NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

YouTube: socijalna buvlja pijaca?

Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

YouTube: socijalna buvlja pijaca?
Autor Poruka
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pol: Zenski
Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Čet Apr 15, 2010 11:19 pm Odgovoriti sa citatom

- Goran Bregovic je prilikom izbora srpskog predstavnika za Pesmu Evrovizije 2010. kandidate trazio i pronasao na YouTube. "One koje sam zvao čak i ne poznajem, tražio sam na You Tube-u i pozvao one koji su mi se dopali".
Sustinski receno, za proboj Milana Stankovica do bine u Oslu zasluzan je - prvenstveno YouTube, tek onda sve ostalo.

- Sve vise popularan bend S.A.R.S. (Sveze Amputirana Ruka Satrijanija) slavu je stekao najpre na YouTube, nakon cega izdaje album za PGP RTS. Pesma "Budjav lebac" poslednjih meseci je pravi regionalni YouTube hit, sa skoro milion poseta.

- Frontmen nekadasnje rok grupe Smak, Mihajlovic-Tocak, sve sto danas radi - radi na YouTube. Tako na njegovom kanalu mozete videti i cuti sve novo sto komponuje, svira, radi. Njegove nove kompozicije su najpre čute, a onda i postale popularne zahvaljujuci YouTube.

- Deka Petar (Piter) iz Britanije, udovac koji je sa 79 godina postao slavan zahvaljujuci YouTube.
Uz pozadinski bluz, Petar u svom prvom klipu pozdravlja YouTube kao fascinantno mesto. Najavljuje da ce ga koristiti za gundjanje o zivotu iz perspektive starijeg coveka. Od tada, deka postaje ultra popularan. BBC radi intervju sa njim, i skoro sve brintanske novine ga uzmimaju "u usta". Njegov video pogledalo je skoro 3 miliona ljudi.
http://www.youtube.com/watch?v=p_YMigZmUuk

- 26-godisnji momak Kori Vilijams i njegova macka Sparta postali su siroko popularni nakon YouTube hita pod naslovom "The Mean Kitty Song". U pitanju je muzicki home-made video. Vilijams peva simpaticnu rep pesmu u kojoj je Sparta glavna rola. Video je pogledalo vise od 33 miliona ljudi, a nije dugo trebalo da zavrsi i na CBS televiziji.
http://www.youtube.com/watch?v=Qit3ALTelOo

- Meri Digbi, 24-godisnja pevacica i gitaristkinja, postaje zvezda nakon sto je na YouTube uradila rimejk Rijaninog hita "Umbrella". Video je pogledalo 16 miliona ljudi. Zavrsio je potom na MTV-ju, dok je sam rimejk pustan i na svim radio-stanicama u Los Andjelesu.
http://www.youtube.com/watch?v.....r_embedded

- Sminkerka Loren postala je slavni makeup guru zahvaljujuci YouTube. Pocela je iz svoje spavace sobe, sa kamerom i sminkom. Sela na pod i pocela da se sminka. Od trenutka kada je taj isti video postavila na YouTube, krenulo je da se javlja hiljade, pa desetine hiljada, onda stotine hiljada njih, trazeci da im pokaze kako da se nasminkaju kao Lejdi Gaga, kao Madonna, etc.
Njene casove snimkanja pogledalo je vise od 30 miliona ljudi. Danas je, kaze, ljudi na ulici prepoznaju kao svaku selebriti osobu. Otisla je toliko da je BBC radio intervju sa njom, i sto je jos zanimljivije - taj isti intervju imao je visoku gledanost - vise od 2.2 miliona gledalaca. To je ujedno i najgledaniji BBC-jev klip na YouTube. Godinu dana kasnije, Nintendo je napravio novu igricu u kojoj je glavni lik Loren. Onda idu clanci u Gardijanu i ostalim renomiranim novinama,...
http://www.youtube.com/user/panacea81?blend=1

itd.

YouTube je fenomen koji ima vise tih fenomenoloskih uglova.
Sa jedne strane, retko ko ga ne koristi i svi su culi za njega.
Sa druge strane, upravo YouTube pokazuje kako televizija kao medij nikada nece umreti (kako mnogi strepe), vec naprotiv, zahvaljujuci internetu dozivljava neki svoj moderni, tzv. youtube oblik.
Sa trece strane, tu je pored nas kao mesto sa kog su osvanuli alarmirajuci detalji iz srednjih skola (ucenik pretukao profesorku), detalji iz gradskog prevoza (sofer resava ukrstene reci dok vozi),...

I nesto sto je mozda najzanimljivije - YouTube kao kulturni fenomen koji svakodnevno proizvodi popularne licnosti.
Negde sam cak cula i da ga zovu cudovistem koje utice na nasu kulturu.
Cini se da je zamenio takmicenja, konkurse, audicije, i onaj poznati - dug put do uspeha. A dokle je sve to otislo govori i neverovatan broj clanaka u kojima se nudi pomoc tipa - "kako da postanete slavni i primeceni na YouTube".

Pa, sta mislite, da li se radi o privremenoj slavi ili ne?

Koliko ste vi i oni koje vi poznajete na YouTube? Koliko snimaka dnevno/nedeljno pogledate? sta gledate najcesce? Imate li svoj YouTube kanal?

-----------------------
Neizbezbe statistike (preuzete kombinovano iz nekoliko izvestaja, izvora, clanaka):

- 4. po velicini sajt na internetu
- 1. po velicini video sajt na internetu
- 5 biliona video klipova mesecno, sto je 40% video klipova ukupno na internetu
- 15 sati video snimaka ubaci se na YouTube svakog minuta
- 300 miliona posetelica u mesecu
- 3.5 miliona ljudi poseti YouTube svaki dan
- U avgustu 2008. YouTube je bio 2. po redu najtrazenija rec u pretrazivacima. Prvi je Google.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
ZeljkoS
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 10 Apr 2009
Teme: 48

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Čet Apr 15, 2010 11:55 pm Odgovoriti sa citatom

Jutub je fenomenalan. Zbog njega i ne gledam tv. Laughing
Sta god me zanima, nadjem na Jutub.
Imam svoj kanal i imam svoje favorite.
Medjutim, nisam razmisljao da se reklamiram na Jutub..ali evo, mislim da bi to bila odlicna ideja. Laughing
Uglavnom gledam dokumentarce sa Historija i ostalih kablovskih kanala, pa onda muzika...ponekad gegovi....

Valjda nece poceti da ga naplacuju koliko sam cuo!

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Apr 16, 2010 7:58 am Odgovoriti sa citatom

you tube nije fenomen, on je prosto medijum kome pristup imaju svi i vrlo malo cenzure....

Posto se ljudi oslanjaju na vid, to je youtube vrlo bitan, mada ja pricam youtube, a mislim na ceo lanac flv+mp4 hostera....

Neke vaznije posledice nisi nabrojila, a to sam i ocekivao, vazna je sminka...
Npr http://www.youtube.com/user/PRAVOSLAVNIPUT je primer kako se vodi lobiranje i kako youtube moze da se koristi za sirenje ideja.
Ja sam tu na strani ideja , ma kakve one bile.
Pameti ionako nikad dovoljno, a i mediji koji su kao registrovani su bruka po tom pitanju.
Inace gornji primer je dobar primer kako se npr antikomunisticko raspolozenje koje je kreirano preko zvanicnih medija koristi da se pojaca religiozno osecanje (zanimljiva zamena uzrok posledica) a i obrnuto...
A onda u nekom koraku upada i sionizam i promocija kapitalizma...

Uostalom nasi tuzioci, koji rade po principu parlamentarnih telefona, tj ne reaguju dok ih ne pozove neko od bitnih , prestaju da reaguju ako ih pozove neko od bitnih i to vec odavno , mnoge stvari ne bi odradili da nije youtubea....

Pecanje pogodnih zrtava ....kradja patika.....tuca.....i slicno...

Uostalom sta je lutajuci reporter nego bedna zamena za youtube user stranicu neke TV kuce, ukljucujuci i rts i ostale stanice...(daju se nagrade, 100e,jak mobilni , putovanja, sve to na nedeljnom nivou...)

Pri tome je liberalan po licencama, kad su TV kolegijumi i pravne sluzbe jadne prenatrpane...

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Apr 16, 2010 12:03 pm Odgovoriti sa citatom

Nemam svoj kanal na youtube, smatram ga korisnom adresom za ubijanje dosade i nista vise, ima toliko gluposti tamo da se vidi da jednostavno nikad nisam otisao sa nekim ciljem trazeci nesto konkretno, izmlatim neki pojam i onda surfujem linkovima pa me to odvede u dva sata nekvalitetno izgubljenog vremena, kada ga imam. Jednostavno, youtube jeste fenomen ali to je bio i televizor u boji, avion, mobilni telefon... Sada je to uobicajen servis prilagodjen instant vremenu u kome zivimo zahtevajuci sve odmah i sada. Protiv toga se ne moze mada niko jos nije umro ako nema kanal na youtube-u ili nikad nije posetio taj sajt. Evo jednog pomalo satiricnog i smesnog clanka sa klipom upravo sa youtube-a!? kakav je zivot bio pre njega.

http://www.guardian.co.uk/busi.....29/youtube

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Apr 16, 2010 4:17 pm Odgovoriti sa citatom

JovanovicZ ::
...smatram ga korisnom adresom za ubijanje dosade i nista vise, ima toliko gluposti tamo da se vidi da jednostavno nikad nisam otisao sa nekim ciljem trazeci nesto konkretno...

Nije samo za ubijanje dosade. YT je genijalno mesto na kom stvarno možeš svašta naći, od toga kako pravilno koristiti četkicu za zube do raznih video tutorijala za neke programe. Zgodno mesto za skladištenje nekog video materijala koji će sav biti na jednom mestu...
Ma, totalan lajk Very Happy

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 05 Jun 2007
Teme: 13

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Apr 16, 2010 8:56 pm Odgovoriti sa citatom

Hehehe, machka je fenomenalna!!! Laughing heart
Redovni sam posetilac. Uglavnom gledam trejlere, muzicke spotove, parodije....I uvek citam komentare.
Sto se tice slave, kao sto je Vanja i navela, mnogi su postali zvezde jutuba, mislim da je privremeno, medjutim ako neko od njih nastavi sa tim nekim svojim radom onda ima sansu da to ne bude privremeno.

The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8
Now watch what you say or they’ll be calling you a radical,
Liberal, fanatical, criminal.....!

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Apr 16, 2010 9:22 pm Odgovoriti sa citatom

Katančić ::
Neke vaznije posledice nisi nabrojila, a to sam i ocekivao, vazna je sminka...
Npr http://www.youtube.com/user/PRAVOSLAVNIPUT je primer kako se vodi lobiranje i kako youtube moze da se koristi za sirenje ideja.
Po cemu je ovo vazna posledica? I za koga?
Na YouTube imas sirenje religijskih ideja, koliko i sportskih, ili iz oblasti dzez baleta. Ima ih ko pleve. I - to ima posledicnu vezu - sa cim?
Tako nesto postoji i na mnogim drugim sajtovima, tako da nista novo ni fenomenolosko. Sajtovi zato i postoje - da se preko njih sire ideje ili se lobira. Nista novo i znacajno.
Dok ono sto YouTube radi (pravi zvezde - to je hint, omogucava da se ljudima zivot promeni iz korena) - toga bas i nema na drugim sajtovima u takvom vidu. Za sada nema nigde.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Apr 16, 2010 9:58 pm Odgovoriti sa citatom

Pa ne pravi ih youtube, vec je youtube medijum , a publika po navici sa drugim medijima od njih pravi zvezde, tj tek prelaskom na druge medije , oni postaju zvezde...

Youtube je samo googleoliki dobro indeksiran medijum sa prilicno sirokom slobodom uploadovanja informacija....
To kako ce ljudi iskoristiti takav medijum je stvar oblikovanja ljudi preko drugih medija, koji su vise push tehnologija a ne pull tehnologija...
Cak bi tu moglo da se kaze da youtube predstavlja malo rasterecenje teznjama svih da se danas kanalizuje (stream) sve sto moze, jer se tako sa manje aktivnosti i cene dobija vise profita i credits i kesha...

Uopste nije bezveze , jer onaj ko zna , a nema moralne ograde, moze sa malo truda da preusmeri stream i da dobro iskoristi to na svom finansijskom planu...

Cak se odobrava taj pristup nema dzabe ni kod babe, ili neke sitne prevare.....(npr ono sa nagradama i sa besplatnim putovanjima koja ustvari i nisu tako besplatna...)...

I jel se meni cini ili je tema od fenomena postala buvlja pijaca....?
Po meni vrednost youtube je mnogo veca od bilo kog medija gde rade novinari, jer novinari su djavolje sluge danas....cak je i cuveni istrazivacki washington post pre nekoliko godina zbog pretnje bankrotom resio da bude fin....

Zato je malo prepotentno to pretvaranje jednog youtubea u buvlju pijacu...
Ako nista drugo , samo dodatak pull tehnologije je dovoljan da bude pozitivnije ocenjen od tv medija....

Ono za sta je bolje koristiti push tehnologije, tv medije i ostale , oblikovanje i vaspitanje, danas nijedna od tv stanica ne radi, osim malo neke nemacke (galileo project), pa je najveca prednost push tehnologije pretvorena u zloupotrebu...

--------------------------------------------
A pretpostavljam da vrednost youtubea vidis samo u tome da omogucava da se neka siparica ili klinac odjednom ucini poznatim i javnim kao talenat....
Prilicno novinarski stereotipno , i usko.....

youtube poseduje i te tutorijale koje je neko pomenuo , mada oni nisu najjaci na youtube ali su informativni kao blic vesti....
Sto se tice edukacije , naravno da je mnogo jace tamo gde se nesto i placa, a i onaj secondlife je jedno od mesta gde se po 4 puta manjim cenama moze odraditi neka edukacija (utaja poreza u usa)....

Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Apr 16, 2010 11:17 pm Odgovoriti sa citatom

A, ajde, novinari djavolje sluge, a ti na sajtu jednog novinara utrosi samopozvan svoje grdne dane i noci... Jedino da te razumem u ulozi samaricanina koji je tu da bi novinarima ustvari pomogao da se iskobeljaju iz tog problema Confused
Nista, najbolja preporuka je da uzmes kameru i odrzis ocas jedno predavanje novinarima (verovatno si pozvan za tako nesto), pa pravo na YouTube. Vreme ne prasta. Nemoj da te pokoleba pomisao kako je YouTube buvlja pijaca, jer evo i ja se pitam da li jeste ili nije (sto ce pismeni primetiti po zadatom uzvicniku u naslovu).
Zvezda je rodjena. Make my Day

ps.

Citat:
Uopste nije bezveze , jer onaj ko zna , a nema moralne ograde, moze sa malo truda da preusmeri stream i da dobro iskoristi to na svom finansijskom planu...
Je l' ovo kradju afirmises, ili mi se cini Confused

Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Apr 17, 2010 12:14 am Odgovoriti sa citatom

Mislim da se ne zove kradja, zove se unovcavanje popularnosti...

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Fenomeni Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2  Sledeci
Strana 1 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Jednog dana Ona vredi milijona Čet Maj 07, 2009 2:43 pm  Pogledaj zadnje poruke
Trudnice u Srbiji, ko je lud da radja decu daki77 Sre Maj 06, 2009 6:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Zatvori Vanja Pet Apr 18, 2008 11:04 pm  Pogledaj zadnje poruke
ko je bogat dekameron Ned Apr 06, 2008 11:55 am  Pogledaj zadnje poruke
vidla zaba da se konj potkiva pa i ona digla noge!! vlaky Ned Apr 15, 2007 7:37 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!