NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Sumrak (Twilight) fenomen i Srbija

Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Sumrak (Twilight) fenomen i Srbija
Autor Poruka
djmrcko
Pocetnik
Pocetnik

Pol: Zenski
Pridružio: 13 Apr 2009
Teme: 1

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 11:09 am Odgovoriti sa citatom

Svi se secamo kako je pojava najpre knjiga, a potom filmova, o decaku - carobljaku Hariju Poteru posledicno izazvalo vracanje dece zaboravljenoj navici citanja knjiga.

U svetu vec poduze aktuelne knjige iz Sumrak (Twilight) sage ponovo su ozivele posete knjizarama i bibliotekama. Serijal, koji opisuje tinejdzersku ljubav izmedju vampira i devojke, objavljen je u pravom trenutku, u momentu kada su mali haripoterovci dorasli za svoje prve ljubavi.

Za razliku od ostalog dela sveta, gde je Sumrak manija svakodnevna pojava, u Srbiji je ova prilika da se mladi ponovo okrenu knjigama veoma slabo medijski propracena. Razlozi za to su potpuno nejasni, imajuci u vidu, ako nista drugo, a ono profit koji ostvaruju izdavaci knjiga i distributeri filmova i DVD izdanja.

"Vampirska" tema, koja se provlaci kroz Sumrak sagu, je, kako je to lepo opisao gospodin iz drustva "Lazar Komarcic", samo egzoticni zacin u jednoj ljubavnoj melodrami. Ipak, imajuci u vidu da je, upravo, ova rec - vampir - jedina srpska rec koja je prihvacena u svetu, to bi bio odlican argument da se mladi citaoci posvete citanju knjiga.

Dakle, predlog teme je zbog cega Sumrak fenomen, koji je svuda u svetu iskoriscen za promovisanje citalastva, nije na pravi nacin iskoriscen i u Srbiji? Primera radi, American Library Association je, cak, odstampala Twilight poster, putem koga poziva mlade citaoce da se vrate knjigama.

U emisiju mozete pozvati Dobrivoja Laleta-Erica, urednika izdavacke kuce Evro-Giunti, koja u maju planira objavljivanje poslednje, cetvrte knjige iz ovog serijala, koja je u svetu objavljena, cak, polovinom prosle godine (www.evro-giunti.com), Ivanu Aleksic iz distributerske kuce Tuck (www.tuck.rs), Jovana Ristica iz drustva "Lazar Komarcic" (www.lazarkomarcic.org), clanove najveceg srpskog foruma Twilight Srbija (www.twilightsrbija.forumotion.com), urednike casopisa Bravo (www.bravo.rs) ili OK!, u cijim casopisima su jedino objavljivani ozbiljniji i istrajniji tekstovi o Sumrak fenomenu, nekoga iz Narodne biblioteke Srbije i druge goste, koji bi ovu temu obradili na adekvatan nacin.

Obzirom da je, kako sam navela, za maj planirano objavljivanje cetvrte knjige iz Sumrak serijala u Srbiji, ali i objavljivanje Sumrak DVD-ja, kao i da je za kraj godine planirana premijera drugog filma "New Moon", a polovinom iduce godine premijera treceg filma "Eclipse", jos uvek moze nesto korisno da se uradi na temu promovisanja citanja knjiga u Srbiji.

U tom smislu, izuzetna gledanost Vasih emisija, svakako, bi bila jedan od glavnih aduta.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 11:30 am Odgovoriti sa citatom

E, pa bila je jedna slicna serija, tj. serije... "Buffy the Vampire Slayer" i "Angel" Smile

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 11:30 am Odgovoriti sa citatom

Čitanje kao fenomen i sporadična pojava u Srbiji.
Sve nam je na dohvat ruke, ali čemu...
Hari Poter je zanimljiv dečačić, nemam nameru da branim svojoj deci da čitaju priče o njemu. Štaviše, volela bih da i sama pročitam te knjige. Zanima me poruka koju deca dobijaju od čitanja takvih dela. Mislim na ono šta bi deca preuzela i zapamtila od sveg tog štiva. Zanima me da li istu poruku šalje detetu i odraslom.
Isprva sam imala gard prema takvoj literaturi, ali to nisam htela deci da pokažem: bolje da čitaju, nego da blenu u TV.
Tema o malom vampiru traži mali gard. Bar kod mene. Sećam se jednog udžbenika za engleski jezik za III razred osnovne škole u kom su glavni likovi veštica, vampir...Sećam se i pesmice: Hemoglobin, hemoglobin, volim crveno, obožavam krv... Nove reči i nove pesme su korisne... ali koliko?
Svaka pročitana knjiga nosi neku korist. Ponekad je veća korist od nepročitane, nego od pogrešno shvaćene knjige... Možda je bolje ne pročitati Romea i Juliju ako će kao poruku poneti da je neshvaćena ljubav sa 15 razlog za samoubistvo...

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 13 Mar 2009
Teme: 35
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 1:28 pm Odgovoriti sa citatom

Danas mladi citaju takve knjige,ne kazem da je to dobro niti da je lose,vec da se zaboravila nasa knjizevnost...

Zasto bi "Hajduci",Branislava Nusica,kao skolska lektira,bio zapostavljen,a "Harry Poter" ne...!?Pritom da kazem da smatram da je tako nesto zanimljivije nego Hari Poter.Naravno ima jos toliko modernijih knjiga od "Hajduka" ,koje su takodje zanimljivije od Hari Potera...

Naravno,deci je zanimljivije da citaju o mocima tj. o nerealnom...
Ja licno ne volim knjige moderno nazvane "since fiction" ili ti naucno fantasticne...valjda zato sto su nerealne...

Deca se sete da citaju knjige samo kad se pojavi tako nesto,kao npr. Hari Poter...Opet,neki bi rekli bolje da citajui tad nego nikad aravno,cast izuzetcima koji citaju inace,a ne samo kad se pojavi nesto novo na trzistu...Po meni,tako nesto samo moze da zaglupi decu a i da ih uplasi...
Da li je uopste normalno citati neku knjigu koja govori o vampiru koji je u vezi sa devojkom...!?Mozda je to nekome zanimljivo,ali mislim da to nije za decu...

Dum Spiro, Spero...
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 3:47 pm Odgovoriti sa citatom

Mistery ::
Danas mladi citaju takve knjige,ne kazem da je to dobro niti da je lose,vec da se zaboravila nasa knjizevnost...

Kako se zaboravila? Pa i Nušić i Branko Ćopić su i dalje redovne lektire u osnovnim školama...

Naravno,deci je zanimljivije da citaju o mocima tj. o nerealnom...
Ja licno ne volim knjige moderno nazvane "since fiction" ili ti naucno fantasticne...valjda zato sto su nerealne...

Science fiction, ne since... naravno da je deci zanimljivije da čitaju o nerealnom, jer je i dečija mašta nerealna, i što se više podhranjuje u detinjstvu (otuda one onolike bajke), to će dete biti kreativnije, i razvijajuči maštu i razmišljajući - imaće sve bolje definisanu kritičku misao... Jako mi je krivo što u školskim lektirama nema SF-a... šteta... Jedan Artur Klark zaslužuje takvo mesto...

Po meni,tako nesto samo moze da zaglupi decu a i da ih uplasi...
Da li je uopste normalno citati neku knjigu koja govori o vampiru koji je u vezi sa devojkom...!?Mozda je to nekome zanimljivo,ali mislim da to nije za decu...

Pa i nije za decu, piše da je za mlade... I baš je zanimljivo. Smile

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
djmrcko
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:13 pm Odgovoriti sa citatom

Gresis. Moja cerka, koja je sada u srednjoj skoli, u osmom razredu je citala "Dozivljaje Nikoletine Bursaca"! Dakle, od mog doba do danas, skolska lektira se nije mnogo promenila, sve se svelo na licnu inicijativu nastavnika, koji nicim nije posebno motivisan da danasnje generacije zainteresuje na nacin koji njima odgovara.

Skoro sam gledala emisiju u kojoj je, recimo, direktorka decijeg odeljenja Biblioteke grada Beograda govorila upravo o skolskoj lektiri, koja se ne obnavlja godinama i koja je, izmedju ostalog, razlog zbog kog deca nisu zainteresovana za citanje knjiga.

Nemam nista protiv Nusica ili Copica, ali od njihovog doba napisane su jos neke knjige, zar ne? Mogli bi malkice da "prosaraju" obaveznu skolsku lektiru.

Neko iz mase ::
Tema o malom vampiru traži mali gard. Bar kod mene.

Potpuno te razumem. Licno, nisam ni znala za te knjige dok ih nisam videla na stolu svoje cerke tinejdzerke. Kada mi je, na pitanje o cemu se radi u tim romanima, odgovorila da je to prica o ljubavi izmedju vampira i tinejdzerke, u glavi mi je odmah zazvonilo zvono za uzbunu. Naizgled nonsalantno sam rekla da trenutno nemam ideju sta bih citala, pa cu uzeti da prelistam te knjige, sve se, u stvari, bojeci da cu u njima procitati neke sektaske poruke. Medjutim, vrlo brzo sam se otimala sa cerkom oko toga ko ce ih citati. Knjige nisu vrh knjizevnosti, ali su u vrhu beletristike. Uostalom, po oceni kriticara New York Times, ova knjiga je proglasena najboljom knjigom prosle godine.

Jassa ::
Jako mi je krivo što u školskim lektirama nema SF-a... šteta... Jedan Artur Klark zaslužuje takvo mesto...

Potpuno se slazem, mada knjige iz Sumrak sage cesto svrstavaju upravo u SF. Ipak, da budem iskrena, daleko su od, recimo, "Oka vremena", koje sam skoro procitala i odusevila se majstorskom kombinacijom istorijskih i fantasticnih elemenata.

Neko iz mase ::
Možda je bolje ne pročitati Romea i Juliju ako će kao poruku poneti da je neshvaćena ljubav sa 15 razlog za samoubistvo...

Ne mogu da poverujem da neko moze ovako nesto da napise! Po tome bi onda trebalo zabraniti i "Anu Karenjinu", zato sto opisuje udatu zenu koja vara muza, zar ne?

Knjige Sumrak sage su namenjene tinejdzerima, a ne deci. Upravo zbog svih izazova koje sa sobom nose tinejdzerske godine, smatram da je bolje vratiti ih citanju knjiga, nego da lutaju ulicama (uzas, zvuci kao neka ministarska propoved, a to mi nije namera). Drago bi mi bilo da mladi procitaju ove knjige, jer smatram da ne nose nikakvu losu poruku, naprotiv, medjutim poenta je iskoristiti ovaj trenutak medijske slave za nesto korisno - vracanje zaboravljenoj navici citanja knjiga!!!

Poslednji put izmenio korisnik djmrcko dana Pon Apr 13, 2009 4:24 pm; Izmenjeno ukupno 2 puta. (0 procenata izmenjeno)

Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:19 pm Odgovoriti sa citatom

Jassa ::

Kako se zaboravila? Pa i Nušić i Branko Ćopić su i dalje redovne lektire u osnovnim školama...

Da ali citaju samo zato sto moraju tj. nametnuto im je to da citaju i imaju revolt...Na to sam mislila...

Citat:
Science fiction, ne since... naravno da je deci zanimljivije da čitaju o nerealnom, jer je i dečija mašta nerealna, i što se više podhranjuje u detinjstvu (otuda one onolike bajke), to će dete biti kreativnije, i razvijajuči maštu i razmišljajući - imaće sve bolje definisanu kritičku misao... Jako mi je krivo što u školskim lektirama nema SF-a... šteta... Jedan Artur Klark zaslužuje takvo mesto...

Zabuna,mislila sam na science fiction Mr. Green Bajke,u redu...ali Hari Poter... Shocked No,misljenja se razlikuju...

Citat:
Pa i nije za decu, piše da je za mlade... I baš je zanimljivo. Smile

Pa dobro,ali citaju i deca...Ja sam govorila o deci.Ja sam samo iznela svoje misljenje... Wink

Dum Spiro, Spero...
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:25 pm Odgovoriti sa citatom

Jasso nemoj mi porediti Artura Klarka sa nekim tamo delima o malim čarobLJacima i vampirima... Laughing

Tema ako nema za cilj da promoviše samo Twilight i da ubeđuje decu da čitaju baš tu knjigu, već da čitaju uopšte bilo šta što nađu na rafovima knjižara pa neka sama odluče šta će čitati i nije loša ideja, promovisanje čitanja štampanih dela uopšte nikako ne može da bude lošije od recimo ideje da treba zabraniti srpsku radikalnu stranku ili da naša vlada krije vanzemaljce...

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:29 pm Odgovoriti sa citatom

JovanovicZ ::
Jasso nemoj mi porediti Artura Klarka sa nekim tamo delima o malim čarobLJacima i vampirima... Laughing

Tema ako nema za cilj da promoviše samo Twilight i da ubeđuje decu da čitaju baš tu knjigu, već da čitaju uopšte bilo šta što nađu na rafovima knjižara pa neka sama odluče šta će čitati i nije loša ideja, promovisanje čitanja štampanih dela uopšte nikako ne može da bude lošije od recimo ideje da treba zabraniti srpsku radikalnu stranku ili da naša vlada krije vanzemaljce...

Ne mesaj politiku Mad Laughing

Dum Spiro, Spero...
djmrcko
Pocetnik
Pocetnik

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:31 pm Odgovoriti sa citatom

Upravo to i jeste ideja - vratiti decu knjigama, ne obrnuto. Knjige su tu, izbor je, cini mi se, nikada veci, ali treba ih zainteresovati. Na zalost, svetski fenomeni, kao sto je ovaj Sumrak fenomen, predstavljaju jedini i pravi mamac za njih. Preporuka roditelja ili nastavnika tipa "uzmi da procitas, odlicna je knjiga", prolazi bez efekta. Medjutim, ako cuju da su svi u svetu time zaludjeni, da ima mali milion sajtova i blogova s tom temom, da je snimljen film (hej, film!), pa jos da ce biti snimljeni i nastavci u kojima ce glumiti neki njima omiljeni likovi... Vau! E, onda to mora da je prava stvar.

Zato bi to trebalo lukavo iskoristiti i zato me nervira sto to jos niko ovde nije shvatio, za razliku od drugih zemalja.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 1 od 4

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 9:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 10:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!