NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Sve manje dece u Srbiji

Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Sve manje dece u Srbiji
Autor Poruka
Eric Cantona
On Hiatus
On Hiatus

Pol: Muski
Pridružio: 25 Jan 2007
Teme: 291
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora ICQ broj
Poruka Upisano: Pon Mar 05, 2007 12:37 am Odgovoriti sa citatom

Usled razlike između broja umrlih i rođenih svake godine izgubimo opštinu

Sve manje dece u Srbiji

Bela kuga ubija Srbiju i ukoliko se nešto pod hitno ne promeni naša zemlja će uskoro postati država staraca. U prilog toj tezi govore i poslednji izveštaji Republičkog zavoda za statistiku, a prema kojima Srbija, zbog razlike između broja umrlih i broja rođenih, svake godine u proseku izgubi po jednu opštinu.

Gordana Bjelobrk, načelnik Odeljenja za vitalnu statistiku u Zavodu, kaže da su rezultati više nego poražavajući.

- Rađanje kao osnovna komponenta prirodnog priraštaja, rasta i starosne strukture stanovništva već duže ne obezbeđuje ni prosto obnavljanje stanovništva Srbije. U poslednjih nekoliko godina broj umrlih je veći od broja rođenih za oko 20.000-30.000 godišnje - objašnjava za „Blic“ Bjelobrk.

Uzroke ovog neslavnog trenda stručnjaci, pre svega, vide u teškoj ekonomskoj situaciji, ali i promeni prioriteta kod mladih koji na uštrb porodice sve češće biraju društveni život i karijeru.

A i kada se odluče na potomstvo, sve je više parova koji žele samo jedno dete.

Psihoterapeut Kristina Brajović-Car objašnjava da je ovakvo stanje posledica promena u društvu.

- Sve je više mladih žena koje nemaju određen stav u pogledu tradicionalnih „ženskih ciljeva“. Akcenat je stavljen na profesionalno ostvarenje i uspeh, te se i muškarci nalaze u potrazi za profesionalno afirmisanim ženama. Današnje postindustrijsko društvo i dinamika modernog domaćinstva umanjili su značaj nekadašnje uloge majke u korist uloge hiperpotrošačice - tvrdi Kristina Brajović-Car.

Drugi, ali ne manje bitan razlog zbog kojeg se mladi ljudi teško odlučuju na osnivanje porodice je nestabilna finansijska situacija u kojoj se nalazi većina građana.

Prosečna primanja u Srbiji su oko 21.707 dinara, dok je za najosnovnije stvari za bebu, po izlasku iz porodilištva, potrebno izdvojiti minimum oko 35.000 dinara. Stopa nezaposlenosti je i dalje velika, posebno kada su žene u pitanju. Broj zaposlenih žena u Srbiji 2001. godine bio je 900.562, dok je u prošloj godini oko 873.336.

Porastu nataliteta nisu doprinele ni mere države, koja je značajno povećala iznos roditeljskog dodatka.

U odnosu na druge evropske zemlje Srbija zauzima jedno od vodećih mesta po negativnim vrednostima prirodnog priraštaja (-3,5 promila). Od zemalja u neposrednom okruženju jedino Bugarska i Mađarska imaju nepovoljniji priraštaj od nas. Prosečna starost stanovništva Srbije je 40,3 godine, što stanovništvo Srbije svrstava u grupu izrazito starih populacija, i to ne samo u evropskim već i u svetskim okvirima. Srbija je na petom mestu u Evropi prema prosečnoj starosti stanovništva.

Negativan trend nisu uspele da promene ni nove mere države, po kojima roditeljski dodatak nije više crkavica. Naime, majke sada, u zavisnosti da li su rodile prvo ili četvrto dete, mogu da dobiju od 21.000 do 197.000 dinara.

Osim davanja iz republičkog budžeta, opštine same, shodno svojim mogućnostima, pomažu deci. Situacija je po opštinama vrlo raznolika, neke daju samo za prvo dete, neke za treće. Iz vojvođanskog budžeta deci sa područja ove pokrajine daje se dodatni novac, i to kroz pomoć prvorođenoj deci, blizancima, trojkama i četvorkama, kao i regresiranjem troškova boravka trećeg i četvrtog deteta u obdaništu. Inače, u Vojvodini se u proseku godišnje rodi oko 10.000 prvorođene dece.

M. Glišić - R. Marković

Osnovne stvari koje bebu treba da dočekaju u kući:

OPREMA
Krevetac - najjeftiniji 3.500 dinara, na sklapanje
Dušek - 1.200 dinara
Korito za kupanje - 350 dinara
Posteljina - 2 kompleta, najjeftiniji komplet 800 dinara
Ćebence - tanje i deblje od 400 dinara pa naviše
Kolica - najjeftinija 3.500 dinara

ODEĆA
Švedske plene - 10 komada, 50 dinara po peleni
Obične, tetra pelene - 30 komada, 45 dinara po peleni
Jednokratne pelene - veliko pakovanje, oko 1.300 dinara
Benkice - 12 komada, 6 tankih i 6 debljih od 250 pa naviše po benkici
Bodi - 6 komada, od 250 dinara pa naviše
Štrample - 6 komada od 500 dinara pa naviše
Pamučne pidžame sa stopalima - 4 komada od 150 dinara pa naviše
Pamučne kapice - 2 tanke posle kupanja i jedna debela za izlazak - od 50 dina pa naviše
Pamučna jaknica - 350 dinara pa naviše
Čarapice - 4 para veličina 00, od 150 dnara

ZA HRANU
Portikle - bar tri, od 50 dinara pa naviše
Flašica za čaj - 80 dinara

KOZMETIKA
Vlažne maramice - pakovanje od 150 dinara pa naviše
Bebi krema - veliko pakovanje od 180 dinara, traje tri nedelje
Šampon za kupanje - najjeftiniji 80 dinara
Peškiri - 2 velika za kupanje sa kapuljačom, od 350 dinara i dva manje od 150 dinara
Povidon jod - oko 70 dinara flašica
Hidrogen troprocentni - 50 dinara
Komprese za pupak - 10 dinara komad
Štapići za uši - 50 dinara pakovanje
Krema protiv ojeda - 170 dinara
AD kapi - 120 dinara

OSTALO
Termometar za sobu - 100 dinara
Termometar za vodu - 100 dinara
Ukupno: 34.320 dinara

AKO NE MOŽETE DA DOJITE
1. Adaptirano mleko - 800 dinara po kutiji
2. Još tri flašice - po 80 dinara
3. Flaširana voda
4. Četka za pranje flašica - 70 dinara
5. Pumpica za grudi - 300 dinara

Izvor: Blic

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Njen je osmeh cudestan, njen je osmeh srece definicija, njen je osmeh radostan, njen je osmeh radosna policija, njen je osmeh reka, more, njen je osmeh para brdo, planina, njen je osmeh dorucak, njen je osmeh leba, luk i slanina.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu su licno moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 03 Jan 2007
Teme: 40
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Mar 05, 2007 12:21 pm Odgovoriti sa citatom

Slazem se da je sve skupo za bebu posebno u SR. Primetila sam da kod nas postoje samo luxe stvari i oprema za bebe, a ne i one jevtine. Osim toga niko ne zeli da nosi ili kupi nesto polovno, sto je na Zapadu ( barem u Holandiji ) sasvim normalno bez obzira na standard.
No ne mislim da je to glavni razlog sto se manje dece radja.
Zasto Baklanac maco - “ratnik” pada u nesvest ako prisustvuje porodjaju zene. Zar prisustvo muza porodjaju ne bi trebala da bude praksa, vise pelena u rukama muskarca, vise odgovornosti kod roditelja, manje ucesce baba i deda u odrastanju dece i jos mnogo toga…
Nadam se da ce se ova znacajna i vrlo bitna tema razviti u jednu zaista konstruktivnu diskusiju, mada primecujem da ovakve teme manje interesuju forumase, a sta da ocekujemo onda od ostalih…

Ne bojim se nacizma i terorizma, imam strah od pomodarstva i primitivizma

http://www.youtube.com/watch?v=24Yubszwmmg
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Mar 07, 2007 9:59 pm Odgovoriti sa citatom

Skinuto od Erica sa Inspiracija - Tekstovi koji vam daju ideje
Pa eto Idea Arrow

Citat:
Bila sam protiv braka svim umnim silama svoga bica. Bila sam i tada i danas, uvjerena da je brak besmislena, ropska ustanova, koja narocito medju umjetnicima neizbjezno vodi u razvod, na sudove i glupave brakorazvodne parnice. Onaj koji sumnja u ovo sto kazem, neka napravi mali pregled razvedenih umjetnika i skandala koje su donijele americke novine za poslednjih deset godina.

Ipak je necuven i necivilizovan varvarizam da zena mora biti prinudjena da trpi toliko mucenje. To se mora zaustaviti. Mora biti izmisljeno neko sredstvo za to da se ono izbjegne. Zapravo je neshvatljivo da u nase vrijeme, moderna nauka nije pronasla sredstvo za bezbolan porodjaj, kao nesto sasvim normalno. Kakvo je to nevidjeno strpljenje, ili je nedostatak inteligencije, kada zena uposte moze sebi dozvoliti da i za jedan jedini minut prolazi kroz takav uzasni masakr svoga tijela. Kakva bezumna predrasuda stoji na putu toj stvari? Kakva mlitava i kriminalna nebriga! Naravno, neko ce mi odgovoriti da ne pate sve zene do te mjere. Ne, mozda ne pate indijanke, neke seljanke ili africke crnkinje. Ali nazalost, sto je zena civilizovanija, to je strasnija ova agonija, opet kazem nepotrebna agonija. Dakle zbog te civilizovane zene, mora se pronaci civilizovan lijek za ovaj uzas. Dobro, eto, ipak nisam umrla od sega toga. A zatim reci cete, kad sam ugledala dijete shvatila sam da su se sve muke isplatile. Da, da, ali ja i dan danas kad se sjetim svega onoga sto sam podnijela, zadrhtim od muke i bjesa, jer tolike zene podnose muke zbog nevidjene sebicnosti naucnika koji mirno dopustaju da stradanja koja mogu da se sprijece.

Moj zivot - Isidora Dankan

Pa nije valjda da su svi postali umetnici Wink

Pa nisam valjda jedina kojoj je trudnoca i porodjaj nesto posebno, jednostavno i prirodno ili sam ja mozda indijanka. Embarassed

Ona vredi milijona
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 13 Jan 2007
Teme: 67

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Mar 08, 2007 12:55 am Odgovoriti sa citatom

da, ti jesi indijanka Very Happy

sto se tice dece i taaako tih stvari ja cu biti popuno svesna kada budem veseli ucesnik u srecnom umetnickom dozivljaju pravljenja istih, ali istog skunda u toku trudnoce , kad bilo sta pocne da me boli, trazicu totalnu anesteziju, pa makar ona trajala i par meseci Very Happy , pa sve do porodjaja, platicu koliko treba da me probude kad sve to prodje-

e tako ja zamisljam idealnu trudnocu i porodjaj Very Happy Very Happy

Ubistvo zivotinje je samo korak ka ubistvu coveka-Lav Tolstoj
Natasa23
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Mar 08, 2007 12:25 pm Odgovoriti sa citatom

Milijona ma to za sebe znam i ja. Naravno da sam indijanka izmedju ostalog kad pomislim da mi dete ima 6,5 godina a jos ne zna sta su NIKE patike. Laughing Embarassed No nisam sigurna u tebe Question Wink
Znas da volim bicikl i jedva sam docekala lepo vreme da se "nakacim" na njega, ali kako bi ti nazvala ove "lude Holandjane" koji se ne skidaju sa bica ni po najvecoj kisi. Ja pomislim da su sa druge planete, ali ne znam koje Question Twisted Evil
A kad dodje veseli umetnicki trenutak seti se mene. Wink
Ja se nadam da ces ti ipak biti africka crnkinja Thumb Up

Ona vredi milijona
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Mar 08, 2007 3:39 pm Odgovoriti sa citatom

lako je vama tamo da se vozate, kad imate biciklisticke staze-ko svet, i kad su biciklisti zasticeni ko beli medvedi pred zakonom,
ovde ako se popnes na bike, molis boga, da te ne skine neka pijana budala, jer nemas ni stazu, ni put bez rupa, i tako prvo te rokne neko kolima, zagrizes auspuh, i onda te pregazi sleper, a ostatak bicikla ti ukradu i hebi ga Very Happy , sad ti vozi bike miiiisiiim Very Happy

tratincica
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 01 Feb 2007
Teme: 8

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Čet Mar 08, 2007 7:58 pm Odgovoriti sa citatom

Kad cujem recenicu: "Zene u Srbiji nece da radjaju.", dodje mi da puknem tog skota po nosu...
Hajde ti rodi dete u zemlji u kojoj ti poslovodja brani da imas decu, u kojoj ne mozes da se zaposlis ako nisi ili dobro pogurana vezama ili manekenske gradje Rolling Eyes

Shameless self-promotion: www.conquiztador.rs
Ona vredi milijona
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Mar 08, 2007 9:59 pm Odgovoriti sa citatom

tratincica ::
Kad cujem recenicu: "Zene u Srbiji nece da radjaju.", dodje mi da puknem tog skota po nosu...
Hajde ti rodi dete u zemlji u kojoj ti poslovodja brani da imas decu, u kojoj ne mozes da se zaposlis ako nisi ili dobro pogurana vezama ili manekenske gradje Rolling Eyes

pa, znas mislim da su deca veoma dobar motor-sustinski, za napredak..nekada su to, moram priznati malo i izgovori, i taaako

Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 09, 2007 12:38 am Odgovoriti sa citatom

Natasa23 ::
Slazem se da je sve skupo za bebu posebno u SR. Primetila sam da kod nas postoje samo luxe stvari i oprema za bebe, a ne i one jevtine. Osim toga niko ne zeli da nosi ili kupi nesto polovno, sto je na Zapadu ( barem u Holandiji ) sasvim normalno bez obzira na standard.
No ne mislim da je to glavni razlog sto se manje dece radja.
Zasto Baklanac maco - “ratnik” pada u nesvest ako prisustvuje porodjaju zene. Zar prisustvo muza porodjaju ne bi trebala da bude praksa, vise pelena u rukama muskarca, vise odgovornosti kod roditelja, manje ucesce baba i deda u odrastanju dece i jos mnogo toga…
Nadam se da ce se ova znacajna i vrlo bitna tema razviti u jednu zaista konstruktivnu diskusiju, mada primecujem da ovakve teme manje interesuju forumase, a sta da ocekujemo onda od ostalih…

Natasa23 carice podrzavam te 200%!! Ocinstvo se ne zavrsava zacecem nego efektivnom podrskom tokom trudnoce, prisustvom porodjaju i odgojom od prvog dana, znaci pelene, flasa i kupanje. Pored toga, kad se rodi zensko, oceva radost mora biti ista kao i za musko ili mozda cak i vece jer to samo moze pravi majstor, ne kaze se dzabe.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Saša
Naj forumas 2009.
Naj forumas 2009.

Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 174
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 09, 2007 12:49 am Odgovoriti sa citatom

Ona vredi milijona ::
tratincica ::

pa, znas mislim da su deca veoma dobar motor-sustinski, za napredak..nekada su to, moram priznati malo i izgovori, i taaako

Miliona, veruj nije bas tako. Sagledaj siru sliku i dugorocne posledice i makroekonomski. Jednog lepog suncanog dana ce i Srbija biti ekonomski razvijena drzava, na ozbiljnom smo putu ka tome, da budem iskren. Ko ce da preuzima poslove kad matori val ode u penziju, ako nedostaje mladez, nedostaje buduci kadar, pretnja je za kontinuitet privrede u Srbiji i preti kolaps. Da ne pricam o pretnji penzijskim fondovima, koji su i ovako prazni i ako ga mladji za starije ne budu punili dobicemo jedno vrlo siromasnu drzavu jedan ogromni dom za starce koji u nedostatku mladjeg sveta nece imati ko da ih zdravstveno neguje (eto i zdravstvo je u riziku)......Ovo je ozbiljno, resenje je da uvozimo albance za jedno 50 godina, dali je to resenje???? Pa obeistinice se Albanija sa gradom Beogradom. Ne govorim to kratkorocno nego dugorocno, dali smo toga svesni?

Sasvim je drugi i opravdan problem sto je perspektiva u Srbiji za majke i porodice "pozitivna nula" jer tek se krece zakonskim uredjivanjem.

Nije najjači u vrsti koji preživljava, nego je to najinteligentniji. To je onaj koji je se najbolje prilagodjava promeni.

Trebalo je milione godina da od majmuna postane čovek, komunistima je bilo dovoljno 50 godina da od čoveka naprave majmuna.

Pametan se uči na tudjim greškama, a glupi ni na svojim ne nauči.

Richard von Weiszäcker:"Oni koji zatvaraju oči za prošlost su slepi u sadašnjosti."

AKO SRBIJA STANE (3 dela):
http://www.youtube.com/watch?f.....WWH3kCGNFM

http://www.youtube.com/watch?f.....RUijJ9xpAs

http://www.youtube.com/watch?f.....spmETzn_M0

Predsednik Srbije, "diplomac", "predskazao"/znao za smrt pokojnog premijera dr. Zorana Djindjica:
http://www.youtube.com/watch?f.....2Z3G0D3x4E
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3  Sledeci
Strana 1 od 3

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!