NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Porodilista: posto moja beba?

Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Porodilista: posto moja beba?
Autor Poruka
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pol: Zenski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 10:26 pm Odgovoriti sa citatom

izvolite...
nadam se da ce i Branka biti sa nama..

Pregled emisije

Prof. dr Dušan Stanojević (direktor GAK "Narodni front"):

- Ako svuda nailazite na neljubaznost, naići ćete na isto i u porodilištima. Ne možemo osoblje porodilišta posmatrati van celokupnog društvenog sistema.
- Prošle godine klinika Narodni front imala je 7.500 porođaja, što je najveći broj porođaja od kada klinika postoji.
- Nijednoj ženi ne treba nikakva veza da bi se porodila u porodilištu Narodni front.
- Od 7.500 porođenih žena, njih 5.000 došlo je i porodilo se bez ikakve veze. Nijednom detetu tih 5.000 žena nije falila dlaka s glave; nijedno dete nije umrlo niti je bilo oštećeno na porođaju. Nijedno dete tih 5.000 žena nije dobilo ocenu nižu od 7.
- Od 7.500 porođenih žena, njih 2.500 želelo je da njihovom porođaju, iz bilo kog razloga, prisustvuje neki poznati lekar. Bilo je beba tih 2.500 žena koje su dobile ocenu nižu od 7.
- Ima slučajeva da su žene koje su izabrale lekara prošle lošije nego one koje lekara nisu birale.
- Postoje 3 moguća načina da se problem oko biranja lekara reši: da se ženama zabrani da žele; da se dozvoli da odabrani lekar dođe i prisustvuje tom porođaju, a da se pacijent i lekar dogovore pod kojim uslovima će on to da uradi; da pacijent koji želi posebnog lekara plati na kasi klinike 20.000 dinara, i da od tih para koristi ima i klinika i lekar i pacijent.
- Najbolje je da se ne biraju ginekolozi, već da trudnica dođe i da je porađa dežurna ekipa.
- Lično sam vodio statistiku da bih video za koliko trudnica dolaze doktori mimo dežurne ekipe. Došao sam do podatka da je u pitanju svaka treća trudnica. To je vrlo aktuelan problem i lično sam zainteresovan da se to reši.
- Sve lekare u Narodnom frontu podelio sam u 5 kategorija, tj. kolona. U prvoj koloni su najbolji lekari, u drugoj su nešto malo lošiji, u trećoj još lošiji, u petoj su lošiji od onih u prethodnoj koloni. Ne može se desiti da žena padne u ruke nestručnoj ekipi. Rad u porodilištu Narodni front koncipiran je tako da ne može da se desi da zajedno dežuraju dva lekara iz pete kolone.
- Klinika Narodni front svakog dana operiše 20 žena. Za svih 20, operativni program pravi direktor ili njegov zamenik.
- Na našoj klinici se epiduralna anestezija plaća jer je to vanstandardna usluga. Postoje ustanove koje su proklamovale da je epidural kod njih besplatan. Ali se dešava da samo 10% žena dobije epiduralnu anesteziju tamo gde je ista besplatna, a 40% njih tamo gde se epidural plaća.
- Žene ne odlaze da se porađaju tamo gde je epidural besplatan, zato što epidural neće ni dobiti iako je besplatan.
- Klinika Narodni front poznata je po tome da nikada nijednu trudnicu nije vratila sa kućnog praga.
- Ako se nekoj trudnici desi da je u porođaju vrate sa naše klinike, slobodno može da dođe kod mene. Istog trenutka će taj doktor biti otpušten sa klinike.
- Higijena u porodilištu Narodni front je savršena.
- U Srbiji ima 58 porodilišta, a sve oči su uprte u kliniku Narodni front.
- Na klinici Narodni front radi odlična ekipa lekara, i nijednoj trudnici ne može ništa loše da se desi. Preko toga, trudnica želi da drugi lekar bude na porođaju, ne znajući kakav je taj lekar.
- Lično sam prisustvovao jednoj vrlo neprijatnoj situaciji kada je lekar svojom vikom rasplakao trudnicu. Istog momenta je kažnjen novčano, sa 15% od plate. I još i dobio poslednju opomenu pred isključenje ukoliko se i dalje bude tako ponašao.
- Kada trudnica izabere bilo kog lekara, taj isti lekar ne može samostalno da vodi porođaj, vec u sadejstvu sa ostalim članovima dežurne ekipe.
- Žena je tokom svog života najbliža smrti za vreme trudnoće i porođaja. Zbog toga je važno da se porađa u porodilištima.
- Prisustvo oca na porođaju u našoj klinici nije moguće. Porodilište se sastoji iz boksova koji su stakleni, i otac bi mogao da vidi još 5 žena koje se porađaju u istom trenutku.
- Staklo na boksovima ne može da se ofabra zato što je koncepcija rada lekara da kroz staklo može da vidi sve žene.
- Nije u redu da muževi prisustvuju porođaju. Oni se ispovraćaju kada to vide.
- Čuveni režiser, Timoti Bajford, koji je za emisiju "Neven" kod nas snimao porođaj, lupio je glavom u radijator da mi nismo znali da li da hvatamo ženu, dete, njega ili kameru.
- Prisustvo oca na porođaju zahteva apartman i toalet za oca, da bi se i on i žena osećali kao kod svoje kuće.
- Otiđite u porodilište u Zapadnoj Nemačkoj pa ćete videti u kakvom apartmanu se porađa žena u prisustvu muža. Tamo gde su boksovi od stakla - nema prisustva muža.
- Oduvek su žene, kad bi se našle, pričale o porođaju; a muškarci o vojsci. Danas, pošto muškarci žele da prisustvuju porođaju, a ne žele više da idu u vojsku, kad se nađu imaće zajedničku temu.
Ključna reč: Da li bi gospođa Branka volela da je, dok se porađa, kroz staklo gleda tuđi muž?

Branka Stamenković (udruženje "Majka hrabrost"):

- 3 su najvažnija problema koje naše Udruženje ističe: ponašanje zaposlenih; zastareli i nehumani bolnički protokoli; korupcija.
- Ponašanje zaposlenih je najjeftiniji problem i najjednostavnije ga je rešiti. Bar tako izgleda kada gledate zdravim razumom.
- Žena ne treba da bude sama u porodilištu. Pored nje treba da bude neko - otac tog deteta, ili majka, sestra, drugarica,...
- U porodlištu na Zvezdari, 2004. godine, trebalo je da platim 10.000 dinara za epiduralnu anesteziju. Ali mi je rečeno da to ne znači da ću je dobiti, već da pored toga moram još 250 evra da šušnem anesteziologu u džep - što sam na kraju i uradila jer sam epiduralnu anesteziju htela pošto-poto.
- Biranje ginekologa će navodno koštati 20.000 dinara. Teško da će ginekolog koji je navikao da dolazi za 500 evra pristati da dođe i mimo svog radnog vremena porađa za 10.000 dinara.
- Korupcija nije samo onda kada se traži. Dvoje ljudi učestvuje u tome – jedan koji nudi ili daje, i drugi koji traži ili prima.
- Ako neko nije tražio, a ja dam, i on primi - i to je korupcija.
- Na mom sajtu objavljeno je preko 500 priča sa porođaja iz Srbije. To su priče koje su se već prepričavale po parkovima, jedino što sam ih ja sada okačila na internet da mogu da ih pročitaju novinari, lekari i ostali.
- U porodilištu su mi izbili zub; dobila sam ovčije boginje; sestra nije htela da mi promeni krvavu posteljinu, niti da mi podigne uzglavlje od kreveta, zbog čega sam dve noći spavala u polu-sedećem pložaju.
- Kada je predlog kodeksa ponašanja otišao klinikama, digla se kuka i motika. Sindikat lekara izneo je primedbe na taj kodeks, toliko da su od 72 tačke na 45 imali primedbe.
- Svetska Zdravstvena Organizacija tvrdi da prisustvo oca na porođaju smanjuje porođaj za 2 do 3 sata. Pored toga, da je prisustvo oca na listi nefarmakoloških sredstava za ublažavanje bola.
- Mislim da je pitanje prisustva oca na porođaju lako rešivo. Tamo gde ima boksova sa više trudnica, ja bih ofarbala staklo, ili bih donela kartonske pregrade.
Ključna reč: Zaglavljeni smo u vremeplovu. Moramo da malo poguramo da bismo brže dostigli svetsku praksu.

Dr Ivana Mišić (pomoćnik ministra zdravlja):

- Jako mi je drago što je razmatranje ove teme postalo aktuelno. To znači da smo izašli iz jednog kritičnog trenutka kada je problem bio medicinska oprema, nedostatak kadra i neadekvatan smeštaj. Sada govorimo o sofsticiranijim stvarima.
- Ministarstvo zdravlja nije ministarstvo lekara niti ministarstvo pacijenata, već je ministarstvo zdravlja, i sve što radi treba da uradi u cilju da korisnik zdravstvene usluge bude zadovoljan saglasno sa postojećim okolnostima.
- Ljudi koji rade u 58 porodilišta u Srbiji iznad svega su jako dobri stručnjaci.
- U porodilištima u Srbiji smrtnost majke i dece na hiljadu živorođenih je onakva kakva je i u evropskim zemljama. To je izraz dobrog rada ljudi koji rade u tom segmentu zdravstvene službe i to treba podvući kao vrlo značajnu činjenicu.
- Trudnoća je uvek put u nepoznato. Otud i strah.
- Potrebno je da naši ginekolozi i akušeri na najbolji način ženi predstave porođaj.
- Imamo pokazatelje koji govore da žene nisu dovoljno pripremljene za porođaj, i da su samim tim i uplašene.
- U nameri da objektivizujemo stvari i vidimo šta je to što se zaista dešava na relaciji žena - porodilište, zahvaljujući inicijativi "Majka hrabrost" pokrenuli smo organizovanje šestomesečne ankete koja će pratiti dešavanja u porodilištima u Srbiji.
- Porodlišta u Srbiji jesu mesta gde ljubaznost i čist toalet nisu vanstandardne usluge.
- Ministarstvo zdravlja podržava stav da porodilišta postepeno stvaraju uslove za prisustvo oca ili nekoga ko će biti pomoć ženi u toku porođaja.
- Mnoga porodilišta prosto nemaju mogućnosti da u ovom trenutku krenu da primaju očeve na porođaj. Ali to ne znači da porodilišta ne treba da se unaprede u tom pravcu. Mi u Beogradu već imamo nekoliko porodilišta u kojima je moguće da otac prisustvuje porođaju.
- Ne želimo da kažemo da je prisustvo oca na porođaju vanstandardna usluga. Ali ne treba ni da se stvori slika da će od sutra to postati realnost.
- Prisustvo oca na porođaju u jednom državnom povelikom porodilištu u Hrvatskoj je negde oko 30%. To je nešto čemu i mi težimo.
- Republički zavod za zdravstveno osiguranje finansira kateter za epiduralnu anesteziju. Taj deo cene pokriven je sredstvima Republičkog zavoda.
- Ukoliko struka kaže da epiduralna anestezija treba da bude standardna usluga, to će u Srbiji i biti realnost.
- Ministarstvo zdravlja je svim zdravstvenim ustanovama preporučivalo kodeks ponašanja. Kodeks sadrži pravila ponašanja u vezi sa komunikacijom i načinom ophođenja, a sve ustanove bi ta pravila prilagodile svojim uslovima i mogućnostima.
Ključna reč: Partnerstvo.

Prilog

Anonimna trudnica:

- Čitala sam izjavu direktora Narodnog fronta, doktora Dušana Stanojevića, koji kaže da na toj klinici ima 20-ak lekara čije je znanje slabije u odnosu na ostale lekare. Ja neću da rizikujem i naiđem na nekog ko je nestručan.
- Govorila sam da ću se, kada ostanem u drugom stanju, svim snagama boriti protiv korupcije. Međutim, sada kad sam ostala u drugom stanju, situacija se promenila.
- U drugom stanju prosto počinjete drugačije da razmišljate, postajete mnogo plašljiviji nego inače.
- Pričala sam sa svim ženama koje poznajem, i tražila kontakte doktora koji imaju privatnu praksu, a da bi mi vodili trudnoću, i kasnije, uz određenu nadoknadu, prisustvovali porođaju.
- Čula sam strašne priče o neljubaznosti doktora i babica. Imam poznanicu koju sa strašnim kontrakcijama nisu ni primili u kliniku Narodni front, jer nije bilo mesta.
- Hoću da platim doktora koji će doći da o meni vodi računa na porođaju. Hoću da platim pažnju. Moje drugarice su za tu uslugu izdvajale od 300 do 600 evra za ginekologa, i do200 evra za anesteziologa.
- Po nekim mojim poslednjim proračunima, iznošenje trudnoće i porođaj koštaju oko 1700 evra, ukupno sa svim onim zvaničnim plaćanjima bolnici.
- Drugo dete neću rađati dok ne budem sakupila odgovarajuću količinu novca.

Autor pregleda emisije: Vanja

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
kristalna nit...
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 10:36 pm Odgovoriti sa citatom

"...... taj neko ima novca i da ga casti"

Od g-dje Branke nista nisam posebno cula osim sto sam primetila neverovatnu potrebu za exponiranjem Shocked

Mora da ste je previse isekli Razz

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 11:10 pm Odgovoriti sa citatom

Profesor je sjajan! Čovek koji uliva poverenje.
Gospođa iz Ministarstva odmerena, obaveštena.
Branka - promašaj emisije. Jednom se porodila i sad je najhrabrija majka, pa će nama svima da objasni kako se to postaje... Što rekao profesor, pošto namerava da bude vanredni profesor medicine, čudi me da ne zna da inkubacija za varičelu traje 14 dana... Virusi inače skaču sa slučajnih prolaznika Very Happy
Opet ću reći: razlozi za pokretanje inicijative - bezveze, sredstva ostvarivanja cilja - neadekvatna. Samo je cilj ispravan, a do njega se ovako neće doći.

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
gadafi
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pol: Muski
Pridružio: 27 Mar 2009
Teme: 1

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 11:25 pm Odgovoriti sa citatom

Neko iz mase ::
Branka - promašaj emisije. Jednom se porodila i sad je najhrabrija majka, pa će nama svima da objasni kako se to postaje... Što rekao profesor, pošto namerava da bude vanredni profesor medicine, čudi me da ne zna da inkubacija za varičelu traje 14 dana... Virusi inače skaču sa slučajnih prolaznika Very Happy
Opet ću reći: razlozi za pokretanje inicijative - bezveze, sredstva ostvarivanja cilja - neadekvatna. Samo je cilj ispravan, a do njega se ovako neće doći.

Baš tako kolega!
Dr Stanojević je briljirao u ključu, neku Branku je ismejao za medalju.Zapela žena da muževi gledaju porodjaj ko pit-bul.
Lično mislim, da ne postoji odvratnije stvari na svetu, no gledati svoju ženu na porodjaju, ili gledati ugradjivanje silikona recimo.
Neverovatno je kako neko već mesecima protežira ovu Stamenkovićku, ona je više gost po raznim emisijama, no premijer Cvetković. 'Ajd da žena ima šta da kaže, no zapela da farba prozore u N. Fronta , ko da joj muž radi u fabrici boja Dugi.

GI Majka hrabrost
Gost foruma
Gost foruma

Pridružio: 18 Mar 2009
Teme: 0
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 11:31 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa Miljkovic ::
izvolite...
nadam se da ce i Branka biti sa nama..

Tu sam, naravno. Gde da propustim priliku za dodatno eksponiranje. Razz

Lično, izuzetno sam zadovoljna emisijom.

Ko nešto hoće da reši, traži način. Ko neće, traži razlog.
boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 11:33 pm Odgovoriti sa citatom

Moram da primetim da su argumenti dr.Stanojevica da otac ne prisustvuje porodjaju u najmanju ruku smesni...

gadafi
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 27 Mar 2009
Teme: 1

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 11:37 pm Odgovoriti sa citatom

boksi ::
Moram da primetim da su argumenti dr.Stanojevica da otac ne prisustvuje porodjaju u najmanju ruku smesni...

Plašim se da ne znaš poreklo reči "smešan", da znaš ne bi ocenjivao čoveka sto puta pametnijeg i iskusnijjeg od tebe, izvinjavam se ako ti je Branka žena ili rodjaka, pa si pristrasan.

Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 11:39 pm Odgovoriti sa citatom

GI Majka hrabrost ::

Lično, izuzetno sam zadovoljna emisijom.

E to nam je posebno drago, ako primecujes i mi smo svi zadovoljni emisijom, ja posebno onim delom o Vizantiji Wink

Sve pohvale za dr Stanojevica.

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 13 Mar 2009
Teme: 35
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 11:39 pm Odgovoriti sa citatom

gadafi ::
Neko iz mase ::

Baš tako kolega!
Dr Stanojević je briljirao u ključu, neku Branku je ismejao za medalju.Zapela žena da muževi gledaju porodjaj ko pit-bul.
Lično mislim, da ne postoji odvratnije stvari na svetu, no gledati svoju ženu na porodjaju, ili gledati ugradjivanje silikona recimo.
Neverovatno je kako neko već mesecima protežira ovu Stamenkovićku, ona je više gost po raznim emisijama, no premijer Cvetković. 'Ajd da žena ima šta da kaže, no zapela da farba prozore u N. Fronta , ko da joj muž radi u fabrici boja Dugi.

Dakle,sve sto je prirodno nije odvratno...

Da se muskarci poradjaju-opao bi natalitet-definitivno...(ne smeju da gledaju,a tek sta bi bilo da se poradjaju)

Nije im bilo odvratno da naprave to dete,a "odvratno" im je da gledaju...ne kazem da moraju da gledaju...ali... Rolling Eyes

Rolling Eyes Shocked

Dum Spiro, Spero...
boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 27, 2009 11:41 pm Odgovoriti sa citatom

gadafi ::
boksi ::

Plašim se da ne znaš poreklo reči "smešan", da znaš ne bi ocenjivao čoveka sto puta pametnijeg i iskusnijjeg od tebe, izvinjavam se ako ti je Branka žena ili rodjaka, pa si pristrasan.

Smile Smile Smile ...smiri se malo prijatelju... Smile Smile Smile
Stvarno ne znam ko je ovde pristrasan... Smile

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Analiza prethodnih emisija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : 1, 2, 3 ... 12, 13, 14  Sledeci
Strana 1 od 14

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!