NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Smisao života

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Psihologija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Smisao života
Autor Poruka
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 13 Mar 2009
Teme: 35
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 7:30 pm Odgovoriti sa citatom

Ne stidi se on crkve, nego ispada kao da se stidi toga sto jeste. Zasto je problem reci: Da, ja pripadam sekti. To je moj nacin verovanja, ja pripadam adventistima.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Dum Spiro, Spero...
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 7:36 pm Odgovoriti sa citatom

JovanovicZ ::
Ja nemam pojam odakle ljudima to da je adventisticka crkva nalik jehovinim svedocima ili satanistima nekim,..

linkovi koje miks potura u porukama nemaju veze sa adventistima, nego sa CPS-om (tzv. centar za prirodnjacke studije), a CPS ima sve odlike sekte. Poklonike vrbuju nekim miksom religija ojacanim kvazinaucnim teorijama od kojih su napravili ideologiju, zvanicno se cak i ne predstavljaju kao religijska organizacija, nego kao neprofitna organizacija, a vrlo su fundamentalisticki u tumacenju biblije.

Jeste da ih u Srbiji predvodi bivsi adventista, ali oni nisu adventisti... inace adventisti jesu sekta nastala u Americi u 19-om veku, koja sa hriscanstvom ima samo formalne veze jer su fokusirani na stari zavet....

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 7:39 pm Odgovoriti sa citatom

Mistery ::
Ne stidi se on crkve, nego ispada kao da se stidi toga sto jeste. Zasto je problem reci: Da, ja pripadam sekti. To je moj nacin verovanja, ja pripadam adventistima.

Ali, niti on, niti pripadnici te crkve ne misle da je u pitanju sekta. On i kaže da je adventista, a zašto bi rekao da pripada sekti, kad to tako ne doživljava?

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 7:46 pm Odgovoriti sa citatom

Mislila sam da ti je crkla tastatura! Laughing
Mislim da treba da se pobrinemo samo za svoju dušu i tuđe puteve spasenja da ne osuđujemo.
Kakav je smisao od toga da Miks to kaže što očekuješ, Misti?

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
miks
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 21 Jan 2009
Teme: 25

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 8:11 pm Odgovoriti sa citatom

Mistery ::

miks ::
ni jedan nema ama bas nista sa mojom verskom zajednicom (ili "sektom", kako ti uzivas da me/nas klasiras, to si vec pokazao na ovom forumu),

Nije mi jasno zasto neko, ko je u sekti, ne zeli to da prizna. To jeste stvar licnog ubedjenja, zato ne vidim zasto bi se neko stideo toga...

Citat:
Верске заједнице у Србији
1. Српска православна црква
2. Викаријат Румунске православне цркве
3. Подворје Московског патријархата у Београду
4. Јеврејска заједница
5. Исламска заједница
6. Београдска надбискупија – митрополија
7. Суботичка бискупија
8. Зрењанинска бискупија
9. Ђаковачко-сремска бискупија
10. Скопско-призренска бискупија
11. Крижевачка бискупија гркокатоличке цркве (унијати)
12. Словачка евангеличка црква (аугзбуршке вероисповести)
13. Хришћанска реформатска црква (калвини)
14. Хришћанска адвентистичка црква
15. Хришћанска баптистичка црква
16. Христова пентекостна црква
17. Јеховини сведоци – хришћанска верска заједница
18. Евангеличко-методистичка црква
19. Хришћанска назаренска заједница
20. Христова црква браће
(Из документа Министарства вера Републике Србије из 1997)

Silver surfer ::
ne zaboravite da su te sekte u stvari protestantske crkve koje su dominantna religija u vecini zapadnih zemalja, i ne znam zasto vlada uvrezeno misljenje da su one toliko lose osim sto na religiju gledaju na malo drugaciji nacin...

takvo misljenje vlada zbog neupucenosti ljudi...

hm ::
mada Miroljub Petrovic Miks zvuci kao dobro poklapanje imena i nadimka

Ovde mozes da vidis "Miroljuba Petrovica"
http://www.

Citat:
bitno je, jer je posluzilo kao uvertira za drugi deo teksta gde objasnjavam kako neki ljudi pogresno smisao zivota traze u pripadanju verskim grupama i ideologijama, dok je smisao zivota nesto individualno

Ako je smisao zivota nesto individualno, kako si naveo u zadnjem delu recenice, onda prvom delu tvoje recenice ovde nije mesto!

Citat:
i trebas da se izvinis Misty, jer si joj spam-ovao temu

U opste nisam spam-ovao. Samo sam citirao (nebitno koji prevod) deo biblije, koji takodje govori o smislu zivota.
Poenta je bila na sadrzini citata, a ne na registraciji instituta (opet, nebitno kojeg)

Citat:
slicni su vam metodi obracuina sa neistomisljenicima

Samo sam iznosio svoje misljenje o smislu zivota, na sta imam jednako pravo kao i svako drugi.

Citat:
da li si razmisljao o kontrolisanju sebe da ne nastojis da siris uverenja svoje sekte na svakoj temi....

Ti si potegao temu o religiji a Misty je spomenula jer nije razumela moj post

Poslednji put izmenio korisnik miks dana Ned Jul 04, 2010 8:28 pm; Izmenjeno ukupno 1 puta. (0 procenata izmenjeno)

miks
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 8:19 pm Odgovoriti sa citatom

inace adventisti jesu sekta nastala u Americi u 19-om veku, koja sa hriscanstvom ima samo formalne veze jer su fokusirani na stari zavet....

Ne vredi da ti objasnjavam, svakako mi neces verovati.
Cudime samo kako da ti se omakne tako nesto kada si ti toliko informisan Wink

ocigledno je da brkas adventizam sa judaizmom

hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 8:24 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Ovde mozes da vidis "Miroljuba Petrovica"

miks, nisam ozbiljno mislio da si ti taj famozni Miroljub Petrovic....
nema potrebe da dokazujes da nisi...
ne treba ostavljati privatne podatke po forumima...
predlazem adminima da pobrisu zadnjih nekoliko postova...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
miks
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 8:30 pm Odgovoriti sa citatom

Uklonio sam sam. To je bilo samo da ti pokazem da nemam cega da se stidim niti da se skrivam Razz

O.K. A sad' idemo na smisao zivota Arrow

hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Jul 04, 2010 9:17 pm Odgovoriti sa citatom

miks ::

Uklonio sam sam. To je bilo samo da ti pokazem da nemam cega da se stidim niti da se skrivam Razz

O.K. A sad' idemo na smisao zivota Arrow

ok...
nego smo mnogo izspamovali temu ovom prepirkom...
mogli bi admini u svakom slucaju da malo pociste....

i da miks, u pravu si, smisao zivota ima veze sa religijom...
u smislu da ako Bog postoji, onda religijski pogled na svet (nevezano za neku odredjenu religiju) ima veze sa smislom zivota, a ako Bog ne postoji onda je religija izmisljena zbog potrebe da se zivotu da smisao...

moja je pretpostavka da zivot ima smisla i da taj smisao nije samo za dobrobit Boga, nego i za dobrobit bica koja je stvorio... ako bi bilo drugacije taj Bog ne bi bio Bog u kog mogu da verujem...

u skladu sa tom pretpostavkom, logicno je da je zivot namenjen nekoj vrsti razvoja dusa...tj. da je zivot neka vrsta skole za ucenje kroz iskustvo...

smatram i da se kroz jedan zivot ne moze dobiti dovoljno iskustava iz razlicitih uglova percepcije, jer smo prilicno odredjeni okruzenjem u kome se rodimo ... ..

sto se smisla zivota tice, mnogi vernici ga nalaze u spasenju duse, u carstvu nebeskom...medjutim ja ne volim taj izforsirani dualizam tipa stap i sargarepa, oslikan u idejama raja i pakla, jer smatram da je nemoguce posle jednog zivota povuci liniju izmedju onih koji bi dobili stap (pakao) i onih koji bi dobili sargarepu (raj)...
takodje mislim da je klasicno uslovljavanje nacin na koji se eventualno dresiraju zivotinje, a ne nacin na koji se podstice razvoj razumnih bica...
zato sam sklon da celu crno-belu ideju o raju i paklu izbacim potpuno iz domena moguceg funkcionisanja sveta i da je vidim samo kao metod ubacen u religije za manipulaciju masama, za njihovu kontrolu...

smatram da dok god je dualizam raj-pakao filter kroz koji neko prilazi hriscanstvu, on nije u stanju da vidi neke druge bitnije poruke i pouke tog ucenja... a glavna poruka tog ucenja je sasvim logicna - Bog kao tvorac svih ljudskih dusa zeli da one jedne drugima zele i cine dobro

miks
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Jul 10, 2010 5:46 pm Odgovoriti sa citatom

Nesto razmisljam... cini mi se da o smisaonom zivotu covek neminovno pocne da razmislja kada razmislja o smrti. Ne mora da znaci da je uvek tako, ali cesto je bas tako.

Nedavno sam naisao na jedan lep tekst upravo o ovoj temi. Istinit je dogadjaj i veoma mi se dopao. pa cu ga u celosti podeliti sa vama:

"Bilo je jako kasno. Vracala sam se kuci iz posete prijateljima kod kojih sam provela jedan dugi dan, pomazuci im u selidbi. Bilo je 3 sata ujutro kada sam se, sva iznemogla, konacno stropostala u auto i krenula kuci.

Na pola puta, umor je poceo da uzima svoj danak i shvatila sam da bi veoma lako moglo da se dogodi da zadremam za volanom. Zato sam, da bih sebe odrzala budnom , pocela da razmisljam kako bih se osecala kada bi ovo bio poslednji dan mog zivota.
Pitanja su pocela da mi se roje po glavi i sve vise naviru.

Sta sam ucinila sa svojim zivotom?
Da li je moj zivot nekome bio vazan? Da li je imao smisao? Da li sam ga ispravno zivela? Da li su moji prioriteti bili dobri, ili sam se usredsredjivala na pogresne stvari? Kome cu nedostajati? Ko me je voleo, koga sam volela?
Znam da su ovo preteska pitanja za tri sata ujutro i nisam sigurna odakle su dosla, ali ona su zaista zaokupila moju paznju!

I tako sam razmisljala o svom danu.
Da li bih zazalila zbog necega kada bi mi ovo bio poslednji dan?
Nakon nekoliko trenutaka shvatila sam da pomaganje prijateljima u znojenju i muci selidbe i ciscenja kuce nije nesto zbog cega bih zazalila. Mozda to jeste bio dug i iscrpljujuci dan, ali ucinila sam to za njih jer ih volim i nisam zelela da se sami muce. Ne, ne bih zalila zbog ovakvog dana u svom zivotu!

Uh! Kakvo olaksanje!

Ali, onda mi je dosla druga misao na um. Sta je sa ostalim danima u mom zivotu? Koliko njih sam vec protracila na pogresne stvari? Koliko njih sam procerdala brinuci se za stvari koje se nikada nisu dogodile? Koliko njih sam uludo provela ne radeci nista? Dok sam razmisljala o ovakvim pitanjima, u glavi mi je sinula uspomena na predivan dan proveden u Svajcarskoj.

Nalazila sam se u Montreu na samom Zenevskom jezeru, i za to poslepodne nisam imala nista isplanirano. Kakav luksuz!Setala sam pored jezera i odlucila da bi najbolje bilo da besciljno tumaram njegovim obalama dok ne nadjem savrseno mesto da sednem, upijam prizor pred sobom i budem sama. Pronasla sam udobnu klupu kraj same ivice jezera i sela, ponesena lepotom koja me je okruzavala. Ovaj trenutak je bio samo moj! Ili sam barem tako mislila.

Nekoliko minuta nakon sto sam otkrila svoju malu oazu, elegantno obucen sredovecan covek je iznenada prosao pored moje klupe i seo.
Moram da priznam da me je iznervirao sto je prekinuo moj trenutak i pitala sam se kako da ga navedem da nastavi tamo gde je krenuo. Dok je tako sedeo, nasmesio mi se i pozdravio na francuskom jeziku: “Dobar dan!”
Svako ko me poznaje zna koliko volim melodican francuski jezik, ali da, avaj, znam samo desetak francuskih reci. Tako sam iskoristila to moje “izvanredno” znanje i odgovorila: “Dobar dan, da li govorite engleski?”, nadajuci se da ne govori engleski i da cu biti prepustena svojim mislima. Naravno, buduci da je bio Svajcarac, govorio je mnogo jezika, ali engleski najbolje od svih.

I tako, potpuno neocekivano, bila sam otrgnuta od svog savrsenog trenutka i zavrsila u razgovoru sa sredovecnim Svajcarcem. Dok smo razgovarali (uglavnom je on pricao), saznala sam da zivi pored jezera nedaleko odatle u basnoslovno velikoj vili. Kazao mi je bio izuzetno uspesan u poslu i da je proputovao celi svet. (U tom trenutku sam vec razmisljala da li mu je potrebna usvojena unuka, ali sam shvatila da bi bilo malo neumesno da mu to predlozim s obzirom da smo se tek upoznali). Nastavio je je da govori, a ja sam osetila da nesto nedostaje u celoj toj prici o uspehu i bogatstvu – nije delovao srecno.

Pitala sam ga za njegovu porodicu – da li su bili blizu njega, da li ih je cesto vidjao? Tada je sve utihnulo. Nisam znala sta da kazem, pa sam samo sedela i cekala. Konacno, sa suzama u ocima, okrenuo se prema meni i kazao da nema nikoga.Kazao mi je da je svojim velikim uspehom i jos vecim bogatsvom upropastio svoj zivot.
Sledecih sat vremena sedela sam i slusala ovog zalosnog, usamljenog coveka koji mi je poverio da se u svim zivotu usredsredio na pogresne prioritete. Novac i uspeh stavio je ispred porodice i prijatelja; lose se ponasao prema ljudima s kojima je saradjivao u poslu samo da bi napredovao, a sada je zalio zbog mnogo cega u svom zivotu i voleo bi da moze da vrati vreme i ispravi greske.

Tuzno je bilo gledati ga dok je odlazio. Sumnjala sam da cu ga ikada vise videti i dok sam ga posmatrala kako ide prema svojoj palati, razmisljala sm o ostatku njegovog zivota u nadi da ce ipak nekako naci mir i srecu.

Nakon tog poslepodneva na Zenevskom jezeru, mnogo puta sam se setila ovog coveka. Jer, dok sam u 3:15h ujutru cekala zeleno svetlo na semaforu, njegove poslednje reci upucene meni ucinile su mi se vaznijima nego ikada ranije: “Poslusaj starog coveka koji zna sta govori – nemoj da protracis svoj zivot, usredsredi se na prave stvari”.

Nekoliko sedmica kasnije, odlozila sam obavljanje kucnih poslova i otisla u park da slusam jako dobar dzez bend. Dok smo moji prijatelji i ja slusali dzez sa ostalim ljubiteljima muzike, ispricala sam im svoj susret sa Svajcarcem i pitala sta misle o njemu.Vecina njih je kazala da se slaze s njim i da su im ljudi i medjusobni odnosi najvazniji u zivotu. Kako je poslepodne odmicalo, posmatrala sam ljude oko sebe i iznova preispitivala svoje prioritete. Da li su bili ispravni? U sta sam ulozila najvecu kolicinu svog vremena i energije? Da li bih, ako se osvrnem unazad, zazalila zbog svojih odluka? Da li cu u buducnosti biti okruzena stvarima a ne ljudima?

Dok sam gledala oko sebe, ponovo sam sebi postavila to pitanje – kada bi mi bilo receno da cu umreti za sat vremena, kako bih se osecala razmisljajuci o danu koji sam upravo prozivela?
Da li bi zazalila sto nisam danas ocistila kucu? Mozda, ali mislim da ne. Da li bi zazalila sto me je opcinila predivna muzika? Mislim da ne. Da li bih zelela da se nisam smejala i pricala tog poslepodneva sa ljudima koje koje volim? Ne. Kada bi mi bilo receno da cu umreti za jedan sat, jedina stvar zbog koje bih zalila bila bi sto nemam vise vremena koje bi mogla da provedem sa ljudima koje volim.
Pogledala sam sve svoje luckaste prijatelje, posmatrala sam lice svakog od njih ponaosob, slusala njihove glasove i smesila se, svesna da sam danas postupila na ispravan nacin.”

U sustini, to je to! Ne protraciti svoj zivot! To je smisao zivota!

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Psihologija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Strana 5 od 7

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!