NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Sumrak (Twilight) fenomen i Srbija

Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Sumrak (Twilight) fenomen i Srbija
Autor Poruka
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 5:45 pm Odgovoriti sa citatom

Mistery ::
Ja mislim da je Nim mozda htela da kaze :" Sve u svoje vreme" ?
Sto znaci da mozda nece dobro shvatiti poruku koju nosi ta knjiga...
Da li sam upravu? Embarassed
P.S. Ja licno mislim tako... Cool

Ajd sad, šta je pisac hteo da kaže (dok, je l', nije rekao)...
Mislim da ako bismo krenuli da čitamo Romea i Juliju bez neke kvalitetne obrade (na času, s nastavnikom... nebitno), postoji izvesna, mala opasnost da se ponese potpuno pogrešna poruka... Ne nužno, ali recimo da postoji, čak i kod tog dela, a ciljala sam na neke s vradžbinama...
Nije li istina da deca sa 14-15 i koju godinicu više imaju ideju da je njihova prva ljubav jedina, prava, da druge neće i ne može biti... ni slične. Zapadnu, recimo, u neki problem tipa ostavio me dečko ili moji mi brane da se viđam s njim...
Nije li nemoguće da od Harija naučimo da ćemo probleme rešavati čarolijama, a ne suočavanjem s njima?
I ne dirajte mi Šekspira, nisam ništa rekla protiv njegovih genijalnih, neprevaziđenih dela! Iz svakog se može naučiti svašta!
Koliko je bitno da li ćemo čitati Kralja Lira ili Čiča Goria (nije ga napisao Šekspir, znam, tek da ne trošite uzalud postove Very Happy ), kad je smisao približan? A šta ako ga uopšte ne dotaknemo?
Govorila sam o smislu koji ispustimo čitajući bez kritičkog stava... a stav je nešto što se formira čitanjem i razgovorom...

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 6:51 pm Odgovoriti sa citatom

Pa ne znam baš...

Sad ispade da deca ne mogu ništa bez roditelja... Confused Nešto baš i sumnjam da će verovati da se problemi rešavaju magijom kad pročitaju Hari Potera Smile... Jedino što su zamerali autorki romana je previše elemenata magije, paganizma, što je u suprotnosti sa religijama, mada ja tu ne vidim nikakvu opasnost... Ako počnemo da kopamo moguće insinuacije na svakom koraku, gde bi nam bio kraj...
Smatram da je Hari Poter taman dovoljno čaroban i pozitivan za decu Smile Obožavam Hari Potera, to mi je čak i omiljena igra Smile

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Apr 13, 2009 7:30 pm Odgovoriti sa citatom

Harija sam slučjano spomenula... o njemu ću moći da pričam tek kad ga pročitam.
Pa ne znam... nikad dovljno zanimljivih sadržaja koji treba da se ponude deci da bi ona bila zainteresovana...
Setih se mog sina kako je reagovao na Robinzona Krusoa kad trebalo da ga pročita za lektiru. Smaralo ga je. Ok, jedan čovek, jedno ostrvo... ali kada sam mu rekla da je knjiga nastala na osnovu istinitog događaja, promenio je stav i čitao ga sa zanimanjem...

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Apr 14, 2009 6:20 am Odgovoriti sa citatom

Posto ste sa kopije Bafi, skrenuli na knjizevnost na mlade, da nesto kazem... Smile
Problem sa srpskom knjizevnoscu je sto su raspadom YU van nje ostali velikani jugoslovenske knjizevnosti za decu i mlade kao sto su Ivan Kusan i Hrvoje Hitrec...
Zasto je to problem? Pa, zato sto su pisci cesto smatraju da treba da pisu za minimizirane odrasle ljude, popularno pod parolom "deca su mali ljudi", a ne za nekoga kome masta radi 300 na sat.
Npr. "Eko Eko" je za mene jedna od najlepsih savremenih decijih knjiga, kao i npr. "Harun i more prica" Salmana Rusdija (Ruzdija, Rudzdija) Smile

Elem.. sto se tice opaske od SF... kapiram da to nije za svakoga...
Za citanje SF su potrebne tri stvari: masta, znanje i koncentracija. Smile
Ja SF obozavam upravo zbog toga (kao i krimice), jer knjige tog zanra predstavljaju savrsenu mentalnu vezbu...
Iskreno.. ne volim da citam beskrajne sage o arapskim zenama, njihovim osecanjima i zatocenju, te o psihologiji\filozofiji zivota.

Takodje, ako neko treba u skolsku lektiru, to je Isak Asimov Smile

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Apr 14, 2009 7:54 am Odgovoriti sa citatom

Ja mislim da je uopšte glupo vršiti podelu književnosti na onu za decu i na onu za odrasle, neke "dečije" knjige su vrlo za odrasle dok su neke za "odrasle" na nivou dece... Naravno ne računam ljubavne romane za jedno popodne i knjige Isidore Bjelice to su već ozbiljne stvari koje deca ne treba ni da drže u rukama a kamoli čitaju.

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
djmrcko
Pocetnik
Pocetnik

Pridružio: 13 Apr 2009
Teme: 1

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Apr 14, 2009 9:28 am Odgovoriti sa citatom

Neko iz mase ::
Setih se mog sina kako je reagovao na Robinzona Krusoa kad trebalo da ga pročita za lektiru. Smaralo ga je. Ok, jedan čovek, jedno ostrvo... ali kada sam mu rekla da je knjiga nastala na osnovu istinitog događaja, promenio je stav i čitao ga sa zanimanjem...

Ovo deluje tako lako i jednostavno - prosto nestvarno. Ne mislim da si na bilo koji nacin neistinito prikazala nacin na koji si privolela sina da cita, ali nadam se da si svesna da su to retki slucajevi.

JovanovicZ ::
Ljudi zaboravljamo jednu bitnu činjenicu a to je da se danas živi brže nego pre dvadeset pa i deset godina i da ljudi imaju sve manje strpljenja pa evo mi smo živi primer forum smo pretvorili u ćaskanje, ja recimo imam prosecno oko 3, 4 poruke dnevno, pogledajte svoju statistiku i videćete o čemu pričam... film odgledaju za dva sata i gotovo a obimniju knjigu moraju da čitaju bar tri dana po dva tri sata, pa još jednom da je ukapiraju. Nemaju deca strpljenja za to i nažalost doći će dan koji je A.Klark predvideo kad neće ni čitati ništa osim reklama na bilbordima... da nije tužno bilo bi smešno.
[...]
Ja mislim da je uopšte glupo vršiti podelu književnosti na onu za decu i na onu za odrasle, neke "dečije" knjige su vrlo za odrasle dok su neke za "odrasle" na nivou dece... Naravno ne računam ljubavne romane za jedno popodne i knjige Isidore Bjelice to su već ozbiljne stvari koje deca ne treba ni da drže u rukama a kamoli čitaju.

Apsolutno se slazem sa svim, posebno s prvim quotom. Upravo to i jeste sustina problema sa skolskom lektirom. Danasnja omladina definitivno zivi drugacije u odnosu na prethodne generacije. Dobro - lose? Mislim da to i nije za diskusiju. Svako vreme nosi svoje breme. Ni nasa generacija iz '60.-tih nije zivela kao nasi roditelji, zar ne? Vremena se menjaju, lektira ne. Slazem se da je vrednost nekih dela i njihova pedagoska vrednost neprolazna, ali poenta celokupnog programa lektire, po meni, jeste da deci priblizi knjige. Dakle, uz obavezni deo trebalo bi ubaciti i nesto od literature koja bi odgovarala zahtevima danasnje "I-generation", kako ih zovu s pravom.

tratincica ::
Problem sa srpskom knjizevnoscu je sto su raspadom YU van nje ostali velikani jugoslovenske knjizevnosti za decu i mlade kao sto su Ivan Kusan i Hrvoje Hitrec...

Problem ove vrste je daleko veci u nasim "bivsim" republikama, kao sto je Hrvatska, gde su zabranjena dela Branka Copica. Za razliku od Hrvatske, primera radi, moja cerka je skoro u skoli obradjivala cuvenu pripovetku "Desetica" Ivana Cankara. Svidjaju mi se tvoji predlozi za deciju lektiru, ali se bojim da veliki deo nastavnika nije ni cuo za dela koja si pomenula (na zalost).

Harlekina ::
Meni se cini da deca pored Hari Potera i slicnih knjiga ne zele da citaju lektire i ostale divne knjige za decu i omladinu [...] Tom Sojer, Orlovi rano lete, Petar Pan itd. su divne knjige, ali danasnji klinci (cast izuzecima!) nemaju strpljenja ni razumevanja za te knjige:( Mislim da bi tu roditelji mogli mnogo da ucine.
Ja sam svojim bratancima kupila Hari Potera i odmah su uzeli da citaju. Ali kada sam im kupila Petra Pana.... Ne znam da li su jos uvek poceli da citaju:(

Slazem se i upravo je to ono o cemu je JovanovicZ govorio, ako sam dobro shvatila. Medjutim, nemam nista protiv da Hari Poter bude njihova prva knjiga, koja ce ih zainteresovati za fantastican svet knjizevnosti. S godinama, kako budu sazrevali, i ostale knjige ce doci na red bez ikakve prisile, sigurna sam u to. Citace ih i to ne jednom, ali samo neka krenu.

Sto se tice uticaja odraslih, slazem se da je princip "majmun radi sto majmun vidi" neprolazan. Suprug i ja gutamo knjige i, sa troje nasih klinaca, redovni smo clanovi biblioteke (ovo zvuci kao iz Radovana III Laughing ). "Kucica na drvetu", "Grozni Gasa", "Price o Sari" i slicne knjige kojima je, na srecu, obnovljen bibliotecki fond, uzimaju se i gutaju u nasoj kuci. Upravo zbog toga sto, iz licnog iskustva, znam da deca nemaju gard prema knjigama, volela bih da se i skolska lektira prilagodi njihovim zeljama.

Ipak, prethodni pasus se, prvenstveno, odnosi na manju decu, cije trosenje slobodnog vremena nije beznacajno, ali izaziva daleko manju zabrinutost nego kada je u pitanju tinejdzerski uzrast. Knjige Sumrak sage su namenjene tinejdzerima i adekvatno medijski propraceno pozivanje na njihovo citanje moze biti samo pozitivno.

Sto se tice uticaja ovih knjiga na mladez, koje sam, btw, procitala i nisam u njima pronasla bilo sta zabrinjavajuce, ne smemo potcenjivati njihovu inteligenciju. Neretko mi se ucini da su, cak, zreliji u mnogim stvarima od moje generacije, kada je bila njihovih godina. Nisam srela klinca koji po ulici mase carobnim stapicem ili se bavi vracanjem (za razliku od nekih televizija, koje jos uvek imaju cuvene proroke i skidanje magije, uzasno!), niti sam srela nekog tinejdzera koji po ulici ganja ljude iskezenih zuba. Oni koji su procitali ove knjige fascinirani su ljubavnom pricom, koja se razlikuje od nekih drugih samo po okviru u kom je ispricana, a koji je dodao notu avanturizma i egzotike. Sta moze biti lose u fascinaciji ljubavnom pricom u tinejdzerskim godinama?

tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Uto Apr 14, 2009 10:06 am Odgovoriti sa citatom

JovanovicZ ::

Ja mislim da nije...
Npr. zasto sam u osmom razredu osnovne skole morala da citam "Vreme smrti" Smile
Ne znam, meni je za taj uzrast mnogo prihvatljiviji Hari Poter Wink
U svakom slucaju.. nasa skolska lektira nije menjana jedno 30 godina... tako da i dalje moramo da citamo "Lelejsku goru" i "Upotrebu coveka", te pola ruskih klasika koji definitivno nisu prilagodjeni tom, ipak, osetljivom uzrastu.. Smile

Meni je zanimljivo da se ovde rasprava vodi oko 5 istih knjiga koje smo mi citali kad smo bili u skoli...
A sta je sa "Pet prijatelja"? Sa knjigama za decu i mlade koje izdaje Laguna?

Citat:
Problem ove vrste je daleko veci u nasim "bivsim" republikama, kao sto je Hrvatska, gde su zabranjena dela Branka Copica. Za razliku od Hrvatske, primera radi, moja cerka je skoro u skoli obradjivala cuvenu pripovetku "Desetica" Ivana Cankara. Svidjaju mi se tvoji predlozi za deciju lektiru, ali se bojim da veliki deo nastavnika nije ni cuo za dela koja si pomenula (na zalost).

Zanimljivo, i ja sam par puta (bezuspesno) pokusala da pronadjem knjige Ivana Kusana... Smile
Mislim da je sasvim pogresan taj put "oni su gori od nas" koji se cesto koristi kao opravdanje...

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Apr 14, 2009 10:14 am Odgovoriti sa citatom

djmrcko ::
...Medjutim, nemam nista protiv da Hari Poter bude njihova prva knjiga, koja ce ih zainteresovati za fantastican svet knjizevnosti. S godinama, kako budu sazrevali, i ostale knjige ce doci na red bez ikakve prisile, sigurna sam u to. Citace ih i to ne jednom, ali samo neka krenu...

(Podebljala ja Smile ) Upravo to! Ključno: zainteresovati i bez prisile.
Zainteresovati: pitaću nastavnicu književnosti koja predaje mom detetu kako je to uspela... Da li je ona sama, ili je to ipak neka nesvesna sprega roditelja i nje... Kada sam mu pričala o Robinzonu, nisam samo spomenula da je to istinita priča, već razgovarala o tome kakav bi to osećaj bio naći se potpuno sam na pustom ostrvu... i ne samo to, bilo je dosta praktičnih momenata koji se tiču samog boravka. Moji klinci od malena slušaju priče koje im pričam, skoro redovno otvorenih očiju i usta... Doduše, većina dece je takva...
Smeta mi kod literature namenjene deci i to što su poneka dela potcenjivačka, što pisac izgleda ne razume koliko dete može da razume.
Da ne bih zalazila dublje u književnost namenjenu deci, ovde ću stati. Very Happy

Bez prisile: Ništa na silu, to znamo, nije uspelo. Ranija literatura namenjena deci bila je tako smorna (neka, a ne sva) u kojoj se pripovedač skoro pa pojavljuje kao učitelj sa prutićem u ruci i drži predavanja... Privoleti dete da čita... Ponekad imam osećaj da bi trebalo zabraniti neke knjige i da bismo na taj način zaintrigirali decu za čitanje... Laughing Zato ne znam koliko bi koristi bilo da se sve to burno proprati medijski Shocked
Da napomenem, kako ne bi došlo do nesporazuma, nisam rekla da ne treba propratiti medijski Smile

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Apr 14, 2009 10:17 am Odgovoriti sa citatom

Dobro ok, u pravu si i slažemo se oko škole ali to je pitanje za ministarstvo prosvete i nastavni plan i program, nemam pojma kako ga sad zovu u moje vreme razredna je uvek na početku otvarala nekakav plan i program... a ništa nije ispalo po planu a bogami ni po programu... Wink

Mislio sam da ako dete/mladić/devojka žele da čitaju Dostojevskog ili Crnjanskog ili svejedno koga nije u redu da mu neko kaže ej stani malo to nije za tebe to je knjiga za odrasle... Sa druge strane nije ni u redu da mu u školi nameću da ih čita ako ne želi a želi recimo tog Harija Potera (Ja stvarno nisam pročitao nijedan deo niti odgledao nijedan film o tom malom čarobnjaku pa se ne smatram manje obrazovanim niti informisanim zbog toga) ...a nisam ni tako mator... Very Happy

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Apr 14, 2009 10:20 am Odgovoriti sa citatom

Nije stvar prisile, već privole da se nešto pročita... pa makar i na takav način.
Deci koja ne čitaju ovo što kaže Jovanović bi moglo doći kao savršeno opravdanje.
Doduše, ko ne čita, taj neće ni Dostojevskog ni Roulingovu čitati... Wink

ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2, 3, 4  Sledeci
Strana 3 od 4

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
download emisija pre 2007 paradajz Uto Nov 26, 2013 12:26 am  Pogledaj zadnje poruke
Arhiva emisija .... Aristotel Pon Jul 12, 2010 9:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Preporucite emisije sa domacih TV stanica Joe Average Ned Mar 14, 2010 4:39 pm  Pogledaj zadnje poruke
Lekari i sarlatani Natasa Miljkovic Čet Jun 11, 2009 10:33 am  Pogledaj zadnje poruke
voditelji/voditeljke u SRB potraga Sub Dec 08, 2007 8:07 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!