NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Lekari i sarlatani

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Lekari i sarlatani
Autor Poruka
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pol: Zenski
Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 8:09 pm Odgovoriti sa citatom

ne treba mesati sarlatane i alternativce.. ali tu problem i jeste, jer mnogi sarlatani kazu da su alternativci, a sa druge strane nisu retki onni koji tvrde da je svaka alternativa sarlatanstvo..

katancicu, odakle ti podatak da npr.kinezi vise veruju zvan.medicini i nauci nego svojoj tradicionalnoj.. to mi izgleda zanimljivo.. ali ne znam otkud ti to

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
kristalna nit...
LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 05 Jun 2007
Teme: 13

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 8:23 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa Miljkovic ::
Kao prvo, izvinjavam se sto teme u izradi postavljam ovako kasno. Od pre dva meseca radimo nedeljnim ritmom i nikako ne stizem da postavim temu ranije na razmatranje.. Zato i vi budite brzi, ko i mi:)

Kao drugo, ako vas ljuti sto kasnimo, nemojte.. Ovo nam je poslednja emisja u sezoni, posle nje dolazi malo duza pauza. Kazem, MALO duza pauza sa emisijom, ali na forumu nnastavljamo i dalje da pretresammo probleme i problemcice. A ovo sto radimo sutra jeste problem.

Kome verujete alternativnoj ili zvanicnoj medicini?
Kako je moguce da se u 21 veku lecimo susenim sismisima, kravljom mascu, bajalicama...
Aletrnativna medicina. Da li je to zaista najefikasniji, mnogo jeftiniji lecenja ili samo politicki prihvatljjiv termin za nadrilekarstvo..

Slucajevi kod nas: veterinari koji lece od raka stocnom hranom, "iscelitelj" koji leci seksom (ali ne neplodnost, mada je bilo i takvih).. Homeopata koji leci secernom vodom, deda Zaharije koji leci zivom... Svi su zaradili milione dinara.. neki su danas u zatvoru..

Pitanje je delikatno.. Upoznala sam prevaranta koji "leci rak" za velike pare. Naravno, ljudi umiru... ali kada sam htela da pokrenem nesto protiv njega, jedna draga osoba mi je rekla "ko si ti da ljudima uzimas poslednju nadu".. dakle sve to..

Kazu (SZO) da se zvanicna medicina kao metod lecenja u svetu nalazi iza koneske tradicionalne medicine, homeopatije, i na trecem mestu fitoterapija. Neutral Ipak, verujem zvanicnoj.
---------
E sad, pitanje je i zasto ljudi (mnogi) ne odlaze kod lekara, vec se samolece? Mrzi ih da cekaju, izgube ceo dan, propisace mu lek koji je i on sam mogao da kupi (opet, dzaba je cekao) i za koji mora da ceka na recepturi (opet ceka). Neutral
---------
Btw, sumnjam u kvalitet cajeva na nasem trzistu, bilo da se nalaze na policama marketa, prodavnice zdrave hrane, apoteke ili kiosku. Drugo, kakvog su kvaliteta i te supstance od kojih se pojedinim nasim fabrikama prave lekovi....I trece, skandal kada su ljudi umesto antitetanus vakcine primili fizioloski rastvor....
@Heraklina
Ja sam se takodje resila glavobolje. Vec godinama uzimam sumeci Mg, jednu dnevno, ne secam se kad sam imala glavobolju. Very Happy

The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8
Now watch what you say or they’ll be calling you a radical,
Liberal, fanatical, criminal.....!

Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pol: Muski
Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 8:59 pm Odgovoriti sa citatom

Po selima na Kosovu a vidim i ovde jos vode decu kod nekih baba, da im prebaju za sve i svasta, od grceva u stomaku do lecenja straha i nocnog mokrenja. To sto ima toliko sarlatana po meni znaci da narod nije dovoljno edukovan da ne kazem pismen pa veruje na rec, lako ga je prevariti.
Da, alternativna medicina je nesto drugo bar sam ubedjen da je tako.

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 9:02 pm Odgovoriti sa citatom

Kako bi ste opisali činjenicu da baba sa "salivanjem straha" tj. olova, stvarno pomogne detetu... Naslušala sam se x priča o tome... beba plakala, nije spavala 15 dana bla bla... i onda je baba sa tim pomogla?
Jaka sugestija, vera ili...?

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
musicmaster
Udaljen sa foruma!
Udaljen sa foruma!

Pridružio: 17 Apr 2009
Teme: 7
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email Poseti sajt autora MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 9:08 pm Odgovoriti sa citatom

'fQn' magic perhaps?

Free Exchange here!
Day for Good Night, at no cost - at all! ... ♫♪♫♪
[size=8:5545ee73c3]Women might be able to fake orgasms. But men can fake a whole relationship.[/size:5545ee73c3]
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 9:11 pm Odgovoriti sa citatom

Jassa ::
Kako bi ste opisali činjenicu da baba sa "salivanjem straha" tj. olova, stvarno pomogne detetu... Naslušala sam se x priča o tome... beba plakala, nije spavala 15 dana bla bla... i onda je baba sa tim pomogla?
Jaka sugestija, vera ili...?

Dete se tokom samog čina izvrišti najstrašnije, da mu preostaje samo da se komira naknadno. A i bebe skontaju da, ako ne budu dobre, opet će im neke bakice izlivati stravu i opet će morati onako jako da plaču...

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 9:19 pm Odgovoriti sa citatom

to za babu sam cula, ali da budem iskrena, sta tacno znaci salivanje olova.. jel zna neko da mi objasni kako to tacno ide..

trebace mi:)

za emisiju, ne za bebu:)

kristalna nit...
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 13 Mar 2009
Teme: 35
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 9:23 pm Odgovoriti sa citatom

Ovo sam nasla:

Citat:
Salivanje olova

Prava izučena stravarka svojim salijevanjem olova umije ne samo odaganati sa čovjeka strah nego i skinuti uroke, sihire, omraze te neutralisati divlju vatru, vilin ili džinski vjetar.Uz to često zna svojim učenjem i prelijevanjem olova neudatoj djevojci ili neoženjenom mladiću „otvoriti“ sreću i pomoći da što prije uđu u brak.U svemu tome, tvrde bosanske stravarke, može pomoći olovo i voda sa tri izvora.Nekad je bila preporučljiva i voda zahvaćena ispod tri mosta no kako su sve rijeke danas, na žalost, onečišćene to se pravilo više ne praktikuje.

Poput učenog hodže koji upotrebivši vještinu arapske astrologije i numerologije može bolesniku na osonovu njegovih ličnih podataka otkriti da li je njegova bolest medicinske ili duhovne naravi tako i stravarka tumačeći rastopljeno olovo zna pronaći uzrok njegove tegobe.Ono što vidi da je izvan njene moći šalje doktoru.

Samo salijevanje strahe potječe iz Turske gdje se ono naziva kuršun dokme te koje su Turci donijeli u svom pohodu na Balkan na naše prostore.Osim olova u Turskoj se često koristi i vosak.U Visokom i centralnoj Bosni, međutim, postoji originalan bosanski način salijevanja strave.U njemu se ne koristi niti olovo ni vosak nego stravna trava.Ona se stavlja da prokuha u lončiću vode, ponekad uz dodatak komadića kruha, a onda se lončić izlije u tepsiju koju stravarka drži iznad bolesnikove glave i poklopi da bi lončić vodu vratio nazad tojest upio.

U današnje vrijeme se, međutim, sve manje koristi stravana trava već samo proključala voda.Takva je metoda poznata u narodu pod nazivom „zavarivanje strave“.Za razliku od nje obred osjecanja krajčice je uvelike zaboravljen i danas se rjetko može naći u upotrebi kod lokalnih stravarki.Riječ je o premjeravanju najčešće bolesnog djeteta koncem potrbuške na zemlju ili raskršće.

Po kazivanju bosanskih stravarki pored straha i stresa kod većine ljudi najčešći problem jeste pogođenost džinskim vjetrom.On se u narodu naziva vilin ili vihor vjetar.Njega svi možemo ponekad vidjeti dok hara vjetrovito vrijeme kada nastaju kovitlaci po putu ili livadi.Često se ograjisati može u sasvim bezazlenim okolnostima poput pri prolasku pored nekog smeća ili deponije otpada.Tada se zna desiti da zapuše vjetar preko njega ravno u čovjeka i na taj način ga zapuhne.

Pošto ima više vrsta vjetra, oko četrnaest, svaki od njih ima svoj način manifestacije i djelovanja.Obično se on u tijelu čovjeka razvija danima a prati ga glavobolja, klonulost, bolovi u leđima i slično.Iz kazivanja starih stravarki od onih jačih vjetrova se može čak i umrijeti.Kao jednu od posljedica džinskog vjetra navodi se i psorijaza ali i sve vrste lišaja, svrabeža i šuge.

P.S. nisam citala...ne znam da li ce pomoci... Smile

Dum Spiro, Spero...
miks
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 21 Jan 2009
Teme: 25

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 9:27 pm Odgovoriti sa citatom

Odlicna i neiscrpna tema!
Bilo je dosta reci o njoj, ali uvek je ostala ne dorecena...

Zbog (loseg) licnog iskustva, najezim se kada se spomene medicina. Ali za to su krivi pojedinci a ne sama medicina.

I naravno, prednost dajem zvanicnoj medicini.

Postoje razni prirodni preparati, ali oni su bolji u ulozi preventive...

Isto tako, postoje ljudi koji su sposobni da 'lece' razna uganuca i iscasenja mnogo bolje od zvanicne... Medjutim, to se mozda moze svrstati u posebnu kategoriju "mehanicke" medicine...

Apsolutno sam protiv bilo kakve bio..., nadri..., ili neznam vec kakve jos postoje, medicine. Njih svrstavam u prevarante. Treba ih krivicno goniti!

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Maj 28, 2009 9:30 pm Odgovoriti sa citatom

Wink
Ajd da probamo sa psihološke tačke, ako uopšte imam prava na nju.
Bebin plač i majčina nervoza su vrlo povezani. Smirenje može da donese i samo verovanje u to da će salivanje dotičnog metala doneti neki boljitak, te se majka tu i opusti, a beba to oseti i prestane plakati?
Najviše sam u životu verovala jednoj rečenici jednog lekara (već sam je navodila, a i još dugo ću):

Taj lekar ::
Mi gi samo zamajavamo dok im Bog ne pomogne...

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Najava: Teme u izradi Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sledeci
Strana 2 od 8

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Nepismenost, obrazovanje i kakvo nam je skolstvo Natasa23 Pon Jan 12, 2015 11:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Cirkus Korona-zašto nam više nisu potrebni cirkusi sa životi V is for ... Sub Avg 16, 2008 10:10 am  Pogledaj zadnje poruke
[ Glasanje ] Za koje odluke nam treba referendum? Katančić Čet Jan 10, 2008 11:46 am  Pogledaj zadnje poruke
Planeta nam – tesna Eric Cantona Pon Avg 20, 2007 1:23 am  Pogledaj zadnje poruke
da li nam treba vojska u XXI veku revolucijakojatece Ned Avg 05, 2007 11:13 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!