NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

o znacaju jezika za buducnost jednog naroda

Idi na stranu Prethodni  1, 2
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Književnost, Jezik & Lingvistika Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

o znacaju jezika za buducnost jednog naroda
Autor Poruka
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Maj 10, 2010 4:56 pm Odgovoriti sa citatom

Mislim da je Vuk tom izrekom mislio ono sto je rekao pisi kao sto govoris, a u smislu da u nasem jeziku svaki glas ima svoje slovo u azbuci, fonetiku nije uzimao u obzir, samo da se ljudi distanciraju od glagoljice i staro ruskog ili crkvenog... Wink Vuk je car, ja ne bi mogao da zamislim sebe danas da pisem staro ruski recimo Laughing

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Maj 10, 2010 7:14 pm Odgovoriti sa citatom

Šta god da je rekao i na šta god da je mislio kad je to rekao, ljudi to doslovce primenjuju. Samo sam mislila da opravdavam neke koji sastavljeno i rastavljeno pišu reči koje ne treba da pišu tako. Wink

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Maj 13, 2010 12:30 pm Odgovoriti sa citatom

Ne svidja mi se upotreba stranih reci po svaku cenu, zarad eksluzivnosti ili cega vec, pogotovo od kada sam cuo Palmu da kaze za nesto da je ,, nonsens"... ili sam to mozda i sanjao:)
U svakom slucaju scena je bila vise nego jeziva i evo posle vise od godinu dana, nezaboravna.

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Jun 09, 2010 9:11 pm Odgovoriti sa citatom

Nisam odmah mogla da se setim gde sam ovo pročitala, pa ga evo nađoh i sad me zanima šta o ovome mislite:

Danas od pre godinu i po ::
    Kako je nastao najveći falsifikat o srpskom jeziku

Nije Nemanjin, ali je nemanjićki
Pravi autor tobožnjeg Nemanjinog zaveštanja je publicista Mile Medić. Uspeo je da se njegovi pastiši prime kao Nemanjine poruke srpstvu i da se nađu u programu raznih rodoljubivih priredbi u školama, crkvama i kasarnama, uključujući tu i Svetosavsku akademiju u Beogradu...

Ostatak na:
http://www.danas.rs/dodaci/vik....._id=144760
Koliko je važno da li je gorepomenuti tekst prevara? Da li je važnije šta je pisac hteo da kaže i koliko je u tome uspeo? Ko je ustvari Mile Medić i kako su mu to ljudi poverovali? Zašto se njegovi tekstovi i dalje provlače kao zapisi Stefana Nemanje?

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
DiplomiraniDuduk
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pridružio: 29 Maj 2007
Teme: 37
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pet Jun 11, 2010 8:08 am Odgovoriti sa citatom

boksi ::
Ne svidja mi se upotreba stranih reci po svaku cenu, zarad eksluzivnosti ili cega vec,

Strana reč "ekskluzivnost" = "isključivost" na našem!

Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera!
"Danas je ludo vreme! Ko nije lud taj nije normalan!" (citat)
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori!
http://diplomiraniduduk.wordpress.com/
gavrani
Naj forumas 2011.

Pridružio: 13 Maj 2010
Teme: 88
Lokacija: austrougarski deo prestonog grada zemaljske srbijice
Zemlja:

Poruka Upisano: Čet Avg 12, 2010 6:04 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Црногорски језик стиже у школе

Председник СНС Момчило Вуксановић сматра да се ученицима и студентима српског језичког идентитета намеће настава на црногорском

Од нашег сталног дописника
Подгорица, 28. јула – Српски национални савет Црне Горе (СНС) позвао је данас црногорског председника Филипа Вујановића да нови Закон о изменама и допунама Општег закона о образовању и васпитању, који је усвојен јуче, врати Скупштини на поновно разматрање.

„СНС, као уставни гарант српског националног, језичког и културолошког идентитета, изгласавање закона не прихвата и одбацује га као антиуставан и насилнички акт наметања наставе на црногорском језику професорима, ученицима и студентима српског језичког идентитета”, наведено је у писму Вујановићу које је потписао председник савета др Момчило Вуксановић.

Изменама закона предвиђено је да се црногорски језик као службени уводи у образовне институције, при чему је опозиција напустила парламент уочи гласања о преложеним изменама.

СНС сматра да је неприхватљиво изучавање црногорског језика и књижевности као обавезног предмета за ученике и студенте који се изјасне да им је српски језик матерњи и истиче да закон не помиње српски језик који је у Црној Гори већински, јер га, према попису из 2003. године, званично 63 одсто укупног становништва прихвата као свој матерњи језик.

„Због већинске процентуалне заступљености у укупном броју становништва Црне Горе, српски језик не може имати статус мањинског језика или језика мањинског народа и мора имати макар равноправан статус са црногорским језиком”, истакнуто је у писму председнику државе. „Приморавање ученика и студената српског језичког идентитета на обавезно учење црногорског језика представља дискриминацију и гажење основних људских права, насиље над самосећањем и самоопредељењем појединца и народа.”

Председник Либералне партије Андрија Поповић поручио је данас да се у образовном систему Црне Горе мора употребљавати црногорски језик.

„Парламентарна опозиција мора да схвати да је Црна Гора независна држава у којој је се као у свим бившим југословенским земљама говори својим језиком, иако је јасно да је то углавном исти језик”, казао је Поповић новинарима.

Публициста и професор српског језика и књижевности Будо Симоновић каже за „Политику” да је увођење црногорског језика „још једна, најскараднија и по последицама најдалекосежнија, у низу будалаштина и силобатности ове власти која ево двадесет година потура и протура овом народу глупост којој се смеје цео културни свет”.

„То су смислили они који доказују да то чине тобож зарад Црне Горе, а, у ствари, из неких својих ситношићарџијских интереса и необјашњиве патолошке мржње према свему чије име почиње са словом С. Они који на све начине покушавају да затру било какве везе са Србијом и српским народом”, рекао је Симоновић.

Он додаје да власт хоће да „у својој националистичкој патологији и заслепљености докаже да Црна Гора није била главно извориште Вуковог књижевног српског језика; који би и мртвог Његоша да подуче како је био у великој заблуди; који ће ускоро почети да доказују да је и Марко Миљанов своју етичку библију написао на ’арбанашком’”.

„Ова незнавена лакрдија је умотворина оних који фаворизују латиницу у односу на ћирилицу, најсавршенији словни систем на којем нам завиди цео свет, који тај систем сада компликују и додају му два нова словна знака ваљда да би актуелни црногорски министар културе Бранислав Мићуновић могао да уз име напише и свој необични надимак и да би некако васкрснули још десетак добрано заборављених речи, које уз то и нису специфичне само за Црну Гору”, каже Симоновић.

http://www.politika.rs/rubrike.....le.sr.html

I AM - I CAN
Vanja
Urednik foruma
Urednik foruma

Pridružio: 30 Jan 2007
Teme: 180
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Sub Okt 16, 2010 5:27 pm Odgovoriti sa citatom

Neko iz mase ::
Koliko je važno da li je gorepomenuti tekst prevara? Da li je važnije šta je pisac hteo da kaže i koliko je u tome uspeo? Ko je ustvari Mile Medić i kako su mu to ljudi poverovali? Zašto se njegovi tekstovi i dalje provlače kao zapisi Stefana Nemanje?
Super su pitanja.
Ja sam tek pre nekog vremena saznala da je taj tekst cista prevara, kada sam stampano izdanje svih tih "zavestanja" slucajno letos uzela u ruke. Inace sam to "zavestanje o jeziku" do tada vidjala samo na internetu, i oduvek mi je bilo cudno (ovde na temi sam vec iznosila sumnje u pravcu "reci Sv. Simeona").
Jesam videla kako se po tim forumima navodi ime Medica, ali sam shvatila da je on to priredio, a ne izmislio na konto tudjeg imena. Iz Nemanjinog vremena ostalo jako malo nekih fragmenata iz manastira, pa sam ukapirala kako je mozda taj gospodin Medic nesto priredio na konto toga. Medjutim, kad sam knjigu videla i procitala sva zavestanja, jasno mi je bilo da Mile Medic to nije priredio nego izmislio, koristeci se imenom Nemanje...
To se pogotovo vidi kada se procita tzv. Zavestanje o srpskim imenima, jer u njemu se svaka druga rec opire Hriscanstvu i samim tim pokazuje koliko je sve to daleko, mozemo reci i suprotno od Nemanjica. U tom zavestanju navode se nekakvi bogovi, peva se nekoj staroj veri (paganizmu), nekim "cisto srpskim" nasuprot "stranim" hriscanskim imenima, peva se srpstvu i istice se da srpstvo treba da posrbi Hriscanstvo.

Ostalo mi je nejasno otkud tom gospodinu Medicu toliko smelosti da pod imenom Sv. Simeona provuce tako nesto. Mogu to da razumem samo iz ugla profita na brzaka, jer se na ovim prostorima dobro prodaje sve sto povuce u nacionalizam, a jos ako pozajmis neko istorijsko ime - onda je profit siguran. Medjutim, opet, kako se ne stidi da mlade ljude lazno informise, stavljajuci im potpuno iskrivljenu sliku o Nemanjicima (?)

Ako uzmem u obzir i to "zavestanje" o imenima srpskim, kao i "zavestanje" o jeziku i sva ostala, cini mi se vrlo vaznim to sto su tekstovi izmisljeni od coveka 20-21. veka sa konotacijom da se pripisu jednom zvucnom imenu od pre 8 vekova, ali i to sto se njima htelo reci.

Ocigledno mi je da se napisanim tezi promociji nacionalizma u jednom potpuno necivilizovanom smislu. Tezi se nekom potpuno laznom Hriscanstvu - nacionalizovanom, prisvojenom - i to pod imenom onih Nemanjica koji su, bas suprotno, bili prvo Hriscani pa onda Srbi. Tezi se nekoj pseudonauci koja ljude uci "da jezik treba ostati nedirnut", sto je izmisljotina nevidjena jer je odavno poznato kako je jezik ziva tvorevina. Vec sam govorila kako to ni sa Crkvom nema veze jer se u SPC mogu cuti strane reci (grcke na primer).

Koliko se u svemu tome uspelo? Dosta, rekla bih. Sve je manje pismenih od kada takve nacionalisticke stvari kruze. I u jezickom i u hriscanskom smislu. Ljudi nasedaju i zaista misle da moraju biti golemi Srbi da bi bili hriscani, misle da moraju samo cirilicu pisati da bi bili pravi Srbi, misle da se moraju zvati Dragicom a nikako Simonidom, jer u prvom slucaju je jedino srpsko i ispravno. Na kraju krajeva, ostale ljude posmatraju kroz takve naocare. Ja to nekako ne vidim kao uspeh, osim u ironicnom smislu.

Sta je taj gospodin Medic licno hteo da postigne, ne znam, ali mislim da je imao cisto savremeni motiv koji se zove profit. Potpuno ok ako mu je to vec omoguceno. Cak bih mu odala priznanje iz tog strategijskog ugla, jer je ocigledno lepo proanalizirao prilike, uvideo sta na ovim prostorima 'pije vodu', uvideo da ljudi ovde nekako vise vole istoriju od realnog zivota, uvideo da vise vole Srbiju na nebu od Srbije na zemlji, i seo covek da bude kreativan. Cak je eto ostao i neprimecen - izmislio je nesto sto je njega licno potpuno potisnulo, iako se covek svuda uljudno potpisao. A cim se i sam ne oglasava, ocigledno da je i to deo ove, ja bih rekla - savrsene strategije na lokalu.
Meni su zanimljiviji od njega svi oni (racunajuci tu i SPC) koji su rasirili i sire ta zavestanja (izdavaci, urednici). Poznanik mi je rekao kako je knjigu dobio u jednom nasem manastiru. Neshvatljivo mi je da Crkva uopste moze dozvoliti tako nesto i na taj nacin direktno daje amin za bruku imena jednog Svetog Simeona koji toboze uci o nekim "bogovima".
Na onoj jednoj temi gde se spominjao Miroljub Petrovic, neki ljudi rekli su kako su njegove knjizice takodje vidjali po manastirima SPC.
Nije mi jasno kako se uopste desavaju takvi propusti, i ako to neko sa namerom radi, sta je uopste iza te sulude namere...

Cinjenica da konkretno to zavestanje o jeziku ima dobru prodju kod ljudi, meni nazalost govori da srpski jezik nece biti dugog veka... Ubice ga nas zivot u istoriji pa necemo ni primetiti da nas je realnost pregazila...

Или се ти предај, или ја да ти се предам.

Colophon: Svi stavovi koje iznosim na forumu licno su moji i ne moraju se podudarati sa misljenjem urednika i autora emisije "Kljuc".
miks
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 21 Jan 2009
Teme: 25

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Dec 27, 2011 11:09 am Odgovoriti sa citatom

http://www.opismenise.com/inde.....-mi-zivimo

Interesantan tekst... i dosta realistican (polazim od sebe)

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Književnost, Jezik & Lingvistika Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu Prethodni  1, 2
Strana 2 od 2

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Lepljiva: Inspiracija - Tekstovi koji vam daju ideje Eric Cantona Pon Sep 29, 2014 2:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Uz koji track se budite? invdj Sub Jun 06, 2015 2:35 pm  Pogledaj zadnje poruke
Svastika Axios Pon Jun 08, 2009 1:45 pm  Pogledaj zadnje poruke
Teror mladosti Vanja Pet Dec 05, 2008 3:17 pm  Pogledaj zadnje poruke
Saobraćajne nesreće: Zemlja krajputaša Eric Cantona Pet Nov 02, 2007 11:18 pm  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!