NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Carski rez za korupciju?

Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Carski rez za korupciju?
Autor Poruka
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pol: Zenski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Sre Mar 18, 2009 5:33 pm Odgovoriti sa citatom

Tema koju upravo spremamo je veoma interesantana. Ne samo zbog onog sto ce vam prvo pasti na um...
A tema su trudnice i njihov polozaj u zemlji.

Za pocetak, zene koje su se poradjale najbolje znaju kako im je bilo. One koje nisu, verovatno su do sada dovoljno istraumirane pricama koje se pricaju tiho, da niko ne cuje.
Od odnosa osoblja, higijenskih uslova, protokola, do najbolnije tacke, korupcije.
dalje, tu se prvi put pojavila jedna grupa nezadovoljnih gradjana ove zemlje koji su stvar preuzeli u svoje ruke. svojom akcijom i borbom u javnosti, uspeli su da tema o srpskim porodilistima konacno dodje u prvi plan.
Bore se za mnogo toga, od lepe reci do nekih ozbiljnijih sistemskih resenja.
Onda, kao jedan od odgovora, u jednoj bolnici resili su da se bore protiv korupcije tako sto ce porodilje ako zele da ih porodi njihov lekar morati da plate 20 000 dinara bolnici. Kao vanstandardnu uslugu. Pobeda? Cija?

cak i nekim stvarima i uspevaju, bice o tome reci i u emisiji, u nekim stvarima, optuzuju ih da izlaze iz okvira pacijenata.. (npr. kada traze ukidanje nekih procedura kao sto su klistriranje, brijanje, prisustvo oca na porodjaju..)

Sta pacijenti traze i sta dobijaju, to cemo videti u emsiji.
Meni je zanimljiva jos jedna stvar. Svi kazu da su sistemska resenja ta koja pogoduju korupciji. I tako to ide, jer majstora za sistem nema.
Ali, sta se desava kada gradjani rese da vise ne budu nemocni pred drzavom. Da sami yasuku rukave i rese da poprave sistem?

sada se to dogadja u jednom malom delu sistema zdrav. zastite. Moze li se tako sto uciniti u drugim segmentima, pravosudju, skolstvu... Ko je tu jaci?

k

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
kristalna nit...
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sre Mar 18, 2009 6:11 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa Miljkovic ::
...Onda, kao jedan od odgovora, u jednoj bolnici resili su da se bore protiv korupcije tako sto ce porodilje ako zele da ih porodi njihov lekar morati da plate 20 000 dinara bolnici. Kao vanstandardnu uslugu. Pobeda? Cija?...

Moram da naglasim deo koji se tiče naše dobre volje. Nijednom nisam čula da se to mora. To je način na koji je legalizovano ono što se inače radi: plaćanje lekara, tj. verovatno nadnica za strah. Ovo je mnogo logičnije rešenje od dosadašnjeg, jer će na ovaj način svako ko želi da plati platiti legalnim putem; korist će biti višestruka...
Tri puta sam išla u porodilište tim poslićem i nijednom nisam nikom ništa platila, niti je ko od mene to zahtevao. Smatrala sam da se tamo nalaze stručni ljudi koji pomažu. Lekar koji tamo radi i kod koga sam išla privatno na preglede rekao mi je da ga zovem po potrebi. Zvala sam ga i nije mi ništa naplatio.
Da nije ipak reč o našoj razmaženosti i potrebi da se sve vrti oko nas, naročito kada donosimo male prinčeve na svet...

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Mar 18, 2009 6:46 pm Odgovoriti sa citatom

Sve je to u redu i lepo,da nema i onih stvari o cemu Natasa pise...i nazalost da ih nema u tolikoj meri...
Ne verujem da bi se neko organizovao iz hira i razmazenosti...a i onaj ko je sklon korupciji,ne mora da znaci da sa svakim to pokusava.
Meni je recimo zanimljiva stvar da ocevima naplacuju neke silne pare da bi mogli da prisustvuju rodjenju svog deteta...platis da bi dobio par samara od svoje zene zbog situacije u koju si je doveo:))...
Nazalost svedoci smo mnogih pokusaja(vec godinama:()da gradjani pokusavaju da promene sistem, bezuspesno...gde se ponekad i ucini da se u tome uspelo,ali sistem se samo pravio porazenim,tako sto je cutao o tome par dana i nastavio po starom(plate direktora u javnim preduzecima- prim.aut)...ali ipak to je jedini nacin,jer nas sistem nema u sebi program za automatsku popravku...to mu nije instalirano,tako da ostaje da se borimo i pobedjujemo u nekim malim bitkama,u iscekivanju onih vecih...

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Mar 18, 2009 6:55 pm Odgovoriti sa citatom

Nisam imala nameru da poričem postojanje takvih stvari, samo sam navela svoj primer. Sećam se primera moje drugarice koja odlazi kod lekara i namerava da mu da 400EUR zato što je došao na porođaj. Pitam je da li je on to od nje tražio. Kaže da nije. Otkud zna kolika je tarifa? Kaže da je čula. A kreće se među medicinskim osobljem. Ne znam ni kako bih ponudila taj novac nekom, pa nisam. Moj lekar nijednim gestom nije pokazao da sam ga nečim uvredila, ili da mu nešto dugujem, a bije ga glas kako je najskuplji... Ma nije, mi smo se organizovali da bismo ih bolje podmićivali!
Naš sistem je korumpiran do srži, nije u pitanju samo zdravstvo... Teško da će se to u narednih nekoliko decenija iskoreniti. Sutra da nam se pojavi čovek koji bi Srbiju izvukao i iskorenio korupciju, bio bi vrlo brzo uklonjen ili ni ne bi došao u situaciju da išta promeni.

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Mar 19, 2009 12:30 am Odgovoriti sa citatom

E hvala Bogu... Smile

Konačno će se delom obraditi tema o kojoj sam toliko pisala! (svaka čast Nataša)... Thumb Up

Gledala sam emisiju na rts, bila je gošća ona žena koja je pokrenula blog "majka hrabrost", pa verujem da će gostovati i kod Nataše Wink

Kako žena reče tad u emisiji, ovih 20.000 din. je ništa drugo do čisto legalizovanje korupcije... I ne samo to! To i je najgore u svemu: nego što žena (porodilja), ako hoće nekog posebnog doktora (svog doktora) na porođaju, moraće da plati tih 20.000 plus još oko 500eu za koje se zna da je cifra za potplaćivanje... to je javna tajna Wink Svi znaju da toliko košta...

Neću pričati više ništa, vlasnica bloga će sve lepo objasniti u emisiji Wink I kako to ide sa epiduralom, i sa anesteziologom i tako dalje i tako bliže... Biće ovo sjajna emisija Wink

Nataša molim te: ne stavljaj u drugi plan priču o odnosu osoblja prema porodiljama, oko toga se i vrti ova korupcija i svo zlo... Predlažem da malo pročešljaš ovu temu, jer sam u njoj bar ja postavila dosta pitanja...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Čet Mar 19, 2009 8:47 am Odgovoriti sa citatom

Jasso,
procitala sam tu temu, htela sam nju i da postavim ovde gde su najave za emisiju, ali nisam uspela sinoc..
Nema veze, ta tema je je jedan od glavnih razloga yasto i otvaramo to u Kljucu.
Hvala.

kristalna nit...
dekameron
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 11 Jan 2007
Teme: 144

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Mar 19, 2009 8:50 am Odgovoriti sa citatom

nadam se da ce se u emisiji naci i neki 'negativac', poput mene Wink Smile

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".

tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Mar 19, 2009 9:21 am Odgovoriti sa citatom

Ah.... Crying or Very sad

Citat:
Poražavajući rezultati ankete Ministarstva zdravlja
Trudnice u pojedinim bolnicama nazivaju i stokom
Autor: I. Mišković | Foto:g. srdanov | 19.03.2009. - 05:00

Trudnice u Srbiji nezadovoljne su tretmanom koji imaju u porodilištima! Najčešće se žale na neljubaznost lekara i sestara, lošu higijenu u toaletima, nepostojanje čiviluka i ormarića, bezukusnu hranu, često imaju primedbe da od babica ne dobijaju dovoljno informacija o dojenju, da im ginekolozi ne daju dovoljno informacija o porođaju... U nekim bolnicama ih nazivaju - stokom!

Ovo su neki od rezultata ispitivanja koliko su porodilje zadovoljne uslugom u porodilištima koje su u decembru i januaru sproveli Ministarstvo zdravlja i Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”. U konačnom izveštaju napravljenom posle analize upitnika koje je popunilo 1.125 porodilja iz 40 porodilišta kaže se i da ne postoji pravovremeno informisanje trudnica. Dešavalo se, primera radi, da majke i po 12 sati ne znaju ništa o detetu, kao i da mnogo dojilja izgubi mleko zbog upale grudi, a da babice nisu blagovremeno reagovale.
Svake godine u Srbiji se porodi između 65.000 i 70.000 žena, a njihovo nezadovoljstvo odnosom lekara i sestara nije novost. Docent dr Neđo Čutura, ginekolog u GAK „Narodni front”, kaže da kada je reč o stručnosti lekara nema razloga za brigu i nezadovoljstvo. Ipak, ako govorimo o ljudskom odnosu i lepoj reči, prostora za kritiku ima.
- Ni mi, lekari, nemamo uvek dovoljno vremena za pacijentkinje niti uspevamo da sve privatne probleme ostavimo kod kuće. Mislim da dobro radimo u kakvim uslovima radimo. Činjenica je i da medicinske sestre nisu dovoljno finansijski stimulisane, što naravno ne opravdava njihovu neljubaznost - kaže dr Čutura za „Blic”.
Anketa je tretirala i postojanje korupcije u porodilištima. Na pitanje da li je neki zdravstveni radnik tražio mito, novac, poklon, uslugu ili slično, potvrdno je odgovorilo samo 1,4 odsto porodilja, odnosno 16 od 1.125 anketiranih.
Branka Stamenković, predsednica građanske inicijative „Majka hrabrost”, smatra da ovaj uzorak nije reprezentativan jer ne pokriva velike gradske centre kao što su Kragujevac ili Čačak, gde je korupcija najveća.
- Od velikih centara anketom je obuhvaćena samo Klinika za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine, gde su od 71 porodilje njih četiri prijavile korupciju. Na našoj internet prezentaciji postavljen je isti upitnik, gde je 70 odsto anketiranih sa visokom stručnom spremom. One su spremnije da pričaju o problemima koje su imale u porodilištima, pa je njih 18 odsto odgovorilo da su lekarima dale novac. Naša anketa pokazuje da je najveći stepen korupcije u GAK „Narodni front” u Beogradu i u Klinici za ginekologiju i akušerstvo KC Vojvodine - kaže Branka Stamenković.
Prema njenom mišljenju, ova anketa koju su sproveli Ministarstvo zdravlja i „Batut” nije realna, jer se 41 odsto od ukupnog broja porođaja uradi u Beogradu, a anketa je obuhvatila samo šest odsto ispitanica iz glavnog grada.
Jedna od zamerki koja stoji u izveštaju „Batuta” jeste i da su porodilje nedovoljno pripremljene za porodilišta na nivou primarne zdravstvene zaštite, odnosno u domovima zdravlja. Svi domovi zdravlja trebalo bi da imaju savetovališta za trudnice i roditeljstvo. Prema rečima ginekologa i direktorke DZ „Savski venac” dr Mirjane Velimirović, trudnice koje redovno dolaze u savetovalište ne bi trebalo da budu nepripremljene.
- Moje je iskustvo da se žene nama najčešće požale kada se porode i dođu iz porodilišta, a nikako obrnuto - konstatuje dr Velimirović.

Socijalna struktura ispitanica

Prosečna starost porodilja obuhvaćenih anketom je 27,4 godine. Njih 4,8 odsto ima nepotpunu osnovnu školu, 17,6 odsto završenu osnovnu školu, 55,2 odsto srednje obrazovanje i 22,5 odsto visoku ili višu stručnu spremu. Carskim rezom je porođeno 26,4 odsto anketiranih žena, prirodnim putem 69 odsto, a prirodnim putem sa epiduralnom anestezijom 3,2 odsto.

Najčešće zamerke porodilja
- hrana je neslana (Opšta bolnica Pančevo)
- pacijentkinje nazivaju kravama, stokom, kretenima (Opšta bolnica Pančevo)
- loša higijena, posebno toaleta (Opšta bolnica Sombor, GAK „Narodni front”, Opšta bolnica Vršac, Klinika za ginekologiju i akušerstvo KC Vojvodina...)
- neposvećenost pedijatrijskih sestara (Opšta bolnica Vršac)
- porodilje puše u toaletu (GAK „Narodni front”)
- pedijatrijske sestre treba da bolje daju informacije
o dojenju, nezi dojki i izmuzavanju (Institut za ginekologiju i akušerstvo KC Srbije)

Izvor: Blic

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Mar 19, 2009 12:01 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa Miljkovic ::
Jasso,
procitala sam tu temu, htela sam nju i da postavim ovde gde su najave za emisiju, ali nisam uspela sinoc..
Nema veze, ta tema je je jedan od glavnih razloga yasto i otvaramo to u Kljucu.
Hvala.

Thumb Up

@deksi

Smile kiss2

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Mar 19, 2009 12:19 pm Odgovoriti sa citatom

Маlo je bezveze da se ponavljam, ali ću morati. Nemam nekih naročitih razloga da branim zdravstvo, ali dovoljno će valjda biti to što sam bila svedok nekih stvari koje su se u porodilištu odigravale. Ne znam koliko strpljenja je potrebno jednoj babici za ženu koja skače sa stola, jer je boli. Da li treba da napomenem da tim skakanjem ugrožava život svoje bebe i da bi najverovatnije babica bila kriva za to. Pa kako biste joj se vi obratili, molim vas? Naravno da ne treba da vređaju porodilje, ali je dosta stvari izazvano ponašanjem porodilja. Svaki put su mi druge babice bile na porođaju i svaki put su mi se obraćale sa mamice. Nikad nijedna nije bila ljuta, niti je vređala. A verujte mi, bila sam uplašena gledajući kako se drugima obraćaju. Opravdanje može da bude u pragu bola koji je individualna stvar, ali nije opravdanje za šutiranje, grebanje, psovanje, vređanje, griženje... babica i osoblja.

Velika je istina u u izveštaju Batuta da su trudnice nedovoljno pripremljene za porodilište. U Srbiji je prilična sramota ići u školu za trudnice u kojima se štošta sazna. Lepo te nauči babica: Boli, ali se MORA.
Jedna lepa ideja u vidu baby friendly programa propada zbog finansija. Lepo je da se ugledamo na zapadne zemlje, ako nešto sami ne znamo da uradimo. Ali, ako nisu ispunjeni uslovi za tako nešto, dobijamo ovakve probleme. Na zapadu postoji baby friendly program, ali u jednoj sobi ne leži po šest porodilja njihovih šest i više beba i jedna pedijatrijska sestra ne opslužuje ceo sprat. Sećam se da su sestrice padale s nogu trčeći od sobe do sobe kako bi pomogle porodiljama. Pretpostavljam da je zato malo vremena da se posvete pričama o dojenju. Tih dana sam beskrajno bila zahvalna babici Milici iz Škole za trudnice u ZOV Very Happy . Ona nas je stvarno pripremila.

Citat:

Najčešće zamerke porodilja
- hrana je neslana (Opšta bolnica Pančevo)

Da li je potrebno naglašavati da je hrana po bolncama loša inače i da to nije do osoblja. Neslana je zbog povezanosti soljenja sa krvnim pritiskom... Sećam se da su se samo retke žene žalile na hranu, ne bih da napominjem koje Shocked
Citat:
- loša higijena, posebno toaleta (Opšta bolnica Sombor, GAK „Narodni front”, Opšta bolnica Vršac, Klinika za ginekologiju i akušerstvo KC Vojvodina...)

Ne znam da li im mame kod kuće sklanjaju ono što se nikom ne pokazuje, idu za njima i čiste... Ovde se radi o elementarnoj kulturi... pa i pas sakrije neke tragove, ali neke gospođe ne mogu.
Citat:
- porodilje puše u toaletu (GAK „Narodni front”)

Treba zaposliti redara koji im neće dati da uđu u toalet Laughing ...
Citat:
- pedijatrijske sestre treba da bolje daju informacije
o dojenju, nezi dojki i izmuzavanju (Institut za ginekologiju i akušerstvo KC Srbije)

Postoje škole za trudnice, izvolite...

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 18, 19, 20  Sledeci
Strana 1 od 20

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 5:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!