NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

izbor novog patrijarha

Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Duhovnost i religija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

izbor novog patrijarha
Autor Poruka
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sre Nov 25, 2009 9:22 pm Odgovoriti sa citatom

jole_85 ::
Citat:
Četvorica u borbi za presto Crkve
Autor: Ž. Jevtić |Izvor Blic | 25.11.2009. - 08:00

Svaki vladika ili sveštenik na pitanje ko će biti novi patrijarh SPC, odgovora: „To samo zna Sveti Duh”. Međutim, već sada je gotovo izvesno koje vladike će nakon prvog kruga glasanja na predstojećem izbornom Saboru imati najviše glasova. Prema saznanjima „Blica”, to su vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije, mitropolit Amfilohije, bački episkop Irinej i vladika zahumsko- hercegovački Grigorije.

Svaki vladika na Saboru glasa za tri kandidata. Da bi kandidat bio izabran u žreb, odnosno da mu se ime nađe u Jevanđelju na Svetom prestolu, potrebna su 22 glasa. Posle biranja prvog u žrebu, vladike glasaju za po dva kandidata, a posle izbora drugog, za jednog kandidata. Iako je to izvodljivo, malo je izgledno da se već u prvom krugu dobiju sva trojica kandidata.

Citat:
Najviše izgleda da prođe odmah prvi krug ima vladika zvorničko-tuzlanski Vasilije. Ovaj vladika ima neupitnih 11 glasova, a može se sa sigurnošću pretpostaviti da će najmanje 17 vladika zaokružiti njegovo ime. Bez ovog episkopa, i vladika njemu bliskih nisu mogle da prođu ni neke pređašnje odluke na Saboru, dok je sada počivši patrijarh Pavle bio u bolnici.

Iskreno se nadam da to neće biti Vasilije. Ovde ga neće podržati ni jedan vernik...Mada, kao da je to njemu bitno... Jako se uznenadih kad pročitah da je i on kandidat. Rolling Eyes Rolling Eyes Čovek koji je u ratu radio sve ono što ni jedan vernik ne bi smeo ni da pomisli a kamoli poglavar Crkve Mad

Vanja ::
Citat:
Jako se uznenadih kad pročitah da je i on kandidat.

Svi su kandidati Wink jer retko koji vladika ima manje od 5 godina sluzbe u tom cinu. Vladika Vasilije je sasvim ok, kao i svi ostali. Ko god da bude odabran za novog patrijarha, bice onih koji ga kao nece prihvatiti (mislim na vernike). To je klasika za nadolazeci trenutak. A uglavnom bi trebalo da bude tako da novi patrijarh bude docekan onako kako je stari ispracen. Nazalost, sumnjam da ce se tako nesto desiti, jer uglavnom se trgnemo tek na ispracaju a ne na doceku (u svim sferama).

Kolege novinari, uz sve postovanje, precesto unose zabunu sa svim tim tekstovima, sto pokazuje kofuzija kod javnog menjenja. Zato javno mnjenje i misli da su kandidati samo par episkopa. I onda kad cuju za ime nekog novo-starog Vladike kog stampa jos nije dotakla, onda se cude da je i taj Vladika kandidat. Zato je i tebi cudno sto je i Vladika Vasilije kandidat, ne tvojom krivicom nego medijskom.

Jos za zivota Pavla radila sam jedan pres kliping po pitanju price oko novog patrijarha. Osmehe izaziva ono sto se izvlaci iz svega toga. Na jednom mestu stoji da postoje 3 struje; onda druge novine izlaze, naravno sa eksluzivnim saznanjem da ustvari postoje 2 struje; sledeci clanak vec precizira dvojicu sigurnih kandidata; nakon toga se iznosi opet ekskluzivno da postoje 4 sigurna kandidata; sledeca ekskluziva tice se saznanja o 5 kandidata; itd, itd.

Tako slicno bilo je i u vreme kad su te sigurne birali, a nesiguran Pavle bio izabran.

p.s.
Sale, lep vam oltar. Wink

Citat:
Zato je i tebi cudno sto je i Vladika Vasilije kandidat

Čudno mi je, Vanja, zbog svega što je taj čovek radio. Čudno mi je kao verniku i osobi koja zna ( kao i većina Republike Srpske) čime se čovek služio (neka je istina 5% dovoljno je da ga ne poštujem prvenstvo kao čoveka, a kamoli Partrijarha) . Malo je reći da sramota da se uopšte priča da on može postati Partrijarh. Prvi komentar danas koji sam čula, kada smo pričali na temu Vasilija kao Partrijarha je "Ako njega izvuku prelazim u katoličanstvo". Da, znam rećeš veruješ zbog sebe ne zbog drugih...S čim se naravno slažem. Kada ukucaš ima Vasilije Kačavenda na googlu nećeš dobiti ni jednu lepu informaciju. Taj čovek je za vreme rata naredio prekštanje muslimana (prisiljavao ih) i odredio i cenu 100 njemačkih maraka. Ti kao i ja znamo da u pravoslavlju toga nema, to rade Turci. To je samo jedna sitnica iz njegove biografije. Isto tako znam da ima onaj gore koji sve vidi. Tako da se najiskrenije nadam da neće biti on.

. Taj čovek je za vreme rata naredio prekštanje muslimana (prisiljavao ih) i odredio i cenu 100 njemačkih maraka. Ti kao i ja znamo da u pravoslavlju toga nema, to rade Turci. To je samo jedna sitnica iz njegove biografije. Isto tako znam da ima onaj gore koji sve vidi. Tako da se najiskrenije nadam da neće biti on.

Ti mislis na ovog sto su ga uslikali kako shopinguje na dan sahrane Laughing
Izvini, moja greska, ucinilo mi se da je rec o drugom Vasiliju (sremskom) - na njega sam mislila kada sam rekla da je ok. Ima ih vise Vasilija. Nisam ni primetila da si vec tagovala naziv eparhije kada si ovog drugog Vasilija spomenula.

Kacavenda jeste druga prica. Valjda nam ga nece Onaj dodeliti za patrijarha... valjda nismo toliko losi... Confused
Ali kandidat jeste i on, jednako kao i svi drugi. Po pravilima, tj. Ustavu SPC.

Jole, gresis. Da su Turci prisiljavali ljude da predju u islam, na Balkanu odavno ne bi bilo hriscana. Turcima je odgovaralo da podele narode u dve grupe: manje brojnu koja ce vladati u njihovo ime i uizivati poslastice, i brojniju koja ce privredjivati i proizvoditi. Tako je osvojena provincija samoodrziva. Doduse, posto ljudi koji vole ugodan zivot cesto nisu dobri ratnici, njihova snaga je ojacavana dankom u krvi.

Ljudi su se turcili najvise zbog ugodnijeg zivota. Turcenje je bilo otprilike kao clanska knjizica SK koja je u doba komunizma otvarala ljudima mogucnosti da lakse dobiju dobar posao, stan.....I danas postoje izvesni ostaci takvog sistema, pa ljudi koji zele da zive na racun ostalih, obuku partijski dres neke od partija na vlasti.

Inace pogledao sam slike i nijedan od cetvorice Blicovih kandidata mi ne lici na buduceg patrijarha. Ne deluju mi kao osobe sa dovoljno ljubavi, tolerancije i zivotne mudrosti. Mada mozda ja previse ocekujem...

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pol: Muski
Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Sre Nov 25, 2009 9:26 pm Odgovoriti sa citatom

Meni je sve jedno ko ce biti Patrijarh, samo neka seje ljubav medju ljudima i prema Bogu to je sve sto trazim od njega. Da bude pravi predvodnik ovog napacenog srpskog naroda.

jole_85
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 01 Feb 2008
Teme: 23

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Nov 25, 2009 10:16 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Jole, gresis. Da su Turci prisiljavali ljude da predju u islam

Da, to su Turci radili, istorija govori o tome. Za vreme rata u Bosni muslimani su prekrštavani, sa odobrenjem Vladike (koji bi mogao biti partrijarh Wink), a sveštenici su za to uzimali novac. To je protivno sa našom pravoslavnom verom. To je bila poeta moga posta.

"Svoju snagu prepoznaćeš po tome koliko si u stanju da prebrodiš trenutak, jer trenutak je teži, strašniji i duži od vremena i večnosti!"
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Nov 26, 2009 12:29 am Odgovoriti sa citatom

p.s.
Sale, lep vam oltar. Wink

Oltar je rucni rad i uradjen u Srbiji; za nasu relativno skromnu parohiju solidan uspeh. Za vece verske praznike nam dolaze vernici iz svih krajeva Holandije i dela susedne severozapadne Nemacke (Donje Saksonije).

Koliko sam razumeo proces izbora patriarha nije toliko predvidiv kako ga novinari zele prikazati. Da li ce to zaista biti iznenadjenje ili ocekivan rezultat, ne mozemo uticati i sacekacemo 22. Januar 2010.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Nov 26, 2009 6:40 am Odgovoriti sa citatom

Saša ::
...Da li ce to zaista biti iznenadjenje ili ocekivan rezultat, ne mozemo uticati i sacekacemo 22. Januar 2010.

I dobićemo patrijarha kakvog zaslužujemo, pa koji god bio izabran.

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Nov 26, 2009 9:51 am Odgovoriti sa citatom

Saša ::
Koliko sam razumeo proces izbora patriarha nije toliko predvidiv kako ga novinari zele prikazati.
Bas tako. Prethodni izbor Pavla je to pokazao, jer se i tada govorilo o favoritima pa je izabran Pavle iz senke nakon cak 9 krugova glasanja. Sa patrijarhom Germanom (vodio je Crkvu pre Pavla) bilo je drugacije - tada u doba onog naseg komunizma se politika i te kako mesala u izbor.

A sada se po novinama iznose sva ova nagadjanja jer je vrlo moguce da poneko iz Sabora nesto u stilu pretpostavke dosapne novinarima. Zato sto Sabor SPC ima u svom sastavu i mirjane (svetovne licnosti), a ne samo arhijereje (vladike).

-------
Hvala Hm na prebacivanju teme.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Nov 26, 2009 10:33 am Odgovoriti sa citatom

Ja se najiskrenije nadam da će Patrijarha izabrati taj sveti duh kako kažu, a ne neko drugi Wink...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Nov 30, 2009 12:13 pm Odgovoriti sa citatom

Posto je sad crkva hijararhijski mnogo ustrojena, mnogo vise nego u socijalizmu, to je mnogo bitnije ko ce biti patrijarh...

Kod lokalizovanih crkvenih sistema, bas kao i kod uredjenih drzava , to nije bitno ....

Ja ne znam , a i da znam kandidate po tv nastupu ili medijima, opet to nista ne znaci...
Daj mi 1h vremena da pricam sa njim i to 6 x 10min i tek onda mogu da osetim coveka i njegove slabe i jake tacke...

Na OBN sam gledao nekog mladolikog, valjda je grigorije, neko ko je u vezi sa ostrogom....
Taj je dovoljno premazan da se odrzi , da ne leluja....

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Jan 22, 2010 2:47 pm Odgovoriti sa citatom

Izabran Irinej Niški

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Pet Jan 22, 2010 3:42 pm Odgovoriti sa citatom

Aksios.

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Duhovnost i religija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!