NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

Komarci

Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Predlozi tema Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

Komarci
Autor Poruka
gavrani
Naj forumas 2011.

Pol: Muski
Pridružio: 13 Maj 2010
Teme: 88
Lokacija: austrougarski deo prestonog grada zemaljske srbijice
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Pon Jul 19, 2010 12:38 pm Odgovoriti sa citatom

zbog chega je, prskanje iz vazduha shtetno po zdravlje, na shta najvishe i najgore utiche?

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
I AM - I CAN
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jul 19, 2010 6:49 pm Odgovoriti sa citatom

gavrani ::
na shta najvishe i najgore utiche?

na komarce

Citat:
STRUČNJACI UPOZORAVAJU NA ŠTETNO ZAPRAŠIVANJA IZ AVIONA
Suzbijamo komarce nebezbednim metodama

Miljana Leskovac | 14. 07. 2010. - 00:02h | Foto: FoNet | Komentara: 40
Zaprašivanje komaraca iz aviona nije bezbedno za ljudsko zdravlje, kao ni supstanca lambda cihalotrin koja se u te svrhe u Srbiji koristi godinama unazad, kaže za „Blic“ Željko Tomanović, profesor Biološkog fakulteta. U Evropi je ovaj insekticid davno zamenjen bezbednijim biološkim sredstvima, a prskanje iz vazduha potpuno je zabranjeno.

U EU zaprašivanje iz vazduha zabranjeno
- Naše metode su potpuno neefikasne, a pri tom i štetne po ljudsko zdravlje. Za prskanje komaraca iz aviona izdvaja se pet miliona evra, umesto da se angažuju ljudi za sezonski posao koji bi prskali po priobalju u proleće, dok su komarci još larve. To bi bilo jeftinije i ne bi se, kao sad, strepelo od kiše - objašnjava profesor Tomanović.

Evropski parlament zabranio je prošle godine prskanje iz aviona zbog štetnog dejstva koje ta metoda ima po zdravlje ljudi. Profesor Tomanović ističe da nije metoda jedini problem, već i insekticid lamda cihalotrin koji je izuzetno toksičan, a u Srbiji se već godinama koristi. U Sekretarijatu za zaštitu životne sredine u Beogradu ne slažu sa ovakvim stavovima.

- Zaprašivanje iz aviona je najefikasnija metoda suzbijanja komaraca. Supstanca lambda cihalotrin nije opasna po zdravlje ljudi u malim koncentracijama koje koristimo pri zaprašivanju. Ona je prošla sve potrebne testove na pticama, pčelama i ostalim osetljivim organizmima i dobila je pozitivnu ocenu - ističu u Sekretarijatu i dodaju da se nikada nije desilo da nekome pozli zbog zaprašivanja.

Lambda cihalotrin odavno se ne koristi u zemljama Evropske unije, kao ni u Americi gde ovaj insekticid nazivaju „kung-fu“, „matadorom“ i onim koji „stvarno ubija“. Standardi Evropske unije dozvoljavaju samo ubijanje larvi komaraca sa zemlje biološkim sredstvima, dok se prskanje iz vazduha hemijskim sredstvima zabranjuje zbog hemijskih otrova koji loše utiču na zdravlje ljudi.

Štetna dejstva
Profesor Tomanović ističe da insekticid koji koristimo u zaprašivanju šteti endokrinom sistemu, naročito štitnoj žlezdi i da ne pogoduje asmatičarima. Na jednom od američkih sajtova istaknuto je da se pri korišćenju lambda cihalotrina mogu javiti indikacije kao što su bol i peckanje u očima, nosu, otežano disanje, osip, dijareja i povraćanje, i da se nakon uočenih simptoma odmah treba javiti lekaru.

http://www.blic.rs/Vesti/Drust.....m-metodama

konkretni podaci o stetnosti:
http://npic.orst.edu/factsheets/l_cyhalogen.pdf

nije stetan u malim dozama...moze da izazove osip na kozi ako se bude izlozen prejakoj dozi...sto je nemoguce zaprasivanjem ...
druga je prica ako hoces da mazes lambda cihalotrin na hleb i jedes za dorucak u duzem vremenskom periodu...
mada isto vazi manje vise za bilo koju hemikaliju...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Zenski
Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Pon Jul 19, 2010 8:43 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa Miljkovic ::
sto se zaprasivanja tice, dolazio nam je u Jutarnji covek biolog, sa Veterinarskog fak. Rako je da ovaj vid yaprasivanja ni u ludilu ne bi primenjivale evropske zemlje jer bi se suocile sa milionskim zahtevima za odstetu.. Zato sto je sto je opasno po zdravlje, oni to rade samo sa zemlje..

Citat:

Štetna dejstva
Profesor Tomanović ističe da insekticid koji koristimo u zaprašivanju šteti endokrinom sistemu, naročito štitnoj žlezdi i da ne pogoduje asmatičarima. Na jednom od američkih sajtova istaknuto je da se pri korišćenju lambda cihalotrina mogu javiti indikacije kao što su bol i peckanje u očima, nosu, otežano disanje, osip, dijareja i povraćanje, i da se nakon uočenih simptoma odmah treba javiti lekaru.

Naravno da je opasno po zdravlje.
Ja se pitam već mesec dana šta mi je sa očima svaki dan... od monitora nije, gledam u monitor već 10 godina. Nije ni alergija, nije ni konjuktivitis, ispirala sam čak i kamilicom i stavljala onu mast hloramfenikol, pa ne vredi... Garantujem da je od tog zaprašivanja, u suprotnom, zašto me ne peku nikad oči kad sam po ceo dan u kući...? U ovoj Srbiji sve prolazi. Ali me to više ne čudi ni malo Smile Ništa me ne čudi... sve mi je eto, normalno.

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Jul 19, 2010 9:52 pm Odgovoriti sa citatom

CIA snajka CIA... Laughing pa je li normalno da avionom izbacujes hemikalije iznad naseljenih mesta i ocekujes da sve prodje bez posledica? Da nije neki vajni naucnik ispijao ceo dan sredstva protiv komaraca pa sad ide okolo i tvrdi kako nije stetno? Ponekad mi tako dodje da umesto komaraca, krpelja, buba rusa i buba svaba zaprasujem naucnike...

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jul 20, 2010 8:18 pm Odgovoriti sa citatom

meni ovaj clanak iz Blica o stetnosti zaprasivanja govori pre svega o neprofesionalnosti novinara.......novinaru koji pravi paniku i pise clanke sa ozbiljnim posledicama bez da posveti 5 minuta istrazivanju problema.....

tekst kaze:

Citat:
Na jednom od američkih sajtova istaknuto je da se...
vrlo jaka potpora za tvrdnju... na jednom od americkih sajtova je mozda receno i da je autor clanka u Blicu vanbracno dete kisne gliste i amebe....
koji se to jos profesionalni novinar poziva na izvor koji ne navodi?

...
lansirao je pricu o izuzetno toksicnoj hemikaliji, a nema predstavu sta znaci izuzetno toksicna hemikalija...

hemikalija nije toliko stetna... hranili su miseve i pacove tim insekticidom u trajanju od 2 godine i efekti su postojali tek sa ekstremnim dozama...da su ih tako sistematski hranili raznim lekovima koji se daju ljudima, ili E-ovima koji se stavljaju u ljudsku hranu, ili raznim hebricidima, pesticidima i stocnim antibioticima koji su prisutni u ljudskoj hrani, nisam siguran da bi misevi i pacovi izdrzali i par nedelja....

a pitanje je i koliko je kompetentan sagovornik sa Bioploskog fakulteta....
on je biolog, a ne toksikolog, o uticaju toksina na ljudsko zdravlje je apsolutno nekompetentan da govori....

a sudeci po temi njegovog javnog predavanja, uz to je neobjektivan jer je zaljubljen u insekte parazite za koje kaze "Insekti parazitoidi, kao značajna komponenta biološke raznovrsnosti, su tokom koevolucije sa svojim domaćinima stekli čitav niz jedinstvenih adaptacija i rešenja nepoznatih kod drugih organizama. Parazitizam kao evolutivna strategija se u njihovom slučaju pokazala kao veoma uspešna..."
http://www.pescanik.net/content/view/3195/58/
komarci su za njega pre svega znacajna komponenta bioloske raznovrsnosti, ...sa jedinstvenim adaptacijama...nosioci uspesne evolutivne strategije...

ono sto gosn profesor zaboravlja je da su komarci prenosioci raznih bolesti, i da je s obzirom na aktuelnu promenu klime, samo pitanje vremena kad ce i malarija da se ponovo pojavi u Evropi...

Citat:
Da nije neki vajni naucnik ispijao ceo dan sredstva protiv komaraca pa sad ide okolo i tvrdi kako nije stetno? Ponekad mi tako dodje da umesto komaraca, krpelja, buba rusa i buba svaba zaprasujem naucnike...
rece covek koji kad kupuje hranu ne cita koliko E-ova je nabudzeno unutra....

cudan si ti covek Jovanovicu, u hrani ti ne smeta sto je budzena svim i svacim sasvim bez razloga, ali ti smeta ako se bare sa komarcima opravdano zaprasuju...

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
JovanovicZ
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 04 Okt 2008
Teme: 36

Zemlja:

Poruka Upisano: Uto Jul 20, 2010 8:48 pm Odgovoriti sa citatom

Meni ne smeta ni u hrani niti sto nas prskaju zajedno sa kojekakvim bubama, bas suprotno - ja volim da udisem otrove a ako neko nekad pocne da ubija komarce mirisljavom vodicom tim bolje...

Pobednik u teskoj kategoriji najglupljih forumskih potpisa.
Natasa Miljkovic
Urednik emisije
Urednik emisije

Pridružio: 17 Dec 2006
Teme: 120
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku Pošalji email
Poruka Upisano: Pet Jul 23, 2010 8:52 pm Odgovoriti sa citatom

ako nije stetan, zasto je zabranjen u EU?
verovatno su osetljjiviji od nas, sta li vec..

kristalna nit...
hm
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Pet Jul 23, 2010 10:53 pm Odgovoriti sa citatom

Natasa Miljkovic ::
ako nije stetan, zasto je zabranjen u EU?
verovatno su osetljjiviji od nas, sta li vec..

A otkud ti to da je Lambda-cyhalothrin zabranjen u EU? Zato sto je neki novinar blica to nalupetao?

Ocekivao sam da, s obzirom na posao kojim se bavis, ipak sa malo vise skepse citas clanke u novinama ...a ne da verujes u sve sto neki novinarcic negde napise.....

Lambda-cyhalothrin se koristi kao pesticid sirom sveta pa i u EU... kao i za svaki drugi pesticid vrse se istrazivanja kao u ovoj studiji http://ec.europa.eu/food/plant.....-24_en.pdf i propisuju se dozvoljene doze npr. kao u ovoj studiji... http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/226r.pdf

evo i u izvestaju sa sajta vlade Novog Zelanda mozes da procitas da se ta supstanca koristi za prskanje raznog voca i povrca http://archive.ermanz.govt.nz/.....ceir/i.pdf
tu se pominje da jedno vreme ova supstanca nije bila na listi dozvoljenih pesticida u EU zato sto nijedna zemlja clanica EU nije pokazala interes da se ukljuci u listu .. ipak
"The EU has reassessed lambda-cyhalothrin and has determined that the risks associated with plant-protection products containing cyhalothrin in the EU are acceptable."

eto tim sredstvom protiv komaraca se u stvari prskaju voce i povrce, izmedju ostalog i u EU....jedino, kao za sve pesticide, postoji propisana maksimalna doza....

Neko iz mase
Naj forumas 2010.
Naj forumas 2010.

Pridružio: 14 Okt 2008
Teme: 123

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Jul 24, 2010 5:57 am Odgovoriti sa citatom

Ne treba da se sekiramo, sigurno! Kad lambda-cyhalothrin ne može ništa komarcima, ne može ništa ni ljudima, ne brinimo!

Boriti se, tražiti, ne naći i ne klonuti...
ıdɐʞ sǝ oʞɹǝćǝ!
Kome zakon leži u topuzu, tragovi mu smrde nečovještvom!
boksi
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 20 Feb 2009
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Sre Jul 28, 2010 12:53 pm Odgovoriti sa citatom

Moj komsija je, mozda i nesvesno, problem sa komarcima resio tako sto je dozvolio jatu slepih miseva da mu se nastani u kutiji za roletne:)
Pre neko vece sam prisustvovao prilicno zanimljivoj i cudnoj nocnoj sceni letenja nekih malih ,, pticica" u blizini moje terase. Licile su mi na laste:)... sve dok neki nisu stali na zid ispod mog, a iznad njegovog prozora:)... i lagano odsetali u prostor izmedju roletni...
Bljaks!!
Oni su mi drugi na listi najodvratnijih stvorenja, odmah iza pacova:)

Uglavnom, juce citam da svaki slepi mis pojede 2.000 komaraca dnevno, sto mi je i razjasnilo misteriju zasto me uvece jedu u stanu, a nema ih kada izadjem na terasu:)...

Naravno, od kada sam resio misteriju, ni mene vise nema nocu na terasi.

Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Predlozi tema Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu : Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeci
Strana 2 od 6

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Nepismenost, obrazovanje i kakvo nam je skolstvo Natasa23 Pon Jan 12, 2015 11:41 am  Pogledaj zadnje poruke
Cirkus Korona-zašto nam više nisu potrebni cirkusi sa životi V is for ... Sub Avg 16, 2008 10:10 am  Pogledaj zadnje poruke
[ Glasanje ] Za koje odluke nam treba referendum? Katančić Čet Jan 10, 2008 11:46 am  Pogledaj zadnje poruke
Planeta nam – tesna Eric Cantona Pon Avg 20, 2007 1:23 am  Pogledaj zadnje poruke
da li nam treba vojska u XXI veku revolucijakojatece Ned Avg 05, 2007 11:13 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!