NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Pretnje: zivot u strahu

Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Pretnje: zivot u strahu
Autor Poruka
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pol: Zenski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Pon Dec 08, 2008 8:41 pm Odgovoriti sa citatom

Mala promena plana, pretnje idu veceras..
Tako da...

Izvolte:)

Pregled emisije

Vukašin Obradović (nedeljnik "Vranjske"):

- Pretnje su danas postale model komunikacije.
- Novinarima se preti iz mnogo razloga, a osnovni je taj što se gotovo nijedan slučaj pretnji, ili čak fizičkih napada na novinare, ne rasvetljava. Na taj način se stvara dojam da se tako nešto može raditi, i da je isto legitimno i nekažnjivo.
- Mnogo puta su mi pretili. Ne znam koliko je dobro i poželjno što sam na to oguglao.
- U velikim medijima vrlo se retko srećete sa junacima svojih priča. Sasvim je drugačiji osećaj u malom gradu i malom mediju.
- Vranjske novine postoje 14 godina. Za to vreme imali smo 3 slučaja provale u redakciji; polomljen auto ispred zgrade redakcije; pismenu pretnju smrću. Nijedan slučaj nikada nije rasvetljen.
- U poslednjem slučaju pretnji prema meni desilo se da priđu mojoj ćerki i kažu kako će joj "roknuti tatu za 10 dana". Pre toga smo objavili seriju tekstova o vranjskom podzemlju. Slučaj sam prijavio policiji jer se radi o pretnjama koje dolaze iz kriminogenog miljea.
- Policija je preduzela neophodne mere. Ponudu fizičkog obezbeđenja sam odbio jer mi je degutantno da šetam po Vranju uz nekakvu pratnju.
- Ako neko reši da vas ubije, to će učiniti bez obzira na mere obezbeđenja.
- Kao u državi, i u Vranju se vrlo dobro zna ko preti. Nemoguće je da policija to ne zna, jer to nije nikakva tajna.
- Živim u strahu za bezbednost svoje porodice. Za sebe se ne plašim, iako mislim da nije normalno ne plašiti se za svoj život.
Ključna reč: Javnost, koju će pre svih ozbiljno shvatiti oni koji su najodgovorniji u ovoj državi - političke partije i pojedinci. Dok u našoj državi demokratska javnost ne postane ključni element demokratije, imaćemo i pretnje novinarima i neotkrivanja aktera pretnji.

Prof. dr Dobrivoje Radovanovic (FASPER, Univerzitet u Beogradu):

- Pretnje su danas mnogo češće nego ranije. Više smo podeljeni, imamo mnogo više razlika u mišljenju, mnogo više kriminala; na javnoj sceni imamo mnogo više ljudi koji su u sudaru sa zakonom, i mnogo više ljudi sa psihološkim problemima koji sve rešavaju tako što prete ljudima i insitucijama.
- U našem zakonu ne postoji krivično delo koje se zove pretnja. Zakon kaže da je krivično delo ono što se pod pretnjom učini.
- Svako krivično delo koje ostane nekažnjeno proizvodi makar još jedno krivično delo.
- Pretnje su vrlo različite. Očigledno je da su iza pretnji Predsedniku republike ili članovima Vlade politički motivi.
- U srži pretnji je zaštita sebe od krivičnog prava.
- Čovek vremenom ogugla na pretnje, ali ostaje tihi strah u pozadini svesti koji s vremena na vreme izbija. Kad gurnete pozadinu svesti, lako postajete žrtva, jer tada pretnja prelazi u napad.
- Nije dovoljan poziv da se obratimo policiji. Bitno je da pretnje prestanu, da država energično reaguje u svim slučajevima, i da otkrivanjem i kaznenim sistemom učini da pretnja nikome više ne padne na pamet.
- Nije dovoljno da tužilac podigne optužnicu. Vrlo je važno da sud to procesuira vrlo brzo, jer će onda pretioci razmišljati šta će raditi.
- Policija u 90% slučajeva ne reaguje na pretnje.
- Ako muž preti ženi imaćete porodično nasilje.
- Jako smo kriminalizovana zemlja, i ta situacija generiše ogroman broj pretnji.
- Kada neko obustavi rad ogromnog broja sudija i tužilaca u Palati pravde i preti javnosti, kazna od godinu dana zatvora je izuzetno niska.
- Država mora početi da kažnjava ne samo fizičke napade nego i duševne patnje.
Ključna reč: Pretnja kao posebno krivično delo, oštra kaznena politika, jako visok stepen otkrivanja.

Docent Željko Nikač (pomoćnik načelnika Uprave policije MUP RS):

- U slučaju pretnji problem je u dokazivanju. Teret dokazivanja je na timu: tužilaštvo, policija, oštećeni.
- I policajci su ugroženi, sudije, tužioci, nastavnici i svaki radnik na radnom mestu. Prema novinarima je iskazan poseban senzibilitet.
- Moramo da zaštitimo svakog čoveka, ali novinare posebno jer oni se bave jednom veoma važnom javnom delatnošću.
- Prema saznanjima koje imam, kolege iz Vranja stupile su u kontakt sa gospodinom Obradovićem, i imali su zadovoljstvo da ostvare jedan vid saradnje sa njim kao oštećenim. Takođe imam saznanja da su pružili adekvatnu zaštitu.
- I sam sam doživljavao svakojake pretnje dok sam radio kao načelnik odeljenja u unutrašnjoj kontroli.
- Onaj ko danima prima pretnje, isto mora obavezno da prijavi. Ako lokalna policija ne reaguje, postoje viši, republički organi. Svaki predmet može da se završi.
- Nakon primljene pretnje neophodno je doći u gradski SUP. U zavisnosti od procene operativnih radnika i dogovora sa tužilaštvom, pristupa se određenim operativnim merama, odnosno, specijalnim merama po odobrenju specijalnog sudije.
- Pretnje su svuda gde je veliki novac u igri. Toga će uvek biti u svim državama.
- Policija reaguje na pretnje. Krajnji rezultat je probem pravosuđa.
- Kolege iz policije danas svakog jutra preventivno obilaze čitavu Palatu pravde.
Ključna reč: Javnost, civilno društvo, policija u zajednici.

Tomo Zorić (portparol Republičkog tužilaštva):

- Pretnje se ne upućuju samo običnim građanima i novinarima. Pretnje se upućuju i predstavncima tužilaštva, sudijama.
- Nijedna pretnja ne sme da se shvati neozbiljno.
- Ne zaboravimo da smo imali decenije krize; ratove, sankcije; a nazire se i nova ekonomska kriza koja je pred nama. Zbog svega toga došlo je do erozije moralnih vrednosti.
- Pored moralnog sistema vrednosti potreban nam je i jak državni sistem koji će biti profesionalan, nezavistan, depolitizovan. Za to su nam neophodni dobri zakoni.
- Kada su izlepljeni plakati protiv Predsednika Tadića i vicepremijera Đelića, tužilaštvo je istog dana MUP-u uputilo predlog za prikupljanje potrebnih informacija. Policija je za nekoliko dana vrlo efikasno identifikovala počinioce, nakon čega je protiv istih lica pokrenut postupak.
- I policija i tužilaštvo rade svoj posao, i pružiće zaštitu svim građanima kojima je ona neophodna.
- Javno poručujem da će država Srbija i Republičko javno tužilaštvo zaštiti gospodina Obradovića i pružiti mu svu neophodnu pomoć.
- Onima koji gospodinu Obradoviću prete mogu da kažem da će zbog istog biti kažnjeni.
- U krivično-pravnom smislu pretnja je veoma specifična, jer nekada predstavlja radnju krivičnog dela, nekada način izvršenja, a nekada kvalifikatornu okolnost kada to delo dobija svoj teži oblik.
- Postoji krivično delo ugrožavanja sigurnosti koje kaže da će kaznom zatvora do godinu dana biti kažnjen svako ko preti da će napasti na telo i život lica. Postoje i tri teža dela: ukoliko je pretnja upućena prema više lica, ukoliko je došlo do uznemirenja javnosti, i ukoliko su nastale teže posledice usled te pretnje.
- Dojave o bombi u Palati pravde, iako su lažne, dokaz su da policija i tužilaštvo jako ozbiljno shvataju svaku pretnju.
Ključna reč: Dobri pravosudni zakoni poput onih koji su trenutno u Skupštini; nezavistan i depolitizovan sistem koji će svim građanima pružiti pravnu sigurnost i osloboditi ih straha i pretnji.

Nadežda Gaće (predsednica NUNS-a):

- Srpsko društvo bi moralo duboko da se zabrine nad činjenicom učestalih pretnji, pre svega prema pravosudnom sistemu.
- Do početka ovog meseca samo u Palati pravde bilo je preko 70 dojava o bombi, uglavnom lažnih. Slično je i u unutrašnjosti, ne samo u Beogradu.
- Bilo bi prejako reći da je srpsko društvo kolektivni bolesnik. Ali kada neko pomisli da može da najavljuje bombe da bi odložio svoje suđenje, to jeste odraz neke bolesti u društvu.
- Pretnje su pre svega znak slabosti države koja ne ume da odgovori na ključna, ekonomska, socijalna i pitanja pravde.
- U NUNS-u u jednoj godini dođe preko 100 žalbi kolega novinara kojima se preti.
- Kolegi Obradoviću sve pretnje kreću od nekih moćnika u Vranju koji se ne slažu sa tim kako on piše.
- NUNS je ove godine imao 17 drastičnih pretnji - pretnji ubistvom. Policija je reagovala na samo 5 slučajeva, iako smo svako pismo slali i direktoru policije i ministru.
- Skoro je dve godine od slučaja sa novinarom Anastasijevićem, a još uvek se ništa nije rešilo.
- Na pretnje nije oguglao samo narod, već i sami oni kojima se preti.
- Srbija je na 7. mestu u Evropi po ubistvima i napadima na novinare. Na 15. mestu u svetu.
- Krupni kapital u Srbiji je često prljav i povezan sa delovima tajnih službi. To čini pretnje nerešivim.
- Javnost je jedini zaštitnik svakog grđanina. Najviše je zaštićen onaj ko u javnosti prizna da mu se preti.
- Predstavnici demokratske vlasti bi možda morali da na sebe preuzmu odgovornost za ono što oni nisu uradili.
Ključna reč: NUNS ne pristaje da novinari imaju status službenih lica, ali u vezi sa pretnjama tražimo jaču zaprećenu kaznenu meru u novom kaznenom zakonu.

Autor pregleda emisije: Vanja

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
kristalna nit...
Kimi
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 23 Apr 2007
Teme: 25
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Dec 08, 2008 10:19 pm Odgovoriti sa citatom

wow kakva najava Cool

ICE MAN
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Dec 08, 2008 11:07 pm Odgovoriti sa citatom

Slozio bih se sa gospodjom Nadezdom Gace da su institucije zakazale u najvecem broju slucajeva pretnji. Do sada je akcenat stavljen na novinare, sto naravno podrzavam, ali sta je sa obicnim covekom? Bila je pohvala da su na nekom mitingu novinari apsolutno bili zasticeni, zar to ne bi trebalo da bude normalno, zasto u ovoj zemlji kad se nesto desi onda cemo kao nesto da radimo kako treba a i to radimo dok prodje halabuka. Neka Ministarstva su za svoju delatnost za ovih godina trebala sve probleme u svojoj bransi da rese ili da ih privedu kraju, jer neki Ministri ministruju svih 8 godina a to bas nije mali period da bi trazili neko opravdanje.
Gospodina iz Vranja u potpunosti razumem za njegov strah u smislu da zivi u malom gradu i da se mozda svakodnevno srece sa tim ljudima o kojima mozda pise, mada nema pravila, kad nekog uzmu na zub onda ga svakako i nadju, ali ga podrzavam da izdrzi i istraje, jer i te guzonje sa lokala treba dobro potresti.
Natasa veceras praznik za oci, a emisija kao i uvek cista 10, ne dajem 5-ice da ne bude zabune Wink

Zeljko
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 23 Sep 2008
Teme: 21
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Dec 08, 2008 11:29 pm Odgovoriti sa citatom

Odlicna tema i gosti.

Da, jako smo kriminalizovano drustvo, a kazne preblage!

Prvo, OSTRA lustracija se nije desila 6-og Oktobra.
Drugo, PREBLAGA kaznena politika.

Sirom Srbije, BiH i Hrvatske ulicama setaju ostaci-otpaci,jataci i psi rata (u Srbiji ovi nasi nesretnici Haski optuzenici i njihovi pomagaci, u BiH Naser Oric i ostala polupismena bagra, i u Rvatckoj njihovi "domobrani" banditi i secikese...svi oni saradjuju zajedno..)koji izbegavaju pravdu a koji diluju drogom, oruzjem, belim robljem itd itd..reketiraju, stite Haske optuzenike, prete novinarima itd itb...

Vecina pretnji novinarima i institucijama u Srbiji su POLITICKE prirode...sljam nije sasecen 6-og Oktobra i zato nam se vraca kao Dunavu Sava.

One brdjane iz USA koji sebe proglasavaju patriotama i koji salju pretnje srpskom pravosudju treba momentalno uhapsiti i kazniti maximalno. Pa ne moze nepismena stoka koja je zavrsila samo osnovnu skolu, koja se slucajno zadesila u USA da uzima pravdu u svoje ruke i da se pravi pametna...kao on je patriota..ne damo Mladica...bagra divljacka...

Drzava mora imati cvrstu ruku i mora biti nemilosrdna prema tim olosima da bi se obican gradjanin napokon sigurnije osecao.

www.zeljkoart.com
http://www.chrisrea.nl/community/index.php

www.roberthjackson.org

"The privilege of opening the first trial in history for crimes against the peace of the world imposes a grave responsibility. The wrongs which we seek to condemn and punish have been so calculated, so malignant, and so devastating, that civilization cannot tolerate their being ignored, because it cannot survive their being repeated. That four great nations, flushed with victory and stung with injury stay the hand of vengeance and voluntarily submit their captive enemies to the judgment of the law is one of the most significant tributes that Power has ever paid to Reason." ROBERT H. JACKSON
Page
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 04 Apr 2007
Teme: 7

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Dec 08, 2008 11:32 pm Odgovoriti sa citatom

Odlicna emisija...Natasa...a i moji zrenjaninci su se pokazali kao fini ljudi...

Da li je moj subjektivni utisak da su emisije u poslednje vreme jezgrovitije, konzistentnije i da se mnogo vise kaze u tih sat vremena..

sirom sveta
Zeljko
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 23 Sep 2008
Teme: 21
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Dec 08, 2008 11:46 pm Odgovoriti sa citatom

E da..Natasa je bila prelepa Laughing Embarassed

Uvek kad gledam emisije sa ovakvom temom, dize mi se pritisak...pa sam zaboravio da komentarisem Natasinu lepotu.. Laughing Cool

www.zeljkoart.com
http://www.chrisrea.nl/community/index.php

www.roberthjackson.org

"The privilege of opening the first trial in history for crimes against the peace of the world imposes a grave responsibility. The wrongs which we seek to condemn and punish have been so calculated, so malignant, and so devastating, that civilization cannot tolerate their being ignored, because it cannot survive their being repeated. That four great nations, flushed with victory and stung with injury stay the hand of vengeance and voluntarily submit their captive enemies to the judgment of the law is one of the most significant tributes that Power has ever paid to Reason." ROBERT H. JACKSON
Borsky
Starosedelac
Starosedelac

Teme: 78
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Dec 09, 2008 9:36 am Odgovoriti sa citatom

Nisam dugo ništa napisao ali sinoćnu emisiju moram da pohvalim.

Emisija je bila "lagana" čak i za poluzainteresovanog gledaoca i fokusirana na prava pitanja bez puno okolišanja. Naravno malo je preambiciozno očekivati od ovakvih emisija da reše veoma kompleksne problema našeg društva ali ponekad je i pokrenuti samu priču sasvim dovoljno.

Osim čarapa gospođe Gaće i citata iz udžbenika gospodina iz pravobranilaštva ništa, po mom mišljenju nije odudaralo ili narušavalo skladnu celinu emisije.
Nataša sinić čarobno drugačija ... u pozitivnom smislu - naravno.

... Borsky ONLINE ...
Valentino Rosi
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 29 Nov 2008
Teme: 57

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 09, 2008 3:13 pm Odgovoriti sa citatom

Zeljko ::
E da..Natasa je bila prelepa Laughing Embarassed

Uvek kad gledam emisije sa ovakvom temom, dize mi se pritisak...pa sam zaboravio da komentarisem Natasinu lepotu.. Laughing Cool

Ma da bre, lepota voditeljice je bila dominantnija od >same teme, gostiju i Kljuća kao takvog. Jel' takoooo.

Evo sad odgledah reprizu, jel' sinoć nisam to stigao.

Šta reći: iz Aviona se vidi da je autor Ključa-zapravo emisiju otaljala u bukvalnom smislu te reči.

Tu bukvalnost i otaljavanje crpim iz imena gostiju sinoć.

Bio sam gost u jednoj tv-emisiji na sličnu temu, gosti su bili: neizbežni Dobrivoje Radovanović na teme krininala, te Toma Zorić ispred tužilaštva, pa Maja Kovačević kao portparol spec. suda, i moj poznanik Goran Petrović, to jest bivši načelnik Db-a u kratkom periodu.

Šta reći: Dobrivoje je dosadan čovek, jedno te isto priča već deceniju, očito da su Nataši otkazali neki zanimljiviji gosti, ili ona naprosto nikoga i ne zna iz te branše.

U gore pomenutoj emisiji na moje pitanje: kako je moguće da Srbija ima 2600 sudija, a cela V. Britanija samo 800 !? Radovanović expert mi odgovara: pa gospodine to je zbog našeg mentaliteta ! Šta reći, čovek je u godinama, videli ste i sami da teško može sam sebi da pomogne, a ne nekome drugome.

Po mom mišljenju pola gostiju sinoć su greškom tu došla, jel' prosto rečeno nemaju šta da kažu. Ništa nismo čuli u emisiji što već nije milion puta rečeno-prežvakano i pitano, i odgovoreno kako je odgovoreno i t.d.

Da skratim i zaključim: jedina vrednost emisije od sinoć je ta, što se o istoj temi opet pričalo, podsećalo na ubistva, krininal...i tu je kraj što se uticaja emisije, i očekivanja da ista može da išta promeni u društvu .

Ludaci kod nas ništa ne umišljaju, oni su stvatno Urednici foruma, moderatori, voditelji i t. d.
Borsky
Starosedelac
Starosedelac

Teme: 78
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora Yahoo Messenger MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Dec 09, 2008 6:31 pm Odgovoriti sa citatom

hmmm ...

... Borsky ONLINE ...
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Uto Dec 09, 2008 9:12 pm Odgovoriti sa citatom

Koga bi ti zvao u goste, MValentino?

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!