NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Depresija: zasto zivot zulja?

Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Depresija: zasto zivot zulja?
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 6:56 pm Odgovoriti sa citatom

Veceras, od 22:05

Ivan Ergic, fudbaler svajcarskog Bazela i reprezentativac Srbije, bice nas gost i na forumu.

Izvolite Wink

Pregled emisije

Ivan Ergić (fudbaler reprezentacije Srbije):

- Dugo mi je trebalo da dođem do spoznaje da bolujem od depresije.
- Imao sam jednu posebnu vrstu depresije, larviranu depresiju, koja se ispoljavala preko nekih somatskih simptoma.
- Kao jako mlad ušao sam u jedan kompetitivan svet u kome nema mnogo autentično ljudskog, dok sam odrastao tako što su me vaspitavali da je najvažnije biti dobar čovek.
- Depresija ne dolazi od samo jednog uzroka. Obično joj doprinosi sklop okolnosti.
- U momentu akutne faze depresije osetio sam totalno odsustvo volje. Za sve ono što me je u životu najviše radovalo postao sam nesposoban da osetim bilo kakvu radost ili sreću.
- Išao sam od jednog do drugog doktora, postao najveći hipohondar. Od momenta kada sam odlučio da odem na psihoterapiju osećam se kao drugi čovek.
- Vrlo je važno pričati o depresiji. U Švajcarskoj, gde živim, dosta sam i lično doprineo tome, budući da je priča o depresiji i tamo veliki tabu.
- Dosta ljudi mi prilazi, ali opet sa nekom zadrškom, kao da se ne usuđuju da kažu da boluju od nekih psihičkih poremećaja. Gledam da im pomognem i pokažem da to nije ništa strašno, i da sve to treba detabuizirati.
- Cilj mi je da pokažem da psihički poremećaj nije nešto nenormalno, već je to obolenje kao i svako drugo organsko oboljenje.
- Živimo u društvu u kome moramo da se adaptiramo da bismo opstali. Postoji ta neka anglosaksonska matrica ponašanja kojoj se mi ostali ili prilagođavamo, ili propadamo. To je suština problema.
- Koliko god da je naše društvo konzervativno, mislim da još uvek ima smisla, za razliku od života u nekim drugim zemljama.
- Pre nego što sam došao do psihijatrije imao sam iskustvo sa jednim orijentalnim guruom, indijski orijentisanim. To je još više doprinelo mojim psihičkim problemima.
- Treba se kloniti svake ezoterije, okultizma i indijskih mudrosti.
- Čovek koji je depresivan otvoren je za sve vrste sugestija i gotovo da nema odbrambeni mehanizam.
- Suština je da se sva negativna energija pretoči u neku kreativnu energiju.
Ključna reč: To što mi se desilo ne mogu da poredim ni sa čim, jer mi je pomoglo da se oblikujem kao čovek. Depresija mi je bila jedno od najdragocenijih iskustava, i nešto najlepše što mi se desilo u životu, koliko god to paradoksalno zvučalo.

Dr Petar Bokun (neuropsihijatar):

- Moj posao jeste depresivan. Psihijatri su osobe koje troše sebe i emocije, jer moraju da se afektivno daju prema pacijentu. To iscrpljuje.
- Oni kojima mi pomognemo, više ne žele da dođu kod nas. Mi vidimo ono negativno, dok ne vidimo kad smo pomogli. To doprinosi depresiji kod nas, jer nemamo gratifikacije od profesije.
- Svaki psihijatar za sebe pronalazi vlastitu odbranu od depresije. Moja odbrana je humor.
- Postoje depresivna vremena u istoriji; postoje krajevi koji su depresivni; postoje sezonske depresije,...
- Razmišljanje o životu spada u egzistencijalne depresije.
- Depresija zahvata i osećajnu i razumsku sferu. Zbog toga i jeste jako kompleksna.
- Mi možemo osećajno poboljšati neku situaciju, ali je razumski deo takođe zahvaćen, budući da kod depresije imamo sniženje svega onoga što se zove životna energija.
- Depresivni bolesnici ne jedu, i tako sami sebe na neki način kažnjavaju. Sa druge strane, postoje i bolesnici koji previše jedu, i tako žele da nadkompenziraju depresiju. Debljina i mršavost jako su povezane sa depresijom.
- Depresija je gubitak svih voljno nagonskih dinamizama.
- Praksa mi nije pokazala da od depresije češće boluju inteligentni ljudi. Depresija je više vezana za pol.
- Čoveku telo daje signal, ali čovek ne zna da pročita taj signal pa najčešće zbog lupanja srca, poremećaja rada creva, ili astmatičnih napada, najkasnije dolazi psihijatru.
- Otuđeni smo. Sam život u gradu otuđuje čoveka. Otuđujemo se fizički jedni od drugih. Alijenacija je prvi stepen prema depresiji, jer smo otuđeni i nemamo kome da se poverimo.
- Trebamo imati vodje koji ce nas vratiti na put pozitivizma
- Živimo u državi u kojoj su psihijatrijske bolnice u adaptiranim, bivšim konjušnicama. To je dokaz koliko društvo malo ceni duševnog bolesnika.
- Doktori za telesna obolenja takođe imaju predrasude prema psihijatrima.
- Depresivan čovek je onaj koji je lako manipulativan. On nema volje, nema odbrambene mehanizme, sa njim se manipuliše kako god želite.
- Stvaralaštvo je ključ koji treba suprotstaviti depresivom raspoloženju.
- Depresija je usisivač emocija. Depresivci doživljavaju depresiju kao ponor, bezdan.
- Humor je moj odgovor. Ko god ima problema sa početnom depresijom, neka pokuša da ga prevaziđe ne doživljavajući sebe preozbiljnim.
- Kod depresivnih bolesnika uvek postoji određena vrsta pretencioznosti. Impotencija i frigidnost jesu kazna za ljude koji su pretenciozni, što je prvi simptom depresije.
- Humor je najsuperiorniji mentalni proces i zahteva najviše energije. Zato su svi humoristi privatno jako ozbiljni.
Ključna reč: Rad i humor.

Prof. dr Miroslava Jašović Gašić (Institut za psihijatriju KC Srbije):

- Termin depresija ne znači uvek bolesno stanje, ne znači uvek patologiju. Depresija je reakcija na određeni gubitak, čitav sindrom, a ne samo depresivno raspoloženje.
- Tuga može i ne mora da pređe u depresiju.
- U tugovanju nemamo osnovno osećanje koje se javlja kod jedne bolesne depresije - gubitak samopoštovanja, gubitak uživanja u onim stvarima u kojima smo imali neko zadovoljstvo.
- Depresija je vezana za pol, za morfologiju, za čitav endokrini sistem. Dva puta je češća kod žena nego kod muškaraca.
- Depresija je multifaktorijalno uslovljena bolest.
- Jedan od bazičnih simptoma depresije je prestanak uživanja u stvarima u kojima smo uživali. Depresija je jedna anhedonija koja vam apsolutno više ne pruža zadovoljstvo.
- Depresija jeste poremećaj i obolenje mozga.
- Prema istraživanjima Svetske zdravstvene organizacije, u ženskoj populaciji će do 2020. godine depresija biti glavni uzročnik smrti; odnosno, posle koronarne bolesti, drugi uzročnik smrti u opštoj populaciji.
- Kod nas je manja sramota dijagnoza HIV-a nego dijagnoza unutar psihijatrije.
- Novac i razvijenost zemlje nikako nisu garancija da depresije nema.
- Određene vere daju podatak da su vernici u odnosu na ateiste manje depresivni. Ali, iako Hrišćanstvo zabranjuje suicid, mi i dalje imamo visoku stopu istog u nekim hrišćanskim zemljama, u rimokatolicizmu.
- Ne valja tešiti depresivnog čoveka. Tešenje ničemu ne doprinosi.
- Antidepresivi su prvi izbor lečenja depresije.
- Prozak ne izaziva zavisnost, već popravlja manjak određenih neurotransmitera koji su odgovorni za nastanak depresije. Sa prestankom uzimanja tog antidepresiva mi nemamo apstinencijalni sindrom.
- Psihoaktivne supstance deluju na određene delove centralnog nervnog sistema, ali ne spadaju u droge.
- Danas se određeni tipovi depresije smatraju hroničnim obolenjima poput dijabeta, tako da je medikacija nužna. Najbolji efekat se postiže kombinacijom određenih vrsta psihoterapije i lekova.
- Humor može da pomogne kod blagih depresija.
- Od depresije se branim tako što sebi postavim neki novi cilj, zadatak. To je borba protiv depresije hiperaktivnošću.
Ključna reč: Predlažem da se jave, dođu i nađu rešenje svi koji u jednom trenutku rešenje ne mogu da nađu. Rešenja ima.

Poslednji put izmenio korisnik Vanja dana Sre Jan 14, 2009 1:17 am; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
starbak
Novajlija
Novajlija

Pol: Muski
Pridružio: 12 Jan 2009
Teme: 1

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:16 pm Odgovoriti sa citatom

Ivanu svaka cast na hrabrosti! Izuzetan momak, retko pametan, pravo zadovoljstvo je slusati ga!

Da li znate kako se moze stupiti u kontakt sa dr Bokunom?

jole_85
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 01 Feb 2008
Teme: 23

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:21 pm Odgovoriti sa citatom

Super emisija...korisnih stvari cuh...

p.s. Nato, slatko ti mene nasmeja veceras Very Happy Very Happy Very Happy ...dva puta... Very Happy Very Happy

"Svoju snagu prepoznaćeš po tome koliko si u stanju da prebrodiš trenutak, jer trenutak je teži, strašniji i duži od vremena i večnosti!"
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:24 pm Odgovoriti sa citatom

Pa nemam nista pametno da kazem, osim da mi je svako odigrao ulogu koju treba....Ali ocigledno da gosti moraju da budu zilavi kad dolaze u emisiju inace ih Natasa pojede i istera ona svoje sto je nakanila , pa makar i ne bilo bas ono pravo i ono sto bi bilo jos veci pogodak....

Nije losa ova psihijatrijkinja.....neda da je slatkorecivi i vas ljubljeni Xman bas premota sa fast forward....

Jedno vreme mi je palo na pamet da je ovaj fudbaler Natasin decko jer prica tacno ono sto bi Natasa htela pa ko na koga utice nije bitno, ali ima "slucaj u porodici" pa mi se cini da tu nema leba....Malo se salim na srpski nacin , a u svakoj sali ima pola zbilje...

Ne svidja mi se stalno plasiranje floskule straha od psihoanaliticara u provinciji , kad to nije tacno...
Tacno je kod nekih snobova i gordih kvazielitista, ali nije tacno za gro ljudi....ali za te ljude obicno nikome nije stalo , pa su prepusteni sami sebi...

Ta srednja klasa bez veza, je i u beogradu cesto na tapetu, jer za gorenapomenutu klasu istaknutijih i povezanijih ljudi se nekako uvek nadje poznanik i poznanica , pa na klinickom centru ili ostalim zdravstvenim ustanovama stignu do konacnog resenja, a da ne bude "konacno"......
Za ovu nizu srednju klasu , nema pomoci.....osim kesha , a nekad ni tad....

Postoji stvarni problem depresije u malim sredinama i psiholoskih problema, to sam svestan, i valjda ce i ova emisija pomoci, ali tu nema ni p od pomoci i ponudjene pomoci psihoanalize...Pa Nish, krusevac , sve je to golo.....
A kad trazite pomoc koja nije u smislu 100.000e za docek nove godine i cecu onda vas istaknutiji i obrazovaniji sloj ljudi a to su politicari i republickog i lokalnog nivoa smehom podsete na te javne stereotipe ludaka.....

Pazite javne stereotipe,to nije isto sto i privatni stereotip....
Privatno se ljudi nekad i plase sujeverno da ce im se ruganje vratiti....pa ne cine ruganje.....a kad ne cine, briga me sta misle....doduse bolesnike to pogadja preko fobija....

Dakle problem javne i drustvene svesti je da ne treba raditi na icem drustvenom....jer to je socijalizam....a necemo da se vracamo u 90te....i tako floskula za floskulom....

----------------------------------------------------
Dobar je fudbaler.....dobar primer pozitivnog uticaja drustvene svesti.....
Nije njemu bez veze palo na pamet da se odupre toj svojoj slabosti....

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
username
Novajlija
Novajlija

Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:43 pm Odgovoriti sa citatom

Meni je emisija bila jako simpaticna...
U mojoj glavi je uvek bilo fudbaler=nesofisticiran (neka bude najblaza rec posto je prva rec koju sam instinktivno otkucala bila mutav), ali... pa, iskreno, zalim sto sam potpala pod stereotipna razmisljanja...
I, da, ja mislim da u Srbiji i dalje postoji strah od psihijatara/psihologa...
Mada, nisam ispratila da li su oba "strucna gosta" psihijatri ili psiholozi... (nisam uhvatila prvih 5 min, pa ostadoh u neznanju)... Mada bih po osecaju rekla da su psihijatri...
Mislim da bi se glediste jednog psihijatra i jednog psihologa malo vise razlikovalo... Ili bi bar malo drugacije opisivali isti fenomen...

vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 245
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:48 pm Odgovoriti sa citatom

Retko recit fudbaler...svaka cast!!!

Ispade pacijent u emisiji..sto se ga namestili naspram gospode doktora Smile

teorijski o depresiji ne znam mnogo..eventualno ovo sto sam cuo od gostiju...

ALi iz svog iskustva mogu reci da se depresija najbolje leci konstantnim radom na samom sebi,izbegavanjem analiziranja sebe i okoline..jer to dovodi do "paralize" i uklizavanja u depresiju,izbegavanje dokonosti itd...

U svom orkuzenju imam nekoliko ljudi nadprosecno inteligentnih,i svi su depresivni i svi imaju slicne razloge svoje depresije,i tvrdim da inteligencija itekako ima veze sa depresijom..
ako je depresija izazvana nekim stresnim situacijama ili stvarnim problemima to je vec druga stvar..potrebno je naci koren problema zatim i resenje....ako to vec ne moze da se ucini bez strucne pomoci,odredjeni lekovi i savetovanja mogu pokazati rezultate...

bolje jedno vruce pivo nego cetir ladna
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:49 pm Odgovoriti sa citatom

Meni uzasno smeta sto svi omalovazavaju ljude iz malih sredina, provincije ili unutrasnjosti kako Beogradjani vole da kazu (iako su Beogradjani manjina u sopstvenom gradu ali nema veze), pa zamislite da se svi doselimo u glavni grad i da nema provincije jel bi tad konacno zapusili usta nekima koji toliko ocigledno mrze tu provinciju... Sta je to, jesmo mi neka niza rasa zato sto se nismo rodili u Beogradu? Mislim da nije u redu. Tim stavovima od sebe pravite vece provincijalce od provincijalaca.

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
deep blue
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pridružio: 01 Apr 2007
Teme: 22
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:50 pm Odgovoriti sa citatom

Fino…Ova emisija mi je bas legla u pravom trenutku…Jako volim da slusam i inace psihijatra koji je bio u gostima…Imam zamerku,sto je nekako bilo sve bez reda ,tj nije se bas najjasnije objasnilo sta je depresija ,kako pocinje,koji su simptomi ,stupnjevi,kada se obratiti psihijatru,kada je normalno tugovanje,kako kazu i kako se ono leci,sta se bioloski desava u mozgu pa dolazi do manjka energije itd…Mogao se steci utisak i da je pilula ta koja resava stvar,a ne psihijatar ili rad na sebi….

Ali bilo je i zanimljivih objasnjenja, da zivimo u vremenu kompeticije gde smo prinudjeni da se dokazujemo i vremenu alijenacije,i da su to neki od uzroka depresije…Doctor je potvrdio sto nam i “hm” objasnjava sve vreme ali nema ko da ga slusa,da smo svi pomalo pretenciozni ,da mislimo da vredimo vise nego sto se to u realnosti potvrdjuje sto moze i da uzrokuje depresiju i da moramo da naucimo da zivimo u skladu sa sobom …

Doktorka Jasovic je rekla kako smo prinudjeni da se predstavljamo u ulepsanom svetlu,da smo uvek srecni i nasmejani,da ne pokazujemo da smo ne raspolozeni….
Ta recenica je posle otisla u nekom drugom pravcu,mozda se odnosila i na to da nije dobro dugo negirati problem,ali je meni ostalo pitanje , a zasto je to tako lose? Tj .zasto bi druge opterecivali svojom negativnom energijom,i sirili je dalje,a tako i sebe jos dublje ubacivali u takvo stanje razmisljajuci o tome…

Kimi
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 23 Apr 2007
Teme: 25
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:51 pm Odgovoriti sa citatom

...ako ikada budem dopao depresije, poslušaću savete gostiju glede efikasnog leka...sex, rad i zahebancija... Cool

ICE MAN
username
Novajlija
Novajlija

Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 11:56 pm Odgovoriti sa citatom

E, da, slozila bih se sa deep blue: kao da jeste malo emisija bila zbrzana... cini mi se da su svi imali jos ponesto da kazu... kao da je cika psihijatar mogao jos nesto da kaze (subjektivni osecaj)... Da, razumem vremensku ogranicenost.... ali... ipak...

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 1 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 5:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!