uhvatio kada je ona zena pricala kako je izgubila bebu!
treba voditelj da izdrzi da ne prilazi gostima emotivno,vec samo profesionalno a mi gledaoci mozemo da placemo do mile volje!
treba to izdrzati,jos jednom svaka cast!jedna od stvari zbog kojih je kljuc odlicno odradjena emisija!
stavite Natasi i sesti plus!! Smile

ZBOGOM MAESTRO!
VECNA TI SLAVA...
?????
Novajlija
Novajlija

Pridružio: 21 Feb 2007
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Feb 21, 2007 8:19 pm Odgovoriti sa citatom

Ja bih rekla da je emisija bila prekratka!!!!!Pa bih molila Natasu dA mi odgovori da li je moguce da kada je tako obimna, bitna i veoma interesantna tema, produziti emisiju na 2 sata(tj.1,5 sati).
I nisam primetila da se Prof. S.Kovacevic smejeo -kako ste naveli.Sigurna sam da nije mogao da izlozi potrebna objasnjenja u tako kratkom vremenskom periodu...I sigurna sam da je veliki strucnjak u svojoj oblasti!!! A najmanje je govorio o temi. A sto se tice prebacivanja "krivice"...mislim da to sve nije tako crno-belo i jednostavno razgraniciti...Mislim da svi imaju udela u toj "krivici": i pravosudje i doktori (koji su te procese i zapoceli, jer da nije bilo njihovih gresaka ne bi bilo ni svega ostalog sto ide uz to).A kada bih imali Lekarsku komoru i zdravstvene osiguravajuce organizacije kao na zapadu-sumnjam da bi cekali na sudove da dodele pravdu vec bi se to u mnogo kracem periodu zavrsilo sa ogromnim sumama novca i sto je jos bitnije:ODUZIMANJEM DOZVOLE ZA RAD!!!!

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Feb 21, 2007 10:13 pm Odgovoriti sa citatom

Niko nije rekao da se profesor smejao, vec da je govorio sa osmehom na licu. To nije lose, naravno, ali ova emisija nije bila takvog tipa. Imala sam osecaj da se covek osecao kao na predavanju, kao da je bio u amfiteatru i drzao predavanje studentima.
Ako nije mogao u kratkom vremenskom periodu da izlozi potrebna objasnjenja, onda on sam ima problem.

vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 245
Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Feb 21, 2007 10:32 pm Odgovoriti sa citatom

tesko da bi u onoj obuci mogla da stoji 2 sata!!

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!