NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Da li je EPS kriv za sve?

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Da li je EPS kriv za sve?
Autor Poruka
DiplomiraniDuduk
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: Muski
Pridružio: 29 Maj 2007
Teme: 37
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Ned Jun 13, 2010 4:31 pm Odgovoriti sa citatom

JovanovicZ ::
kad vec sve ostale nazivas lazovima nemoj da si najveci.
Počinjem odavde. Lažov je onaj koji izmisli laž, onaj ko je prenosi verovatno je u zabludi. Nisam rekao da si lažov, ali tvrdnja jeste lažna – bar dok je neko ne dokaže! Decenijama nije niko, iako ima mnogo onih koji je prenose.

Nenad-GL ::
To sto EPS ima jeftiniji proizvod nego bilo gde u svetu je sasvim nebitno ...

JovanovicZ ::
... dodji jedno 500km jugozapadno od bg-a pa uporedi cene.
Nema potrebe – samo navedi gde je to kolike su cene!

Iz ovoga mogu da zaključim samo jedno: kada bi se danas pojavila neka čarobnica i rekla: „Gorivo će biti upola jeftinije ali benzinske pumpe neće biti velelepne kao danas nego primitivne kao nekada, Sva roba u prodavnicama će biti upola cene ali će umesto velelepnih prodavnica neke ličiti na ćumeze. Školovanje će biti dostupno svima, imaće smeštaj i ishranu ali će ispite morati da prijavljuju kao nekada na šalterima, a ne elektronskom poštom. Lečenje će biti dostupno svima ali će sva obaveštenja da se pribavljaju lično – kao nekada. Da li da to učinim?“ Po ovoj raspravi svi bi rekli: „NE! Nipošto! Hoćemo velelepne prodavnice i pumpe i sav komfor, cena nije važna!“

I jos nesto sto se tice TV pretplate i EPS-a, mozda je to pravno relugisano da bude tv pretplata na njihovim racunima, ali ako covek placa redovno struju i prodao je stan ili kucu EPS nece da prebaci brojilo na drugo ime ako nije izmirena i TV pretplata, kakve to veze ima sa prtplatom. Ima li tu logike? Treba tuziti EPS u Strazbur...
Za tvoju informaciju: EPS-u je tv pretplata dobrodošla kao šakom za vrat! Da si pažljivije pročitao moj uvodni tekst našao bi da niko iz EPS-a ne sme ni reč da kaže javno. Da je bilo ikakve mogućnosti da izbegne ovu obavezu izbegao bi je! Kada je prvi put uvedena tv pretplata bio je to jedan od načina da se pljačka EPS!

Jassa ::
I samo da napomenem poštenom narodu da se slobodno protiv bezobrazluka bori bezobrazlukom.
Slažem se!

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Umetnost življenja je u tome da se svemu nađe prava mera!
"Danas je ludo vreme! Ko nije lud taj nije normalan!" (citat)
Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori!
http://diplomiraniduduk.wordpress.com/
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 13, 2010 7:00 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Za tvoju informaciju: EPS-u je tv pretplata dobrodošla kao šakom za vrat! Da si pažljivije pročitao moj uvodni tekst našao bi da niko iz EPS-a ne sme ni reč da kaže javno. Da je bilo ikakve mogućnosti da izbegne ovu obavezu izbegao bi je! Kada je prvi put uvedena tv pretplata bio je to jedan od načina da se pljačka EPS!

To sto ne sme da kaze javno je iskljucivo problem EPS-a, zbog njegovog kukavicluka mi ispastamo. Znaci svakoj vlasti EPS je tu da titra i udovoljava naustrb potrosaca, pa kako onda nije kriv, kriv je i to debelo.

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Ned Jun 13, 2010 7:41 pm Odgovoriti sa citatom

DiplomiraniDuduk ::

Slažem se!

Slažeš se? To što se ti nakon svega što si rekao slažeš sa mojom izjavom, znači da potvrđuješ i u neku ruku pravdaš epsov bezobrazluk.
Svašta...

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
DiplomiraniDuduk
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 13, 2010 9:07 pm Odgovoriti sa citatom

Jassa ::
DiplomiraniDuduk ::

Slažem se!

Slažeš se? To što se ti nakon svega što si rekao slažeš sa mojom izjavom, znači da potvrđuješ i u neku ruku pravdaš epsov bezobrazluk.
Svašta...

Slažem se sa delom izjave koji sam citirao!
Ostalo sam već prokomentarisao ranije - jer je neko pisao nešto slično. Ne bih da se ponavljam.

Nenad-GL gde ti živiš? Da li je moguće to što ti pišeš bilo gde u svetu?

Pametan čovek uzima reč zato što ima šta da kaže, a budala zato što ima pravo da govori!
Nenad-GL
Naj forumas 2008.
Naj forumas 2008.

Pridružio: 23 Jan 2007
Teme: 105

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jun 13, 2010 9:27 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Nenad-GL gde ti živiš? Da li je moguće to što ti pišeš bilo gde u svetu?

Ti spoemnuo "bilo gde u svetu" a ne ja...vezano za cenu struje kako je jos koda nas najeftinija pa zbog cega se ondabunimo, a dopisnik iz Crne Gore nam kaze da to jednostavno nije tacno...prema tome ne treba lutati po svetu eto mala zemlja nam je primer kojoj verovatno izvozimo struju...

Marko_L
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Pol: ?
Pridružio: 29 Apr 2007
Teme: 3
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Jun 14, 2010 7:02 am Odgovoriti sa citatom

Citat:
Iz ovoga mogu da zaključim samo jedno: kada bi se danas pojavila neka čarobnica i rekla: „Gorivo će biti upola jeftinije ali benzinske pumpe neće biti velelepne kao danas nego primitivne kao nekada, Sva roba u prodavnicama će biti upola cene ali će umesto velelepnih prodavnica neke ličiti na ćumeze. Školovanje će biti dostupno svima, imaće smeštaj i ishranu ali će ispite morati da prijavljuju kao nekada na šalterima, a ne elektronskom poštom. Lečenje će biti dostupno svima ali će sva obaveštenja da se pribavljaju lično – kao nekada. Da li da to učinim?“ Po ovoj raspravi svi bi rekli: „NE! Nipošto! Hoćemo velelepne prodavnice i pumpe i sav komfor, cena nije važna!“

Pa ja ne znam šta bi ko rekao, ali znam šta bih ja rekao. Ja neću ništa od toga navedenog, već hoću izbor. Znači, treba da postoji slobodno tržište i onda neka svako određuje cenu i kvalitet usluge po svom nahođenju, a ja ću kao kupac otići tamo gde mi odnos cene i kvaliteta najviše odgovara, zavisno već od mojih finansijskih mogućnosti.
Citat:

A što ne sme ? Šta, doći će Tijanić i nalupati im šamare ? Smile
Uostalom, sve i da je tako, zašto bi to bio moj problem. Ja imam ugovor sa EPS-om o isporuci električne energije i to hoću i da plaćam. I sad odjednom EPS naplaćuje uslugu koju ja uopšte ne koristim, niti se to pominje bilo gde u ugovoru. To je em protivzakonito, em je izuzetno bezobrazno prema korisnicima usluga EPS-a. Mislim, to bi bilo kao da ti sad odeš u prodavnicu da kupiš hleb i dođeš sa tim hlebom na kasu, a prodavačica ti izda račun na kome pored hleba stoji i stavka "Pokvareni toster" koji moraš da platiš pošto si već uzeo hleb. Da li bi prihvatio objašnjenje prodavačice da je to tako i da oni ne smeju da pričaju o tome.

Nego, ajde i da pređemo preko toga, ja i dalje očekujem objašnjenje zašto je toliko teško javiti se na telefon, odgovoriti na mejl, izaći u susret korisnicima ? Ili i o tome niko iz EPS-a ne sme da priča, jer im je neko odozgo zabranio da se javljaju na telefon. Ajte molim vas.

Tako da, nema opravdanja za EPS. Radi se o jednoj truloj firmi koja pruža lošu uslugu, radi protivzakonite stvari, vređa svoje korisnike i ponaša se izuzetno bahato prema istima. Jedini razlog zašto ta firma posluje pozitivno je taj što ljudima treba struja, a drugog izbora trenutno nema i ko zna da li će skoro biti, zahvaljujući monopolskom položaju koji ta firma ima. Kada bi njihov profit zavisio isključivo od kvaliteta usluge i sposobnosti menadžmenta, propali bi pre nego što izgovoriš "keks".

JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Jun 14, 2010 9:26 am Odgovoriti sa citatom

Ti spoemnuo "bilo gde u svetu" a ne ja...vezano za cenu struje kako je jos koda nas najeftinija pa zbog cega se ondabunimo, a dopisnik iz Crne Gore nam kaze da to jednostavno nije tacno...prema tome ne treba lutati po svetu eto mala zemlja nam je primer kojoj verovatno izvozimo struju...

Pazi ovako Neso, znaci radi mi klima po ceo dan, desktop komp skida torente dok sam na poslu, bojler, frizider znaci hocu da kazem sve kao i u Srbiji dok sam bio, i na kraju sta dodje mi racun od 11e prosecno nekad vise nekad manje 2, 3 evra to ti je 1100 dinara! ne znam kojom matematikom isto to sam kuci placao minimum 2.000 i to kad ''stedim''. Samo da napomenem da sam se zimus grejao na klimu. Dobro nisu to bile neke niske temperature, oko desetke ali opet. I sad neko hoce da me ubedi da placamo najjeftiniju struju na svetu, isto kao i gorivo jel?

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jun 14, 2010 2:13 pm Odgovoriti sa citatom

Mozete reci o CG mnoge stvari sa nekim losim se i ja slazem i vidim, ali moramo da budemo objektivni i pohvalimo pa i kopiramo one dobre a ima ih vise nego dovoljno. Evo jedan primer vezan bas za struju koji je sada ovde aktuelan.

Taj spektakl, koji uključuje RAE i Elektroprivredu Crne Gore (EPCG), počeo je pre šest meseci, kada je Administrativni sud saopštio da je EPCG, energetski monopol u zemlji, naplatio previše crnogorskim domaćinstvima i da mora da vrati 40 miliona evra potrošačima, preko smanjenja cena ove i sledeće godine.

"Realne, zakonske cene bile su mnogo, mnogo niže", izjavio je Stevo Muk, jedan od potrošača koji je podneo tužbu protiv EPCG. "Na početku 2009. godine RAE je pogrešno izračunala cenu koju EPCG može zakonski da naplaćuje za uvezenu struju."

Međutim, posle odluke suda, RAE je dozvolila EPCG da poveća cene usluga i distribucije.

Muk je, zajedno sa ostalim potrošačima, zatražio od suda da poništi cene usluga i distribucije, nazivajući ih "enormnim i nezakonitim".

Zbog naredbe suda o smanjenju cena, "EPCG će dobiti 19 miliona evra [manje prihoda] u 2010. nego u 2009. godini, što ugrožava održavanje energetskih sistema u Crnoj Gori," izjavio je za SETimes Mitar Vučković, menadžer EPCG za odnose sa javnošću.

Zamenik ministra ekonomije Miodrag Čanović ustvrdio je da će, ako sud odluči da preinači odluku RAE, ta odluka "značajno povećati rizik za buduće i sadašnje investitore u Crnoj Gori".

http://www.setimes.com/cocoon/.....feature-03

Sve se sad svelo na politicko prepucavanje ali odluka suda je jasna i Milov DPS ce morati da se povinuje ako zeli da i dalje izigrava demokratu pred EU, pogotovu jer su italijani kupili EPCG odnosno 49% akcija. A smanjenje cene se vec osetilo jos na martovskim racunima.

Pitanje: koja to agencija ili nekakav odbor ce zastititi gradjane srbije od monopolskog ponasanja ovakvih kompanija?

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Katančić
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 25 Jul 2007
Teme: 111

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jun 15, 2010 8:35 am Odgovoriti sa citatom

Izgleda vecina ovde ne razume sta znaci javni servis i javno preduzece...
To je drustveni i civilizacijski odgovorna funkcija i uloga...
Bez obzira na to da li ih ima jedno ili vise...

To prevedeno na vas jezik znaci da se cena struje formira po ceni kostanja pravljenja struje, a ne po ceni struje u drugim drzavama...
Ako smo u poziciji da je Tito uz svo neslaganje sa rumunima ipak napravio djerdap i da imamo dosta hidropotencijala i kad dodamo termopotencijale, a i ostale koji su tu , a ove barabe ih koce, jer hoce svoje ljude da naguraju....
Onda se ne meri ta cena sa cenom struje u francuskoj gde je sve natovareno nuklearkama...

Ovakvo vase ponasanje ce dovesti do sledece posledice, da ce Srbija postati poligon za gradjenje nuklearki jer struja se kao izvozni artikal isplati, pa je nuklearka kao fabricica ciji proizvod svi zele...
Po takvoj i slicnoj logici imamo masu tehnologija koje se isplate a malo ih drzava zeli...pa hajde da ih sve naguramo u Srbiju....

Cena struje NE SME da bude talac niti politicara koji bi da tako sticu kesh za svoje kampanje i sebe licno preko upravnih odbora i trte mrte tehnologija...
Cena struje treba da bude jednostavan rezultat cene proizvodnje, sa sto manjim troskovima rezije...

Sta ulazi u cenu struje?

Ulazi kradja uglja sa skladista termoelektrana.
Ulazi namerno ili nestrucno prelivanje u hidroelektranama...
Ulazi vise nego ocigledno glup ukupni sistem nasih brana (ja se stvarno pitam ima li centra za vodotokove, kad saznajem da u ocekivanju kise drze pune brane a male izlazne vodotokove)...
Ulazi sistem ocitavanja i naplate.
Ulazi sistem izgradnje i odrzavanja...
Ulazi sistem mita i korupcije...

Kao i kod svega, mogu slobodno da se kladim da mi se poveri rukovodjenje EPS da bi radnici imali vece plate, posle tri meseca udarna , manje bi i radili , a ceo sistem bi bio jevtiniji i to znacajno...

Hocete jednu stavku samo...

Cena kostanja jednog prelivanja je dnevno vise miliona evra....po danu....
Nek bude 5, mada to zavisi od velicine , pa moze da bude i 10 mil evra...
Prelivanje se namerno radi i radilo se , kad je trebalo uvesti struju od Vuka Hamovica....trte mrte tehnika...
Multidisciplinarnim radom, tehnologijama min, max i optimum, se moze godisnje ustedeti bar nekoliko prelivanja...i eto ti plate za jednog cara direktora od 1 mil evra i 50tak mil za neke investicije u infrastrukturu...

Za neke optimizacije nisam, iako kao naucno postoji prostor (ona o ekonomskom odredjivanju viska isporucene snage)...

Ali u osnovi svega je da je ovo srbija...
To su dva detalja...
Prvi je da je ovde seljacka mentalna slika i organizacija, a to je trpaj, drpaj, budi glavni , i da ti niko ne prigovara...
Drugi je da smo neokolonijalna zemlja, i to ne kolonijalisti vec kolonisti...
Dobro skriveni ali ipak vidljivi detalji otkrivaju ovo drugo...

Sve što kažem u par reči je izvučeno iz konteksta,mog konteksta.
DiplomiraniDuduk
Dezurna pricalica
Dezurna pricalica

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jun 15, 2010 1:43 pm Odgovoriti sa citatom

Katančić ::
To ... znaci da se cena struje formira po ceni kostanja pravljenja struje, a ne po ceni struje u drugim drzavama...
Tačno tako bi trebalo!
Ostaje samo jedna „sitnica”: može li cena proizvoda da bude niža u državi gde je sav repromaterijal skuplji (ali i lošiji!) nego bilo gde?
Ko god misli da je dovoljno sagraditi hidroelektranu i imati jeftinu struju – teško se vara! Troškovi su ogromni – dopadalo se to kome ili ne!
Pored toga na sajtu www.eps.rs može se videti da je ukupna proizvodnja u hidroelektranama daleko manja nego u termoelektranama.
Kad god se pomenu troškovi svi menjaju temu i počinju “A kolike su naše plate?!” Kada bi se prilagođavali platama zar ne bi trebalo prilagoditi i troškove ishrane, lečenja, školovanja, stanovanja i svega ostalog?! Ovako se cena struje određuje prema platama a sve ostalo prema troškovima! I to je pokazatelj “objektivnosti” svih rasprava o EPS-u.

Cena struje NE SME da bude talac niti politicara koji bi da tako sticu kesh za svoje kampanje i sebe licno preko upravnih odbora i trte mrte tehnologija...
Ne bi smela ali jeste!

Cena struje treba da bude jednostavan rezultat cene proizvodnje, sa sto manjim troskovima rezije...
Ako pod režijom podrazumevaš plate zaposlenih, čak i da svi rade besplatno, cena struje bi po tom merilu bila veća nego u EU. Već sam napisao zašto.

Sta ulazi u cenu struje?

Ulazi kradja uglja sa skladista termoelektrana.
Ulazi namerno ili nestrucno prelivanje u hidroelektranama...
Ulazi vise nego ocigledno glup ukupni sistem nasih brana (ja se stvarno pitam ima li centra za vodotokove, kad saznajem da u ocekivanju kise drze pune brane a male izlazne vodotokove)...
Ulazi sistem ocitavanja i naplate.
Ulazi sistem izgradnje i odrzavanja...
Ulazi sistem mita i korupcije...
Da li je to samo u EPS-u ili svuda? I da li to treba da proganja EPS ili vlast? Seti se samo šta se zbilo sa bivšim direktorom EDB. Sindikat se godinama bunio dok najzad vlast nije preduzela neke mlake mere. Da li je tu kriv sindikat ili vlast?

Kao i kod svega, mogu slobodno da se kladim da mi se poveri rukovodjenje EPS da bi radnici imali vece plate, posle tri meseca udarna , manje bi i radili , a ceo sistem bi bio jevtiniji i to znacajno...
Prihvatio bih opkladu! Uložio bih svu svoju (skromnu!) imovinu i život(!), protiv 15 dana zatvora za tebe! Deluje li ti fer?
Ne zaboravi da čak i u voćnjaku ne možeš samo da bereš plodove! Mora i da se radi i to mnogo!

Imam utisak da ekonomiju (kao nauku) poznaješ mnogo bolje nego ja. Predočavam ti samo činjenicu da je vrednost osnovnih sredstava EPS-a dok sam radio bila 50 milijardi evra. (Podatak iz internog glasila EPS-a.) Pokušaj bilo kome da objasniš šta to znači sa gledišta amortizacije.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Društvo Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 4 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 5:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!