NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Inkluzija- sansa da postanemo humano drustvo

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Inkluzija- sansa da postanemo humano drustvo
Autor Poruka
jovanka orleanka
Novajlija
Novajlija

Pol: Zenski
Pridružio: 13 Dec 2008
Teme: 1
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Dec 13, 2008 5:22 pm Odgovoriti sa citatom

U ime svih malisana koji su drugačiji od većine u svom okruženju: drugačije izgledaju, imaju drugačiji pogled na svet, razmišljanje, senzibilitet, smisao života...
U nasoj skoli su upisana dva decaka sa manjim problemom u govoru i disgrafijom. Okolne skole imaju jako malo ili nemaju uopste takvu decu. Njihov intelekt ih nikako ne uklapa sa decicom u specijalnim ustanovama. Sada se pitam gde su svi oni nasi drugari i drugarice, a verujte mi ima ih puno koje smo upoznali u institutima, u raznim kabinetima... Gde se kriju?

Mnogi se roditelji povlace, zbog uticaja sredine stide svojih malisana. To je jako lose, na taj nacin decica od malena sticu komplekse nize vrednosti. Ako se ne krecu u drustvu i ne druze sa svojim vrsnjacima sve sto i nauce nece kvalitetno razviti, ukoliko ne primenjuju u realnom zivotu sa sto vise iskusenja.
Treba ohrabriti njihove roditelje, pruziti im ruku podrske, a tako ce se i decica pre uklopiti.
Prica se o inicijativi da se promeni zakon i da se takvoj decici omoguci skolovanje u vrsnjackoj sredini. Na taj nacin ce i njihova sansa ka ravnopravnijem statusu u zivotu biti veca.

Lepo je ziveti u sredini gde postoji drustvena svest da prisustvo te decice povecava nivo tolerancije u odeljenju, upucuje grupu da zajednicki resavaju svoje probleme, pomazu jedni drugima.

U vreme ratnih razaranja promenili smo svoj lik, otudjili se, priblizili zivotinjskom instiktu ka samoopstanku. Institucije koje znamo, nikada nisu sjajno funkcionisale, zaostaju u svakom pogledu , povecava se nivo korupcije, netolerancije, nasilnistva....

Ova decica bi nas ponovo okrenula jedne drugima, oni su iskrene duse bez licemerja, sujete, zahvalni na i najmanjoj paznji. Deca koja nisu kriva za svoju sudbinu. Oni nisu agresivni, nece nikoga ugroziti, i njihovi roditelji, bake, rodjaci placaju za drzavni budzet i pravo na skolovanje. Kada bi svako od vas znao koliko je truda potrebno za pokret, za korak, za rec, kada imas problem u razvoju. Sve sto je najveca radost i deteta i roditelja, prvi korak, prva rec, dobro zdravlje...njima je tesko. Potrebne su godine mukotrpnog rada, odricanja. Dok se drugi bezbrizno igraju, oni se od najranijeg detinjstva uz veliki, svakodnevni rad bore za svaki i najmanji napredak.

Manje bi deca razmisljala kako da snimaju i prikazuju patnju vrsnjaka, kako da naprave spletku drugu u klupi.

Razmislite, koliko nam mogu pomoci da ponovo nadjemo sebe. Da se kao ljudi pogledamo u ogledalo i kazemo, kako smo danas ucinili nesto lepo za drugoga.

Potrebno je pokrenuti inicijativu za promenu zakona o inkluzivnom skolovanju. Izborimo se za sansu da postanemo humano drustvo, pocinje se uvek od obrazovanja.

STA JE INKLUZIJA?
''Nije lako biti drugačiji od većine u svom okruženju: drugačije izgledati, imati drugačiji pogled na svet, razmišljanje, senzibilitet, smisao života... Uobičajeno je da se karakteristike većine uzimaju kao norme, da većina odlučuje ko je i šta je „normalno”, da se odbacuje, ismeva, diskriminiše ono što je drugačije. Jednom identifikovana kao drugačija od strane okruženja, osoba je upozorena da se drži sopstvene pozicije s jasno definisanim mestom u društvu, s parolom „ne vrediš koliko i mi”! U nekim društvima postoji tolerancija prema različitima. Kada nekome daš na znanje da ga tolerišeš, sugerišeš mu da je drugačiji, da je „teret” koji si povremeno spreman da zanemariš. Tu se skriva opasnost da se tvoje raspoloženje može svakog trenutka promeniti! Viši stepen od tolerancije jeste inkluzija – prihvatanje drugog kao sebi ravnog, to je kada nekog „prigrliš” jednom i zauvek. ''
Love It

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
brate tebra
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pol: ?
Pridružio: 15 Sep 2008
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Dec 14, 2008 6:39 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Razmislite, koliko nam mogu pomoci da ponovo nadjemo sebe. Da se kao ljudi pogledamo u ogledalo i kazemo, kako smo danas ucinili nesto lepo za drugoga.

Svidja mi se ova recenica. Mislim da znam sta hoces da kazes.
Prema toj deci se treba ponasati kao i prema bilo kojoj drugoj.
Kada sam se svakodnevno vozio autobusom desi se i da udje osoba
sa nekim problemom tipa da muca, da je nema, da hoda onako izuvijano,
znaci one sto se nazivaju specijalnim
I kada udju, radoznao sam i cesto sam ih neprimetno posmatrao i slusao
i mogu da kazem da su i oni normalni izuzev onog dela gde ih bolest
ogranicava
Treba razumeti i ljude koji su malo nespremni i neinformisani za te stvari
ipak, u prirodi coveka je da na prvu reaguje na ono sto vidi ili cuje
Tako da treba naci tu neku zlatnu sredinu, jer obe strane piju vodu

some people tell me that I need help
some people can fuck off and go to hell
jovanka orleanka
Novajlija
Novajlija

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Dec 14, 2008 8:10 pm Odgovoriti sa citatom

brate tebra ::
Treba razumeti i ljude koji su malo nespremni i neinformisani za te stvari

Naravno , Natasa bi tu mogla puno da pomogne. U kontaktu sam sa inkluzivnim grupama i sama sam roditelj deteta koje je imalo veci problem u razvoju. Saznanje, borba sa predrasudama...pravi put ka humanom nacinu zivota. Love It

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Dec 15, 2008 10:04 am Odgovoriti sa citatom

Počinjem već ko zna koji put na ovu temu i svaki put obrišem poruku. Nažalost, u našim školama ima malo razumevanja za decu sa posebnim potrebama. I ne samo razumevanja, već i znanja u toj oblasti. Inkluzija je jedna obostrano korisna stvar, kako za decu sa posebnim potrebama, tako i za decu koja rastu bez problema. Za uspešnu inkluziju potrebno je mnogo veštine i znanja, strpljivosti... a u našim školama ne postoji kadar koji bi nastavnike, psihologe i pedagoge uputio na to kako da rade sa takvom decom. Nisam još čula da u nekoj školi radi defektolog, a oni bi trebalo da su najupućeniji, jer po pravilu psiholozi i pedagozi ne žele da se "bakću" s takvim problemom, pa ga šalju u specijalne škole, gde mu nije mesto. Neću ništa novo reći ako spomenem da je podsticajna sredina najbolja za izvlačenje maksimuma iz bilo koje osobe i da uslovi koje nudi specijalna škola ne spadaju najčešće u takvu sredinu za mnogu decu koja su u njih zalutala nečijom greškom. Kažem greškom, jer većina problema u Srbiji rešava ignorisanjem istih.
Imala sam u odeljenju dete sa smetnjama u razvoju. Drugovi iz odeljenja su bili divni prema njemu. Neverovatno je koliko empatije postoji u tom najboljem delu ljudske populacije! Svaki uspeh tog deteta bio je uspeh svih nas i svi smo se zajedno radovali.

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jan 12, 2009 12:19 pm Odgovoriti sa citatom

jovanka orleanka ::
U ime svih malisana koji su drugačiji od većine u svom okruženju: drugačije izgledaju, imaju drugačiji pogled na svet, razmišljanje, senzibilitet, smisao života...

Pa sta da kazem osim da je vreme da se jedna emisija posveti deci sa posebnim potrebama.
Mislim da se na ovom forumu pojavljivalo dovoljno osoba koji ukazuju na ovakve i slicne probleme.

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jan 13, 2009 1:34 am Odgovoriti sa citatom

Mislim da necemo zbog toga potati humanije drustvo, ali mislim da ce bar na takve osobe, gradjane biti smanjn pritisak ili njihov licni utisak odbacivanja od strane drustva....

Podrzavam.....samo da se ne pretvori u ujednacavanje.......a neki nastavnici i ucitelji to shvate tako...pa ometa pedagoski rad....

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
dane
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 03 Nov 2008

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Jan 15, 2009 1:49 pm Odgovoriti sa citatom

Sa svime se slazem, ali samo da znate da nije lako. U nasoj skoli u trecem razredu imamo devojcicu koja ne moze da hoda bez pomoci. Njena majka je donese u skolu i ceka na svakom odmoru da je prenese u drugu ucionicu. Njen intelekt joj dozvoljava da prati nastavu i da bude jedna od najboljih u odeljenju, ali njene motoricke funkcije to nikako ne prete. Mislim da razlozi za neprihvatanje ove dece ne leze samo u neinformisanosti. Potrebna su sistemska resenja, a ne da sve bude prebaceno na skolu i nastavnike entuzijaste.
Pogledajte istini u oci. Nastavnici nisu majke Tereze. To su samo obicni ljudi koji rade ordedjeni posao za platu. Sve dok ne bude uvedeno placanje prema radu pojavljivace se i ovi i drugi problemi. Zasto bi neko za istu platu radio jos i to a njegov kolega za tu istu platu to ne mora da radi. Vodite racuna da su i ucitelji, valjda zbog prirode posla, osetljivi na nagradjivanje kao i ucenici. Znate kako ste patili kad uradite sve sto se od vas trazi i dobijete istu ocenu kao i vas drug koji nije uradio ni polovinu domacih zadataka.
Drugi problem je da skole uglavnom nemaju tehnicku infrastrukturu za inkluziju. U koliko skola je moguce da se iz jednog u drugi kabinet predje sa kolicima. Pa jel vi mislite da bi roditelj takvog deteta trebao da napusti posao i da dezura ispred ucionice po ceo dan.
Zatim racunari mogu dosta da pomognu, ali nase skole ili ih nemaju dovoljno ili su zastareli, losi itd. Nama je pomoglo. Nasa devojcica je uvek patila zasto njena slova nisu lepa kao kod drugara ili njene slike. A onda je na jednom casu uradila novogodisnju cestitku na racunaru, odstampali smo je i nemam reci da opisem njenu radost. Tako je jednom i ona dobila mogucnost da slika iz njene maste izdleda bas tako i na panou.

Osim toga, postoje i druga deca, koja imaju smetnje intelektualne prirode. Imamo i takvog djaka. Tu je vec problem sto je pritisak da dodje do ujednacavanja kriterijuma od drugih ucenika i njihovih roditelja da je to mogu slobodno da kazem upropastilo celo odeljenje. Naime, ni drugoj deci ni njihovim roditeljima nije se moglo objasniti da se taj ucenik ocenjuje po drugim kriterijumima, da se njemu opravdano vrednuje svaki napredak, vec su rezonovali ovako: "Kad on ima dvojku, e daces je bogami i mom sinu." Opet kazem, imajte u vidu da su i nastavnici samo ljudi, pa mi recite sta mislite koliko njih je odolelo pritisku, a koliko njih je spustilo kriterijum na nista.

Dakle, da rezimiram. Inkluzija DA, inkluzija OBAVEZNO, ali sistemski urediti tu oblast, pruziti pomoc skoli i nastavnicima, a bogami i ostalim zaposlenima, pomoci roditeljima nabavkom opreme koja je potrebna, tako da mogu da i oni zive, rade, privredjuju i svojoj porodici i drustvu, a ne da ponovo idu u skolu.

Emisija svakako, ali da se dobro pripremi. Da se pozovu oni koji imaju obavezu da misle o ovome i da im se postave prava pitanja i inasistira na odgovoru.

Osim toga, skoro sam procitala negde komentar na najavljene strajkove u prosveti, koji kaze, pa sta ako tamo u nekim Upravnim odborima imaju nenormalno visoke plate, rade odgovoran posao, za razliku od prosvetara. Bas bih volela da cujem sta mislite o tome, postoji li odgovorniji posao od ovoga.

jovanka orleanka
Novajlija
Novajlija

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Feb 26, 2009 9:02 am Odgovoriti sa citatom

Pozdrav, inkluziji.
Mi smo u redovnom odeljenju osnovne skole, moj dragi decak i cela porodica. To kazem jer zajednicki prolazimo kroz sve obaveze, radosti , tuge,...diskriminaciju i nerazumevanje.
Drugari, decica su zaista divna, takvu empatiju stvaraju da vam ne mogu recima opisati. Tu su u svakom momentu da nam pomognu. Roditelji dece u odeljenju, kao i suprug i ja , proveli mladost , stvarali porodice u krizi , ratu, nemastini. Posle takve torture, zeljni razumevanja, takodje spremni da pruze podrsku.
Ucitelji...
Psiholozi u skoli....
Tu je stanka, ako su dobri ljudi bice i saradnje, ako nisu......

Molim Vas da nasi drugari imaju detinjstvo.
Molim vas da nasi drugari izadju da se igraju.
Molim vas, ako nas i necete u skoli, pustite nas da zivimo, nemojte nas kriti po kucama.
Molim vas i mi smo deca i mi volimo sunce....
Inkluzija nije samo skola , inkluzija je zivot, a u Srbiji je nas zivot , zivot drugacijih, jako tezak.
Svi daju sebi za pravo da nas jos vise maltretiraju, omalovazavaju, ne deca ne drugari, ne njihovi roditelji, vec oni koji treba da nam pomognu. Ljudi iz drzavnih institucija, mali bogovi......

Molim Vas , pricajte o nama da i mi znamo da mozemo da zivimo.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Strana 1 od 1

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!