NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Promena pola: telo kao zamka

Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Promena pola: telo kao zamka
Autor Poruka
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pol: Zenski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 8:02 pm Odgovoriti sa citatom

Emisija ide veceras,
a komentari su ovde..

Pregled emisije:

Zoran Rakić: Transvestitima se nazivaju osobe koje oblače odeću drugog pola, postoje dve grupe, jedna je transseksualne osobe o kojima govorimo večeras, koje to rade jer se prirodno osećaju tako, jer je njihov doživljaj sebe u tom polu koju odeću žele da nose, a transvestiti oblače odeću drugog pola zbog neuobičajenog načina erotskog uzbudjivanja.

Razvoj transseksualnosti počinje još u prenatalnom periodu, ali se tada on ne može medicinski utvrditi. Kada postajemo sigurni da se o tome radi, to je u pubertetu. To se utrdjuje na osnovu ponašanja, i najranije to možemo utvrditi u predškolskom dobu, ali tada nismo sigurni, treba sačekati pubertet.

Transseksualna osoba je orijentisana kao homoseksualna jer je u telu pola koje nije njegov mozak prihvatio kao svoj, ali to nije isključivo tako.

Transseksualnost je poremećaj u razvoju, rodnog identiteta. Statistički postoje 3-4 osobe na 100 000 stanovnika, dakle u našoj zemlji ima oko 300 takvih osoba.

Prvo gledam kod pacijenata kako izgledaju, kako se ponašaju, od svih tih spoljnih i unutrašnjih detalja se sklapa slika. Najbitnije za odluku o tome da li ću kao psihijatar dozvoliti operaciju je doživljaj tela te osobe. Taj odnos prema sopstvenom telu je najvažniji za odluku da li će uslediti operacija. Što se njihovih roditelja tiče, moj prvi cilj je da roditelji razumeju tu stvar. Taj problem. Svi roditelji na kraju počnu da razumeju tu stvar. Neki brzo, a nekima su potrebne godine.

Ono što se menja su telesne polne odlike, ali rodna pripadnost se ne menja, psihijatar kod njih ne menja ništa.

Prvi pacijent koji je promenio pol uzeo je ime doktora jer ga je osećao kao svog roditelja.

Ključna reč:
U kontekstu u kome pričamo, pitanje ženskosti ili muškosti nije pitanje ličnog izbora nego prirode.

Jamison Green: transseksualnost nije lako vidljiv fenomen. Vrlo je komplikovana operacija da žena postane muškarac. Ja sam se operisao nekoliko puta, a početak svega je bio pre 20 godina. Tu je bila hormonalna terapija, hirurgija. Imao sam tada 40 godina. Do tada sam bio uplašen da ću izgubiti podršku porodice, prijatelja, da ću izgubiti posao. Bio sam osoba koja se nalazi izmedju muškarca i žene. Bio sam menadžer u velikoj firmi i težak je socijalni aspekt, ljudi vas ne prihvataju. Kada sam imao 4 godine znao sam da imam žensko telo i da treba da kažem da sam devojčica ali sam se osećao sličniji dečacima. Imao sam drugarice, ali drugačije sam se igrao od njih. Recimo, kao dete sam zaradjivao tako što sam učio devojčice kako da se popnu na drvo. Imao sam rod koji mi je Bog dao i ja to nisam promenio, ja sam promenio telo!

Imao sam dete, nisam ga ja rodio, već je to bilo dete mog partnera, moje žene. Ona je nakon moje promene pola raskinula vezu jer je želela da bude u lezbejskoj vezi. Kćerki sam objasnio kada je imala 3 godine, jer me je još pre toga nazivala tata. Iako sam bio žena, ona me je tako zvala. Onda sam ja pitao
- Da li bi volela da ja izvršim operaciju i budem ti pravi tata?
Ona se plašila za moje zdravlje. Takodje, njoj je odgovaralo to što ima dve mame. Rekla bi da je nama lepo kao dvema ženama, da se dobro slažemo i da nam to stoji. Nekoliko godina kasnije sam je podsetio na naš razgovor koji smo vodili kada je imala 3 godine. Kada sam joj rekao da je došlo vreme da ja moram to da uradim, ona se složila.

Verovatno najteže je bilo reći mojim roditeljima. Tj samo majci jer mi je tada otac umro. Majka mi je zabranila, ali ja sam rekoa da imam 40 godina i da ja mogu sam da odlučim. Ja sam se 10 godina plašio da donesem tu odluku. Čak sam formular koji sam uzeo, a u vezi je promene pola 2 godine držao na stolu nepopunjen. Plašio sam se.

Danas sam veoma, veoma ponosan transseksualac. Imam karijeru i van toga, ali i u vezi sa mojom transseksualnošću. Govorim o afirmaciji prava transseksualaca. Mi imamo pravo na to!
Kada sam ja prošao kroz tranziciju shvatio sam da sam ustvari nevidljiv. Takodje sam postavio pitanje da ljudi kao ja postoje i da ne treba da se stidimo toga da rešimo konflikt u sebi koji imamo tražeći podršku lekara. Za nas, i kada postanemo vidljivi onakvi kakvi jesmo važno je da održavamo ideju da nismo kao ostali. Imamo potrebu za stalnom medicinskom podrškom.

Mnogo sam informisan o tome kako je kod vas kada su transseksualci u pitanju. U svim kulturama oni imaju slične probleme u adaptaciji. U Srbiji kao i u Americi, ljudi se nose sa sličnim problemima. Naš medicinski sistem u Americi je protiv nas i ja vodim kampanju protiv toga.

Ključna reč:

Svaka snežna pahulja se razlikuje i za mene je važna reč različitost! Svi smo različita ljudska bića i imamo prava da se razlikujemo.

Svetlana Vujović:

Postoji jedan čarobni svet hormona.U osmoj nedelji fetusa se formiraju testisi. Mi bismo tada očekivali da se rodi muškarac. Medjutim da li će testosteron doći do mozga to je pitanje. Kada se rodi beba svi gledaju genitalije, ali to ne mora uvek biti tačno. Ispovesti ljudi koji su prošli kroz ovaj pakao su takve da kada bi vaši gledaoci za to znali drugačije bi na njih gledali. Meni su pacijenti rekli posle opracije ,, mi kao da skidamo ljušturu,,. Posle hormonske terapije i operacije oni su toliko srećni, a i izgled može biti takav da su neke ,,nove,, žene konkurisale za izbor za miss.

Hormoni deluju i na naša tela.

Pre nego što se započne hormonska terapija kod nas se pita da li želi da ostavi reproduktivne organe.
I kod nas je bilo jako teško, čak i medju doktorima da prihvate ovaj problem.

Pošto muški polni hormon deluje i kod žena, neki testovi se zasnivaju i na dužini drugog i četvrtog prsta. Ukoliko je kod žena domali prst duži od kažiprsta, znači da postoji višak testosterona u njihovom telu.

Ključna reč:

Transseksualna osoba mi je rekla da je za njih vodjenje ljubavi da se drži za ruke. Treba prihvatiti ljude koji se navodno razlikuju od nas.

Miroslav Djordjević:

Neki pacijenti čekaju 30-40 godina na promenu pola, jer ranije nije bilo lako medicinski utvrditi da su oni transseksualni. Operacija se kod nas najranije može uraditi posle 18-te godine. Postoji stav što ranije to bolje, čak i pre puberteta...

Pre operacije 2-4 nedelje mi im kažemo da prestanu da uzimaju hormone da bi se smanjilo krvarenje. Ti ljudi tada jedva čekaju da ponovo počnu da uzimaju hormone. Djordjević: mi jesmo svetski centar za promenu pola. Mogu reći da je beogradski centar nadaleko poznat. Svi postavljaju pitanje kakve su cene i misle da ljudi dolaze zbog cena jer su 4-5 puta manje nego u svetu, ali to nije isključiv razlog , razlog je i odličan lekarski kadar.

Osećam se jako dobro kada vidim da operacija uspe. Oni računaju dan operacije kao drugi rodjendan.

Ništa prilikom operacije se ne koristi, a da ne postoji na ljudskom telu. Koriste se tkiva sa tela koje na njemu postoje. Sa vagine na muške genitalije i obrnuto. Glavna priča je da sutradan mogu da odu u wc sa novim genitalijama. Oni mogu da imaju normalan seks. Kod žena prvo uklonimo grudi, to rade plastični hirurzi... nakon 13 meseci nastavimo sa njihovom tranzicijom. Danas je izuzetno bitna stvar da novi muškarci imaju penis sa kojim mogu da imaju seks i to je danas normalno.
Mislim da u Americi ipak ljudi imaju više razumevanja za transseksualne osobe.

Nakon operacije mi, lekari, napišemo izveštaj da je izvršena promena pola. I sa tim dokumentom oni rešavaju svoji pravni status. To nije zakonski kod nas regulisano, ali dobra volja službenika je presudna. Imaju pravo i da se venčaju. Diskutabilno je to oko toga da li će zavod plaćati lečenje transseksualaca, mi se nadamo, poslali smo inicijativu. Našli smo neki modus za pacijente koji prelaze iz ženskog u muško. Zakonski nije regulisano, ali se ja nadam da će biti.

autor pregleda: Vladimir Banić

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
kristalna nit...
denije
Pocetnik
Pocetnik

Pol: Muski
Pridružio: 20 Nov 2008
Teme: 0
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 8:57 pm Odgovoriti sa citatom

sa srecom vam bilo

nadam se da cete emisiju uraditi najedukativnije moguce
pozdrav

jole_85
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 01 Feb 2008
Teme: 23

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 9:58 pm Odgovoriti sa citatom

Napokon!!!!!!!!!!!!!!!

"Svoju snagu prepoznaćeš po tome koliko si u stanju da prebrodiš trenutak, jer trenutak je teži, strašniji i duži od vremena i večnosti!"
denije
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 10:32 pm Odgovoriti sa citatom

pocetak odlican

PUN POGODAK
GOSTI FENOMENALNI

NAPOKON DA OVA EMISIJA NIJE ZABAVNOG VEC EDUKATIVNOG KARAKTERA

Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 11:09 pm Odgovoriti sa citatom

vaaau kako dobar kljuc Thumb Up bas edukativan...mnogo mi je jasnija situacija oko tih ljudi zarobljenih u suprotnom polu...ne mogu da verujem da su oni ljudi bili zene...jednostavno sve mi je jasnije... natasin odabir gostiju pun pogodak...bravo za kljuc

denije
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 11:20 pm Odgovoriti sa citatom

svaka cast!

emisija je bila ODLICNA

edukativna, a vi u njoj veoma obavesteni i puni podrske

HVALA

jole_85
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 01 Feb 2008
Teme: 23

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 11:21 pm Odgovoriti sa citatom

Svaka cast celoj ekipi!!!

Nemam po prvi put ni jednu zamerku. Laughing

Mislim da smo svi veceras nesto naucili.

"Svoju snagu prepoznaćeš po tome koliko si u stanju da prebrodiš trenutak, jer trenutak je teži, strašniji i duži od vremena i večnosti!"
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 11:25 pm Odgovoriti sa citatom

denije ::
NAPOKON DA OVA EMISIJA NIJE ZABAVNOG VEC EDUKATIVNOG KARAKTERA
Err. Kljuc je pre svega edukativan. Ovakav generalni zakljucak ne ide ako ne pratis svaku epizodu.
Za nekog je ova emisija bila edukativna, za nekog drugog mozda zabavna.
Kao sto je emisija o pusenju, npr, za nekog bila ovakva, a za nekog onakva.

Gospodin Grin je u kljucnoj reci spomenuo razlicitost.
Tako i sa temama, jer smo razliciti, pa je za nekog nesto zabava, dok za drugog nije.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
denije
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 11:32 pm Odgovoriti sa citatom

sorry

prihvatam kritiku, slazem se da smo svi razliciti

jedino niste u pravu ako mislite da ne pratim svaku epizodu

to sto se nisam oglasavao nije merilo.

svakako mnogo pozdrava i jos jedared svaka cast za emisiju

a to sam rekao zato sto obicno u svakoj emisiji imate za i protiv stranu

ovoga puta toga nije bilo i mnogo mi je drago zbog toga.

bez ljutnje! Cool

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Dec 01, 2008 11:37 pm Odgovoriti sa citatom

Ma ljutnja je strana rec. Wink

Od za i protiv strane se isto moze svasta nauciti. Wink Te su emisije tek edukativne.

Voditelj (sa mnogo lepim satom na ruci) rece nesto sto bih pozajmila a da iskoristim kao svoju kljucnu rec na ovu pricu: "Ova tema zapravo pokazuje koliko volimo jedni druge" (parafraziram)

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Strana 1 od 7

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 9:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 10:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!