NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Traži se: Dobrota

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Traži se: Dobrota
Autor Poruka
deep blue
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: Zenski
Pridružio: 01 Apr 2007
Teme: 22
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 5:47 pm Odgovoriti sa citatom

Ja koliko sam primetila ovde na forumu,do mnogo nesuglasica dolazi zato sto neke apstraktije pojmove ljudi razlicito definisu...Nekad misle isto ali imaju razlicite reci kojim opisuju razna stanja....

Nekako se taj izraz naivan,uvek koristi u proslom vremenu kao "bio sam naivan" sto znaci veovao sam ali sam izigran....Pa ja taj pojam vezujem sa verovati pogresnoj osobi...To je i dobar put da se iskristalizuju neki odnosi,bolje da 10 puta budes naivan i razocaran pa 11 put da naidjes na odgovarajucu osobu za ljubav ,za prijatelja i sl...Mada nekoga naivnost u ljubavi svuda odvede,u drogu ,prostituciju mozda....O mnogo razlicitih situacija ovde pricamo...
Sa druge strane imamo situaciju da se neko nepoznat srusi na zemlju,ako smo dobri pricicemo da pomognemo,ako nas odzepari pri tom,sledeci put ako smo dobri na slicnu situaciju cemo prici da pomognemo,ali cemo pripaziti na novcanik....Ako smo losi,proci cemo praveci se da ne vidimo,ili cak prici i odzepariti tog nekog ko je u nevolji...Kao sto sam cula sad skoro da se u jednoj saobracajnoj nesreci to desilo,strasno kakvi su ljudi..

Ali tema a i poenta je dobrota Smile Moze i sa oprezom i bez... Smile

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Page
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 04 Apr 2007
Teme: 7

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 6:00 pm Odgovoriti sa citatom

...u pravu si...tema je dobrota, a izopacenost trenutka je vezuje za naivnost... mislim da to vise govori o drustvu u kom zivimo, nego o pojedincu...
Sinonim za dobar, danas, je glup, naivan, lakoveran...

Zato potvrdu za sebe ne treba traziti prevashodnu spolja, nego u sebi...
Lose sam se osecao kao izigran, ali jos gore sam se osecao u momentima kad sam ja nekoga izigrao...
Da li to znaci da sam dobar? Wink
Pretezno da, ali ne iskljucivo...

sirom sveta
deep blue
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 7:17 pm Odgovoriti sa citatom

hm ::

poenta je u realnom sagledavanju konteksta.. tj. da na osnovu prethodnog iskustva realno sracunas rizik u svakoj situaciji...ako bezrezervno verujes ili bezrezervno sumnjas u ljude, oba nacina ponasanja su naivnost, tj. nedovoljno razvijena svest o kontekstu, svojoj ulozi, i ulozi drugih...

...

Kako je naivnost ako bezrezervno sumnjas u ljude.?..
Mislim da svi ovde imamo neke razlicite definicije sta u nasem recniku znaci rec naivnost...
Recimo u mom recniku,to je verovanje ljudima bez razmisljanja ili opreza ,da su njihove namere dobre,da znaju svoj posao,da su ispravni iako prethodno nije provereno da li je tako...Polaziste da su svi oko nas dobri
Ne znam tacno sta bi bila suprotna rec tj.ne naivan ,mozda oprezan,ili sumnjicav....
Mozes biti dobar i ako si oprezan,samo verovatno u manjoj meri...A prema ljudima za koje si se uverio da su zaista dobri mozes biti bezrezervno dobar ,i neki odnosi samo tako mogu i da funkcionisu i oni ne trpe sumnju...
Kakva je definicija naivnosti za tebe? i sta je suprotno njoj?

Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pol: Muski
Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 7:38 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Naivnost po tebi podrazumeva da neko ne razmislja da li osoba preko puta moze da ima zadnju losu nameru....To moze da se desi ili u koliko si ziveo pod staklenim zvonom,nikada citao novine i gledao tv,nikada se nisi razocarao ,ili u koliko si toliko siguran u svoju procenu ljudi da tacno znas ko bi iskoristio tvoju dobrotu a ko ne bi,ili da te nije briga da li ce tvoja dobrota biti iskoriscena...

Ne, naivnost po meni ne znaci biti slep i ne videti kakva osoba stoji nasuprot vas, navinost po meni je ono u dobro uverenje u nama koje nas pokrece da budemo dobri i da verujemo u dobrotu, da je nasa dobrota cista i cedna bez nasih krajnjih namera a ne nekoga nasuprot nas.
Naravno da sam se razocarao ali se ne kajem jer su moje namere bile ciste, naivno sam verovao. To ne znaci da sam ja super dobrica ili neka cvecka, covek sam sa svim svojim manama ali prijatelja nisam izdao i razocarao. Mnogo puta je moja dobrota iskoriscena, ne neka materijalna, ali moralna podrska da i ne kajem se sbog toga znam da je moja dobrota bila iskrena ili naivna.

Citat:
I ne vidim zasto bi neko bio manje dobra osoba,ako bi poveo racuna da ta pomoc ili ljubav ili dobro delo dodje u prave ruke,narocito ako se pre toga razocarao vise puta....
A ti verovatno mislis da ako je neko iskreno dobra osoba,nece je biti briga da li ce to neko zloupotrebiti ili ne?..

I sam sam u jednoj humanitarnoj organizaciji, pravimo prioritete kome je pomoc najpotrebnija, to se vidi, ali ima ljudi koji su pricali po gradu neke izmisljotine o organizaciji a dolazili su prvi po pomoc i naravno dobili je, cak sam ja uvek bio za to da nas se price ne doticu vec da gledamo svoja posla i kolko tolko podelimo neku pomoc realno. Cak se desavalo ja napunim coveku gepek u besna kola a niko od nas iz organizacije tada nije imao auto. Bilo je zloupotrebe dobrote ali od toga se jednostavno ne moze pobeci, neko nas uvek predje na ovaj ili onaj nacin.

Citat:
Jednostavno treba biti oprezan,i ja sam sigurna da Nesa ne savetuje svoju decu da se bezrezervno daju ko god da naidje jer ce samo tako biti dobri......

Ne naravno, jos ih ucim da dobro otvore oci, ali da u dobra dela veruju, da je uvek bilo i bice nepravde, da budu posteni ljudi i da naivno i bezrezervno veruju u dobrotu i postenje, jer to su temelji dobrog i postenog coveka.

deep blue
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 8:00 pm Odgovoriti sa citatom

Nenad-GL ::
Ne, naivnost po meni ne znaci biti slep i ne videti kakva osoba stoji nasuprot vas, navinost po meni je ono u dobro uverenje u nama koje nas pokrece da budemo dobri i da verujemo u dobrotu, da je nasa dobrota cista i cedna bez nasih krajnjih namera a ne nekoga nasuprot nas.
....
Ne naravno, jos ih ucim da dobro otvore oci, ali da u dobra dela veruju, da je uvek bilo i bice nepravde, da budu posteni ljudi i da naivno i bezrezervno veruju u dobrotu i postenje, jer to su temelji dobrog i postenog coveka.

Smile Eto kako nastaju nesuglasice...Za mene je naivnost verovanje da su ljudi oko nas dobri,a za tebe je naivnost verovanje da dobrota uopste postoji i verovanje u dobrotu nas samih , da je ona bez zadnjih namera...

Page
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Apr 2007
Teme: 7

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 8:19 pm Odgovoriti sa citatom

...Ovo sto deep forsira nije naivnost, nego lepo vaspitanja - a priori sve ljude u svojoj okolini uzimati za dobronamerne...
Mislim da je dobrota u korelaciji sa dobrim vaspitanjem.

sirom sveta
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 8:26 pm Odgovoriti sa citatom

deep blue ::

Kako je naivnost ako bezrezervno sumnjas u ljude.?..
Mislim da svi ovde imamo neke razlicite definicije sta u nasem recniku znaci rec naivnost...
Recimo u mom recniku,to je verovanje ljudima bez razmisljanja ili opreza ,da su njihove namere dobre,da znaju svoj posao,da su ispravni iako prethodno nije provereno da li je tako...Polaziste da su svi oko nas dobri
Ne znam tacno sta bi bila suprotna rec tj.ne naivan ,mozda oprezan,ili sumnjicav....
Mozes biti dobar i ako si oprezan,samo verovatno u manjoj meri...A prema ljudima za koje si se uverio da su zaista dobri mozes biti bezrezervno dobar ,i neki odnosi samo tako mogu i da funkcionisu i oni ne trpe sumnju...
Kakva je definicija naivnosti za tebe? i sta je suprotno njoj?

recimo da ti bezrezervno verujes meni, a ja ti kazem da su svi ljudi losi, i ti poverujes da su svi ljudi losi. Ti si u tom slucaju naivna, iako ne mislis da su svi ljudi dobri.

naivnost je naivan, nezreo pogled na svet oko sebe. nema veze sa dobrotom, dobronamernoscu i zlonamernoscu.

Povezuje se sa dobrotom jedino zato sto je rasprostranjen kalup "dobrice" gde treba biti dobar,a to se jel te radi tako sto se ljudi ne analiziraju nego se jelte smatra da su ljudi dobri. Pa onda kad te neko uvredi, on nije dobar, nego los, najlosiji olos. Crno-beli pogled na svet. Iz njega zabluda da je naivnost dobra. a nije. Dobro je realno sagledavanje situacije. I dobra je dobronamernost, i dobra je sloboda od sujete.

gazda-nesa ::

to se gazda-neso ne zove naivnost, nego nevinost, bezazlenost i dobronamernost....

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
deep blue
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 8:50 pm Odgovoriti sa citatom

Stvarno ne mogu da verujem koliko razlicitih shvatanja jedne te iste reci Shocked Pa kako da se slazemo na ovom forumu...
Cek,hm za tebe je znaci svako verovanje nekome bez sopstvenog razmisljanja naivnost? Svako bezrezervno verovanje....
...a mozda je to i glupost....

sad nadjoh sta je za natasu naivnost

Natasa Miljkovic ::
Naivnost je kad covek nema zadnje namere, kada nije sracunat, kada ljudima prilazi kao da i jesu ljudi, kad pozajmljuje, daje, poklanja bez kamate. Naivnost je kad se smeje, ne misleci o tome da li se poslednji smeje. Naivnost je i kada veruje u dobrotu.
.

Po meni sve ovo do zadnje recenice je opis dobrote....

I naravno da ako se veruje da su drugi dobri u nekom trenutku ce se za nekoga ispostaviti da je to realno,da je taj neko zaista dobar...
Ali kako stoje stvari u ovom svetu ,to je kao kad 3 miliona ljudi naivno veruje da ce dobiti na lotou,a za jednog to postane i realnost... Smile

Mislim da dosta toga o cemu vi pisete vise povezuje rec idealizam....u stvari i ovo sto ja smatram naivnoscu je idealizam...
A svi ti izrazi se nekad koriste da bi se na lepsi nacin reklo i prihvatilo kako je neko ispao glupav... Smile

hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 9:40 pm Odgovoriti sa citatom

Stvarno ne mogu da verujem koliko razlicitih shvatanja jedne te iste reci Shocked Pa kako da se slazemo na ovom forumu...

pa zato se ljudi i svadjaju uglavnom...zbog nesporazuma...zbog nemogucnosti da shvate da neko drugi ima razlicit pogled na nesto o cemu se prica ili na nesto sto se desilo....

Cek,hm za tebe je znaci svako verovanje nekome bez sopstvenog razmisljanja naivnost?
U ovom tvom primeru bih ja tebi poverovala da su svi ljudi losi, samo zato sto mislim da mi zelis dobro ,i da me zastitis,znaci verujem tebi da si dobar....

ma, naivnost je cak i poverovati sebi bez razmisljanja.
naivnost je naivni pogled na svet...

Citat:
sad nadjoh sta je za natasu naivnost
Natasa Miljkovic ::
Naivnost je kad covek nema zadnje namere, kada nije sracunat, kada ljudima prilazi kao da i jesu ljudi, kad pozajmljuje, daje, poklanja bez kamate. Naivnost je kad se smeje, ne misleci o tome da li se poslednji smeje. Naivnost je i kada veruje u dobrotu.
.

Po meni sve ovo do zadnje recenice je opis dobrote....

pa i ja sam joj kazao da to nema veze sa naivnoscu nego sa bezazlenoscu i dobronamernoscu...

Citat:
I naravno da ako se veruje da su drugi dobri u nekom trenutku ce se za nekoga ispostaviti da je to realno,da je taj neko zaista dobar...
Ali kako stoje stvari u ovom svetu ,to je kao kad 3 miliona ljudi naivno veruje da ce dobiti na lotou,a za jednog to postane i realnost... Smile

ne, ovo je nefer poredjenje....1 u 3 miliona je daleko od istine... ljudi ne cine lose jer misle da je super biti los, nego zato sto misle da je dobro i ispravno ono sto rade.... skoro niko ko je postupio lose nije bez nekog opravdanja za sebe zasto je bio los.. dobar deo verovatno i nije svestan da su lose postupili....ili ih je neko uvredio...ili su i njih prevarili...ili su morali od necega da zive...ili su verovali u superiornost svoje nacije i u to da su pripadnici drugih naroda losi, ili su npr. verovali da su naivni ljudi ovce za sisanje, ili da kad nekog pokradu da ce taj neko to ionako da naplati od osiguravajuceg drustva, ili da im je sveta duznost da se osvete, ili da je lose delo dobro ako se ucini u ime Boga a protiv protivnika vere, ili da su ucinili lose nekom losem pa je to zato dobro ..... ne verujem da ima puno ljudi koji su prema nekome bili losi, a sebe u tom svom cinu videli kao lose bez povoda..... sujeta je mocni narkotik...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 05 Jun 2007
Teme: 13

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 30, 2008 10:35 pm Odgovoriti sa citatom

Dobrota se uci. Uci se dete odmalena (uci i usmerava i neguje) sta je lose, a sta dobro ciniti i kako se ponasati. Uce ga roditelji, vaspitaci, ucetilji, nastavnici, treneri, vrsnjaci, profesori....uci se i samo....Zar nas ne uce odmalena da delimo uzinu, da pomognemo drugu oko zadatka, da se ne tucemo, da ne delimo ljude prema rasi, da postujemo starije od sebe, da je covek covek itd. itd. Isto tako i losemu se uci. Uvek je bilo problematicnih, i bice ih. A ako je ovde tema kako odraslog coveka nauciti da bude dobar, a 'ceo' je zivot bio 'los', ondak ne znam odgovor na ovu temu. Osim sto bih rekla da u svakom ima dobrog, i da je to u svakom bicu utisnoto, a to sto neko izraste u sociopatu, i serijskog ubicu,....sto se poremeti, to psiholozi bolje znaju i od mene i Pere, i ne znaci da su zli, vec poremeceni, bolesni, tacka.
@Katancic
Prilike covek ima svakog Bozijeg dana, i da bude dobar i da pomogne, u kuci, i van nje. Makar to bilo jedno "Dobar dan", obzirom da ljudi u deset sati uvece kazu kako im se niko javio tog dana.
@deep
Saglasna sa definicijom naivnosti, i da to ima veze sa poverenjem. Sto se mene licno tice, poverenje je nesto sto se poklanja.
Ja kad sam pala, pomogli su mi ljudi, podigli me, dok me je neka zena polivala vodom, a taksista me odvezao u skolu. Verujem da su svi oni bili dobronamerni. A pre par meseci je palo dete ispred mene, i nisam mu pomogla, ustalo je samo, a njegovi roditelji su me tako pogledali da mi se u mozak urezalo. (ja znam da sam postupila kako treba i kraj)

The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8
Now watch what you say or they’ll be calling you a radical,
Liberal, fanatical, criminal.....!

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeci
Strana 9 od 10

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!