NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Sumrak (Twilight) fenomen i Srbija

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Sumrak (Twilight) fenomen i Srbija
Autor Poruka
Harlekina
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: Zenski
Pridružio: 28 Mar 2009
Teme: 6
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:33 pm Odgovoriti sa citatom

Meni se cini da deca pored Hari Potera i slicnih knjiga ne zele da citaju lektire i ostale divne knjige za decu i omladinu. Ne zelim da generalizujem, ali mislim da je u vecini slucajeva tako. Hari Poter je pun magije, akcije i cega vec, deci je to interesantno i onda nece da citaju nezne price poput Druzine sinji galeb, koju je po mom misljenju tuzno ne procitati. Tom Sojer, Orlovi rano lete, Petar Pan itd. su divne knjige, ali danasnji klinci (cast izuzecima!) nemaju strpljenja ni razumevanja za te knjige:( Mislim da bi tu roditelji mogli mnogo da ucine.
Ja sam svojim bratancima kupila Hari Potera i odmah su uzeli da citaju. Ali kada sam im kupila Petra Pana.... Ne znam da li su jos uvek poceli da citaju:(
I jos nesto, deca imaju revolt prema lektiri! Cim je nesto obavezno, njima je to i mrsko! I nece ni poceti da citaju, bar da vide da li im je interesantno, vec ce odmah da vrdaju i iznalaze nacine kako da se izvuku bez procitane lektire...

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Ma koliko čovek dobro govori, kad previše govori on uvek na kraju kaže neku glupost.
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:33 pm Odgovoriti sa citatom

Mistery ::

Da ali citaju samo zato sto moraju tj. nametnuto im je to da citaju i imaju revolt...Na to sam mislila...

Nema veze što su nametnuti... Otprilike svako mora da čita lektiru u školi... a neće... e onda učiteljica zapreti, pa onda ide ono što moja tetka voli da kaže: "nećeš, nećeš - pa oćeš.. Da viš' kako oćeš" Wink I onda se toj deci ustvari svide te knjige, kad ih pročitaju... Ne poznajem nijednu osobu koja nije uživala u "hajducima"...

Zabuna,mislila sam na science fiction Mr. Green Bajke,u redu...ali Hari Poter... Shocked No,misljenja se razlikuju...

A šta konkretno fali Hari Poteru?

Ja sam samo iznela svoje misljenje... Wink

Ovde smo svi da iznesemo svoja mišljenja... Embarassed

Jovanovic ::

Jasso nemoj mi porediti Artura Klarka sa nekim tamo delima o malim čarobLJacima i vampirima..

Poredim? Gde?

Samo kažem da SF zaslužuje da ima svoje mesto u školskim klupama! Upravo je ignorisanjem i isključivanjem SF-a iz analize, diskusije, čitačke kulture - ono što ga na prvi pogled čini suvoparnim, dosadnim, teškim... A on je toliko sve suprotno od toga, da me mrzi i da trošim reči...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 13 Mar 2009
Teme: 35
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:43 pm Odgovoriti sa citatom

djmrcko ::
Upravo to i jeste ideja - vratiti decu knjigama, ne obrnuto. Knjige su tu, izbor je, cini mi se, nikada veci, ali treba ih zainteresovati. Na zalost, svetski fenomeni, kao sto je ovaj Sumrak fenomen, predstavljaju jedini i pravi mamac za njih. Preporuka roditelja ili nastavnika tipa "uzmi da procitas, odlicna je knjiga", prolazi bez efekta. Medjutim, ako cuju da su svi u svetu time zaludjeni, da ima mali milion sajtova i blogova s tom temom, da je snimljen film (hej, film!), pa jos da ce biti snimljeni i nastavci u kojima ce glumiti neki njima omiljeni likovi... Vau! E, onda to mora da je prava stvar.

Zato bi to trebalo lukavo iskoristiti i zato me nervira sto to jos niko ovde nije shvatio, za razliku od drugih zemalja.

Bolje da citaju nesto drugo nego taj Tviling i Harija Potera.Ako vec nece nista drugo,bolje onda ni to da ne citaju...samo se zaglupljuju...To je samo moje misljenje,ne namecem ga nikome...
Elem,tacno je da ce to"Uzmi da procitas,knjiga je odlicna" proci bez efekta...

Pa ako su svi u svetu time zaludjeni,zasto moramo i mi!?Sve zivo smo pokupili sa zapada..prosto nam namecu da citamo i gledamo takve stvari...A to se vidi iz toga koliko nastavaka ima jedan film ili jedna knjiga(npr. Hari Poter)
A sem toga,dete ce radije odgledati film(i/ili cekati da se snimi da bi ga odgledalo)nego procitati knjigu...
Opet ponavlja,zasto moramo da prihvatamo sve sto je sa zapada!?Gutamo sve sto nam daju...
Jedne prilike sam cula na TV-u da Japanci (tj. Japan,kao drzava)zabranjuju svojoj deci da gledaju i citaju takve gluposti,jer je dokazano da takve stvari zaglupljuju decu,sa cime sa ja licno slazem...

Citat:
Nema veze što su nametnuti... Otprilike svako mora da čita lektiru u školi... a neće... e onda učiteljica zapreti, pa onda ide ono što moja tetka voli da kaže: "nećeš, nećeš - pa oćeš.. Da viš' kako oćeš" I onda se toj deci ustvari svide te knjige, kad ih pročitaju... Ne poznajem nijednu osobu koja nije uživala u "hajducima"...

Ma razumem ja tebe,tacno je sve to,ali danasnji profesori ne teraju ucenike k'o nekad...A ucenici i da su naterani,odbice makar dobili keca...
Ja sam uzivala u "Hajducima" Wink

Citat:
A šta konkretno fali Hari Poteru?

Moje misljenje je da se meni ne svidja to sto je Hari Poter(kao knjiga i kao film)nerealan...pocev od likova pa do radnje samog filma/knjige...

Citat:
Ovde smo svi da iznesemo svoja mišljenja...

Naravno... Wink

Poslednji put izmenio korisnik Mistery dana Pon Apr 13, 2009 4:54 pm; Izmenjeno ukupno 2 puta. (0 procenata izmenjeno)

Dum Spiro, Spero...
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:47 pm Odgovoriti sa citatom

A sem toga,dete ce radije odgledati film(i/ili cekati da se snimi da bi ga odgledalo)nego procitati knjigu...

Sa ovim (verovala ili ne), moram da se složim...

Problem je što je svaka dobra knjiga ekranizovana... To su sve odlični filmovi, i to je super... samo nakon pročitane knjige. Nije u redu reći: "ma šta da se smaram sa knjigom kad mogu da odgledam film" - ni za nas, a kamoli za decu... Da ne objašnjavam što, apsurdno je... to se valjda zna...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Harlekina
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 4:56 pm Odgovoriti sa citatom

Jedne prilike sam cula na TV-u da Japanci (tj. Japan,kao drzava)zabranjuju svojoj deci da gledaju i citaju takve gluposti,jer je dokazano da takve stvari zaglupljuju decu,sa cime sa ja licno slazem...

E mnogo su mi pametni ti Japanci. A oni ne zaglupljuju decu sa onim njihovim crtacima?! Ja bih ono zabranila svuda i zauvek!
Slazem se da recenica "Uzmi da procitas, knjiga je odlicna" nije dovoljna. Ali zar je moguce da nastavnici, roditelji, profesori ne mogu da osmisle pametniji nacin da deci priblize knjige? Deca uopste nisu kriva sto nece da citaju. Krivi su upravo gore pomenuti.
Nemam nista protiv Hari Potera, ali imam protiv toga da to bude jedina literatura za decu! Deca se vise ne igraju! A nece poceti citanjem takvih knjiga, vec onih koje sam vec pomenula. Na zalost, ne treba decu vratiti samo knjigama...

Ma koliko čovek dobro govori, kad previše govori on uvek na kraju kaže neku glupost.
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 5:00 pm Odgovoriti sa citatom

Ljudi zaboravljamo jednu bitnu činjenicu a to je da se danas živi brže nego pre dvadeset pa i deset godina i da ljudi imaju sve manje strpljenja pa evo mi smo živi primer forum smo pretvorili u ćaskanje, ja recimo imam prosecno oko 3, 4 poruke dnevno, pogledajte svoju statistiku i videćete o čemu pričam... film odgledaju za dva sata i gotovo a obimniju knjigu moraju da čitaju bar tri dana po dva tri sata, pa još jednom da je ukapiraju. Nemaju deca strpljenja za to i nažalost doći će dan koji je A.Klark predvideo kad neće ni čitati ništa osim reklama na bilbordima... da nije tužno bilo bi smešno

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Harlekina
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 5:06 pm Odgovoriti sa citatom

Moram jos jednom da napomenem, da nisu deca kriva, vec odrasli! Kako da krivimo decu sto nemaju strpljenja kada su to naucili od odraslih? Neko mora da nauci odrasle, pa onda i decu, da su mnogo vece cari i uzivanje u citanju knjige nego u gledanju filma. Ne zelim da neko stekne utisak da sam protiv filmova, ali sve ima svoje.
Moramo naci strpljenja, vremena za prave stvari. Ljudi danas nemaju vremena za citanje, ljubav, veze, romantiku, prijateljstva, druzenja, prirodu.... Sta se desava sa nama? Da ne odem u off topic, bolje da ucutim:)

Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 5:06 pm Odgovoriti sa citatom

Harlekina ::

E mnogo su mi pametni ti Japanci. A oni ne zaglupljuju decu sa onim njihovim crtacima?! Ja bih ono zabranila svuda i zauvek!
Slazem se da recenica "Uzmi da procitas, knjiga je odlicna" nije dovoljna. Ali zar je moguce da nastavnici, roditelji, profesori ne mogu da osmisle pametniji nacin da deci priblize knjige? Deca uopste nisu kriva sto nece da citaju. Krivi su upravo gore pomenuti.
Nemam nista proti Hari Potera, ali imam protiv toga da to bude jedina literatura za decu! Deca se vise ne igraju! A nece poceti citanjem takvih knjiga, vec onih koje sam vec pomenula. Na zalost, ne treba decu vratiti samo knjigama...

Mi smo pricali o filmu i knjizi...a ne o crtacima...to je tek posebna tema...Morala bih onda da pominjem i teletabise i zmajevu kuglu...jer to sve klinci gledaju...Ostavimo to za drugi put...

Kriva su i deca i roditelji...Sta vredi da ti mama ili tata priblize knjigu,kad ces ti radije otici na igras CS na kompu...ili bilo kakve druge stvari...a zna se da kad krenes ne mozes da stanes...Da napomenem,ne govorim da kompjuter ne treba da se koristi,vec da ga treba umereno koristiti...
Znaci deca su kriva podjednako sa roditeljima...
A po najvise je krivo vreme u kome zivimo...Jer na sve drugo skrece paznju,samo ne na knjigu...

Dum Spiro, Spero...
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 5:28 pm Odgovoriti sa citatom

Neko iz mase ::
Možda je bolje ne pročitati Romea i Juliju ako će kao poruku poneti da je neshvaćena ljubav sa 15 razlog za samoubistvo...

Ne mogu da poverujem da neko moze ovako nesto da napise! Po tome bi onda trebalo zabraniti i "Anu Karenjinu", zato sto opisuje udatu zenu koja vara muza, zar ne?

Ne mogu nikako da razaberem šta sam to loše rekla u citiranom postu. Zato ću da rečenicu vratim u kontekst:

Neko iz mase, u kontekstu ::
...Svaka pročitana knjiga nosi neku korist. Ponekad je veća korist od nepročitane, nego od pogrešno shvaćene knjige... Možda je bolje ne pročitati Romea i Juliju ako će kao poruku poneti da je neshvaćena ljubav sa 15 razlog za samoubistvo...

Htela sam reći, a mislim i da sam rekla, da od neke pročitane knjige imamo korist ako je malo preradimo u glavi, ako promislimo i uspemo da izvučemo neki koristan zaključak... Uz pomoć nastavnika jezika za početak, a kasnije i sami. Čitanje samo po sebi, radi samog čitanja, ne znači automatski i korist. Ako se čita po ceo dan, ako se o tome ne razmisli, onda se samo troši vreme. Na osobit način se udaljavamo od stvarnosti. Koja je realna korist od gomile utrošenog vremena nad knjigama, ako iz njih stvarno ništa ne naučismo?
Sem što nose obilje vanvremenskog, nerealnog, neostvarljivog, elemente magije i nepostojećih stvari, nesvakidašnjih rešenja, ne primećujem da su bolje od Tajnog društva PGC, Sudbine jednog Čarlija, Družine Sinji galeb, Družine Pere Kvržice... Toma Sojera... do sutra bih nabrajala. Vrednosti ovih dela su večna, neprolazna. I na njima se sasvim lepo mogu naučiti neke stvari potrebne za život.
Ne kažem da ne treba menjati plan i program za škole, ali ne treba kretati od stvari koje nisu suštinske.

Citat:
Ne mogu da poverujem da neko moze ovako nesto da napise! Po tome bi onda trebalo zabraniti i "Anu Karenjinu", zato sto opisuje udatu zenu koja vara muza, zar ne?

Zar je moguće da sam zvučala kao neko ko Ani Karenjinoj misli tako? Laughing

Da bi nam deca iz pročitanog imala korist, tu su nam nastavnici književnosti i jezika koji će ih pomoću bilo kog štiva naučiti da razmišljaju (naravno, ne samo oni...)
Kad kažete da ne vredi da se kaže deci Pročitaj, dobra je knjiga, ne bih se saglasila s tim. Stvar je autoriteta nastavnika. Poznajem neke nastavnike koji dele knjige na čitanje šakom i kapom, a deca ih oberučke prihvataju, gutaju i izvlače najbolje iz njih.

Knjige Sumrak sage su namenjene tinejdzerima, a ne deci. Upravo zbog svih izazova koje sa sobom nose tinejdzerske godine, smatram da je bolje vratiti ih citanju knjiga, nego da lutaju ulicama (uzas, zvuci kao neka ministarska propoved, a to mi nije namera). Drago bi mi bilo da mladi procitaju ove knjige, jer smatram da ne nose nikakvu losu poruku, naprotiv, medjutim poenta je iskoristiti ovaj trenutak medijske slave za nesto korisno - vracanje zaboravljenoj navici citanja knjiga!!!

Ne zvuči mi ovo kao ministarska propoved. Više mi zvuči kao Crvenkapina majka u istoimenoj bajci koja, stvarno lepo, dete upozorava da se čuva zlog vuka, a pri tom je nije nijednom povela sa sobom kroz tu šumu i nije pokazala kako se treba čuvati vuka...
Ako dete ne vidi roditelje sa knjigom u ruci, mala je verovatnoća da će je se i samo latiti... Ne može nam tranzicija biti kriva za sve... Very Happy

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 5:35 pm Odgovoriti sa citatom

Ja mislim da je Nim mozda htela da kaze :" Sve u svoje vreme" ?
Sto znaci da mozda nece dobro shvatiti poruku koju nosi ta knjiga...
Da li sam upravu? Embarassed
P.S. Ja licno mislim tako... Cool

Dum Spiro, Spero...
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 2 od 4

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 9:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 10:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!