NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Inteligencija: kazna ili dar?

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Inteligencija: kazna ili dar?
Autor Poruka
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 12:08 am Odgovoriti sa citatom

Pa malac nema veze sa temom....

Gde vidite vezu inteligencije sa radom i uspesima na matematickoj olimpijadi...
Jeste da treba velika inteligencija, ali treba i rad...
Zadaci na olimpijadi su otprilike 40% na caku, a 60% na znanje...ali ne svaki zadatak....vec 40% zadataka su na neku caku koja lepo pomaze u razresenju, ali 60% su takvi da mora znanje....i to debelo...

Ovo nije tema o tretiranju inteligencije u drustvu...ili jeste...
Ili setate izmedju teme o razvijanju inteligencije i izmedju teme o tretiranju inteligencije u drustvu...

Ono , dobro je da smuckamo i onda ce biti dovoljno price za nepismenu publiku....

A i protiv sam da se malac uzima kao primer u svakom slucaju...
To nije dobar primer i doprinos razvoju drustva i sistema....
To je vise osokoljavanje drskosti...i stvaranje moci medija...
Srbija je jaca samo ako postoji vertikalna uslovljenost i hijararhija, tj pritisak na onog gore se prenosi na onog ispod njega i onda se problem resava onako kako bi trebao i bez pritiska...
To je jacanje institucija, a ovo sto vi radite je urusavanje institucija...i stvaranje presedana i to je izuzetno lose, ili ako se slabo vidi IZUZETNO LOSE....

Ako se pravi tema o nefunkcionisanju naseg obrazovnog sistema, onda je validan gost ovaj malac i njegova mama a i taj koji je nasao rupu u zakonu...

A ako se radi o inteligenciji , onda je vrlo stetno pozivati malca i povezivati tretman malca sa sugestijom da je tako u nasem drustvu i samim tim pogorsati situaciju, a ne popraviti je....jer presedan ubija ostale i stvara apatiju....i drskost....prema onima bez ledja....

Zato molim vas nemojte politizovati temu ili politicku emisiju nemojte mesati sa inteligencijom , jer TO JE UVREDA ZA INTELIGENCIJU.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
vladimir2
Prolaznik
Prolaznik

Pol: Muski
Pridružio: 09 Dec 2008
Teme: 3
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 9:54 am Odgovoriti sa citatom

o boze... ne daju mi da provociram, da se zezam, udvaram, ni bilo sta slicno... pa sta ce mi ovaj zivot ako moram samo da filozofiram Smile ma nije mi to najgore, nego ispade katancic u pravu ! (ajd sto su vas zvali tih 25 za pomoc, nego i mene poceli Smile zezam se bre katancicu, ne pali se. nisam ukapirao da ti neprestalno pises ovde eseje vec 10 godina svaki dan... sledeci put necu ni da citam sta pises...

tema: ne znam sta tacno rade na tom PISA testu, ali kod nas u skoli ucimo teoriju a u drugim zemljama uce praksu. mislim ne moze neko da bude glup (na primer mi) zato sto nije procitao nesto. on to jednostavno nije saznao. to se zove znanje, kao sto i pise, naravno. ne branim ja (nedaj boze) nas sistem skolstva, samo razmisljam glasno o ovom testu. elem, prepodtavljam da mora da postoji nesto opipjivio da bi se uopste poceo razgovor o ovome.

ono sto htedoh reci, kad vec u najavi mesamo stvari (s'namerom ili ne), postoji sansa da se tema "omakne kotnroli", da tako kazem.

mislim da treba odvojiti vrste "intiligencije" i "gluposti" rasclaniti o cemu se tacno prica... a kao sto vidim ni naucnici ne mogu da se dogovore da li i koliko utice okolina. u svakom slucaju prepodtavljam da ce gosti koji budu u studiju imati neke opipljive rezultate jer mislim da o ovome moze da se prica 1,000 godina i svako ce biti u pravu, a sve treba da stane u sat vremena. ajd nek je bog u pomoci.

za natasinu lepotu ne brinem Smile - ovo mogu da prestanem da pisem jedino kad me izbacite sa foruma. zato predlazem da me odmah banujete ili da me ne smarate oko toga...

Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 12:32 pm Odgovoriti sa citatom

vladimir2 ::
o boze... za natasinu lepotu ne brinem Smile - ...

Brinemo da kako, vidis koliko nas ima, ona mora da se oseca kao prva dama u haremu muskaraca oko nje.... Rolling Eyes Cool

Da se vratimo na temu:

Niko ovde nije rekao da su Srbi glupi po rezultatu ovog testa, nasuprot.

Nego vec je vise od pola stoleca situacija da je nas narod teorijski odlicno potkovan (ne zalazim u karakter i mentalitet....to je druga i ozbiljnija diskusija) i ukoliko im se pruzi prilika da izgrade iskustvo praksom onda su zapravo jako uspesne licnosti, nazalost ta prilika za praksu se sporadicno pruza u Srbiji a mahom je ljudi traze i neretko nadju vani, ne na istoku nego na zapadu.

Sa ovim veoma vrednim podacima nasi vrli 'upravitelji' po raznim ministarstvima nista ne rade nego svesno ignorisu verovatno plaseci se konkurencije za sopstvene pozicije. Nemojte uzeti Holandiju kao primer, ali vam navodim primer malo slicnijeg standarda bar pre 10 godina, odnosno 3 balticke republike koje su na jedan veoma mudar nacin predali upravljanje drzavom mladjim generacijama, a uspeh nije samo u statistickim podacima nego je vise nego primetan u blagostanju koje je tamo svakodnevnica a bili su zbog ruske cizme (citaj saradnja sa Rusijnom) jad, beda i cemer.

Izvrsiti ogroman pritisak na vlast da pokrene taj zamajac pocev od prosvete pa sirom drustva.

Nije mi svejedno kad posetim tako neke drzave u svetu i vidim, osetim prizor mladog drustva, dinamike a setim se sive slike kako je to ne samo u Srbiji nego na tom prostoru zapadnog Balkana gde se perspektiva trazi vani. Kako da se Srbija stavi na Beli Sengen kad bi to od Srbije napravilo Gerontoloski Nacionalni Park? (cast izuzecima)

Ako temelj nije dobar ni kuca nece da stoji.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 4:31 pm Odgovoriti sa citatom

Da dodam malo i ja.
PISA program za međunarodno poređenje i procenu postignuća školskoh sistema širom sveta sprovodi se periodično svake tri godine. U program je uključeno više od 50 zemalja sveta sa oko 400.000 nasumično odabranih učenika, što znači da nisu ispitivani najbolji, već uzorak učeničke populacije (koji čine kako dobri, tako i loši đaci). Ovo je nama do sada jedinstvena prilika da vidimo se nalazi Srbija na lestvici procesa prenošenja, usvajanja i primene naučenog.
Ocenjivane su veštine koje se tiču čitanja, matematikei nauke. Namerno kažem veštine jer je akcenat na funkcionalnosti usvojenih znanja, sa kojom se i ne možemo podičiti. Funkcionalnost, da se podsetimo podrazumeva primenu teorijskih znanja.
Reading na PISA testu ne podrazumeva puko čitanje, već razumevanje pročitanog, procena pisane informacije koja će svakom današnjem đaku, a sutrašnjem aktivnom članu društva (barem glasaču) pomoći da proceni pisanu informaciju u vidu novinskog članka, nečijeg posta na forumima i sl. Razvijanje angažovanosti deteta prilikom čitanja pomaže u podizanju celokupnog njegovog obrazovanja.
Matematička pismenost treba da je zasnovana na osnovnim znanjima iz matematike i funkcionalna upotreba istih u životnim situacijama (Tako npr. kada pitam konobara kolika je pizza u prečniku, neću dobiti odgovor velika).
Naučna pismenost bi trebalo da podrazumeva korišćenje naučenih naučnih činjenica (Npr. jedan dečak na plaži, ne sećam se kojoj, znao je da se približava cunami kada je voda počela naglo da se povlači sa plaže).
PISA test pokazao je da se nalazimo na skoro samom dnu lestvice primenljivosti znanja. Nadam se da će neko da se pozabavi ovom temom, koja uopšte nije nova na ovim prostorima, za nju se zna od 2004. sigurno, a možda i ranije. Nisam primetila da se obratila pažnja na standarde zemalja koje imaju nabolje rezultate, a u cilju poboljšanja našeg obrazovnog sistema.
Kao što Nataša23 i Saša navedoše, sistem je drugačiji u Holandiji i daje mnogo bolje rezultate, ali po difoltu ne želimo da slušamo kritike na račun sistema obrazovanja kroz koji smo i sami prošli (doduše, kao kroz špalir kroz koji te batinaju, ali nema veze – jako smo ponosni na svoje jadno i slabo upotrebljivo znanje).
Poslednjih desetak godina (ako se ne varam) dosta se govori o individualizaciji nastave, koja se na našim prostorima nažalost poistovećuje sa individualnom nastavom, tako da u startu gubi svaki smisao. Upravo je individualizacija jedan od standarda koje zadovoljavaju najbolji (mislim na zemlje sa vrha liste). Učenicima iz najuspešnijih zemalja nudi se širok dijapazon vanškolskih aktivnosti u školama koje pohađaju i koje se koliko ja znam, ne plaćaju dodatno. Kod nas nije baš takav slučaj, koliko znamo. U gorepomenutim zemljama se posebna pažnja posvećuje i profesionalnom razvoju rukovodećeg kadra škole, a ne bih o tome kako to izgleda kod nas.
Sad bih samo još da pitam: da li ja to offujem, jer ne razumem da li pričamo o inteligenciji ili obrazvanju.

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 5:38 pm Odgovoriti sa citatom

Ja sam vrlo zadovoljan svojim putem obrazovanja...
Ali sam imao srecu i malo i drskosti....
Imao sam srecu da sam u gimnaziji bio u vreme dok je direktor bio onaj koji je imao parolu , ako dete hoce da radi , onda svi profesori moraju oko njega da trce....
Zloupotreba je bilo , u smislu za svako takmicenje 2,3 dana slobodno, ali to se nije odrazavalo na predjeno gradivo, ni na kvalitet znanja...ali je prednost jer jasno pokazuje profesorima sta je vrednost, sta se ceni....

Zadovoljan sam jer sam mogao da npr na casovima filozofije predlozim da ne bude samo pricanje lekcija, vec da djaci predaju lekciju , a da se onda prica djackim nacinom razmisljanja o temi , dakle diskusiona edukacija filozofije....i da to bude shvaceno vrlo pozitivno....

Zadovoljan sam sto sam mogao da kad naletim na sujetne profesore koji su premesteni iz nekog sela, da se sukob razresi po argumentu znanja , a ne po argumentu "stao si mi na zulj, sad cu ja da tebi rascopam glavu"...

I to sto su profesori odradjivali svoje gradivo, bar vecina od njih....
---------------------------------
Ne svidja mi se u holandskom modelu to sto se preskace doba socijalizacije, a odmah ulece u doba institucionalizacije....
Svidja mi se sto se rade pedagoske metode jacanja drustvene svesti , sto nije isto sto i socijalizacija i iskustva iz socijalizacije....ali je dobro za konacan bon ton , kulturu drustva i reper ponasanja...

To verovatno daje dobre prakticne rezulate...

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
dekameron
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 11 Jan 2007
Teme: 144

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 6:01 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Ne svidja mi se u holandskom modelu to sto se preskace doba socijalizacije,

ne preskace se...internacionalne skole u egiptu imaju isti sistem...deca se mnogo igraju, svo znanje usvajaju upravo kroz igru sa vrsnjacima Smile Smile
moje dete u uzrastu od 4.5 godine odlicno, za svoj uzrast, govori 3 jezika i uci cetvrti, od ove godine... lako savladava svo gradivo, brojeve, slova, nesto sto bi se u nasem sistemu zvalo poznavanje priode i drustva, recimo...neuporedivo sa znanjam starijeg deteta, koje je u uzrastu od 4.5 bilo u vrticu i sve sto je znalo(osim par pesmica) znalo je zahvaljujuci nekom radu samnom, kod kuce Confused Confused
ne znam kako ce to izgledati kasnije jer po ovom sistemu imaju ispite (od 6-te godine, pa nadalje) na kraju polugodista i na kraju skolske godine...svi ispiti su pismeni, a-b-c-d- sistem...u medjuvremenu nemaju nista sa predavacima, nema onih trzajucih kontrolinh, otvaranja dnevnika nasumice i usmenog ispitivanja...mislim da je ovoj deci, ovde, lakse...i da im je neko opste obrazovanje na mnogo nizem nivou nego obrazovanje nase dece Confused Confused
doduse ne vidim ni koja je nama vajda od toga sto smo morali znati koja rudna bogatstva ima severna koreja ili koliko burma ima ovaca Confused Confused

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 6:40 pm Odgovoriti sa citatom

dekameron ::

doduse ne vidim ni koja je nama vajda od toga sto smo morali znati koja rudna bogatstva ima severna koreja ili koliko burma ima ovaca Confused Confused

I Deki aj sad pa nam daj odgovor na ova pitanja i pokazi to opste znanje Mr. Green
Pa mi ne znamo ni koliko ovaca ima u Srbiji Rolling Eyes Laughing

E sad da dodam posto se trenutno bavim proucavanjem programa matematike naseg prvog razreda i poredjenjem sa holandskim prvim razredom ( treca grupa ).
Kod nas je program isuvise zahtevan. U njemu je sadrzano sve ono sto ovde deca uce sa 4, 5, 6, 7 godina ( drugi razred ). S tim sto na pr. u Srbiji deca trenutno uce broj 9 ili 10 i sabiranje i oduzimanje do tog broja, a mi u NL radimo uveliko sabiranje i oduzimanje do 20. Mi cemo se do kraja godine zadrzati uglavnom na vezbanju i upoznavanju brojeva do 100, a kod nas u SR ce prvi razred deca zavrsiti sa sabiranjem i oduzimanjem do 100 sto se ovde radi u drugom razredu.
U Holandiji se sve uci u skoli, nemamo domaci, a kod nas se mnogo manje uci u skoli, a domaci imaju i deca i mame i tate, a naravno i privatni ucitelji.

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
dekameron
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 11 Jan 2007
Teme: 144

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 7:13 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Deki aj sad pa nam daj odgovor na ova pitanja i pokazi to opste znanje
Pa mi ne znamo ni koliko ovaca ima u Srbiji

pa ne treba nam sve to cemu pokusavaju da nas nauce u nasim skolama ...ali kriticno mi je i kada me neko sa fb-a, 40 godina star, neko ko je, recimo inzenjer po obrazovanju, zblanuto pita a gde je srbija, gde je jugoslavija, je li to tamo negde oko sibira (srbija- sibirija, valjda im to zvuci tako) Confused Confused

odsevljana sam evaluacijom u svim sferama, pocevsi od socijalizacije preko motorike, do talentovanosi za muziku, recimo, ali mi je malo nejasan taj sistem gde nema ama bas nikave provere stecenog znanja osim ta 2 puta godisnje Confused Confused

knjige, sveske, radni listici, nista se ne donosi kuci, nema kontkata sa uciteljima osim preko link book ili zakazanog sastanka...sve to mi je ok u ovom malom uzrastu ali ne znam kako to funkionise sa velikom decom Confused Confused

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 7:26 pm Odgovoriti sa citatom

dekameron ::

knjige, sveske, radni listici, nista se ne donosi kuci, nema kontkata sa uciteljima osim preko link book ili zakazanog sastanka...sve to mi je ok u ovom malom uzrastu ali ne znam kako to funkionise sa velikom decom Confused Confused

Profunkcionisace sve kad krene u prvi razred.
Bice svega sasvim dovoljno, ne brini.
Nema kontrolnih kao kod nas, ali pored ta dva testa godisnje naravno da postoje svakodnevne provere i vezbanja i ti rezultati uticu na opstu ocenu iz predmeta i utisak kod ucitelja.

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 20, 2008 7:29 pm Odgovoriti sa citatom

Katančić ::
Ja sam vrlo zadovoljan svojim putem obrazovanja...
Ali sam imao srecu i malo i drskosti...

Ne mislim ni ja da su mene maltretirali moji nastavnici i profesori (nisam takav lik, ne klanjam se autoritetima). Samo se sećam kako su se odnosili prema deci koja su bila slabijih sposobnosti. I takvi kakvi su bili pomogli su mi da znam kakva ne želim da budem ni prema kome, a kamoli detetu. Metod prisile i zastrašivanja se dugo održao u Srbiji, tako da su se najboljima smatrali oni koji najviše maltretiraju decu i zbog kojih roditelji daju silan novac na privatne časove ne bi li dete makar nešto naučilo. Drago mi je da ima nekog pomaka i da moja deca danas vole neke nastavnike i školu i da razumeju šta su naučili.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 3 od 5

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Jednog dana Ona vredi milijona Čet Maj 07, 2009 3:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Trudnice u Srbiji, ko je lud da radja decu daki77 Sre Maj 06, 2009 7:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Zatvori Vanja Sub Apr 19, 2008 12:04 am  Pogledaj zadnje poruke
ko je bogat dekameron Ned Apr 06, 2008 12:55 pm  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 8:37 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!