NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

(Pre)ziveti u Beogradu

Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

(Pre)ziveti u Beogradu
Autor Poruka
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pol: Zenski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 2:20 pm Odgovoriti sa citatom

Beograd je grad sa najvećim brojem novopridoslih stanovnika. Mnogi iz unutrašnjosti u njemu vide centar sveta I more mogućnosti. Ali, šta ne znamo o životu u dvomilionskom gradu?

U Beogradu živi najviše beskućnika, socijalnih slučajeva i100 000 podstanara. Tu je najveća stopa kriminala I najveća zagađenost.
Tačno je da su plate veće, ali koliko su veći troškovi života?
Prosečan Beogradjanin ima 44 godine, zaradjuje oko 42 000 dinara, mesečno u saobraćajnoj gužvi provede oko 30 sati. Kakav je život u moru mogućnosti koje grad pruža I postaju li te mogućnosti problem, kada standard i ograničeno vreme diktiraju svoje.
Otkud prezir unutrašnjosti prema Beogradu i kakav je odnos Beogradjana prema “došljacima”. Živeti u Beogradu znači “piti mutnu vodu koja bazdi na hlor, spavati u buci koja bi probudila mrtve..” “stalno se izvinjavati onima koji ne žive u njemu”, pisao je Momo Kapor uz ocenu da su “Beogradjani, najnesrećnija stvorenja na zemlji”. Šta danas znači živeti u ovom gradu?

Gosti: Dragan Đilas, Svetlana Velmar Janković, Rada Đurić, Feđa Dimović.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
kristalna nit...
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 2:32 pm Odgovoriti sa citatom

Laughing Nataša, tema je stara koliko pitanje šta je starije kokoška ili jaje... Generalizuješ malo čini mi se... Wink Ne žude baš svi da se "doseljavaju" niti svi rođeni u BG-u imaju nešto protiv "doseljenika". Normalno je da postoje problemi sa prilivom stanovnika, naročito što je taj priliv negativan u smislu strukture doseljenika, mislim i na obrazovnu, kulturnu i svaku drugu... Kao drugo Beograd je neuporediv po tom pitanju sa nijednim drugim gradom u Srbiji osim srazmerno. Pod srazmerno mislim, i Niš i Novi Sad i Kragujevac imaju taj problem ali srazmerno manji u odnosu na svoju veličinu. Nije to ništa novo ali u svakom slučaju je zanimljivo da vidimo šta će gosti reći na tu temu...

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
musicmaster
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 17 Apr 2009
Teme: 7
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 2:35 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa Miljkovic ::
Šta danas znači živeti u ovom gradu?

Gosti: Dragan Đilas, Svetlana Velmar Janković, Rada Đurić, Feđa Dimović.

Pa hajde da kažemo da ima 4 vrste ljudi:

"Današnji Beograđanin"....

ili je starosedeoc,
ili studira,
ili je lood,
ili je pohlepan.

♪♫♪ "Beograde, Beograde, ... U bodljikave žice nek te ograde..." ♪♫♪
(Bora Čorba)

Kolika je cena jednog, stambenog metra kvadratnog, u centru Beograda...
što bi rekli mnogi ljudi, neka "atraktivna lokacija"?
Čuo sam da je nešto malo niža u odnosu na Menhetn.

Koliko sam loše čuo?

Free Exchange here!
Day for Good Night, at no cost - at all! ... ♫♪♫♪
[size=8:5545ee73c3]Women might be able to fake orgasms. But men can fake a whole relationship.[/size:5545ee73c3]
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 2:43 pm Odgovoriti sa citatom

problem je sto je Srbija prilicno centralizovana drzava... centrala svih organizacija je u Beogradu.. najvise je posla u Beogradu... najvise je mogucnosti....

postoji trend da se stanovnistvo iz provincije u potrazi za boljim zivotom sliva u Beograd... sto u doglednoj buducnosti lako moze da dovede do daljeg smanjivanja teritorije Srbije...

mislim da je jedini nacin da se nesto promeni da se prestonica izmesti negde u unutrasnjost... pa posle 10-ak, 15 godina da se opet premesti na neko drugo mesto....i tako svakih 10-ak, 15 godina...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 3:50 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa Miljkovic ::
Otkud prezir unutrašnjosti prema Beogradu i kakav je odnos Beogradjana prema “došljacima”.

Ja bih ovu rečenicu radije malo okrenula: Otkud prezir Beograda prema unutrašnjosti i kakav je odnos došljaka prema Beograđanima Wink Jer, prava reč za odnos većine Beograđana prema došljacima jeste: prezir... Imala sam prilike da ga vidim (pa čak i osetim), nebrojeno mnogo puta... Onda kada je ko zna ko - pokidao usb-ove iz studentskog parka, beogradski novinari su širom interneta za to okrivili došljake Wink Iako nemaju pojma ko je to uradio, i da li se uopšte saznalo na kraju... generalno Beograd, za sve loše što mu se dešava, okrivljuje te iste došljake... Beograđanin gaji predrasude prema drugačijem akcentu... to je činjenica koja se ne menja. Beograđanin je nabeđen i nadobudan, samom činjenicom da je Beograđanin Smile A šta su to pravi Beograđani? Oni koji su se ovde rodili, iako su im mama i tata došli iz neke provincije pre 30 godina...? Smile ...
Ccc... imala sam u gostima devojku, finu, normalnu... malo previše razmaženu za moj ukus, ali finu u suštini (Beograđanka Very Happy)... Taj prvi put kad je došla, udelila mi je 10001 kompliment, pričale smo nekih 5-6 sati bez neprijatnih pauza, stvarno je bilo lepo druženje... Posle par dana, ulogujem se na fb, kad imam šta da vidim... devojka se, tek onako, priključila grupi koja se zove nešto.. otprilike: "Očistimo naš lepi Beograd od došljaka, pokažimo im da im mesto nije ovde!" (nešto u tom stilu, u svakom slučaju izuzetno neprijateljski)... Čak je ostavila i neki, u najmanju ruku, jako glup i uvredljiv komentar... Opet posle par dana, došla je kod mene i isto smo se družile nekih 4-5 sati, iako sam ja taj isti došljak, i iako "njen lepi Beograd treba očititi od ovakvih kao što sam ja..." Pa dobro, koliko čovek treba da bude licemeran da bi se tako ponašao? Ne prema meni, šta sa njenim kolegama studentima sa fakulteta? Smile
Beograd jeste centar Srbije, u svakom mogućem smislu. Beograđani bi trebali da shvate i prihvate da je priliv došljaka normalna stvar u takvim okolnostima, odnosno u ovakvim okolnostima - kad nam je zemlja u totalnom haosu u poslednjih 20 godina... Trebali bi da prihvate da beogradski univerzitet pruža ogroman izbor zanimanja, kakvih drugih gradovi mogu samo da se dotaknu... I da znaju, da student koji dođe iz provincije, ostavlja tom istom univerzitetu i Beogradu, bar 2-3000eu godišnje, kad sve uzmemo u obzir (školarina, knjige, stanarina, režije, hrana itd)... a da taj isti novac, roditelji tog došljaka moraju da zarade u provinciji, gde su plate duplo manje, kako znaju i umeju...99% došljaka ovde dolazi da bi studiralo ili radilo... Ja ne poznajem nijednog koji je ovde došao samo da se zeza i izlazi... verovatno ima i takvih, koji crpe pare ko zna odakle, ali ja ih ne poznajem...
I kad se sve skupi i oduzme, šta konkretno smeta Beograđanima u vezi došljaka? U čemu je njihov, konkretan problem? Počinjem da sumnjam da neguju poseban brend koji se zove: "akcentovanje na beogradskom u gradskom prevozu", pa se prosto uplaše kad neko progovori drugačije...

Isto tako, osuđujem one koji žive ovde po svaku cenu, pa makar i crkli Smile Recimo: ljudi iz drugih gradova koji posao obavljaju isključivo putem interneta... To je takva vrsta posla, da se može obavljati i iz najvećeg sela, samo je bitno imati dobar upload Smile I onda takvi ljudi se po svaku cenu doseljavaju ovde, pa zašto? Dovoljno je pogledati samo ove mračne činjenice koje Nataša pomenu (zagađenost, bljak voda, gužve, kriminal itd), pa da se čovek hladne glave odrekne svih pogodnosti koje on pruža...

Da nisam ovde došla kako sam došla, ne bi postojao ma... nema šanse da bih ovde živela ikada Smile Lep je grad, svaka čast... ali ne volim kad negde nisam dobrodošla, ne volim kad primetim toliku dozu ksenofobije (da li smem da upotrebim ovu reč, pošto ona definiše fobiju prema strancima, mada mi i jesmo stranci ovde)... Ovaj grad nisam doživela ni osetila... i ne nameravam... sve dok se jednog lepog dana, ne pozdravim sa njim Smile Fali mi toplina ljudi iz unutrašnjosti... Zvučim patetično, ali istinito... Drugim rečima: idem ja polako, trudiću se da smetam što manje Wink

I ovo je na veliku žalost, ovako... Od onolike Jugoslavije, ostala nam je Srbijica u šačici... i umesto da budemo Srbi, da delimo ljude na dobre i loše, mi imamo čitav dijapazon podela... A ustvari smo svi jedno veliko ništa, i u odnosu na Evropu, i u odnosu na svet... pa možda nije ni čudno što je tako, na kraju ove priče...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 4:13 pm Odgovoriti sa citatom

Ja bih takodje to povezao sa centralizacijom, i takodje mislim da su i ostali veci centri u slicnoj situaciji. Zadrzacu se na Beograd ali je on samo ogledalo i najbolji primer svih vecih gradova.
Licno ne bih mogao da zivim u Beogradu u samom gradu, ne sto mi se ne svidja vec sto nisam spreman na to. Razlozi su upravo ti koje je Natasa navela. Ne smatram sebe da sam nesto super kulturan i nesto poseban, sasvim prosecan Srbin, ali znam da je Beograd veoma poseljacen grad. Kad kazem poseljacen ne mislim da vredjam seljake jer oni su za mene ljudi koji se bave poljoprivredom, vec poseljacen u shvatanjima ljudi i kulturi zivljenja. Licno znam mnoge moje zemljake koji zive u Beogradu, nikako im se ne svidja ali ga nikako i ne napustaju, hteli bi u njemu da zive a da nista ne menjaju u nacinu zivota, ne prihvataju pravila ponasanja, ne menjaju govor i sto je najgore takvi ismevaju domoroce.
Sad koliko ima pravih Beogradjana je drugo pitanje, mislim da ih je vrlo malo da su im recimo baba i deda beogradjani da ne idemo dalje.
Za ovih 20 godina velika je bila migracija stanovnistva sto zbog ratova, sto zbog krize i jos uvek traje neka tiha migracija. Velike rokade su se dogodile.
U manjim mestima kao po nekom pravilu fukncioner cim se domogne nekog polozaja sledeca stanica mu je Beograd. Primer je Tomislav Nikolic bez da mesam politiku a ima ih jos, sve bi bilo ok da nije dobio stan, pored kuce u Kragujevcu sto znaci da stambeno nije bio ugrozen, da li bi ga neko manje cenio das je ostao u rodnoj kuci, to sto vodi stranku i sto se bavio drzavnickim poslovima je njegov problem, placcen smestaj je imao, ali ko se jednom dokopa BGRD taj se vise ne vraca u unutrasnjost.
Sto se samog Beograda tice mislim da i tu u samom gradu ima nekoliko pojasa koji su prebukirani pridoslicama svih vrsta, ima ljudi koji se guraju u krugu dvojke i prsoto im je nezamislivo da izadju odatle, smak sveta, drugi pojas su oni kojima je bitno da su Beogradu i treci pojas su obodi Beograda. Kad bi grad malo vise vodio racuna o prigradskim naseljima sam grad bi se mozda malo rasteretio.
Iz neutralnog ugla gledajuci mislim da ima i to dosta prezira prema beogradjanima kod obicnog sveta, prvo ih iritira jezik i odmah razmisljaju da se beogradjani prave vazni, onda neko kaze sve ode za beograd (cak su i siptari imali parolu "trepca radi beograd se gradi" i to se primi tako da se na BGRD gleda kao na nesto sto treba unistiti pogotovo kad su mitinzi u pitanju. Sa druge strane sam svedok da bas i beogradjani nisu cvecke sto se tice pridoslica, e sad je pitanje da li su ti pravi beogradjani jer nekako iz iskustva govorim najvise se pridoslica pribojavaju oni koji su takodje pridoslice u BGRD.
70% ljudi koje znam da su studirali u BGRD i zavrsili fakultet se nisu vratili u rodni kraj.
Sa druge strane svako ima pravo da zivi gde hoce jer mu to Ustav garantuje, drzava je ta koja treba o ovome da povede racuna i pre svega drzavnici treba da odgledaju ovaj Kljuc.
Gospodin Djilas se hrabro upustio u resavanje i vrlo skakljivo pitanje Roma, jer se odmah povezuje sa ugrozavanjem nacionalnih manjina sto nema veze naravno, jer tu koliko sam video nema Roma samo iz Beograda vec iz svih krajeva.
Prvo treba napraviti plan o ravnomernom razvoju Srbije i ulaganju, kad kazem ravnomerno ne mislim da se kolac deli na jednake delove, vec ravnomerno procentualno vec prema broju stanvnika ili velicini teritorije i mozda bi moglo da se poostri politika oko promene mesta boravka.

musicmaster
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 4:55 pm Odgovoriti sa citatom

Stvarno, što kaže Jassa, većini bOgrađana smetaju donatori,
hteli bi da ih menjaju, da ih nema, a niti mogu bez njih, niti ima rezervnih.
Mora da je to uticaj veeelike gomile nafrakanog, zbrčkanog betona.... Nepravilno raspoređenog.

Free Exchange here!
[size=8:5545ee73c3]Women might be able to fake orgasms. But men can fake a whole relationship.[/size:5545ee73c3]
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 5:10 pm Odgovoriti sa citatom

Nije tačno. Niko ne voli kad neko diđe u njegovu kuću (u ovom slučaju grad) i počne da se ponaša kao da je to njegova kuća, zato razumem beograđane koji su tu odrasli i koji kucaju sa srcem grada, ni ja ne volim da mi beograđani prosipaju fore u zaječaru isto tako... to se zove razlika u mentalitetu ili šta god ali moramo da naučimo to da poštujemo i da se ponašamo kao gosti kad odemo negde. Ja kad putujem prilagođavam sebe zemlji, području, gradu, ne tražim da se to prilagodi meni. Wink

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
musicmaster
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 6:09 pm Odgovoriti sa citatom

Znači, kad odeš u BG ti koristiš "naglasak", a kad se vineš u Leskovac,
ondak ide "kudej si bre?" Šalim se malo, naravno.
Niko nije pominjao da treba imati razumevanja za nekog ko je seljanin (ne seljak sa sela, zemljoradnik)...
Sve u svemu, Beograd ih ima svakakvih...
Kao i svaka metropola, da se tako izrazim, ili milionski grad.
Najgore u svemu je što su "normalni" Beograđani ti koji treba da iskasape i pozatvaraju ove pedere na vlasti, a ništa ne rade po tom pitanju, a mogu...

Tužan je taj Beograd koliko ja mogu da primetim.
I mnogo je malo starosedeoca, pametnih i načitanih tamo u tom gradu.

Free Exchange here!
tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Maj 21, 2009 6:24 pm Odgovoriti sa citatom

Ja bih zelela da upoznam taj prosek koji ima 42.000.. Smile
Doduse, mislim da je to bruto plata... Smile))

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 5:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!