NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Ljubav i mora

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Ljubav i mora
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 2:36 am Odgovoriti sa citatom

deep blue ::
Ako se zamislja da je on sada sa drugom,to je ljubomora,da,ali moze da govori i o tome da se imalo neko mnogo lose iskustvo ranije zbog koga se izgubilo poverenje,ako se zamislja da nije dosao jer ga je zgazio auto ,govori o nekom pesimisticnom pogledu i strahu od gubitka,ako se zamislja da nije dosao jer je morao da spasava decu iz zapaljenog vrtica,slicno tvom primeru iz amelije,ne vidim zasto bi to bila ljubav..Vise govori o nerealnoj slici koja se ima o nekom...Ljubav bi bila ,mozda samo da cekas...
Jeste to nerealna slika o nekome, ali ne radi se o tome. Zato sam i navela film - film koji govori o ljubavi (u sveopstem smislu) Wink Da sam htela akcenat na sam primer cekanja i nedolaska, mogao je da bude naveden i bez spomena filma, posto se radi o najobicnijem i najsvakidasnjijem primeru sa kojim se svi susretnemo (svi cekamo, ili ne dodjemo) Wink
Dakle, akcenat je na njenoj brizi. Ona panici, masta, stvara nerealne slike, ali su ta panika i ta slikovita nerealnost u boji senke bele price Wink Belo je njena briga, koju film pokazuje kroz scenu duhovite i decije maste. Briga za njim, a ne za njom sto ostaje sama i izneverena jednim nedolaskom. Ona stvara nerealne slike jer joj je stalo. Do njega. Da joj je stalo do sebe, to bi govorilo ljubomoru, a islo bi ovako nekako: "khm, nema ga, ne dolazi, nije mu stalo do mene, verovatno ima i drugu".

hm ::
davno sam gledao film... cini mi se da je u toj sceni pre bilo reci o bujnoj masti nego o strahu i o ljubavi...

ali da se vratimo na ljubav koja se ispoljava kao strah ...zamisljanje svakakvih horor scenarija se u psihologiji tumaci kao prerusena agresivnost, a ne kao ljubav. Kada nema zamisljanja a postoji intenzivna strepnja to je obicno zato sto je osoba koja strepi sklona nerealnoj proceni rizika i opterecena strahovima. Uzrok strahova moze npr. biti to da je osoba odrasla prezasticena sistematskim zaplasivanjem. A moze biti i da su strahovi postali dominantan model ponasanja posle nekog izuzetno traumaticnog iskustva u proslosti kada je osoba ili njeni pretci iznenada sasvim neocekivano prezivela ogromni gubitak. Zastrasenost je model ponasanja koji se prenosi sa generacije na generaciju - preplaseni roditelj svojim strahovima prezastiti dete i prenosi na njega taj model vecnog preuvelicavanja rizika kroz worst case scenario razmisljanje...
misljenja sam da se sa strahovima treba izboriti, a ne davati im neki sladunjavi romanticarski smisao koji oni nemaju.
Ode Hm u "kontekst". Shocked
Nije svaki strah - strah. Svaka rec je ziva, i treba je tumaciti u skladu sa pricom koju zivi Wink

Odnos prema nekoj osobi je jedno, a prema njenom ponasanju nesto sasvim drugo. Moze se istovremeno imati pozitivan odnos prema nekoj osobi, a negativan prema nekom ili cak svom ponasanju te osobe.
Zavisi od ponasanja o kom govorimo.
Ako vec temu imamo - ljubomora - najpozeljnije je da se definisu pojmovi, a da bi sagovornici znali o cemu govore (sto bi Volter rekao). Koliko god nam slatko bilo, ne moze se na datu temu pricati sve u opstost. Tj. moze, ali se daleko odlazi od teme i stvaraju se nepotrebne generalizacije, koliko i nerazumevanja.
Eto na primer, prema onome sto si rekao (recenica koju sam podebljala), bivsi muz od zene koja ce govoriti u Kljucu, a koja je 11 godina prebijana od tog istog muza (zbog ljubomore), zapravo je samo imao negativan odnos prema njenom ponasanju (?) dok je prema njoj kao osobi, mozda, imao pozitivan odnos (?)
Zato ponavljam ono voltersko - moramo definisati pojmove da bismo znali o cemu govorimo.

Odnos prema osobi & odnos prema ponasanju te osobe - to su dve kategorije - vrlo zive, i treba ih uzimati kao primer u prici koja zivi.

ovo mi zvuci kao formula ljubav = vera, ljubomora =nedostatak vere, sto mi pomalo vuce na neki moralisticko-formalisticko-religiozni pristup ljubavi... gde se poverenje i vera u nekog vestacki forsiraju...
Lepota je u ocima posmatraca Wink

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 9:31 am Odgovoriti sa citatom

Vanja ::

Odnos prema nekoj osobi je jedno, a prema njenom ponasanju nesto sasvim drugo. Moze se istovremeno imati pozitivan odnos prema nekoj osobi, a negativan prema nekom ili cak svom ponasanju te osobe.
Eto na primer, prema onome sto si rekao (recenica koju sam podebljala), bivsi muz od zene koja ce govoriti u Kljucu, a koja je 11 godina prebijana od tog istog muza (zbog ljubomore), zapravo je samo imao negativan odnos prema njenom ponasanju (?) dok je prema njoj kao osobi, mozda, imao pozitivan odnos (?)

upravo obrnuto!!!
ona je ostala u vezi sa njime toliko dugo i pored prebijanja, verovatno zato sto je imala pozitivan odnos tj. ljubav prema njemu kao osobi, iako je njegovo ponasanje (bolesna ljubomora i prebijanje) dovodilo do ludila... a on sasvim ocigledno nije imao stvarnu ljubav za nju jer je isuvise egoistican za tako nesto... ljubav je u zelji da se neko razume, da se osecaju njegova osecanja.... ako nekog volis, sigurno neces ciniti nesto sto mu skodi.... ljubomora je sa druge strane pitanje ugrozenosti necijeg ega, tj. cisto egoisticno ponasanje... i da opet odem u "kontekst": iako ti to mozda zvuci paradoksalno, egoisticni ljudi po pravilu nemaju izgradjenu ljubav za sebe... njih brine uglavnom njihova velicina "u oku posmatraca"...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Dante
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 31 Mar 2009
Teme: 5
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 10:05 am Odgovoriti sa citatom

Za mene je ljubomora samo jedan od niza osecanja koje svaki covek, svesno ili nesvesno, prilepi predmetnoj osobi.
Takodje, nije vezan samo za seksualnost (sto se, vidim, potencira u skoro svim postovima)
Ja sam ljubomoran na sve, naravno pitanje je intenziteta...
Recimo ljubomoran sam na Vanju sto je tako nacitana i kako moze tako pametno da odgovori na skoro svaki post (kao zivi google).
Ljubomoran sam i na Pagea, zato sto svaka cica mora biti zaljubljena u njega... Smile
Zatim, naravno, Hm, Sale, Nenad, Katancic etc. su predmet moje ljubomore... i ja bih hteo da mogu tako lepo da prokomentarisem... ali jednostavno ne ide.
Naravno, ljubomoran sam i na Jassu sto je tako bolesno inteligentna. (i ako mi ide na 'zivac', cinjenice su cinjenice)

A pogotovo sam ljubomoran na nasu urednicu i na njen milionski auditiorijum! Medjutim, to je samo jedan od niza osecanja u spektru kojim definisemo odnos prema osobi.
Trenutno sam vise zabrinut za nasu urednicu jer koristi izraze kao sto su 'kolicina ljubavi', do sada ne pomenute na forumu. Zatim 'paralelni svetovi' apsolutno van konteksta, sto me podseti na Hegela... Rolling Eyes

Balrog, a demon of the ancient world, a spirit of fire swathed in dark shadows...
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 11:32 am Odgovoriti sa citatom

Činjenica je da postoje različite vrste ljubomore, ali sudeći prema naslovu Ljubav i mora, mislim da se odnosi isključivo na ljubavne probleme...
Verujem da će to o čemu ti pišeš biti jednom tema i da bismo na njoj imali šta reći... Very Happy

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 1:21 pm Odgovoriti sa citatom

Dante ::
Za mene je ljubomora samo jedan od niza osecanja koje svaki covek, svesno ili nesvesno, prilepi predmetnoj osobi.
Takodje, nije vezan samo za seksualnost (sto se, vidim, potencira u skoro svim postovima)
Recimo ljubomoran sam na Vanju sto je tako nacitana i kako moze tako pametno da odgovori na skoro svaki post (kao zivi google).
Ljubomoran sam i na Pagea, zato sto svaka cica mora biti zaljubljena u njega... Smile
Zatim, naravno, Hm, Sale, Nenad, Katancic etc. su predmet moje ljubomore... i ja bih hteo da mogu tako lepo da prokomentarisem... ali jednostavno ne ide.
Naravno, ljubomoran sam i na Jassu sto je tako bolesno inteligentna. (i ako mi ide na 'zivac', cinjenice su cinjenice)

A pogotovo sam ljubomoran na nasu urednicu i na njen milionski auditiorijum! Medjutim, to je samo jedan od niza osecanja u spektru kojim definisemo odnos prema osobi.
Trenutno sam vise zabrinut za nasu urednicu jer koristi izraze kao sto su 'kolicina ljubavi', do sada ne pomenute na forumu. Zatim 'paralelni svetovi' apsolutno van konteksta, sto me podseti na Hegela... Rolling Eyes

Dante to sto ti zoves ljubomorom ne samo da nije ljubomora vezana za ljubav (o cemu ovde pricamo), nego nije ni patoloska ljubomora u neljubavnom smislu...

bila bi patoloska kad bi se ti, zato sto npr. mislis da je neko u necemu bolji od tebe, osecao ugrozeno generalno, egzistencijalno, pa kad bi zbog toga pokusavao na svaki nacin da tog nekog unizis, da ga po svaku cenu spustis u svojim i tudjim ocima.... konkretno na forumu kad bi se trudio da oboris i obesmislis sve sto ta osoba tvrdi, ne zato sto mislis da nije u pravu, nego zato sto forumsku razmenu misljenja vidis kao dvoboj na zivot i smrt pred ocima posmatraca... nisam primetio da se ti tako ponasas.... a ima ljudi koji se tako ponasaju... npr. u vecini postova na ovom forumu tako se ponasaju: mrav, rosi, zokster.... ... a povremeno se tako ponasaju i mnogi drugi... naravno sve zbog svoje lepote ili velicine u ocima posmatraca i u svojim ocima...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Page
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 04 Apr 2007
Teme: 7

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 5:00 pm Odgovoriti sa citatom

Dante ::

E, nije sto si mi prijatelj, ali stvarno si genije!

Samo, ti nemoj da izvrsis samoubistvo, molim te... Smile

sirom sveta
anajadore
Novajlija
Novajlija

Pridružio: 08 Maj 2009
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 9:18 pm Odgovoriti sa citatom

Ja sam bila ljubomorna do pre 7,8 godina ali nikada bolesno. Sada znam da je i ta kolicina moje ljubomore bila vise od neke normalne. I meni se desilo da je samo prestalo i sada sam mozda i previse opustena, kazu preterano tolerantna. Ali javio se problem kod mog muza. Uvek je bio pomalo ljubomoran ali u granicama neke normale. U poslednjih par meseci postalo mu je opsesija, pretvorilo se u bolest. Proganja me nista ne veruje, optuzuje za sve i svasta. Gusi me ponekada mi se cini da cu se razboleti od njegovih napada ljubomore i besa. Ja sam ista vec godinama nista nisam u svom ponasanju promenila. Ne znam zasto je odjednom postao toliko ljubomoran. U braku smo 11 godina. Poslednjih 3-4 meseca je postao pakao za mene.

nenadovic.sr
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 21 Mar 2009
Teme: 4
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 9:27 pm Odgovoriti sa citatom

Vecita tema. Ja bi rekao da postoje dve vrste ljubomore. Recimo, komsija je kupio novi auto,a ja grizem nokte. Krivo mi ,zasto i ja nemam tako lep auto. Medjutim , posle nekog vremena dodjem do sredstava i kupim takav ili jos lepsi auto. Prestaje osecaj ljubomore, jer osnovni razlog ne postoji vise. Tako bi trebalo da je i u vezi ili braku sa suprotnim polom. Upocetku veze je normalno da je covek ljubomoran, nesiguran .Mozda ce se partner predomisliti. No medjutim ako dodje do braka ili je u pitanju duza veza, nebi trebalo da bude mesta ljubomori. A ukoliko je i dalje prisutna ljubomora ,onda je obicno u pitanju nesigurnost, kompleksi nize vrednosti i slicno. Zasto bi neko ako je vec odlucio da zivi sa nekim , vrsio preljubu. Zar ne . Laughing

Dzerod
Prolaznik
Prolaznik

Pol: ?
Pridružio: 01 Maj 2009
Teme: 0

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 9:29 pm Odgovoriti sa citatom

Pa kako onda ima toliko preljubi u braku?

Prijatelj
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 16 Avg 2007
Teme: 22
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Maj 08, 2009 10:07 pm Odgovoriti sa citatom

nenadovic.sr ::
Vecita tema. Ja bi rekao da postoje dve vrste ljubomore. Recimo, komsija je kupio novi auto,a ja grizem nokte. Krivo mi ,zasto i ja nemam tako lep auto. Medjutim , posle nekog vremena dodjem do sredstava i kupim takav ili jos lepsi auto. Prestaje osecaj ljubomore, jer osnovni razlog ne postoji vise. Tako bi trebalo da je i u vezi ili braku sa suprotnim polom. Upocetku veze je normalno da je covek ljubomoran, nesiguran .Mozda ce se partner predomisliti. No medjutim ako dodje do braka ili je u pitanju duza veza, nebi trebalo da bude mesta ljubomori. A ukoliko je i dalje prisutna ljubomora ,onda je obicno u pitanju nesigurnost, kompleksi nize vrednosti i slicno. Zasto bi neko ako je vec odlucio da zivi sa nekim , vrsio preljubu. Zar ne . Laughing

dete gde ti živiš, nije sve u kikirikiju
nešto je i u leblebijama

Gledam da preživim i ovu buldožer demokratiju,
ovog puta neće tako lako proći (b)lokatori
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strana 6 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 5:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!