NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Smisao života

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Psihologija Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Smisao života
Autor Poruka
andjelo
Prolaznik
Prolaznik

Pol: Muski
Pridružio: 04 Avg 2010
Teme: 1
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email MSN Messenger
Poruka Upisano: Sre Avg 04, 2010 4:27 pm Odgovoriti sa citatom

Ljudima je oduvek bila potrebna svetlost da bi im pokazala put. Danas je problem u tome što ljudi ne žele da vide svetlost, a ipak žive u tami i ne žele ni da pokušaju da je se oslobode.

Vreme je, da čovek postavi sebi svrhu. Dok je njegovo tle, još plodno za to. To, tle će vremenom postati neplodno i šturo, i iz njega neće moći više nići visoko drvo.

Čovek je saznajno biće iz čuđenja nad sopstvenim neznanjem. Zbog toga čovek sebi postavlja pitanja, a iz odgovora na njih stalno slede nova pitanja.

Savremeni čovek postavlja sebi jedno od najtežih pitanja, šta je život, šta je njegov smisao?

U životu ili sve ima svoji smisao ili je sve besmisleno. U životu ne postoji slučajnost, slučajnost je samo iluzija, a ostale stvari se dešavaju, zato jer Bog (ukoliko postoji) ne želi da se poigrava sa nama.

Život je vreme podređeno onome što tek treba da se u njemu doživi. On biva u minimalnim trenucima, koji ne traju večno, već samo nekoliko godina. Čovek oseća da ga vreme uništava i gazi i da je on samo tren u večnom vremenskom ciklusu. Vreme se odvojilo od prirodnih pojava, kao sto je buđenje, spavanje, izlazak sunca, pa se pretvorilo u matematički epitet stvoren pronalaskom časovnika. Večnost je prestala da služi kao merilo ljudskih akcija i time se merenje vremena pretvorilo u korišćenje vremena i u raspodelu ljudskih jedinica. Vreme je postalo podređeno događajima.
Proticanjem vremena život nam niže događaje i ti se događaji ne mere danima, vec su sami dani potisnuti i podređeni onome sto se dešava, pa služe kao formalne oznake. Cilj života jeste pronaći njegov smisao. Postojimo da bi smo nastavili svoje postojanje, a smisao toga je da osećamo, bez toga, bez ljubavi, bez tuge, bez ljutnje, bez mržnje, dah je samo sat koji kuca.

Današnji svet je prepun mračnih pogleda na život. Pa, se postavlja pitanje čemu služe sva ta osecanja, i da li su i zašto su uzaludna?

Čovek je sebi u najlepsem osećanju, kao sto je ljubav dao najmračniji odgovor. Zašto da volim, jer ako sve čemu sam se nadao(la) i postane istina ... i daljie ću morati da okusim gorčinu smrtnosti. Da li od mača ili od sporog proticanja vremena moja(i) voljena(ni) će umreti. A, za mene neće biti utehe ... neće biti utehe koja bi olakšala bol njene(njegove) smrti. A, ja ću i dalje trajati u tami i sumnji ... kao zimska noć koja dolazi bez zvezda. Boraviću ovde, sa slomljenom tugom pod drvećem koje bledi ... dok se ceo svet ne izmeni i duge godine mog života sasvim ne istroše. U svetu nema ničeg sem smrti.

Ovakvo razmišljanje jeste istinito, ali vodi ka bezizlazu, ludilu i samoubistvu. Ljubav je najlepše i najače osećanje, ono daje smisao življenja, podstrek da se sprovode planovi, zelju da se ličnost angažuje i snagu da deluje.

Osećanja su način na koji ličnost reaguje na okolinu, na ljude i na događaje ili su izraz naših raspoloženja, želja i nada. Ona izviru iz naših dubina, pokazuju ko smo mi u suštini i kako doživljavamo život i svet. Ali, osećanja nisu potrebna čoveku samo u nekom trenutku, ona treba da daju dobre rezultate njemu samom i da ga podržavaju u moralu i hrabrosti življenja. Treba sameriti svoja osećanja i predmet ljubavi i prema tome napraviti izbor. Nema smisla da najlepše osećanje vodi licnost u pitanje, u propast, u nezadovoljstvo i u grižu savest, već to treba da joj obezbedi mir, pravu sreću i zadovoljstvo.

Čovek treba da izabere nekoga i nešto što će postojanije i trajnije voleti, što će ga dugovečnije hrabriti i poštovati.

Teško je ljubiti, a tesko je i ne ljubiti. A, najstrašnije je ljubiti uzalud.
Oni koji previše vole izgube sve, a oni kod kojih je ljubav manje strastvenija duže traje. Ljubav je samo san iz kojeg se svi moramo probuditi i shvatiti šta smo izgubili, jer je najlepše živeti među stvarima kojih nema. Ljubav je strast, koja traje ni od vremena ni od prostora. Ona je sve što sija posle smrti.

Za života je dovoljno da se savladaju dve stvari: istorija i filozofija života.Oni, koji ne uče iz istorije prokleti su da je ponove, što znaci da će morati da plaćaju na tuđim greškama, a opet će učiti iz njih, tako će se njihovi životi vrteti u krug.Filozofija života sastoji se u tome, da pojedinac treba da pronađe samog sebe u nečemu, čime će pronaći sopstvena ramišljanja o životu, a samim tim izgradiće se sopstvena filozofija života.

Ne sme se razmišljati o tome, kako je naša ljudska avantura besmislena i da ćemo svi umreti. Ne treba priželjkivati smrt zbog teških okolnosti i tragizma, već uprkos svemu trajati i što više živeti.

Pojedinac, može da izabere da li će slediti lošu sudbinu ili će se boriti protiv nje i truditi se da je promeni. U svetu postoje dva puta, kojma pojedinac može da krene, a to su: intelektualni ili saznajni put i stranputica ili ulica.

Onaj ko krene stranputicom ili ulicom činiće samoživna dela sa ciljem da nesto osvoji, bez obzira na namere i postupke, pri čemu neće voditi računa o drugim ljudima i njih će povređivati. Takvi ljudi misle da ne mogu biti voljeni, oni mogu da žive i traju, čak i kada se zapitaju šta ostavljaju iza sebe. Te ljude možemo nazvati, ljudi sa druge strane zakona. Oni imaju nasilničku volju za moc, jer ono što je slabije služi jačem na to ga goni volja koja hoće da gospodari nad onim što je još slabije :toj želji se ne može odoleti. Kao što se manje podaje onom što je veće, da bi moglo imati želje i moći nad manjim : tako se podaje ono što je najveće, i radi moći stavlja-i život na kocku. Za njih zlo je samo stvar gledista. Misle da su veći od Boga, pa zbog toga Bog za njih ubija nepristrasno, pa što ne bi i oni, jer pred Bogom nema stvorova kao što su oni, niko mu nije nalik. To su psihički poremećene osobe o kojma je dosta tesko pričati, jer je malo reči koje bi opravdale: nasilje, ubistvo, drogu, itd.

Dokle, onaj ko krene saznajnim ili intelektualnim putem, kako i sam naziv kaze intelektualnm, postaće pametna osoba sa izuzetno pozitivnim mišnjenjem. Pozitivno mišljenje predstavlja proces promena u kojma se pojedinac menja od samoograničavanja ka samodokazivanju, od nazadovanja ka napredovanju, od poraza ka uspehu. Onaj, ko razmišlja pozitivno, vidi sve teškoće i to sasvim pravilno. One ga ne zbunjuju i on ne pokušava da se izvuče. On zna da u svakom problemu leži jezgro njegovog rešenja. Onaj, ko misli pozitivno neće u nevolji negirati emotivno, shatajući da ljudski um ne može da da ono najbolje od sebe kada je ljut ili emotivno potresen. Onaj, ko razmišlja pozitivno svestan je da će samo mirnim, čak i hladnim razumom moći da otkrije, one nepristrane racionalne i umne ideje, koje će ga dovesti do razumnog rešenja.

Saznanje je proces istraživanja istine, a znanje je pozitivan rezultat tog procesa, samo ona uverenja koja su istinita i stečena na osnovu razloga mogu se nazvati saznanjem. Problem je u tome što niko ne vidi koliko su putevi intelektualca i propalice, zapravo slicni.Slični su po tome što i jedan i drugi traže propast na svoji način, razlikuju se samo po tome što intelektualac vremenski duže traje od propalice.

Nakon svega sunce će opet izaći, zemlja će se okrenuti i na kraju će svako videti bolesnu ruku vremena, koja će pisati njegovu poslednju želju u znaku sećanja.

Ali, posle smrti svi smo isti, sve nas pokriva ista crna zemlja, ista trava, isti sneg. Smrt je najodvratnija stvar, privlači se potajno kao kradljivac, a ipak dolazi kao gospodar. Ljudi se plaše smrti i to je razlog zašto svi živimo.

Od pamtiveka do danas svet se previše izmenio.Ljudi nisu kao nekad, Đavo je za masku uzeo lice Anđela, pa ljudi iskorišćavaju svoje najbliže i najbolje prijatelje za lična zadovoljstva.

Na to je najviše uticala tehnologija, ratovanja, želja za osvajanjem, ali presudnu ulogu imao je ljudski um. Čovek je oduvek težio ka ličnim zadovoljstima i osećanjima, nije mario za tuđim. Čovek kao takav, današnji svet može lako pretvoriti u savršeni novi svet, što znači svet u kome glavnu ulogu imaju tehnologija i ratovanja, svet u kome se deca prave iz epruvete, a radnici sa najmanjim koeficijentom inteligencije.

Danas u svetu mogu se videti tri vrste osoba: u prvu grupu spadaju princeze koje čekaju svog princa na belom konju i onda nestanu tačno u ponoć ili drugim recima sponzoruše, u drugu grupu spadaju narkomani, pederi, kurve, itd., i u trecu grupu spadaju ljudi kojma se noću ne spava, kao i oni koji nemaju šta da rade, pa tek tako lutaju gradom.Znanje koje je nekada postojalo prodato je da bi istorija bila zapisana, danas nema šta ni zašto da se osvaja, pa život u svetu postaje dosadan bez ratova. Ratovi su simbiol za strah i propast, rat hrani bogate dokle ubija siromašne, ali ratovi su neophodni za opstanak ljudi da bi znali i osećali da su postojali.

Današnj svet se pretvoro u veliku kuću u kojoj se nalazi samo bol. Čovecanstvo nikada neće shvatiti da treba da zatvori svoji glupi um, jer ono što ce uskoro videti neće biti stvarnost, prodaće svoje duše za savršeni novi svet, a neće znati ni šta je to.

Ljudi kreću u novo doba dok sve što vole trune i vene.

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 13 Mar 2009
Teme: 35
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Poseti sajt autora
Poruka Upisano: Pet Mar 04, 2011 5:21 pm Odgovoriti sa citatom

Nešto mi pade na pamet: Život sam po sebi nema smisao, jer se završava.

Hmm... Moraću da razmislim o tome.

Dum Spiro, Spero...
miks
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 21 Jan 2009
Teme: 25

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pet Mar 04, 2011 6:22 pm Odgovoriti sa citatom

Mistery ::
Nešto mi pade na pamet: Život sam po sebi nema smisao, jer se završava.

Hmm... Moraću da razmislim o tome.

Pa zavisi kako se gleda... Zivot jedne pcele je veoma kratak ali je ipak itekako smislen.
Verovatno je onda u pitanju kako osmisliti zivot - da ne prodje tek tako...
Hmm... da, ovo tera na razmisljanje cesces

ZeljkoS
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 10 Apr 2009
Teme: 48

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 04, 2011 7:55 pm Odgovoriti sa citatom

Svako ima svoj smisao zivota.
Recimo, moj smisao zivota TRENUTNO je da dovedem kraju moju uljanu sliku princeze Grejs Keli...kad nju zavrsim...mogu da odapnem, bice mi svejedno Very Happy
Makar nesto ce ostati iza mene....

gavrani
Naj forumas 2011.

Pridružio: 13 Maj 2010
Teme: 88
Lokacija: austrougarski deo prestonog grada zemaljske srbijice
Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Mar 04, 2011 9:27 pm Odgovoriti sa citatom

vilin konjic zzivi samo jedan dan, ali zato ceo dan leti...

I AM - I CAN
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Mar 06, 2011 3:15 pm Odgovoriti sa citatom

Mislim da moj život nema baš nikakvog smisla. Confused

Dum Spiro, Spero...
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Mar 06, 2011 3:55 pm Odgovoriti sa citatom

Mistery na ovom forumu sam ja zaduzen za sirenje pesimizma, ako ces vec da mi otimas leba iz usta uradi to kako treba... Smisli pesmu. Sto crnju mozes, i pocni da slusas tap011. Izjava da tvoj zivot nema smisla i nema nekog smisla bez malo dramatike u celoj prici... Wink

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Mistery
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Mar 06, 2011 4:02 pm Odgovoriti sa citatom

JovanovicZ ::
Mistery na ovom forumu sam ja zaduzen za sirenje pesimizma, ako ces vec da mi otimas leba iz usta uradi to kako treba... Smisli pesmu. Sto crnju mozes, i pocni da slusas tap011. Izjava da tvoj zivot nema smisla i nema nekog smisla bez malo dramatike u celoj prici... Wink

Nisam patetična. Ne moram da opravdam ono što sam rekla smišljajući pesmu, da bih rekla da moj život nema smisla.
Nisam u depresiji, samo sam razmislila i rekla ono što sam zaključila.

Dum Spiro, Spero...
Page
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 04 Apr 2007
Teme: 7

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Mar 06, 2011 5:46 pm Odgovoriti sa citatom

svaka cast za iskrenost. uglavnom se ljudi foliraju da su u nekim bitnim i velikim pricama. posto si to zakljucila na vreme, za tebe jos ima nade.

JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Mar 06, 2011 6:57 pm Odgovoriti sa citatom

@<istery
Ako si sa 18 zakljucila da tvoj zivot nema smisla to je znak da nesto nije u redu. Tvoj zivot nije ni poceo jos uvek, pobogu do pre neki dan si se pitala sta ces da studiras, ne zezam se ozbiljno ti kazem da trebas da posetis nekog sa kim ces da porazgovaras o tome. Pored roditelja naravno.

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Psihologija Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Sledeci
Strana 6 od 7

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Apokalipsa? Natasa Miljkovic Pet Nov 30, 2012 5:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Prijateljstva koja prelaze u nešto više Eric Cantona Sre Maj 26, 2010 4:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Foklandi ~ Ostrva koja je rat promenio nabolje Eric Cantona Uto Jan 19, 2010 5:16 pm  Pogledaj zadnje poruke
Najvece lazi srpskih politicara Eric Cantona Sub Jan 02, 2010 4:28 am  Pogledaj zadnje poruke
Koja god vlast da je, policija i zandarmedija su uzas Dobrovoljac Sre Dec 05, 2007 7:39 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!